Autor Téma: Rakusko/T-DAB  (Přečteno 1882136 krát)

Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #300 kdy: 02. 02. 2019, 00:11:17 »
Máte pár "naprosto" jednoduchých otázek, na které je naprosto jednoduše složité či složitě jednoduché jednoduše odpovědět :-))))) (krásná věta) Pokud není v textu či pod obrázkem doslovně uvedeno soustava nebo 2 x ,pak se vždy jedná o jednotlivou anténu, snad jsem se, doufám, nikde nepřeklepl.  "Digitál miluje krátké soustavy" - pfff - jak na to? Jednoduše.?! Odložme homogenitu, ta by to zkomplikovala :-) ale roli hraje, ne vždy, ne všude, KONEC, zahoďte to nebo se do toho zamotáme. Homogenita pro teď neexistuje :-) Prostě jde o to, že elmag vlnění se sice šíří stále stejně, ale praktické zkušenosti podložené i měřením jsou takové, že digitální signál lze mnohem lépe zpracovat a "vydolovat" z takového minima, které bylo v analogu nemyslitelné. Dle mého názoru to nejvíce souvisí s lepšími vlastnosti "přijímačů, s jejich schopností si signál opravit a i asi spoustou dalších mně neznámých okolností, které nejsem schopen popsat a objasnit, tak hluboce mé znalosti nesahají a ani nikdy sahat nebudou, ale praxí je to prostě ověřeno,prověřeno a proměřeno, v hom. i nehom. poli. Tak se teď při návrhu antén soustředím i na SWR, aby se to, pokud to bude fungovat, potvrdilo či vyvrátilo. To konkrétní měření se, zdá se mi, pokud mne paměť neklame, někde na netu visí v některém z mých dávných příspěvků.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #301 kdy: 02. 02. 2019, 00:27:08 »
Ke grafu zisku vaší Iskry: Je to dle mne jen malůvka z webu výrobce. Pokud k ní máte přístup, dodejte PŘESNÉ rozměry a uvidíme, co z toho přesně vyleze. K tomu bych dodal jen tzv. poznámku pod čarou: 4NEC2 je zcela základní a volně šiřitelný a přístupný program pro simulaci antén, stejně jako třeba MMANAGAL. A zvládne s ním pracovat každý elektroinženýr, který se zcela bezpochyby v každé firmě vyrábějící antény nachází. Jednoduše to tam nasází a automaticky z toho vyleze zisk, swr, průběh impedance a vyzařovací diagramy na jakékoli frekvenci jakékoli antény. Tak proč to prostě neudělají, je to téměř bez práce, obrázky otisknou ve specifikacích a nikdo to nemůže nikdy nijak a ničím zpochybnit. Proč to tedy tak není a nedělají?????? Na to si zkuste odpovědět každý dle svého rozumu a uvážení.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #302 kdy: 15. 02. 2019, 20:54:46 »
tož zajímavá jobovka

11C z DC-Tower již brzo nakopne povolený výkon na 13 kW; proto dojde k vypnutí vysílaní na max. jednu hodinu 26.2. dopoledne a 28.2. odpoledne

explicitně se ve zprávě neříká tedy kdy bude ta hodina "H" s 13 kW, takže výše uvedená data jako přibližné vodítko
« Poslední změna: 15. 02. 2019, 21:16:06 od AndrejH »
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #303 kdy: 16. 02. 2019, 16:50:30 »
hoši na rakouském fóru říkají, že 13kW  od 28.2.; pokud je tedy na 28.2. odpoledne plánována 1 h odstávka tak prostě někdy odpoledne; tak kdo je v dosahu a zajímá ho to, čumte na čtverečky intenzity vašich krabiček a dejte vědět jestli bingo nebo frustrace :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #304 kdy: 16. 02. 2019, 20:37:04 »
je to tak, dnes se signály utrhly z řetězu, důkaz v příloze, s/š 25 dB u Vídně nevídané, takhle srovnané fáze vidím poprvé - a to u té netransparentní USB tyčinky s SDR Quirx;  Kamzík je jiná (špatná)historka, komentář ve vlákně o Slovensku (přitom Kamzík na stolním přijímači nema problema, intenzita nadprůměr, chybovost cca 2).
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #305 kdy: 21. 02. 2019, 12:30:03 »
Pro AndrejH : Jestli si chcete "hrát" na zahradě s kusem drátu a pár prkny nebo si to třeba doma pověsit schovaný za nějakou skříň, kupte 4m CY4 a vyrobte si biquad na DAB :-) Nic to prakticky nestojí a je to maximum efektivity na minimálním prostoru a hraní dost dobrý :-)


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #306 kdy: 21. 02. 2019, 12:35:23 »
PS: Na obr. je horizontální polarizace, pro V je třeba dát "osmičku" naležato. Koax připojit klas. sym. členem 300/75! Všude se milně uvádí, že imp. biquadu je kol. 75, ale blíží se spíš 300 Ohm a je sym.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #307 kdy: 21. 02. 2019, 21:05:21 »
Pro AndrejH : Jestli si chcete "hrát" na zahradě s kusem drátu a pár prkny nebo si to třeba doma pověsit schovaný za nějakou skříň, kupte 4m CY4 a vyrobte si biquad na DAB :-) Nic to prakticky nestojí a je to maximum efektivity na minimálním prostoru a hraní dost dobrý :-)

dodržuji pravidlo, že narušovat něco vytvořené je mnohem lehčí než něco nové vytvořit, proto nevnímej můj komentář negativně; možná ve specifických příjmových podmínkách je návrh zajímavý, u mně bohužel ne.

pokud mi pan google nelhal, tak ta quad sestava dá tak 3 dB zisku; není velká, ta delší špica-špica mi vychází na lambda DAB, řekněme nějakých 1.4 m; drát je průměr 2.25 mm, což usnadňuje stabilizaci na nějaký papundekl.

Výhodu vidím v plošném provedení a pro využití pro in-door, jak říkáš - za skříň, kde ten zisk zlomí specifickou hranici nestability. Pro obecnější podobnou situaci mi připadá mnohem jednodušší řešení - obyčejný dipól. Upřesni kde jsem ve výše uvedeném udělal chybu. Taky jsi mně zavykal když jsi mně před tím zatykal - ale mezi dBi a dBd je taky zmatek :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #308 kdy: 21. 02. 2019, 21:25:14 »
Délka jedné strany čtverce je 490mm, úhlopříčka je těch cca 1,4m. Vlnovou délku neřeš (pokud ti tykání nevadí, zatím to vypadá, že se tady vyskytlo pár zbylých slušných a normálních lidí, takže bych to viděl jako přirozené, jestli to někomu překáží, ať dá klidně a v klidu vědět, bez výhrad se přizpůsobíme) , u quadů je to trochu jinak, rezonují nad "pracovním" kmitočtem, takže vlnová délka smyčky je 2m, což je 150MHz. Je to spočítaný aby to chodilo v celým DAB pásmu. Já už sem si ten drát koupil, že to přitluču na půdu na trám, jestli to chytí hády :-) ale ještě jsem se k tomu nedostal. (Na 15Y to na půdě jede na 4/3 kotle).


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #309 kdy: 21. 02. 2019, 21:33:20 »
na 4/3 kotle ti to nejelo, to by ti vyhořel barák :) odhad tak na 3/4 kotle

nekápls božskou s tím ziskem quad, tak šup sem s názorem, já nejsem lidožrout :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #310 kdy: 21. 02. 2019, 21:51:51 »
No to je jednoduchý :-) celovlnné smyčky mají zisk cca 1,2 dBd, dle typu a tvaru (nejlíp je na tom smyčka kruhová, známá též jako "ruský kroužek"), k tomu 3dBd ze "zdvojení" a máš 4,2 dBd. A 6,46 z obr. mínus 2,17 = 4,29dBd! :-) A víš co je 4,2 dB oproti 0 dB z obyč. skládaného dipólu? To je kurňa hodně ! :-)))


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #311 kdy: 21. 02. 2019, 22:10:35 »
A při použití vhodně umístěných reflektorů (případně plošného reflektoru viz aplikace ve Wi-Fi) se zisk biquadu rapidně zvýší. Takže když ho nedáš za skříň, ale pověsíš ho hned za dveře skříně, tj. cca půl metru od zdi, tak to bude lepší než tvoje emmeesse, akorát pak nesmíš chodit pro kabáty


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #312 kdy: 21. 02. 2019, 22:12:18 »
Zapomněl sem obrázek :-))))))))))))))))))


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #313 kdy: 21. 02. 2019, 22:17:53 »
... A víš co je 4,2 dB oproti 0 dB z obyč. skládaného dipólu? To je kurňa hodně ! :-)))

jawohl, ale ve specifických podmínkách kdy ta plachta quodu za skříní je jednodušší než malý dipól venku; původně jsi mi to doporučil jako "hraní" na zahradě, ani to nevidím optimálně, musí to být nějakým poměrem lambda nad zemí a mávat nad zemí transparentem 1,5 m x 0,5 m odolným větru není triviální; návrh zajímavý, ale zůstal bych s dovolením u specifických podmínek.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #314 kdy: 21. 02. 2019, 22:26:25 »
Však to byl jen takový nápad na hraní :-) když ztlučeš tři laťky a přes hřebíky na to napneš ten drát, tak to žádný odpor větru mít nebude :-)