Autor Téma: Rakusko/T-DAB  (Přečteno 1882203 krát)

AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #270 kdy: 04. 07. 2018, 23:39:49 »
...antény pro DAB+ jsou na Kamzíku osazeny z boku věže a směrovány pouze jihovýchodním směrem, tedy přesně opačně, než je směr k nám. Otázka zachycení je tedy na jižní Moravě vždy souhrou lokální situace a štěstí...

neumím a nechci toto hodnotit, ale chytil jsem Kamzík - stabilně - ve vzdálenosti 140 km v opačném směru než jsou směrovány jeho antény (prdítko tranzistorák s teleskopem); tož dálkový příjem naruby; pravdou je, že na hornatějším terénu cca 500 m.n.m, ale stejně ale

fakt je ale jeden: bral jsem to vždy jako meteo folklór, že někdy se kvalita příjmu Vídeň versus Kamzík tak diametrálně rozchází (v Brně), ale když se nad tím zamyslím, jaképak rozdílné tropo vlnovody to můžou mít hoši před sebou když nejsou až tak daleko od sebe, tak se vtírá myšlenka Davida Kříže, že holt ten signál nepreferovaným směrem hapruje.

Aby to nebylo tak jednoduché: interference 12D Hády se sousedním 12C Kamzík; o selektivitě přijímací krabičky můžeme spekulovat; u mně doma v Brně bestie Hády 2 km od externí antény může mocně do toho kecat a Kamzíku může stačit nějaká zlomová úroveň signálu kdy to již nerozdýchá; 27 km dále od mé antény - a 140 km od Kamzíku - již interference nemusí hrát roli (kde mi hrál Kamzík na prut).

Interference: v zimě jsem pár krát zaznamenal, že když příjem z Kamzíku12C  byl mimořádně dobrý, tak se chybovost na sousedním 12D Hády problikala až k 3, což je v mých podmínkách nevídané (2 km od Hádů); vysvětlil jsem si to interferencí od Kamzíku.

Morální poučení: člověče, v místě kde tvá duše pobývá buď signál zpracovatelný jest anebo dej své duši jinou potravu.
« Poslední změna: 04. 07. 2018, 23:41:22 od AndrejH »
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #271 kdy: 09. 07. 2018, 18:33:42 »
... Na spektráku vidím pouze 11C v původní síle 11D. Zítra se na to podívám z blízka.

11C z DC-Tower jede jenom na 60 % povoleného výkonu 13kW; i tak si provozovatel muxu pochvaluje dobré pokrytí

to nevěděli ani tamní posluchači-fanoušci DABu
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #272 kdy: 11. 07. 2018, 12:00:09 »
... Na spektráku vidím pouze 11C v původní síle 11D. Zítra se na to podívám z blízka.

11C z DC-Tower jede jenom na 60 % povoleného výkonu 13kW; i tak si provozovatel muxu pochvaluje dobré pokrytí

to nevěděli ani tamní posluchači-fanoušci DABu

A kdy pojedou na 100% povoleného výkonu?
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #273 kdy: 11. 07. 2018, 18:26:37 »

11C z DC-Tower jede jenom na 60 % povoleného výkonu 13kW; i tak si provozovatel muxu pochvaluje dobré pokrytí

to nevěděli ani tamní posluchači-fanoušci DABu

A kdy pojedou na 100% povoleného výkonu?

to ví jenom provozovatel muxu, Rádio Technikum; již jednou jsem jim poslal dotaz kdy přidají druhý vysílač do SFN a kupodivu odpověděli; páč mně moc nebaví dotazovat se, na toto se jich nezeptám, páč až to bude tak to bude a když to nebude tak to nebude - hluboká myšlenka :)

Jinak to mé předešlé info "provozovatel muxu si pochvaluje dobré pokrytí" může být nepřesné, protože pochvalu vyjádřil někdo z Asociace digitálního rádia Rakousko, což může, ale nemusí být zástupce provozovatele muxu. Kromě toho napsal (v diskuzi k jednomu článku), že v příštím roce dojde k výkopu celostátního muxu a že ORF navíc zřejmě postaví svou separátní síť. Možná to napsal někdo kdo zná zákulisní informace a je optimista ohledně vývoje v 2019 přesto, že rakouský regulátor ještě nic oficiálně nesdělil.

Je okurková sezona, tak vše výše uvedené ber jako nezávazné povídačky :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Josef Zavřel

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 323
  • Místní i dálkový příjem DVB-T/T2 CZ,SK a FTA SAT
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #274 kdy: 13. 07. 2018, 09:35:47 »
Přátelé,hezký den.
Včera odpoledne u mě došlo na lámání chleba.S kamarádem jsme instalovali sedmiprvkovou anténu DAB+,se zesilovačem 20/1,2 směr Vídeň DC-Tower (121km).Stanice se bez problémů načetly,ale sekaly se.Lepší to bylo dnes ráno mezi 5-8 hod.kdy byl příjem sekaný,ale stabilnější.Zajímavé je,že se tam načetl a sekaně naskočil i Kamzík(138km.),který je 20 st.v levo.Anténa byla směrována podle buzoly.Možná by to chtělo delší,výkonnější anténu,ale s prostorových důvodů zřejmě počkám,(jestli se dočkám) na zvýšení výkonu vysílačů,případně spuštění z nových,pro mě výhodnějších lokalit.Jsem přesvědčen,že rakouské stanice z Kahlenbergu a slovenské z Velké Javoriny mě jednou (možná) pojedou bez problémů.Zdraví J.Z.
« Poslední změna: 13. 07. 2018, 10:00:26 od Josef Zavřel »
DVB-T2 Kojál mux21,22,23, Brno-Barvičova (V) mux 24,
SK mux 1,2,3,4,Vel.Jav. Ant.1x Emme Esse 45 UC. Zes.26/1,2
TV 43FUB8061-4K Finlux.
DAB+ČRo K12D Kojál,Teleko K8A Brno,W-K 5D,př. Albrecht DR 52 BA a DUAL DAB 4 C, ant.FUBA DAB 307,    
SAT.Emme Esse 80cm Fe+4xLNB Megasat
Družice 13-19,2-23,5-28,2

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #275 kdy: 13. 07. 2018, 10:38:52 »
Gratuluji k prvnímu dílčímu úspěchu, ale je škoda zůstat na půli cesty. Když už tam nějaký signál je, tak se s tím dá pracovat.

První rada. Anténa se nesměruje podle buzoly, ale podle nejlepšího signálu. Ještě se dá zkusit dosměrovat anténu podle měřáku nebo nouzově podle přijímače přepnutého na měření.
Druhá rada. Psal jsem ti, že to chce 14 prvek. Ty dB zisku navíc by již ke stabilnímu přijmu měly stačit.   
Třetí rada. Máš anténu vertikálně?
« Poslední změna: 13. 07. 2018, 10:43:15 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Josef Zavřel

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 323
  • Místní i dálkový příjem DVB-T/T2 CZ,SK a FTA SAT
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #276 kdy: 13. 07. 2018, 11:55:01 »
omar3.
Hezký den a díky za rychlou reakci a rady.Teď k radám.Anténu jsme "doťukali" k nejlepšímu signálu.Měřák nemáme a přijímač má kompletně vše v němčině,hledal jsem,ale "teploměry"jsem tam nenašel,jen "kostky".Omare,ten 14ti prvek vím,že by asi stačil.Budu o tom stále uvažovat,kdyby však letos (nebo alespoň brzy)spustili něco silnějšího,stačilo by mě tohle.Samozřejmě,že mám anténu vertikálně.Ještě jednou díky za reakci a ahoj. J.Z.
DVB-T2 Kojál mux21,22,23, Brno-Barvičova (V) mux 24,
SK mux 1,2,3,4,Vel.Jav. Ant.1x Emme Esse 45 UC. Zes.26/1,2
TV 43FUB8061-4K Finlux.
DAB+ČRo K12D Kojál,Teleko K8A Brno,W-K 5D,př. Albrecht DR 52 BA a DUAL DAB 4 C, ant.FUBA DAB 307,    
SAT.Emme Esse 80cm Fe+4xLNB Megasat
Družice 13-19,2-23,5-28,2


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #277 kdy: 13. 07. 2018, 21:17:54 »
...S kamarádem jsme instalovali sedmiprvkovou anténu DAB+,se zesilovačem 20/1,2 směr Vídeň DC-Tower (121km).Stanice se bez problémů načetly,ale sekaly se.Lepší to bylo dnes ráno mezi 5-8 hod.kdy byl příjem sekaný,ale stabilnější...Jsem přesvědčen,že rakouské stanice z Kahlenbergu a slovenské z Velké Javoriny mě jednou (možná) pojedou bez problémů.Zdraví J.Z.

podstatné je, že ve tvém bodě příjmu není mrtvo; sedmiprvek s dvackou dopingem se může hodit i na Kahlenberg, to nikdo nevypočítá.

Ráno bývá meteo dost lepší, dělají si inverzní kolena; tím sekáním máš asi na mysli výpadek/návrat audio zvuku, což dělá při chybovosti příjmu těsně nad  a pod hodnotu 50; pro zajímavost si ji zadej, tipuji, že čtverečky problikávaly kolem 4.

V těchto dnech přes den nebo i navečer to jede hůře i mně, tomu meteu říkám "teplá deka", když je teplo i bez slunce a nízká oblačnost to zadekuje a vlnovod jde někam do nebe :)

Jenom taková akademická otázka pro odborníky: delší anténa v nehomogenním poli nemusí být výhodou
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #278 kdy: 15. 07. 2018, 21:46:37 »
Jenom taková akademická otázka pro odborníky: delší anténa v nehomogenním poli nemusí být výhodou
Nemusí, ale elmg. vlnění a jeho nehomogenity nejsou vidět. Tak nezbývá, než to zkusit.

Už jsem tady uváděl extrémní případ v údolí v hustém lese, kdy jsem z velké Colorky postupně odebíral prvky až nejlepší signál dával samotný dipól. Už ho tam mám 4 roky a pořád dobrý, ale to určitě nebude Josefův případ.
« Poslední změna: 15. 07. 2018, 22:54:17 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #279 kdy: 03. 08. 2018, 15:13:45 »
tak Rakousko vykoplo plán

od dubna 2019 oblast, která mně zajímá, SFN kanál 5D: Kahlenberg, DC-Tower, Liesing, Semmering a Jauerling.

Je tam i info o směrovosti/nesměrovosti antén a výkon v jednotlivých směrech. Uvedl bych zde přepočet z dBW na kW, ale nerozumím co znamená "Senderausgangsleistung in dBW " versus "max. Strahlungsleistung in dBW (total)". Např. pro Kahlenberg je první údaj 33 dBW (2 kW) a druhý 40.5 dBW (11 kW). Může to někdo upřesnit? I jak se počítá směr - 0st je sever?


https://www.rtr.at/de/m/KOA452018003/37129_KOA%204.520-18-003.pdf 
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #280 kdy: 03. 08. 2018, 15:49:35 »
Sever je přece Nord.
Podle strany 17 je na jaře 2019 pouze Vídeň. Semmering až na podzim a Jauerling až 2020. Kdo ví, co bude do té doby. Každopádně to už bude nuda. To už chytne každý a pro mne to ztratí kouzlo něčeho vyjímečného. Budu si muset najít nový cíl.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #281 kdy: 03. 08. 2018, 16:37:59 »
ano, než jsem prošel ten dlouhý dokument ke konci zapomněl jsem, že od 4.dubna jenom Liesing, DC Tower a Kahlenberg.

Na straně 77 je tabulka pro Kahlenberg, směrová anténa a výkon ve směrech 0 až 350 stupňů, nejvyšší 40.5 dBW (11 kW) a nejnižší 37.5 dBW (5.6 kW); nula je sever a jede to ve směru hodinových ručiček?
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #282 kdy: 04. 08. 2018, 15:25:07 »
... Kdo ví, co bude do té doby. Každopádně to už bude nuda. To už chytne každý a pro mne to ztratí kouzlo něčeho vyjímečného. Budu si muset najít nový cíl.   

já mám jiný pohled, ať je technika vyřešena a budu čekat na obsah co technika dodá. Přivítal bych 2-3 tématické stanice co by mně bavily, např. muzika 60. let (to se již rodily zajímavé věci a na knoflíky rádia jsem ještě nemačkal), 70. let (to jsem zažil a zajímalo by mně co mně uniklo) a 80. let (to jsem již neposlouchal a zajímalo by mně co se tam dělo); a samozřejmě nějaký tématický ne-mainstream jako blues, soul, folk a třeba zabarven maličko do rocku. Možná čekání na Godota.

Potěšilo mně, že duben 2019 přinese i Lounge FM, která nynější CityMux Wien II vzdala - zřejmě se cíleně rozhodla pro celostátní mux.

Nerozumím jedné věci: z 11 stanic ohlášených pro celostátní mux je 8 z nich již přítomno v lokálním muxu pro Vídeň a širší okolí (resp. 7 pokud současná Arabella je něco jiného jako avizována Arabella Plus); proč by těch 7 stanic mělo cálovat 2x za pokrytí toho samého území; spíše to budí dojem, že v budoucnu se obsah současného lokálního CityMux Wien II radikálně změní.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


MajoDX

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 21
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #283 kdy: 05. 08. 2018, 21:04:40 »
Nerozumím jedné věci: z 11 stanic ohlášených pro celostátní mux je 8 z nich již přítomno v lokálním muxu pro Vídeň a širší okolí (resp. 7 pokud současná Arabella je něco jiného jako avizována Arabella Plus); proč by těch 7 stanic mělo cálovat 2x za pokrytí toho samého území; spíše to budí dojem, že v budoucnu se obsah současného lokálního CityMux Wien II radikálně změní.

Keď boli Radio Energy a Radio Arabella zaradené do CityMUXu, tak bola publikovaná informácia, že tam budú iba dočasne do spustenia celoplošnej siete. V pripade ostatných zohrala úlohu zrejme taktika, resp. predvídavosť.
« Poslední změna: 06. 08. 2018, 22:13:27 od MajoDX »


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #284 kdy: 06. 08. 2018, 10:41:36 »
Přivítal bych 2-3 tématické stanice co by mně bavily, např. muzika 60. let (to se již rodily zajímavé věci a na knoflíky rádia jsem ještě nemačkal), 70. let (to jsem zažil a zajímalo by mně co mně uniklo) a 80. let (to jsem již neposlouchal a zajímalo by mně co se tam dělo); a samozřejmě nějaký tématický ne-mainstream jako blues, soul, folk a třeba zabarven maličko do rocku. Možná čekání na Godota.

Ty jsi optimista. Na tematické stanice v DAB zapomeň, ty najdeš jen na internetu. Jak znám českou mediální scénu, tak celoplošné DAB obsadí Impuls, F1, E2, Kiss, Hit a další větší hráči. Pokud tam ještě zbyde místo, tak vzniknou jejich klony po vzoru Novy a Primy, aby vyplnili veškerý volný prostor a pro menší hráče nebyla kapacita. Malým stanicím nezbyde, než se spojit do lokálních multiplexů. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML