Autor Téma: Rakusko/T-DAB  (Přečteno 1882080 krát)

Josef Zavřel

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 323
  • Místní i dálkový příjem DVB-T/T2 CZ,SK a FTA SAT
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #255 kdy: 29. 06. 2018, 08:06:58 »
AndrejH.
Zdravím a přeji hezký den.Jinak moc děkuji za reakci a rady.Zkusím to s tou anténou.Takových lidí si moc vážím.Mám tu jeden odkaz.Ještě jednou zdraví J.Z.

https://www.shop3000.cz/albrecht/3497-albrecht-dr-52-ba.html

« Poslední změna: 29. 06. 2018, 08:20:39 od Josef Zavřel »
DVB-T2 Kojál mux21,22,23, Brno-Barvičova (V) mux 24,
SK mux 1,2,3,4,Vel.Jav. Ant.1x Emme Esse 45 UC. Zes.26/1,2
TV 43FUB8061-4K Finlux.
DAB+ČRo K12D Kojál,Teleko K8A Brno,W-K 5D,př. Albrecht DR 52 BA a DUAL DAB 4 C, ant.FUBA DAB 307,    
SAT.Emme Esse 80cm Fe+4xLNB Megasat
Družice 13-19,2-23,5-28,2

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #256 kdy: 29. 06. 2018, 17:50:05 »
Nevím, kde tu informaci vzali, ale ať ladím jak ladím, tak stanici 88,6 nenaladím.

již je tam
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #257 kdy: 30. 06. 2018, 21:09:32 »
Nedalo mi to a dnes jsem provedl 3 kontrolní příjmy při cestě z Brna na sever.
První zastávka byla u hřbitova v Brně-Líšni. Výhled skvěly, ale jely jen Hády. Signál Vídně i Bratislavy tam musí být, pouze přijímač v silném poli ho nedokáže zpracovat a to jsem si vybral místo bez přímého výhledu na Hády.
Druhá zastávka byla nad obci Březina směrem na Křtiny u BTS. Tam jely všechny 3 vysilače, sice Vídeň a Bratislava hraničně, ale jely. 
Třetí zastávka byla hned za posledním domem obce Jedovnice směrem na Vilémovice. Tam jely Hády i Vídeň, Bratislava už ne. Toto je zatím nejsevernější místo příjmu obou vysílačů, které se mi kdy povedlo. 
   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #258 kdy: 01. 07. 2018, 10:36:30 »
Pro Josefa,
Vídeň na sever od Brna jsem zatím nikde pořádně nezachytil. Je to celkem pochopitelné, signál DAB není šířen jako TV a FM z Kahlenbergu, ale z nízko položeného vysilače z centra města. Takže není použitelná podmínka, že pokud funguje TV a FM pojede i DAB. Třeba v Jedovnicích v Moravském krasu mě krásně funguje rakouská TV i FM, ale DAB si ani neškytne. V příloze mapa, kde jsou mnou ověřená místa přijmu Vídně.

To u Kamzíku je to jinak, je na hlavním vysilači a pokud z něj máš TV a FM, tak ti pojede i DAB. To jsem si ověřil na Klučovské hoře u Třebíče, kde FM už začínalo šumět, ale DAB ještě drželo. Stálo by to za pokus, dát DAB anténu na Kamzík.
Dovolil bych si to rozporovat, VHF III antény pro DAB+ jsou na Kamzíku osazeny z boku věže a směrovány pouze jihovýchodním směrem, tedy přesně opačně, než je směr k nám. Otázka zachycení je tedy na jižní Moravě vždy souhrou lokální situace a štěstí, v žádném případě bych to nedával do souvislosti s UHF DVB-T příjmem a už vůbec ne VKV-FM. Tam je to uplně o něčem jiném.


Josef Zavřel

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 323
  • Místní i dálkový příjem DVB-T/T2 CZ,SK a FTA SAT
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #259 kdy: 01. 07. 2018, 13:26:17 »
Hezký den Davide.
Díky za sdělení.Tohle je také důležité vědět.Mě totiž z Kamzíku nejde a nikdy nešlo vůbec nic.Zato z V.J. úplně vše.Počítá se také se spuštěním SK DAB+ z V.J. a rakouského DAB+ z Kahlenbergu?Buď mě to info někde uteklo a nebo už i ta paměť není to co bývalo.Děkuje a zdraví J.Z.
DVB-T2 Kojál mux21,22,23, Brno-Barvičova (V) mux 24,
SK mux 1,2,3,4,Vel.Jav. Ant.1x Emme Esse 45 UC. Zes.26/1,2
TV 43FUB8061-4K Finlux.
DAB+ČRo K12D Kojál,Teleko K8A Brno,W-K 5D,př. Albrecht DR 52 BA a DUAL DAB 4 C, ant.FUBA DAB 307,    
SAT.Emme Esse 80cm Fe+4xLNB Megasat
Družice 13-19,2-23,5-28,2

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #260 kdy: 02. 07. 2018, 10:52:11 »
Dovolil bych si to rozporovat, VHF III antény pro DAB+ jsou na Kamzíku osazeny z boku věže a směrovány pouze jihovýchodním směrem, tedy přesně opačně, než je směr k nám. Otázka zachycení je tedy na jižní Moravě vždy souhrou lokální situace a štěstí, v žádném případě bych to nedával do souvislosti s UHF DVB-T příjmem a už vůbec ne VKV-FM. Tam je to uplně o něčem jiném.
Rozporovat není co, máš po technické stránce pravdu. Já používám tzv. zjednodušující dogmata.
Pokud Josefovi nejede z Kamzíku FM, tak mu nepojede ani DAB. To je pro laickou veřejnost dogma a nepotřebuje další technické informace.
Stovkami kontrolních příjmů Bratislavy, Vídně a Hádů jsem se dopracoval k tomu, že DAB je vždy slabší než FM. Snad jen jižní směr z Hádů se blíží pokrytí FM a DAB. Rozdíl v úrovni FM a DAB u Kamzíku je menší než u Vídně, proto jsem si dovolil takové vyjádření.

Josef má dvě možnosti. Počkat až se DAB vysílání rozšíří i na Velkou Javorinu a Kahlenberg nebo vzít přenosné rádio a vyrazit na vrcholky kopců nad Deblínem, nejlépe na Skalku. Pokud nebude signál nahoře, tak dole v obci teprve ne (další dogma).
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #261 kdy: 02. 07. 2018, 21:58:30 »
Dovolil bych si to rozporovat, VHF III antény pro DAB+ jsou na Kamzíku osazeny z boku věže a směrovány pouze jihovýchodním směrem, tedy přesně opačně, než je směr k nám. Otázka zachycení je tedy na jižní Moravě vždy souhrou lokální situace a štěstí, v žádném případě bych to nedával do souvislosti s UHF DVB-T příjmem a už vůbec ne VKV-FM. Tam je to uplně o něčem jiném.
Rozporovat není co, máš po technické stránce pravdu. Já používám tzv. zjednodušující dogmata.
Pokud Josefovi nejede z Kamzíku FM, tak mu nepojede ani DAB. To je pro laickou veřejnost dogma a nepotřebuje další technické informace.
Stovkami kontrolních příjmů Bratislavy, Vídně a Hádů jsem se dopracoval k tomu, že DAB je vždy slabší než FM. Snad jen jižní směr z Hádů se blíží pokrytí FM a DAB. Rozdíl v úrovni FM a DAB u Kamzíku je menší než u Vídně, proto jsem si dovolil takové vyjádření.

Josef má dvě možnosti. Počkat až se DAB vysílání rozšíří i na Velkou Javorinu a Kahlenberg nebo vzít přenosné rádio a vyrazit na vrcholky kopců nad Deblínem, nejlépe na Skalku. Pokud nebude signál nahoře, tak dole v obci teprve ne (další dogma).

Pokud Josefovi nejede z Kamzíku FM, tak mu nepojede ani DAB.

to je v pořádku, tato úvaha má smysl
ale tam byl psán pravý opak:

To u Kamzíku je to jinak, je na hlavním vysilači a pokud z něj máš TV a FM, tak ti pojede i DAB.

Nu což, nebudeme slovíčkařit :)


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #262 kdy: 02. 07. 2018, 22:23:47 »
Dovolil bych si to rozporovat, VHF III antény pro DAB+ jsou na Kamzíku osazeny z boku věže a směrovány pouze jihovýchodním směrem, tedy přesně opačně, než je směr k nám. Otázka zachycení je tedy na jižní Moravě vždy souhrou lokální situace a štěstí...

neumím a nechci toto hodnotit, ale chytil jsem Kamzík - stabilně - ve vzdálenosti 140 km v opačném směru než jsou směrovány jeho antény (prdítko tranzistorák s teleskopem); tož dálkový příjem naruby; pravdou je, že na hornatějším terénu cca 500 m.n.m, ale stejně ale

absolutně to není myšleno jako polemika, rád se nechám poučit
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #263 kdy: 02. 07. 2018, 22:26:18 »
...Počítá se také se spuštěním SK DAB+ z V.J. a rakouského DAB+ z Kahlenbergu?Buď mě to info někde uteklo a nebo už i ta paměť není to co bývalo.Děkuje a zdraví J.Z.

Slovenský DAB Velká Javorina nemá cenu řešit, to je ve hvězdách jako český DAB.

Jiná věc je DAB Rakousko i když i tam se se to taky nějak zamlžuje; je vypsaný tendr na poskytovatele celostátního muxu, původně měl být ukončen v Q1 2018, pak nevím jestli to neprodloužili do konce června a pořád ticho. Mělo to být vykopnuto v 2019, ale přiblížení jako ze kterých vysílačů apod. se pochopitelně neví.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #264 kdy: 02. 07. 2018, 22:51:19 »

Josef má dvě možnosti. Počkat až se DAB vysílání rozšíří i na Velkou Javorinu a Kahlenberg nebo vzít přenosné rádio a vyrazit na vrcholky kopců nad Deblínem, nejlépe na Skalku. Pokud nebude signál nahoře, tak dole v obci teprve ne (další dogma).

ale Josef psal, že bydlí na kopečku...:) Měli jsme stejný instinkt Omare :)

Měl jsem přes víkend cestu ne kolem, ale ne až tak daleko kolem a tak jsem si do Deblína zajel a z časových a jiných důvodů jsem zkusil jenom 4 příjmová místa a ta kóta Na Skalce vypadá jako jediné rozumné místo se signálem DAB Vídeň a Kamzík; jakýkoliv pokles z této kóty špatné; kóta jenom o 2 výškové metry níže 1,7 km pryč směrem severozápad - špatné nad špatné; protože znám lokaci Josefa, nevidím to tam optimisticky (jemnější vyjádření výroku "vidím to tam pesimisticky"). Tam se to na těch kopečkách převaluje jako mlha - někde řidší, někde hustější a dokonce najdete místo kde přes ni nevidíte a celkem slušně rozdrnčí rádio prut - ale tam se bohužel nebydlí.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Josef Zavřel

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 323
  • Místní i dálkový příjem DVB-T/T2 CZ,SK a FTA SAT
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #265 kdy: 03. 07. 2018, 09:56:34 »
Pánové,přeji hezký den.
Již mám objednanou anténu DAB s udávaným ziskem na hoře pásma 10dB.Není na skladě a tak by měla dorazit příští týden.Hned vyzkouším a dám vědět.Omar3 i AndrejH,díky moc za zájem o můj problém.Mrzí mě,že se Andrej u nás nestavil.Bývám doma.Snad až příště.Je dobré,že vím,co mě čeká,ale naděje opravdu umírá naposled.Kdybych našel alespoň slabý signál,dal bych tam zesilovač.Zdraví J.Z.
DVB-T2 Kojál mux21,22,23, Brno-Barvičova (V) mux 24,
SK mux 1,2,3,4,Vel.Jav. Ant.1x Emme Esse 45 UC. Zes.26/1,2
TV 43FUB8061-4K Finlux.
DAB+ČRo K12D Kojál,Teleko K8A Brno,W-K 5D,př. Albrecht DR 52 BA a DUAL DAB 4 C, ant.FUBA DAB 307,    
SAT.Emme Esse 80cm Fe+4xLNB Megasat
Družice 13-19,2-23,5-28,2


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #266 kdy: 03. 07. 2018, 15:18:39 »
Pokud Josefovi nejede z Kamzíku FM, tak mu nepojede ani DAB.

to je v pořádku, tato úvaha má smysl
ale tam byl psán pravý opak:

To u Kamzíku je to jinak, je na hlavním vysilači a pokud z něj máš TV a FM, tak ti pojede i DAB.

Nu což, nebudeme slovíčkařit :)
Nebudeme, ale stále si za oběma vyjádřeními stojím.
To, že pokud nejede ani FM nepojede ani DAB je 100%. To druhé, že pokud jede FM a TV, tak pojede i DAB platí většinově. Stále bych si troufl realizovat příjem DAB vhodnou anténou a předzesilovačem, pokud je k dispozici FM a TV z Kamzíku.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #267 kdy: 04. 07. 2018, 10:40:40 »
Tak kazdy mame jinou oblast, kde si dovolujeme tvrdit to ci ono. Tam u vas viz na zapade, kde je smer na Kamzik otevren, se to mozna tvrdit da. Tady v Dolnomoravskem uvalu, kde je Kamzik zastinen spodnim koncem Bilych Karpat a Malymi Karpatami, z nej nektere FM jedou a TV se i v analogu bravalo, tusim Markiza. Ale DVB-T nikdy nemelo smysl resit, to je z VJ, takze zbyva k posouzeni VKV. A muzu rict, ze DAB z Kamziku si od Otrokovic po Veseli a v teto placce mezi Karpaty a Chriby, proste nikdy ani neskrtnul... Tady je slovensky DAB resitelny jedine Krizavou a Zoborem. Takze VKV jakstaks hraje, pokud nekoliduje s necim miste silnejsim, ale DAB nula bodov :)


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #268 kdy: 04. 07. 2018, 15:32:56 »
Určitě máš pravdu, co platí v jedné lokalitě, neplatí v druhé. Díval jsem se do svých map kontrolních příjmů a od osy Kamzík, Břeclav-Brno směrem na západ proběhla většina příjmů. Od osy směrem na východ jsem DAB z Kamzíku chytil pouze ve dvou případech. Jeden byl Strážovický vysilač, což je kóta jako hrom a druhá byla náhorní planina nad Javorníkem na čs pomezí téměř 600m/m. Jinak nic a pokusů byla spousta. 
DAB je zatím taková duchařina, proto mne to baví, jak to dají na hlavní vysilače, tak to bude nuda a nejspíše ztratím zájem, pokud se tam neobjeví nějaká nová motivace. Třeba lepší programová nabídka nebo zvuk lepší jako FM.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #269 kdy: 04. 07. 2018, 23:30:02 »
...DAB je zatím taková duchařina, proto mne to baví, jak to dají na hlavní vysilače, tak to bude nuda a nejspíše ztratím zájem, pokud se tam neobjeví nějaká nová motivace. Třeba lepší programová nabídka nebo zvuk lepší jako FM.

Jen tak na okraj jak do vídeňského muxu přidali ty dvě stanice Rock Antenne a 88.6 - tak nějak mi nesedí, více si vyberu překlikáváním mezi Arabella Rock a Arbo.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno