Autor Téma: Rakusko/T-DAB  (Přečteno 1881785 krát)

David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #165 kdy: 26. 01. 2016, 19:47:48 »
« Poslední změna: 26. 01. 2016, 22:02:52 od David Kříž »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #166 kdy: 26. 01. 2016, 19:56:06 »
Díky, přesně toto jsem potřeboval.
Zřejmě prostým přiložením středního vodiče k teleskopu bez stínění vzniká takový útlum, že to úrovňově nestačí.
Teď už jen zabudovat ten konektor a DAB je doma.
Hodně lidí zapomíná, že unipolová anténa je vlastně něčím jako koaxiálním vedením, kteréhož vnější válcový vodič je odkloněn od středového a rozvinut 90 stupňů od něho. Tím vlastně vznikne anténa Ground Plane. Když si toto uděláme na straně kabelu směrem k radiu, tj. přiložíme střed k teleskopu, tak se z toho teleskopu stane anténa, která toho část vyzáří zas do okolí. Proto je takový postup více než nesmyslný :)


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #167 kdy: 26. 01. 2016, 22:19:57 »
Davidovi zprávy čtu asi 20 let a vždy si z nich něco odnesu. Je dobré mít někoho odborně o stupeň výš, který člověka pozdvihne ssebou. Jen je potřeba si z toho vzít to správné, protože někdy to není úplně to pravé ořechové.     
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #168 kdy: 27. 01. 2016, 16:55:46 »
Davidovi zprávy čtu asi 20 let a vždy si z nich něco odnesu. Je dobré mít někoho odborně o stupeň výš, který člověka pozdvihne ssebou. Jen je potřeba si z toho vzít to správné, protože někdy to není úplně to pravé ořechové.   
To bude nějaká mýlka, zas tak starý nejsem :)


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #169 kdy: 27. 01. 2016, 17:23:36 »
To byla nadsázka, aby bylo vidět, že je to hodně dlouho :-)
Jak je to skutečně dlouho už nedohledám. Stará čísla určitého periodika jsem již vyhodil, teď mám před sebou třeba Malé putovaní po moravských vysílačích 13.-24.5.2009. Četl jsem rád tyto expedice, protože se lidi nadšeně zvednuli od klávesnic a vyrazili do terénu. My, co jsme to četli jsme zase za to museli zaplatit, což je vzkaz pro dnešní internetovou generaci, která pláče nad placenou sekcí.

Tím, jak jsi smazal předchozí příspěvky, tak to ztratilo původní význam, ale našlo to jiný.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #170 kdy: 27. 01. 2016, 18:12:51 »
No jestli myslíš tu výměnu názorů, tak to jsem já určitě nesmazal, nejsem admin, to musel někdo z redakce.
Malé putování? 2009? Kurnik, to už vůbec nevim :D


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #171 kdy: 06. 02. 2016, 22:12:09 »
Rádio ARBO "robustně" navýšilo datový tok z 72 kbps na 80 kbps; jedná se o jednu z nejlepších stanic vídeňského muxu k poslechu; přiznám se, že jsem se ještě nedostal k detailnímu poslechu rozdílů v závislosti na kbps případně vůči FM.

Rádio Technikum navýšilo tok dokonce na 96 kbps, k poslechu této stanice jsem se ještě nepropracoval takže neumím komentovat její obsah; o porovnání kvality poslechu platí výše uvedené.

Protože jsem nenaposlouchal původní 72 kbps, ztratil jsem historickou šanci zásadně vstoupit do dějin porovnáním s bonusem + pár kbps  :)

Rádio ERF Plus jede na 32 kbps; protože se samo deklaruje jako "Religion" asi to stačí; mám totální tmu co se na této stanici děje.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #172 kdy: 14. 02. 2016, 20:41:15 »
Tak už i já mám signál DAB dole v pokoji. Byl to boj s výměnou několika kabelů a hlavně šroubkového rozbočovače. Bez neustálé kontroly na spektráku by se to dělalo hodně blbě.

Pro Andreje: Dnes jsme vyrazili na vycházku z Podolí směrem na Líšeň přes kopec se stožáry mobilních operátorů a ani mě to tam nehrálo. Lokalita ideální, holý kopec, přímý výhled na Vídeň i Bratislavu a nic. Skoro si myslím, jestli nebude Tesco přijímač zahlcen silným signálem GSM.     
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #173 kdy: 15. 02. 2016, 22:24:59 »
hele,nelez mi do revíru... :)

já tam se signálem problém nemám protože tam chodím venčit fenku a vycvičil jsem ji vyčmuchat signál... :)

Ne, ale vážně. Na tomto odkazu by se měla zobrazit mapa prostoru o kterém mluvíme (je to z mapy.cz, neumím s tím pracovat, když zmenším obrázek na zde povolených 200 kB je mapa téměř nečitelná). https://mapy.cz/s/seBI

Je tam kóta 331 m.n.m. Čtvrtě (uprostřed velké louky za hřištěm), tam mi to kdysi hrálo bez problémů; ovšem o 440 m blíže - zelený balónek - je terén o 6 - 7 m níže a tam to nehrálo; signál se začal chytat snad až v 3/4 trasy podél červené přímky.

Problém by mohl tedy být pokud jste šli z Podolí po polňačce vpravo od zeleného balónku; pokud jste ale stoupali zespodu k červenému balonku, tam by problém neměl být; leda špatný signálový den; v tu neděli jsem tam zrovna byl, kdybych věděl že bude soutěž v příjmu, rádio bych tam vzal :)

VF moc nerozumím, ale domnívám se, že GSM je od DAB frekvenčně daleko a nemělo by do toho kecat.

Hlavně, že ti to hraje doma; vítej v klubu DABařů; poslouchej ale rychle protože se proslýchá, že DAB je mrtvej :)

Ten spektrák ti nezávidím, až budu velkej taky budu mít spektrák :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #174 kdy: 16. 02. 2016, 11:26:48 »
Ano, na mapě je prostor o kterém mluvím. GSM je sice od DAB frekvenčně daleko, ale jsou situace kdy úroveň přesahuje všechny meze a tam žádná frekvenční vzdálenost nepomůže. 
Stožáry mobilních operátorů jsou umístěny pod úrovní vrcholu kopce, takže antény pálí téměř v úrovni vrcholu kopce. Máme tady praktickou zkušenost s radarem na mohyle míru, který je také frekvenčně úplně jinde a při přímém zásahu otáčejícím se paprskem dokáže zastavit DVB-T signál. V analogu způsoboval světlé vodorovné čárky šikmo zleva nahoře dolů doprava.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #175 kdy: 19. 02. 2016, 22:25:24 »
... GSM je sice od DAB frekvenčně daleko, ale jsou situace kdy úroveň přesahuje všechny meze a tam žádná frekvenční vzdálenost nepomůže.... 

než necháme to boží políčko za obcí na pokoji, ještě jednou mu naruším kruhy, vyzval mně k tomu pes na úterní procházce (a tvůj negativní příjem).

Snad do tečky se zopakoval scénář z léta, přidala se scénka s Kamzíkem; pochodoval jsem úsečkou, jejíž odkaz je v předešlém příspěvku; vídeňský mux se chytl stabilně až těsně před "vrcholem" 331 m.n.m., Kamzík se přerušovaně chytal již v polovině úsečky; na "vrcholu"chybovost příjmu u Kamzíku cca 7, Vídeň cca 20.

O 350 m jižněji a o 20 m níže - tedy jižní svah - oba muxy s nulovou chybovostí.

Jakou roli hraje profil a jakou ty dva GSM vysílače nechávám koňovi; tvoje poznámka "GSM pálí" mně evokovala jednu vzpomínku kdy jeden anglán v jedné diskuzi k Luxíku uvedl, že byl na dovolené v kempu nedaleko Marnachu (vysílač rádia Luxík, střední vlny 1,2 MW) a stačilo zapnout rádio - na všech frekvencích (snad i rozsazích) jel jenom Luxík.

Nechci do toho vrtat, ale nejsem si jist, jestli je to případ božího políčka za mou obcí  :-\
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


DT-amater

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 89
    • Zobrazit profil
    • Navod na zhotoveni dvojite kosoctverecne anteny pro UHF
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #176 kdy: 19. 02. 2016, 22:52:51 »
Když jsi zmínil ten Laxik, toto (zvlášť po shlédnutí té fotogalerie) mě dnes "zabolelo":
http://www.tageblatt.lu/nachrichten/luxemburg/story/Ein-St--ck-Radiogeschichte-ist-verschwunden-22197357?redirect=mobi&nocache=0.4893363961018622


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #177 kdy: 21. 02. 2016, 08:48:54 »
Když jsi zmínil ten Laxik, toto (zvlášť po shlédnutí té fotogalerie) mě dnes "zabolelo":
http://www.tageblatt.lu/nachrichten/luxemburg/story/Ein-St--ck-Radiogeschichte-ist-verschwunden-22197357?redirect=mobi&nocache=0.4893363961018622

snad to nebude zločin když zde jednorázově odběhnu od tématu.

no jo, takže historie Laxíku odešla již i fyzicky, jeho duch odešel již v 1991 (na MW), v článku se píše, že místní obyvatelé již léta bojovali za zrušení vysílače  a taky, že "Na místě v Marnach nyní bude vybudován provizorní catcher pro 300 uprchlíků".

Radio Luxembourg byl celoevropský fenomén, původně jsem myslel, že jenom já jsem měl neadekvátní vnímání jeho poslechu v mým pubertálních letech, ale po přečtení reakcí na různých webech (většinou k ukázkám vysílání na youtube) jsem se zklidnil, protože i hoši ze západu usínali s tranzistorákem u ucha...drtivá většina komentářů je v duchu - ach to byly časy - klasická asociace něčeho pozitivního s mládím.

Zde jsem poprvé slyšel písničku I shot the sheriff (Eric Clapton), bylo to v létě 1974; samotného mně udivilo, že mi uvízla v paměti, dnes si říkám, že asi jsem již tenkrát měl podvědomě dobrý vkus;  a písničku mám na roletě oblíbených odkazů na youtube pověšenou na prvním místě - verzi z festivalu Crossroads 2010.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #178 kdy: 21. 02. 2016, 13:55:04 »
V 74 jsem tahal kačera, ale i já jsem ještě zažil dobu, kdy dobrá muzika nebyla ke slyšení na Československých stanicích. I když jsem Laxík také zkoušel, tak jsem u něho nikdy nezůstal dýl jak pár minut. Já tu amplitudovou modulaci nemusím. Spíše jsem poslouchal přes CCIR Rakušáky a přes OIRT Maďary. Tam byla kvalita jak technická, tak i hudební.   

Teď to obloukem vrátím zase k rakouskému DAB. Zvukovou kvalitou mi jejich DAB připomíná krok zpět právě k tomu AM. Po určitých peripetiích se mi povedlo odrušit kabelovku, sloučit signál do jednoho koaxu s UHF, připojit Tesco-radio ke koaxu krokosvorkou a zapojit sluchátkový výstup do zesilovače a beden. Po několik dnech jsem zjistil, že to bylo nanic. Technicky se dá docílit čehokoli, ale lidsky mne nikdo nedonutí to trvale poslouchat. Slováci jsou o něco lepší, ale také žádná bomba. Nezbývá něž doufat ve věčné žití klasického FM rádia nebo že do doby ostrého nasazení něco s tím DAB vymyslí.       
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #179 kdy: 01. 03. 2016, 22:35:24 »
to omar3: měl bych námět pro tvůj spektrák (tedy kdo ví jak to je).

LED žárovka vzdálena 1,5 m od přijímače zvedne chybovost slovenského muxu 2x a vídeňského muxu 3x; první mux 222 Mhz, druhý 227 MHz; nevím jestli to svinstvo ve zdroji LED žárovky má něco s frekvencí nebo se zabezpečením muxů nebo s mojí elektroinstalací.

Dělala to jak značková Osram, tak no name IKEA. Ne že bych byl přehnaně LED zelený, ale hlásit se to musí  :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno