Autor Téma: Rakusko/T-DAB  (Přečteno 1882104 krát)

omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #135 kdy: 23. 01. 2016, 13:31:25 »
Jak vypadá DAB multiplex oproti televiznímu na spektráku? Při pokusu o rakušáky v okolí Brna jsem na III. TV pásmu našel jen zbytky analogových signálů místní kabelovky.

Konečně jsem se dostal do Šlapanic a člověče tam je to fakt nějaké zakleté, důvod-spekulaci uvedu níže; navíc to vypadá, že každý metr nadmořské výšky zde hraje roli. Pokud bydlíš v nějaké prohlubni nebo v rovině letiště a máš před sebou vyšší domy tak je to špatné.

Není to zakleté, je to podělané. Podraz přišel ze směru, který jsem nečekal. Ještě před mrazy jsem dal na střechu anténu na III.TV pásmo a leze z ní toto. Z toho je jasné, že se slabé signály z Bratislavy a Vídně přes tento bordel neprobojují. Pokud vypnu přívod kabelové televize hned ve sklepě, tak se signál obou dosažitelných vysilačů objeví. Při pokusech se samotným přijímačem se to nedá odhalit, ale na spektráku je to jasné. Čeká mne těžký boj, zjistit kudy mi signál z rozvodů uniká. Prvních 10dB jsem ušetřil, když jsem přesunul zesilovač CATV ze střechy do sklepa. Co se dá udělat dál?   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #136 kdy: 23. 01. 2016, 13:51:41 »
Vyměnit kabeláž v celém širém okolí :) To myslím bohužel zcela bez rýpání... Kabelovky jsou většinou z důvodu ceny natahané šmejdy koaxy takže každý panelák je pak jeden velký vysílač. Pokud ve třetím bandu používá analog, internet, nebo cokoli jiného, tak je to tragedie pro DAB.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #137 kdy: 23. 01. 2016, 14:06:44 »
To by se mi líbilo, ale to bude těžko proveditelné, ledažeby operátor přešel brzy na optiku.
I s rušením se mi daří na některých místech střechy zachytit DAB, je potřeba najít místo, kde je rušení minimální a signál maximální. Asi přibude další stožár.

Jinak souhlasím s tebou, že Dreamsky není měřák. V této situaci mi nijak nepomohl a musel nastoupit těžší kalibr.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #138 kdy: 23. 01. 2016, 14:19:26 »
To by se mi líbilo, ale to bude těžko proveditelné, ledažeby operátor přešel brzy na optiku.
I s rušením se mi daří na některých místech střechy zachytit DAB, je potřeba najít místo, kde je rušení minimální a signál maximální. Asi přibude další stožár.

Jinak souhlasím s tebou, že Dreamsky není měřák. V této situaci mi nijak nepomohl a musel nastoupit těžší kalibr.
@printscreen: Televes FSM?


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #139 kdy: 23. 01. 2016, 14:23:33 »
Jo, ale T/2 taky neměří :-)
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #140 kdy: 23. 01. 2016, 14:25:15 »
To neva :D


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #141 kdy: 23. 01. 2016, 14:50:44 »
Mě taky ne, ale...
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #142 kdy: 23. 01. 2016, 20:52:08 »
Jak vypadá DAB multiplex oproti televiznímu na spektráku? Při pokusu o rakušáky v okolí Brna jsem na III. TV pásmu našel jen zbytky analogových signálů místní kabelovky.

Konečně jsem se dostal do Šlapanic a člověče tam je to fakt nějaké zakleté...

Není to zakleté, je to podělané. Podraz přišel ze směru, který jsem nečekal. Ještě před mrazy jsem dal na střechu anténu na III.TV pásmo a leze z ní toto. Z toho je jasné, že se slabé signály z Bratislavy a Vídně přes tento bordel neprobojují. Pokud vypnu přívod kabelové televize hned ve sklepě, tak se signál obou dosažitelných vysilačů objeví. Při pokusech se samotným přijímačem se to nedá odhalit, ale na spektráku je to jasné. Čeká mne těžký boj, zjistit kudy mi signál z rozvodů uniká. Prvních 10dB jsem ušetřil, když jsem přesunul zesilovač CATV ze střechy do sklepa. Co se dá udělat dál?   

no tě bůh, mít já doma tohoto třídního nepřítele - tedy nepřátelský signál z jiné třídy než DAB - tak si ani necvrknu. Zřejmě ani pro přečtení Tvého svědectví bych neměl mentální sílu objednat firmu aby eliminovala takové duchy. Možná jsme v naší lokaci měli štěstí a jak napsal David Kříž, v době instalace kabelovky na skladě došly levné koaxy a dostali jsme korektní; anebo je všechno jinak, ale ani ve snu mně nenapadlo, že pokud mám nějaký problém s DAB příjmem, že by pachatelem mohla být kabelovka.

Dotaz mimo soutěž pro mně neznalého Tvého spektráku: to E11 na obrázku je kanál 11? A ta úroveň 34.8 dBuV je max úroveň parazitního signálu z kabelovky, kterou spektrák v ten moment zachytil?

Jinak já mám taky spektrák, ale má dvě nepodstatná omezení; pracuje jenom v pásmu DAB a je jenom třístavový: hlásí ano, ne a něco mezi tím. A je značky Tesco :) (to byl jakože vtip na závěr)

P.S. vzpomínám si - a psal jsem to již v tomto vláknu - že u benzinky Shell byl na teleskop příjem dobrý - na rozdíl od jiných míst ve Šlapanicích. Ale jak píšeš, co 5 metrů vpravo vlevo může být všechno jinak.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #143 kdy: 23. 01. 2016, 21:21:18 »
E11 je TV kanál 11, dříve se rozlišovaly "západní" kanály a "východní". Západní měly písmeno E, východní R. Dnes už i my na východě používáme západní rastr, takže písmenné rozlišení ztratilo smysl. Ten měřák ale ještě používá toto rozlišení.
A ta úroveň 34,8 dBuV je úroveň v místě kurzoru.


272930370

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 308
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #144 kdy: 23. 01. 2016, 21:38:43 »
Vyměnit kabeláž v celém širém okolí :) To myslím bohužel zcela bez rýpání... Kabelovky jsou většinou z důvodu ceny natahané šmejdy koaxy takže každý panelák je pak jeden velký vysílač. Pokud ve třetím bandu používá analog, internet, nebo cokoli jiného, tak je to tragedie pro DAB.
Největší kabelovka v republice je natahá vesměs Beldenem. U některých rozvodů, které byly odkoupené (např. dřívější Kabel Net) lze vidět i Commscope, Cavel. Samozřejmě se bavíme o rozvodech po zásuvku, což je předávací místo. A jestli si to pak někdo doma roztáhne hnojem za pár korun, to už není problém kabelovky.


erteple2

  • Host
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #145 kdy: 23. 01. 2016, 22:02:47 »
Jo jasně Belden .... hmmm viděl jsem. Kamarád měl doma tenkou šmejd Hamu.

Tak laskavě nelží.  >:(


272930370

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 308
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #146 kdy: 23. 01. 2016, 22:13:45 »
Jo jasně Belden .... hmmm viděl jsem. Kamarád měl doma tenkou šmejd Hamu.

Tak laskavě nelží.  >:(
Zřejmě tvoje práce, ne? Kdyby ses věnoval jenom viole a ne rozvodům (a ještě u kabelovky), tak to měl v cajku.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #147 kdy: 23. 01. 2016, 23:13:41 »
... Samozřejmě se bavíme o rozvodech po zásuvku, což je předávací místo...

se to sem sice cpe do těžkého off-topicu, ale budiž, ke prospěchu věci - bavíme se o rušení DAB příjmu nějakými domácími rozvody něčeho a ten DAB příjem může být kromě Rakousko (toto téma) jakýkoliv jiný DAB příjem.

Předávací místo kabelovky je tedy po zásuvku; co to je u rodinného domu? Hned za obvodovou zdí uvnitř baráku v neobytné zóně končí jeden kabel, konektorem je napojen další kabel a ten pokračuje do obývací části objektu kde je tedy zakončen tou klasickou účastnickou zásuvkou, do které se již "strká" kabel k TV. Propojení uvnitř objektu dělal subdodavatel "kabelovky"; jaké měly firmy smlouvy mezi sebou nebo jak co kdo udělal, dnes již asi neví nikdo, bylo to před mnoha lety.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #148 kdy: 24. 01. 2016, 07:37:59 »
Vyměnit kabeláž v celém širém okolí :) To myslím bohužel zcela bez rýpání... Kabelovky jsou většinou z důvodu ceny natahané šmejdy koaxy takže každý panelák je pak jeden velký vysílač. Pokud ve třetím bandu používá analog, internet, nebo cokoli jiného, tak je to tragedie pro DAB.
Největší kabelovka v republice je natahá vesměs Beldenem. U některých rozvodů, které byly odkoupené (např. dřívější Kabel Net) lze vidět i Commscope, Cavel. Samozřejmě se bavíme o rozvodech po zásuvku, což je předávací místo. A jestli si to pak někdo doma roztáhne hnojem za pár korun, to už není problém kabelovky.

Přesně tak! Týká se to nejen kabelovky, ale i (podotýkám, že profesionálně rekonstruovaných STA), kdy po předávací bod (ÚZ) v bytě je rozvod proveden koax kabelem s vysokým stupněm stínění (typy si každý určitě dohledá sám) a poté si nějaký pičmunda natáhne od ÚZ k přijímacímu zařízení "tkaničku od bot" z nějakého obchodního řetězce s nulovým stíněním! Co se pak asi děje? Příjem znehodnocen (zvláště na kmitočtech místních 50dBW vysílačů) "příjmem" na takovýto nestíněný koax., který přijme signál mimo Gi a pak jsou problémy. Takovíto hlupáci pak nadávají na vadnou STA, ovšem výjezd a odstranění této závady je stojí 1.500 - 3.000 Kč, které nehradí družstvo nebo společenství, protože závada je "na jejich přijímači"! ;D ;D Samozřejmě, že stačí vyměnit tento "rozvod" za kvalitní koax. kabel s kvalitními celokovovými IEC konektory! Ta finanční částka je většinou vždy vyléčí a přístě než si zase někde něco podobného koupí (nebo jim to nainstaluje nějaký "muzikant") se raději dobře rozmyslí nebo rovnou zavolají, že potřebují novou účastnickou šňůru.
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


272930370

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 308
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #149 kdy: 24. 01. 2016, 09:49:43 »
... Samozřejmě se bavíme o rozvodech po zásuvku, což je předávací místo...

se to sem sice cpe do těžkého off-topicu, ale budiž, ke prospěchu věci - bavíme se o rušení DAB příjmu nějakými domácími rozvody něčeho a ten DAB příjem může být kromě Rakousko (toto téma) jakýkoliv jiný DAB příjem.

Předávací místo kabelovky je tedy po zásuvku; co to je u rodinného domu? Hned za obvodovou zdí uvnitř baráku v neobytné zóně končí jeden kabel, konektorem je napojen další kabel a ten pokračuje do obývací části objektu kde je tedy zakončen tou klasickou účastnickou zásuvkou, do které se již "strká" kabel k TV. Propojení uvnitř objektu dělal subdodavatel "kabelovky"; jaké měly firmy smlouvy mezi sebou nebo jak co kdo udělal, dnes již asi neví nikdo, bylo to před mnoha lety.
Co je myšleno předávacím bodem služby mají kabelovky uvedené obvykle na webu nebo ti to sdělí její provozovatel. Takřka ve všech případech to bývá účastnická zásuvka.