Autor Téma: Rakusko/T-DAB  (Přečteno 1882142 krát)

AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #90 kdy: 31. 08. 2015, 20:04:43 »
... k te zemi antenniho svodu. Chtelo by to pripojit na posledni minus ze serie clanku, tj ten v pravem hornim rohu. Takto to mas pripojeno do luftu, jen na plosku propojujici dva clanky v serii.

I když jsem po víkendu trpěl syndromem vyhoření, šel jsem si tu umělou zem znovu ověřit, protože již dříve jsem se zmínil, že to fungovalo na všech kromě jedné; pokud máš na mysli pravý horní roh při pohledu zezadu dle fotky, tak na té to funguje nejhůře.

Nicméně jsem si uvědomil, že to není triviální problém když to ani profíci nevyřešili a zisk prutových antén je od mínus 2 dB do mínus 6 dB. To nebude otázka galvanického propojení stínění koaxu se zemí rádia, to bude otázka vytvoření co nejbližší impedance k 75 Ohm aby si ten řetězec hezky rezonoval. Mimochodem nejlepší to bylo při připojení na tu levou spodní zem baterky; čirou náhodou svorka, na kterou jsem to dal včera byla téměř rovnocenná.

Tam hrají roli věci, které já osobně nechám koňovy. To bude možná otázka impedanční vazby drátu vůči rádiu, drátu vůči zemi Země a zemi rádia vůči zemi Země. Příklad: ten krátký zelený drátek jsem odpojil od země baterky a položil podélně vedle rádia - chybovost celkem obstojní; pak jsem drátek položil kolmo od rádia - chybovost 2x větší.

Navíc mně došlo, že tam pořád mám anténní výhybku, ze které trčí dráty pro napájení takže tam mám další umělou zemi. S tou umělou zemí se asi laborovat dá, ale každá instalace může chtít něco trochu jinak. Někdy si s tím pohraji třeba to něco mně i někomu jinému přinese.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #91 kdy: 31. 08. 2015, 22:35:30 »
Mozna by stalo za pokus tam pridat normalni konektor. Navic se da sehnat i teleskopicka antena zakoncena F konektorem.


ViH

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #92 kdy: 31. 08. 2015, 22:50:19 »
On ten minus je s nejvetsi pravdepodobnosti pripojen na zem pristroje. Je propojen i s kovovym rameckem, micro USB konektoru pro napajeni. Nemela by to tedy byt zadna umela zem.
Zrejme to asi neni dobre impedancne prizpusobeno.

P.S. Kde jsi kupoval tu Iskru? Libi se mi od nich VF-12 Log, kratka log-per antena se slusnym ziskem, vzhledem k delce a dobrym F/R pomerem.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #93 kdy: 01. 09. 2015, 19:52:48 »
On ten minus je s nejvetsi pravdepodobnosti pripojen na zem pristroje...Zrejme to asi neni dobre impedancne prizpusobeno.

P.S. Kde jsi kupoval tu Iskru? Libi se mi od nich VF-12 Log, kratka log-per antena se slusnym ziskem, vzhledem k delce a dobrym F/R pomerem.

Já jsem si o tom teprve začal číst a nechám si to na dlouhé zimní večery; já už odborník nebudu, zajímají mě jenom principy, ale těším se na to. Nějaká praktická zkušenost pro tyto pidi rádia z toho může vzejít.

Nyní jenom základní upřesnění; bohužel musím trvat na pojmu umělá země (artificial ground), ta reálná, kterou zmiňuješ s tím nemá nic společné, tedy pokud má - a to doslovně v galvanické nebo  maloplošné impedanční vazbě - tak je to špatně (důkazem je to, že jsem měl špatnou chybovost právě s tou reálnou zemí). Když mluvíme o zemi v těchto souvislostech myslí se tím země pro RF signál pro nesymetrické propojení kdy je potřeba umožnit signálu z pláště kabelu aby efektivně prohučel do země Země přes kapacitní vazbu tak, aby to bylo impedančně v pořádku. Ten efektivní přenos se vytváří zemnícím systémem, který se buď zakope do země anebo se pověsí nad zemí. Pokud se dá nad zem řekne se mu třeba nadzemní systém anebo counterpoise - protiváha. Výraz umělá země vznikl protože se jedná o NÁHRADU zakopaného systému, tedy o umělou zemi.

Ten borec, na kterého jsem narazil mezi prvními ví o čem mluví, odkazuje se na něj i náš borec, viz odkazy níže.
w8ji např. říká
"Failing to isolate the counterpoise from earth, which includes properly elevating and insulating the counterpoise, can result in several dB loss on transmitting, as well as bringing unwanted RF into the shack. While insulation is better than a bare wire lying directly on earth, wide air spacing is by far best"
tedy to na konci "wide air spacing is by far best" koresponduje s tím co říká před tím na stránce, že elektrické pole se nesmí na umělé zemi koncentrovat vůči zemi Země do malého prostoru protože jeho intenzita se snaží procpat bodově všechen proud do země Země, která je špatným vodičem - a to se, myslím si, událo když jsem ten svůj zelený drátek zapojil na tu reálnou zem.

Začal jsem si o tom číst a pokud jsem to špatně pochopil tak prosím nekamenovat, ale napsat jak to je.

http://www.w8ji.com/counterpoise_systems.htm
http://www.sidlo.com/ok1ufc/common_mode_current.htm

to Milan J.: tu výhybku jsem již vyhodil a dal tam samici F konektoru; zásadně jsem si nepolepšil, ale před tím to byla opět náhoda, že jsem si nepohoršil, protože parazitní účinek napájecích vodičů čouhajících z výhybky závisel na jejich poloze, no a já jsem je měl náhodou stočeny tak, že zásadně nevadily. Ale nyní jsem klidnější :)

P.S. anténu jsem koupil od Terozu; protože jsem měl systém pokus-omyl je to náhoda, že jsem se strefil a s tou VF-12 Log by se mně ještě lépe manipulovalo v koruně hrušky kde tu svou týrám :)
« Poslední změna: 01. 09. 2015, 20:02:24 od AndrejH »
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #94 kdy: 01. 09. 2015, 20:19:52 »
...Tohle radio jsem si taky poridil a podarilo se mi s nim chytit(=zobrazit) nazev dvou nemeckych muxu. Na prutovou antenu s kusem dratu...

Protože jsem příznivcem klubu Vidle&Drát chtěl jsem požádat jak to myslíš/myslíte s tím kusem drátu. díky
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #95 kdy: 03. 09. 2015, 20:35:54 »
Tohle byl doslova kus dratu pripojeny na vytazenou prutovou antenu. Navic dost rezavy ;) Byl to prvni pokus s timto radiem. Normalne pouzivam antenu se zesilovacem. A jelikoz se mi ji nechtelo tahat ze skrine, vzal jsem jen radio (ten drat jsem zapomnel vzit, proto jsem pouzil kus nalezeneho vazaciho dratu). Pozdeji jsem vzal alespon dipol z te anteny + zesilovac. A prekvapive jsem neco zachytil. Zkusim to jeste s celou antenou. Ale to az se ochladi. Misto kde to zkousim je jako strojovna v ponorce. Ramus a teplota snad 60 stupnu..


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #96 kdy: 03. 09. 2015, 22:02:34 »
Tohle byl doslova kus dratu pripojeny na vytazenou prutovou antenu. Navic dost rezavy ;) ... Misto kde to zkousim je jako strojovna v ponorce. Ramus a teplota snad 60 stupnu..

jsme sice hluboko v off-topic, ale nevím kde to plácnout...když tak redakce si to uklidí...nicméně se sem vrátím ohledně DAB Vídeň

uuf, 60 stupňů a ty máš kuráž na hrátky s rádiem...klobouk dolů

Ten rezavý drát mně rajcuje, taky krotím ty elmag duchy s tím co mi přijde pod ruku, ale pořád nevíme 1. jak dlouhý drát a 2. kam jsi ho připojil - na konec nebo začátek prutu?

Já mám před sebou velké téma, čímž je čokoládový balón - to je můj pracovní název složený s výrazů "choke" a "balun"; souvisí to s proudovým symetrizačním členem a "common mode current", což ani nevím jak se u nás řekne; ovšem profík pak možná hlesne: vždyť jsem ti to říkal, lepší anténu anebo předzesilovač; problém je v tom, že s tím nemám problém a klidně řeknu ja, ja,  měls pravdu, tož zkusit jsem to ale musel
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #97 kdy: 03. 09. 2015, 23:35:23 »
Drat byl nahodne delky, asi 70cm. Pripevneny tak, ze prodluzoval vytazenou antenu. Byl to jen pokus. Vzdy jsem potreboval antenu se zesilovacem abych neco chytil (myslim cizinu). Tady jsem se docetl, ze prijimac ma dobrou citlivost a tak jsem to jen zkousel. Navic jsem zjistil, ze staci dat antenu treba o 20cm jinam a je po signalu. Ono je vsude kolem samy zelezo..


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #98 kdy: 05. 09. 2015, 18:57:06 »
Dnes jsme šli na houby a houby jsem nenašli, ale já jsem našel DAB signál z čehož byla manželka bez sebe a zapomněla, že máme prázdný košík  ;)

Obec Kozárov, okr. Blansko (blíže je to ale ke Kunštátu), rozhledna Babylon zřízena na telekomunikačním věži. Nadmořská výška paty rozhledny 650 m.n.m. + plošina ve výšce 24 m. V trase k vysílači DC-Tower Wien vzdáleném 135 km již vyšší kóta není, ale kvůli zakřivení země to čistý průstřel není.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Babylon_(rozhledna,_okres_Blansko) (zjistil jsem, že ten odkaz přímo nefunguje, je potřeba ho zkopírovat do prohlížeče)

Rádio v podpisu jenom s prutem jelo na intenzitě 10-11 (maximum 16) a s chybovostí 0 (nula). Domnívám se, že kromě nadmořské výšky sehrál roli i zemnící systém kovové konstrukce věže , kde jinde ho dobře udělat než na vysílači, že.

Ovšem ve vzdálenosti 500 m od rozhledny na poli, taky ve výšce 650 m.n.m., když jsem položil rádio na střechu auta, chybovost 1-2; auto zřejmě taky dobře zemnilo; nicméně 10 m od auta chybovost taky hezká, ne více než 10. Nejbližší les byl níže o 50 m a ve vzdálenosti 1,3 km - asi příznivá konfigurace.

Jela i stanice Radio Wien na FM ve stereu jak namydlená.
« Poslední změna: 06. 09. 2015, 06:10:36 od AndrejH »
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #99 kdy: 07. 09. 2015, 20:41:16 »
Mozna by stalo za pokus tam pridat normalni konektor. Navic se da sehnat i teleskopicka antena zakoncena F konektorem.

Až nyni jsem si všiml fotografii, ten konektor jsi tam dobastlil anebo tam již byl? Moje Tesco dělo ho tam nemá  :(
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #100 kdy: 07. 09. 2015, 20:53:15 »
Mozna by stalo za pokus tam pridat normalni konektor. Navic se da sehnat i teleskopicka antena zakoncena F konektorem.

Až nyni jsem si všiml fotografii, ten konektor jsi tam dobastlil anebo tam již byl? Moje Tesco dělo ho tam nemá  :(
:)


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #101 kdy: 07. 09. 2015, 22:13:41 »
Konektor jsem tam pridal. Je to lepsi varianta nez pripojovat drat ;)


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #102 kdy: 07. 09. 2015, 22:18:59 »
Konektor jsem tam pridal. Je to lepsi varianta nez pripojovat drat ;)

uuf, to se mi ulevilo, trnul jsem hrůzou, že byla v prodeji i další varianta s konektorem a že jsem v obchodě šáhl do špatného regálu.

na druhé straně se mi přitížilo, protože toto já tedy nenabastlím...ne že bych to nedokázal, to je jisté, že ano, ale jisté je i to, že to Tesco dělo by již nehrálo :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #103 kdy: 10. 09. 2015, 22:04:09 »
Je to odolny. Ja tim konektorem neco vyzkratoval :) S normalni F spojkou by to v pohode. A pokud nepouzivas tu vysuvnou, muzes ji odmontovat a tou dirou protahnout koax ven do konektoru.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #104 kdy: 14. 09. 2015, 17:41:06 »
Je to odolny. Ja tim konektorem neco vyzkratoval :) S normalni F spojkou by to v pohode. A pokud nepouzivas tu vysuvnou, muzes ji odmontovat a tou dirou protahnout koax ven do konektoru.

jsme sice off-topic, ale poslední komentář: dnes jsem byl přesvědčen, že jsem držitelem rekordu v ČR komu se jako prvnímu pokazil tento přístroj; v zámeckém parku ve Slavičíně (Morava) jsem se pokusil naladit něco v FM a naladilo to dvě frekvence chrrr chrrr. Připadalo mi šílený, žeby
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno