Autor Téma: Rakusko/T-DAB  (Přečteno 1887938 krát)

AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #285 kdy: 10. 01. 2019, 18:47:04 »
tak Rakousko vykoplo plán

od dubna 2019 oblast, která mně zajímá, SFN kanál 5D: Kahlenberg, DC-Tower, Liesing...

tak Rakousko změnilo plán...duben posunuli na květen, ale taky podzim přesunuli na květen tj. v květnu kromě výše zmíněného by mělo zahájit Graz, Linz a Eisenstadt; jinými slovy sloučili fázi 1 a 2
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


rom2005

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #286 kdy: 17. 01. 2019, 18:06:30 »
Wien-Kahlenberg bude 11kW V pol. Takže se nebudu chytat. Sotva mi naskočí RDS u 100kW u FM.
FM: Sony XDR-F1HD (I2C mód), Onkyo Integra t-4711(IF filtry: 5x110, 1x80 kHz), anténa Körner 9.2 H pol. s rotát. Yaesu g-450C;  ant. dvojče 2x 9-el K6STI V pol. s rotát. Yaesu g-450C
DAB+: Technisat digitradio 100, ant. dvojče 2x Vaten 14P DX s rotát. Yaesu g-450C + ultra low noise zesil. by DXPETR


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #287 kdy: 17. 01. 2019, 20:46:50 »
nevím kde máš srdce příjmu, ale já v Brně čekám na Kahlenberg jako na nějaký svatý grál - když nevyjde tak si hodím mašli :)

Nevím jestli je to pravidlo, ale zůstává otazník jestli povolený výkon využijí; současný 11C z DC-Tower má povolený výkon 13kW, ale údajně jedou jenom na 60 % výkonu tj. cca 8 kW. Taky mně to v zimě začalo pěkně haprovat; poslední dny ok, dokonce dnes ráno chybovost 0, ale obecně nejistota.

Tak čekám co těch 11 kW* na 5D z vyšší kóty přinese.

* z povoleného výkonu jsme jelen, již jednou jsem se na to zde ptal a dostal jsem košem, KommAustria uvádí  Senderausgangsleistung in dBW 33.0 což je 2 kW a max. Strahlungsleistung in dBW (total) 40.5 což je 11,2 kW; tak babo raď.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #288 kdy: 18. 01. 2019, 10:13:51 »
Wien-Kahlenberg bude 11kW V pol. Takže se nebudu chytat. Sotva mi naskočí RDS u 100kW u FM.
Já bych to dopředu nevzdával. Mám vyzkoušeno na Klučovské hoře, že z Kamzíku FM sotva jelo a DAB jelo obstojně. Promítají se tam i další vlivy, které se dopředu nedají odhadnout. Až to pustí, tak se uvidí. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #289 kdy: 31. 01. 2019, 21:23:43 »
...současný 11C z DC-Tower má povolený výkon 13kW, ale údajně jedou jenom na 60 % výkonu tj. cca 8 kW...

Wien-Kahlenberg bude 11kW V pol. Takže se nebudu chytat. Sotva mi naskočí RDS u 100kW u FM.
Já bych to dopředu nevzdával. Mám vyzkoušeno na Klučovské hoře, že z Kamzíku FM sotva jelo a DAB jelo obstojně. Promítají se tam i další vlivy, které se dopředu nedají odhadnout. Až to pustí, tak se uvidí. 

dnes na německy mluvícím fóru, v sekci Rakousko, jeden uživatel ulítl z kontextu diskuze o celostátním muxu a napsal:

aktuálně vysílá méně než 8 kW ERP protože na DC-Tower je nyní k dispozici jenom půlka antény; toto se brzo rozšíří na plnou anténu v rámci přípravy na zahájení celostátní sítě a pak bude vysílat s povoleným výkonem 13 kW ERP (pozn.: překlad němčina - google - angličtina - já - čeština, takže sorry)

ten uživatel evidentně mluví o současném 11C CityMUX Wien II; pak další uživatel shrnul nadmořskou výšku antén :

DC-Tower: 396 m (příští navýšení 11C na 13 kW)
Kahlenberg: 613 m (snad využití povolených 11 kW na 5D)

hezký rébus Kahlenbergu: mínus 2 kW a plus 200 m; jak říká Omar "až to pustí, tak se uvidí". Navíc tam bude na 5D SFN ze 3 vysílačů (Kahlenberg, DC-Tower, Liesing) - i když názory na přínos SFN se liší.

Nicméně navýšení 11C o 5 kW by mohlo pomoci; ale David Kříž by mohl pomoci názorem jestli těch + 5 kW by mohlo pomoci :)

Poznámka: výše uvedené guláš-úvahy jsou z pohledu mého příjmového místa, současné zkušenosti a průměrné příjmové soustavy
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #290 kdy: 31. 01. 2019, 21:40:40 »
Cítím v kostech, že ti Kahlenberg pojede. Ta výška to zachrání.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #291 kdy: 31. 01. 2019, 21:43:28 »
Dlouholeté zkušenosti z analogu VHF v Hpol  AUvsPL K6/K8,12 říkají, že nižší kanál je lepší. Zkušenosti ve Vpol bohužel chybí, ale troufnu si tvrdit, že to bude lepší. Jenže další a důležitější! otázkou je, jak je na tom ta iskra na K5???


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #292 kdy: 31. 01. 2019, 21:57:42 »
Už jsem to našel. A i dle údajů podivného grafu samotného výrobce vás tedy moc nepotěším, vidíte sám, že do vašich konkrétních podmínek (K5,K11,K12) jste si snad nic horšího vybrat nemohl :-(


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #293 kdy: 31. 01. 2019, 22:11:43 »
I když na druhou stranu v délce 1,5m (s 7dBi???) se asi nic jinýho a lepšího koupit nedá.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #294 kdy: 31. 01. 2019, 22:17:25 »
Cítím v kostech, že ti Kahlenberg pojede. Ta výška to zachrání.

Dlouholeté zkušenosti z analogu VHF v Hpol  AUvsPL K6/K8,12 říkají, že nižší kanál je lepší. Zkušenosti ve Vpol bohužel chybí, ale troufnu si tvrdit, že to bude lepší. Jenže další a důležitější! otázkou je, jak je na tom ta iskra na K5???

vy jste zajímavý chlapík, chystal jsem se něco napsat k té Vaší kanonádě o anténách a životě, zajímavé, ale páč nejsem noční hráč tak někdy jindy. K tématu: já jsem amatér, v době TV analogu jsem se akorát díval na ČB a pak na barevnou televizi. Nicméně šmíruji názory a intuitivně si alespoň něco myslím. V tomto smyslu vypadá důvěryhodně zkušenost Davida Kříže (viz sousední vlákno), že vzhledem na geografii Vídeň - Brno se nižší kanál moc neprojeví. Váš příklad Au vs PL se možná odehrával v jiné geografii.

Má Iskra má na 5D o cca 1,5 dB nižší zisk než na současně přijímaném 11C; tedy dle jejich papíru. Mimochodem max zisk 10 dBi - 9 prvků, délka 1,5 m - zajímavý konkurent Vašich návrhů? Pokud nepochodím přijdu škemrat k Vám o dvojče :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #295 kdy: 01. 02. 2019, 08:44:54 »
...současný 11C z DC-Tower má povolený výkon 13kW, ale údajně jedou jenom na 60 % výkonu tj. cca 8 kW...

Wien-Kahlenberg bude 11kW V pol. Takže se nebudu chytat. Sotva mi naskočí RDS u 100kW u FM.
Já bych to dopředu nevzdával. Mám vyzkoušeno na Klučovské hoře, že z Kamzíku FM sotva jelo a DAB jelo obstojně. Promítají se tam i další vlivy, které se dopředu nedají odhadnout. Až to pustí, tak se uvidí. 

dnes na německy mluvícím fóru, v sekci Rakousko, jeden uživatel ulítl z kontextu diskuze o celostátním muxu a napsal:

aktuálně vysílá méně než 8 kW ERP protože na DC-Tower je nyní k dispozici jenom půlka antény; toto se brzo rozšíří na plnou anténu v rámci přípravy na zahájení celostátní sítě a pak bude vysílat s povoleným výkonem 13 kW ERP (pozn.: překlad němčina - google - angličtina - já - čeština, takže sorry)

ten uživatel evidentně mluví o současném 11C CityMUX Wien II; pak další uživatel shrnul nadmořskou výšku antén :

DC-Tower: 396 m (příští navýšení 11C na 13 kW)
Kahlenberg: 613 m (snad využití povolených 11 kW na 5D)

hezký rébus Kahlenbergu: mínus 2 kW a plus 200 m; jak říká Omar "až to pustí, tak se uvidí". Navíc tam bude na 5D SFN ze 3 vysílačů (Kahlenberg, DC-Tower, Liesing) - i když názory na přínos SFN se liší.

Nicméně navýšení 11C o 5 kW by mohlo pomoci; ale David Kříž by mohl pomoci názorem jestli těch + 5 kW by mohlo pomoci :)

Poznámka: výše uvedené guláš-úvahy jsou z pohledu mého příjmového místa, současné zkušenosti a průměrné příjmové soustavy
K čemu něčí názory, když důležitá je až realita, jak to pojede :)


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #296 kdy: 01. 02. 2019, 20:43:58 »

Nicméně navýšení 11C o 5 kW by mohlo pomoci; ale David Kříž by mohl pomoci názorem jestli těch + 5 kW by mohlo pomoci :)

K čemu něčí názory, když důležitá je až realita, jak to pojede :)

Můžeme to pojmout jako tipovačku, já vím, že dx signál je proradný parťák; zde nemůže nikdo nikoho chytat za slovo :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #297 kdy: 01. 02. 2019, 20:50:55 »
Cítím v kostech, že ti Kahlenberg pojede. Ta výška to zachrání.

nějaký šotek se včera vloudil vypadlo tam:
pošlu ti nějaké přírodní podpůrné prostředky pro posílení kostí aby to byl tutáč :)

pak ne šotek ale já blb jsem zapomněl dnešní srovnání:

nadmořská výška antén :

DC-Tower: 396 m (dnešní 11C na 8 kW)

Kahlenberg: 613 m (snad využití povolených 11 kW na 5D)

Příští Kahlenberg: plus 3 kW a plus 200 m (navíc tam bude na 5D SFN ze 3 vysílačů Kahlenberg, DC-Tower, Liesing, i když názory na přínos SFN se liší).

Ten rozdíl  zní už lépe, zrovna dnes Vídeň cirkuluje kolem chybovosti 50 tj. má úniky, démon úniků Luxembourgu je zpět :) Mám silný dojem, že v zimě to dělají ty svině teplé fronty. Příští Kahloš (domácké jméno Kahlenbergu) by to mohl brejknout.


DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #298 kdy: 01. 02. 2019, 21:28:28 »
Už jsem to našel. A i dle údajů podivného grafu samotného výrobce vás tedy moc nepotěším, vidíte sám, že do vašich konkrétních podmínek (K5,K11,K12) jste si snad nic horšího vybrat nemohl :-(

nemyslím si to; neznáte historii/souvislosti.

souhlasím, že pokud bude real zhruba zrcadlit Vaše návrhy, tak délka antény 1,3 m  je pozitivní hmm. Nebo dokonce kratší? Slow down man, tou erupcí jste to znepřehlednil, těžko se v tom orientuje co je co, když je zisk nad 10 dBi tak si člověk není jistý jestli jsou to kratší dvojčata nebo delší single.

Koukám, že jste byl i "tenkrát" noční hráč, příspěvek po půlnoci; omlouvám se pokud vyvolám nějaké blbé pocity z Vaší minulosti:
-----------------
« kdy: 16. 04. 2010, 00:11:37 »
Jak zní moje oblíbené (a poslední dobou často citované "střízlivými" účastníky různých anténářských a lovičských fór) rčení - od dob strejců Udy a Yagiho nikdo nic světoborného a zázračného nevymyslel,a už asi ani nevymyslí  ;) Cca na přelomu 70 a 80 let minulého století konkurenční boj mezi předními výrobci antén (před. Fuba,Kathrein,Hirschmann,Bosch,Stolle) vedl ke zvyšování zisku formou konstrukce antén s zářičem buzeným více řadami direktorů,které jsou vlastně takovou miniaturní ant. soustavou,ale i tak tyto antény ziskem nikdy nepřekonaly a nepřekonají obyčejnou ant. soustavu ze dvou kratších yagin v opt. vzdálenosti,pouze si zachovávají jistou míru širokopásmovosti a i ta je dosti diskutabilní.A v "digitálu" to platí dvojnásob,ne-li více,mám dlouhodobě ověřeno a prověřeno v praxi,protože v něm (včetně SK) "jedu" už od jeho samotných prvopočátků,kdy 99% účastníků ani netušilo,že existuje.Slabý "digitál" takřka miluje  :) krátké soustavy.Asi i proto jsou tolik úspěšná "síta",i včetně těch tolik diskutovaných polských (pokud zrovna nemají přebuzený zesilovač :o)))))  ).
Ale jak říká zase strejda Klaus,síla trhu je všemocná  :) L.
------------------------

Mé dotazy:
1. rovněž jsem měl zato, že v Yagině i dnešní výpočetní výkon přináší jenom kosmetické úpravy; je ve Vašich dnešních návrzích nějaký zajímavý podnět?
2.  Výše píšete, že "slabý digitál takřka miluje krátké soustavy"; bylo to myšleno tak, že se jedná o nehomogenní pole a proto kratší lepší než delší?
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #299 kdy: 01. 02. 2019, 23:01:50 »
To máte těžký :-) čím jednodušeji se to snažím laikům osvětlit, tím složitějším se to stává. Ale vše co jsem kdy uvedl, to platí a nijak si to neodporuje, jelikož vše souvisí se vším (a David Kříž apod. vám to jistě potvrdí)! Když už studujete moje dávné příspěvky na netu, pročtěte i ty na digitální televizi a parabole, třeba se něco potřebného dozvíte. Postupně jsem všechny diskuze opustil, jednak z osobních důvodů a jednak proto, že nic nového nepřinášely a staly se tak nějak semeništěm hádek a dohadů a radit něco někomu, kdo vlastně ani poradit nechce a mele si stále dokola svou, mě přestalo bavit, stejně jako třeba Enika a další. A moje rady nikdy nebyly typu zavolej si na to odborníka a vyser se na to, právě naopak, i když se skutečnými odborníky v oboru si velice dobře rozumím a oni se mnou a nikdy jsme se nedostali do jakékoli rozepře, právě naopak. Ale jelikož mě to neživilo a neživí, vždy jsem chápal a fandil těm, kteří byť bez téměř jakýchkoli znalostí a zkušeností se v tom prostě chtějí šťárat sami a nějak si to vytvořit pouze vlastním přičiněním. Samozřejmě jen takovým, kteří jsou relevantně soudní a inteligentní a jejich zájmem je něco jim dosud neznámého pochopit. Každý někdy s něčím začínal, nikdo učený z nebe nespadl, i já jsem před 37 lety věděl prd a vím stále :-)))Čím více toho vím, tím více si totiž uvědomuji, jak málo toho ještě vím.