Autor Téma: Rakusko/T-DAB  (Přečteno 1882067 krát)

AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #225 kdy: 04. 04. 2018, 18:55:38 »
další "drby" co kolují po netu, nelze ověřit co a jak bude:

- DC-Tower vytvoří SFN s vysílačem z druhé lokace, datum bude teprve upřesněn (toto již má provozovatel povoleno v licenci, tam se mluvilo o Liesing nebo Arsenal; testy proběhly z Liesingu)

- volná kapacita muxu již byla přidělena programům, jejichž zařazení se očekává v květnu

samotný provozovatel (Radio Technikum) uvádí počet stávajících využitých kapacitních jednotek 684; po odečtení 12 jednotek pro EPG a 24 jednotek pro Krizové varování je do maximální kapacity muxu 864 jednotek ještě 216 volných, což odpovídá výběrovému řízení z prosince 2017 na 4x54 jednotek, takže přibudou 4 programy

- šokovala mně věta: dle nějakého paragrafu je provozovatel, v případě, že již nemá volnou kapacitu, tuto uvolnit v množství 54 kapacitních jednotek pro každý regionální program ORF v oblasti "širší Vídně" za rozumný poplatek a do 18 měsíců od obdržení žádosti

vše bez záruky :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


MajoDX

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 21
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #226 kdy: 04. 04. 2018, 19:28:57 »
- šokovala mně věta: dle nějakého paragrafu je provozovatel, v případě, že již nemá volnou kapacitu, tuto uvolnit v množství 54 kapacitních jednotek pro každý regionální program ORF v oblasti "širší Vídně" za rozumný poplatek a do 18 měsíců od obdržení žádosti

Na Slovensku má RTVS prednostné právo na miesto najviac pre svoje 3 rozhlasové služby v akomkoľvek T-DAB+ multiplexe (keďže verejnoprávny multiplex neexistuje). Ak sa RTVS nebudú páčiť ponúknuté obchodné podmienky, podá návrh na súd, aby ten rozhodol o obsahu zmluvy. Pokým nerozhodne súd, môže si poskytovateľ multiplexu na danej kapacite vysielať čo chce.
« Poslední změna: 04. 04. 2018, 21:11:45 od MajoDX »


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #227 kdy: 04. 04. 2018, 20:51:48 »

- šokovala mně věta: dle nějakého paragrafu je provozovatel, v případě, že již nemá volnou kapacitu, tuto uvolnit v množství 54 kapacitních jednotek pro každý regionální program ORF v oblasti "širší Vídně" za rozumný poplatek a do 18 měsíců od obdržení žádosti

Na Slovensku má RTVS prednostné právo na miesto najviac pre svoje 3 rozhlasové služby v akomkoľvek T-DAB+ multiplexe (keďže verejnoprávny multiplex neexistuje). Ak sa RTVS nebudú páčiť ponúknuté obchodné podmienky, podá návrh na súd, aby ten rozhodol o obsahu zmluvy. Pokým nerozhodne súd, môže si poskytovateľ multiplexu na danej kapacite vysielať čo chce.

Při zhodnocení právního stavu našeho regionu to vyvolává úsměv jak asi by si s tím soud odborně poradil; asi by se vybodl na odbornost a podíval se z okna, že která pak politická strana je právě u moci :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #228 kdy: 06. 04. 2018, 21:18:55 »
...DC-Tower vytvoří SFN s vysílačem z druhé lokace, datum bude teprve upřesněn...

na můj dotaz kdy spustí druhý vysílač do SFN s DC-Tower odpověď zněla: do půl roku

čert ví jestli mi to pomůže; kdo ví co si před časem na 11D ty dvě elmag vlny v SFN povídaly cestou trvající 368 us než dorazily na mou anténu :) asi se domluvily, že mně vytočí...

nicméně nyní když se to má snahu chytat ze single DC-Tower, ten druhý do SFN vnáší jiskérku naděje...ovšem falešná naděje je furt ve střehu, že :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #229 kdy: 06. 04. 2018, 21:56:54 »
U mě doma to působí tak, že se kromě kanálu nezměnilo vůbec nic. Stejná úroveň, stejná chybovost.
Směrem na jih k rakouským hranicím se mi zdá, že původní 11D byla silnější, než současné 11C. Nemám proto však žádné důkazy, musel bych na střechu s měřákem a porovnat kdysi naměřené hodnoty. Už ani nemohu použít původní anténu, tak to celé mizí v propadlišti dějin. Stejně je to všem jedno a mám důležitější povinnosti.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #230 kdy: 10. 04. 2018, 21:52:34 »
déja vu, DAB Vídeň jsem stabilně rozchodil  s přijímačem pod anténou, 5 m koax, anténa 12 dB o metr níže a vedle než původně a dvacka zesilovač (co sehrálo hlavní roli se mi nechce rozklíčovat; možná na každém šprochu pravdy trochu). Intenzita sice jenom 4 dílky, ale chybovost stabilní 8 - 12. Po sto letech přišlo jaro, jezevec vylezl z nory a začal Vídeň dupat ze země. Přineslo mi to nový vítr do sklíčené vídeňské deprese. Pokusím se dotáhnout to až do baráku.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #231 kdy: 11. 04. 2018, 08:45:28 »
Tak to gratuluji k započatému úsilí. Jestli máš doma kabelovku jako já, tak tě čeká ještě dlouhý kus cesty. Já už jsem ho vybojoval a užívám si slováky každý den ke snídani. Nakonec se ukázalo, že největší problémem byl kabel k zesilovači. Jak se nějakým způsobem přiblížil ke koaxu s DAB, tak letěla chybovost někam k 70-80. Nejprve jsem zkoušel oddělovací člen, ale ten nepomohl. Nakonec se mi podařilo najít polohu, při které je kabel omotán kolem přijímače, kdy chybovost nezvyšuje.

Pro představu přikládám dvě fotky, jedna je bez vlivu audiokabelu, druhá s ním. Odstup se změní zhruba o 10dB, což Hádům a Vídni nevadí, ale Bratislavu to již pohřbí. Hledat, proč to nefunguje bez toho, že by člověk ten signál viděl na spektráku je to neřešitelné.
Nakonec jsem přidal ještě třetí fotku, kde je výchozí stav z loňského prosince, kdy Vídeň a Bratislava jsou pod hladinou rušení a vyčnívají pouze Hády.
« Poslední změna: 11. 04. 2018, 09:18:59 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #232 kdy: 12. 04. 2018, 22:18:22 »
k tomu audiokabelu (stejná zkušenost) a spektrům (hlásím se do učení) se ještě vrátím.

Kdybych měl čím zafixovat dřevěnou tyč co mi nese anténu, tak mi doma Vídeň již jede. Zkusil jsem teď večer dokonce tu menší anténu (v podpisu) a mimo barák to jelo taky; provizorně jsem na 5 metrový koax z antény napojil již instalovaný 20 metrový koax do baráku na lednici, přenesl jsem DAB krabičku a jezevčíka a jelo to, chybovost 6-10; páč jsem měl tyč jenom provizorně zašprajclou, pustil jsem slzu a tyč s anténou položil na zem; dej mi Bůh síly abych to přes víkend dorazil. Musím to ale ještě celé zopakovat v sobotu v poledne kdy budou letní podmínky jestli je ten příjem opravdu stabilní, jestli včera a dnes večer nebyla nějaká mimořádka.

Rozhodujícím faktorem je zřejmě 20 dB zesilovač; domníval jsem se, že mi ho Hády přebudí (i když mi svítí šikmo zezadu) a nemá smysl to zkoušet; v týdnu jsem ho dal do 3 prvkové antény, držel ji v ruce, na přijímači navolil Hády a zobrazení chybovosti a točil anténou - dosáhl jsem závratné chybovosti 3 až když jsem anténu natočil přímo na Hády, což mně našeptalo, že přebuzení asi nehrozí a můžu zkusit Vídeň se zesilovačem; na ja, začátečníci to mají těžké.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #233 kdy: 13. 04. 2018, 23:33:12 »
Kdybych měl čím zafixovat dřevěnou tyč co mi nese anténu, tak mi doma Vídeň již jede. Zkusil jsem teď večer dokonce tu menší anténu (v podpisu) a mimo barák to jelo taky...

Idiot, jak napsal Dostojevský, kdybys byl býval byl přemýšlel, tak bys býval byl měl ten DAB Mux Wien doma na lednici - kde máš ten tvůj zaprděný přijímač - napořád a bez přerušení.

Time sure flies, jak pravil Harmonica, tedy "čas letí" a tak využívám večerní příjemné plusové outdoorové teploty abych znásilnil vídeňský DAB kápnout božskou a je to zábava a CityMux DAB Wien II je v baráku.

Spontánní pocity jsou sviňa a tak mně napadlo spustit anténu na půl žerdi tj. o půlku dolů a nyní jenom 2 m nad zemí, a ejhle brďo, reijdiou hrálo mimo barák a hraje i v baráku; opakuji - Idiot. Navíc nema problema s fixací žerdi páč je jenom 2 m vysoká a tak jsem ji drasticky zatlačil do blízkého křoví a nemá bez dozoru kam zahučet; tu tyč s anténou vlastně nemusím nijak jinak zabezpečit.

Páč mám půlroční absenci mé oblíbené stanice Big City Life a měl jsem ji pořád ON při těchto pokusech a nechci dělat ukvapené závěry, ale měl jsem dojem, že změnili styl a proto jsem ztratil další platonickou lásku - naštěstí kopanců do hlavy jsem již v životě dostal ...
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #234 kdy: 14. 04. 2018, 22:53:36 »
... Nakonec se ukázalo, že největší problémem byl kabel k zesilovači. Jak se nějakým způsobem přiblížil ke koaxu s DAB, tak letěla chybovost někam k 70-80... Nakonec se mi podařilo najít polohu, při které je kabel omotán kolem přijímače, kdy chybovost nezvyšuje...

toto jsou ty bestiálnosti nejhoršího zrna, jakoby otrávené zrno pro krysy nějak proplulo do propojení přístrojů :)

Chybovost příjmu&srandy chybovosti 10 dolů a nahoru:

Šáhl jsem na DAB krabičku (přijímač) z obou stran jakoby bych ji chtěl přenést, error skok dolů 10; šáhl jsem na audio kabel z linkového výstupu a error skok dolů 10; šáhl jsem na kabel napájení (nemám spínaný ale prostý zdroj) a error skok dolů 10. Frustrace jak prase. Zkusil jsem napájecí a audio kabel zasmyčkovat a obalit ferity, tuším výsledek nula. Ovšem někdy to šahání na kabely nebyl skok chybovosti dolů o desítku, ale mnohem méně.

Zajímavé, že nyní když jsem nasadil zesilovač tak error na to "šahání" po kabelech nereaguje.

Tvá situace "kabel omotán kolem přijímače, kdy chybovost nezvyšuje" vypadá jak indukční smyčka co ty VF srajdy potlačí, ale kdo ví kde ducha honit :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #235 kdy: 15. 04. 2018, 12:15:36 »
To když někdo nezasvěcený čte, tak si myslí, že jsme nějací magoři, ale ty vlivy tam jednoznačně jsou. Mám takové 4 směry dalšího vývoje.
Myslím si, že je to částečně dodělávaným vstupem pro externí anténu. Věřím, že stolní tuner s konektorem z výroby by se takto třeba nechoval.
Taky kupované audiokabely nemívají kdovíjaké parametry stínění, já mám souběh audiokabelu a koaxu asi 5m, takže tam se už něco naindukuje, smyčka to částečně vyruší. Chtělo by to koupit pořádný stíněný kabel a naletovat si vlastní konektory. Třetí důvod vidím v kumulaci mnoha přístrojů v jedné místnosti. Mám na jedné hromadě TV, 2xSTB, 1x IP STB, DVD rec, 12 portový switch, meteostanici, zesilovač a CD. Většina z nich má spínaný zdroj trvale v provozu. Z nich taky něco vyzařuje, co ten audio kabel pochytá a přenese do DAB přijímače.
Čtvrtá možnost je zvýšit úroveň signálu Bratislavy, nejlépe bez toho, že by se zvýšila úroveň Hádů. Vídeň má zhruba o 5dB vyšší úroveň jako Bratislava a tam už se žádný vliv audiokabelu neprojevuje.
« Poslední změna: 15. 04. 2018, 12:25:24 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #236 kdy: 15. 04. 2018, 21:18:43 »
To když někdo nezasvěcený čte, tak si myslí, že jsme nějací magoři, ale ty vlivy tam jednoznačně jsou...

magor/nemagor, to mám na háku a hlavně to neumím posoudit protože jsem nikdy neexperimentoval s dálkovým příjmem FM; tipuji, pokud kecám korigujte, že tam to buď šumělo více nebo méně a řešilo se meteo, citlivost tuneru ap. a pokud se řešila kabeláž tak se to míchalo s předem zmíněným. Tady ten digitál má výhodu, že je vidět chybovost a její změna když se v tom člověk vrtá. Taky tipuji, že na to není jednoznačný recept ne proto, že DAB je nová věc, ale protože je to klasická VF duchařina.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Petr Hajčiar

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #237 kdy: 16. 04. 2018, 09:11:29 »
Citace
magor/nemagor, to mám na háku a hlavně to neumím posoudit protože jsem nikdy neexperimentoval s dálkovým příjmem FM; tipuji, pokud kecám korigujte, že tam to buď šumělo více nebo méně a řešilo se meteo, citlivost tuneru ap. a pokud se řešila kabeláž tak se to míchalo s předem zmíněným. Tady ten digitál má výhodu, že je vidět chybovost a její změna když se v tom člověk vrtá. Taky tipuji, že na to není jednoznačný recept ne proto, že DAB je nová věc, ale protože je to klasická VF duchařina.

Správně, dálkový příjem FM to byl hlavně boj s šumem, kterého ubývalo / přibývalo podle denní doby, počasí apod. Zpestřením pak bylo třeba "rozhoupání" signálu při přeletu letadla, občasné rušení všeho druhu, včetně prskanců od blesků... Na a když se atmosférické štěstí usmálo, tak pár dní v roce nastal super příjem jako by byl vysílač za rohem.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #238 kdy: 16. 04. 2018, 18:21:43 »
jsem to vložil včera a zmizelo to, tak druhý pokus:

... a tak mně napadlo spustit anténu na půl žerdi tj. o půlku dolů a nyní jenom 2 m nad zemí, a ejhle brďo, reijdiou hrálo mimo barák a hraje i v baráku...

Nekřič hop, dokud nepřeskočíš

Potvrdilo se, že v poledne rádio podmínky šly na kutě a chybovost courala od 10 do 70 a i více až do výpadků; takže teorie výšky antény 2 m nad terénem vzala za své a vrátil jsem se k výšce 4 m. To byl již příjem stabilní s chybovostí 10 - 30; potvrdím to někdy později - viz úvodní věta.

Taky se potvrdilo co napovídal David Kříž - ne, že bych mu nevěřil - ale nevěřil jsem, že v podmínkách silných místních Hádů, kdy mi DAB adaptér hraje i bez antény, je možná nějaká jemná hra natáčení antény - a skutečně je (tedy nyní když jsem použil zesilovač).

Ve výšce 2 m byla anténa když ne úplně tak dost podstatně zezadu kryta od Hádů a pro nejlepší příjem musela být anténa nasměrována přímo na DC-Tower.

Ve výšce 4 m je již anténa vystavena zezadu Hádům a pro nejlepší příjem musela být nasměrována reflektory co nejvíce k Hádům resp. anténa směruje na Břeclav - nějakých 30 st? od Vídně. Při natáčení jsem sledoval chybovost příjmu a minima jsem dosáhl při dost jemné manipulaci v úzkém úhlovém pohybu.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #239 kdy: 16. 04. 2018, 20:53:58 »
... ty vlivy tam jednoznačně jsou. Mám takové 4 směry dalšího vývoje.
Myslím si, že je to částečně dodělávaným vstupem pro externí anténu. Věřím, že stolní tuner s konektorem z výroby by se takto třeba nechoval.
Taky kupované audiokabely nemívají kdovíjaké parametry stínění, já mám souběh audiokabelu a koaxu asi 5m, takže tam se už něco naindukuje, smyčka to částečně vyruší. Chtělo by to koupit pořádný stíněný kabel a naletovat si vlastní konektory. Třetí důvod vidím v kumulaci mnoha přístrojů v jedné místnosti. Mám na jedné hromadě TV, 2xSTB, 1x IP STB, DVD rec, 12 portový switch, meteostanici, zesilovač a CD. Většina z nich má spínaný zdroj trvale v provozu. Z nich taky něco vyzařuje, co ten audio kabel pochytá a přenese do DAB přijímače.
Čtvrtá možnost je zvýšit úroveň signálu Bratislavy, nejlépe bez toho, že by se zvýšila úroveň Hádů. Vídeň má zhruba o 5dB vyšší úroveň jako Bratislava a tam už se žádný vliv audiokabelu neprojevuje.

Ad 1/ má DAB krabička Dual má anténní vstup a blbne; kdo ví jak to má odfláknuté uvnitř, věřit se ji nedá, když jsem ji loni poprvé pustil s dodávaným spínaným zdrojem tak Vídeň vůbec nejela, musel jsem zbastlit obyčejný trafo zdroj.

Ad 2/ s kvalitou audio kabelu mně to taky napadlo, válely se mi v šuplíku 4 kusy - jak se hromadily jako přílohy k těm různým přístrojům co člověk kupuje, ani nevím jestli mají vůbec stínění ;  chystal jsem se koupit nějaké optimum reklama/cena :) ale nyní po instalaci anténního zesilovače vliv těch drátů kolem zmizel.

Ad 3/ na rozdíl od tebe já nemám profi studio :) ale na lednici DAB krabičku a jezevčíka a prostý souběh kabelů: napájení, anténa a audio kabel

Ad 4/ Kamzík si u mně pořád ani neškrtne a ani to nehodlám řešit; zajímavé je, že v éře před Hády mi doma taky Vídeň ukazovala o něco vyšší intenzitu než Kamzík, ale na poli za obcí Tesco spektrák ukazuje ve prospěch Kamzíku.

Morální poučení: těžký život DABařů
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno