Autor Téma: Rakusko/T-DAB  (Přečteno 1882209 krát)

AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #240 kdy: 16. 04. 2018, 21:12:12 »
.. Zpestřením pak bylo třeba "rozhoupání" signálu při přeletu letadla ...

jo, ty letadla je takové zajímavé mezitéma; věděl jsem o tom z doslechu na webu a loni jednou večer jsem sledoval chybovost příjmu Vídně a sledoval provoz letadel na flightradar24 (tady kolem Brna jsou nejméně 2 trasy) a fakt jsem vysledoval nějakou závislost, když se letadla vyklidila tak chybovost klesla a ustálila se. V zápalu věci jsem se chystal studovat závislost Error vůči jejich poloze a letové hladině, ovšem zápal pro takový detailismus mně opustil a vyhlásil jsem politiku "volné nebe" :)

Více se mi líbilo když jsem poprvé četl o EME příjmu (Earth–Moon–Earth); bere se do úvahy i momentální orientace galaxií kvůli galaktickému šumu; toto ale plánuji praktikovat až budu velkej :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #241 kdy: 17. 04. 2018, 12:49:21 »
Ad 4/ Kamzík si u mně pořád ani neškrtne a ani to nehodlám řešit; zajímavé je, že v éře před Hády mi doma taky Vídeň ukazovala o něco vyšší intenzitu než Kamzík, ale na poli za obcí Tesco spektrák ukazuje ve prospěch Kamzíku.

Morální poučení: těžký život DABařů
Pomalu se blíží doba, že ti budu vracet Pure. Mohl bych vzít spektrák a podívat se, co se ti tam děje. Nebo na tvém místě na poli. Jedno rychlé podívání je lepší, jak měsíc slepého experimentování.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #242 kdy: 17. 04. 2018, 18:26:39 »
Pomalu se blíží doba, že ti budu vracet Pure. Mohl bych vzít spektrák a podívat se, co se ti tam děje. Nebo na tvém místě na poli. Jedno rychlé podívání je lepší, jak měsíc slepého experimentování.

na tom termínu vrácení Pure netrvám, nicméně pokud již nemáš nápady co s ním tak teď bych mohl tuto sobotu nebo neděli, další víkend je nejistý. Pokud bychom to měli průbnout u mně doma musím narychle vymyslet uchycení tyče, nyní je položena i s anténou na zemi (na druhou stranu přítomnost 2 operátorů by mně uvolnila ruce jistit tyč :) ); a hlavně nechci aby to bylo chápáno jako protislužba za půjčení rádia, laborování mi nevadí.

Když jsme u toho - koaxy mám zakončeny F konektory, nevím co má spektrák. Když tak se domluvíme přes e-mail.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #243 kdy: 17. 04. 2018, 21:50:36 »

...Pro představu přikládám dvě fotky, jedna je bez vlivu audiokabelu, druhá s ním...

k tomu spektru bez audiokabelu: pokud to čtu správně úroveň cca 23 dBuV je hladina šumu (na frekvenci 225.875 MHz je šum 23.6 dBuV); vršky signálů jsou uříznuté, tedy není vidět co se tam děje. Tedy není vidět rozlišení 12C Kamzík a 12D Hády - přiložil jsem tvé foto kde jsem vyznačil přibližnou polohu těchto 2 kanálů a na "spodku" záznamu spektráku vypadají jako spojeny. Nicméně Kamzík i Vídeň 11C vypadá dost hodně nad šumem.

Nebo ten záznam čtu špatně?
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #244 kdy: 17. 04. 2018, 23:00:46 »
Ta interpretace grafů je vždy vícevýznamová, záleží co tam chce člověk vidět. Moje poselství bylo takové, že bez audiokabelu je základní šum na úrovni 23dB, kdežto s audiokabelem je na úrovní 34dB. Je potřeba si všímat stupnice v dB na levé straně. Absolutní hodnoty Hádů, Kamzíku a Vídně nejsou v tomto případě to nejdůležitější. Jejich úrovně jsou stále stejné, ale audiokabelem se mění odstup signálu a šumu. Pokud se změní Hádům, které mají úroveň 80dB odstup o 11dB, tak se nestane vůbec nic. Pokud se však změní Kamzíku, který má úroveň pouhých 38dB odstup z 15dB(38-23) na 4dB (38-34), tak je to konec přijmu.   

Tento víkend to nedávám. Viděl bych to spíše na všední dny, kdy bych sedl na kolo. Ozvu se SZ. 
« Poslední změna: 17. 04. 2018, 23:05:03 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #245 kdy: 23. 04. 2018, 21:38:49 »
dnes jak proplouvají ty mraky kolem tak Vídeň i Kamzík (!) se utrhly z řetězu a jedou na půl kotle; Vídeň eroruje na 0 a Kamzík na 2 (večer po osmé).

Přes víkend jsem podrobil Vídeň zkoušce ohněm - příjem v poledne kdy pálí slunce a je špatné rádio meteo; v sobotu přijímač eroroval i nad 50, v neděli se držel pod, což je nadějné; v sobotu o půlnoci chybovost 1-2. Vypadá to, že v nepříznivých podmínkách odstup s-š není moc daleko od žádoucího. Zkusím upravit tu větší anténu Kovoplast (na vertikál je nepoužitelná, prohýbá se jak luk) anebo koupím něco solidního.

Napadlo mně podívat se co dělají Hády a nezvykle tam kromě chybovosti 0 problikává i 1 nebo 2, což je nevídané; že by do jejich 12D kecal dnes mimořádně namachrovaný 12C Kamzík?!
« Poslední změna: 23. 04. 2018, 22:03:23 od AndrejH »
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #246 kdy: 26. 04. 2018, 09:32:24 »
Tak jsem se konečně dokopal k tomu, že jsem si naletoval vlastní audokabel z pořádného stíněného kabelu a je po problému. Sice má ještě nepatrný vliv, ale chybovost Kamzíku se nyní pohybuje podle polohy kabelu od 0 po 5. Dříve to bylo od 25 nahoru až po úplné zrušení příjmu.
Tak to dopadá, když je člověk lenošný a raději si kabel koupí, než by si pořádný vyrobil.     
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #247 kdy: 30. 04. 2018, 22:27:09 »
Ta interpretace grafů je vždy vícevýznamová, záleží co tam chce člověk vidět. Moje poselství bylo takové, že bez audiokabelu je základní šum na úrovni 23dB, kdežto s audiokabelem je na úrovní 34dB. Je potřeba si všímat stupnice v dB na levé straně. Absolutní hodnoty Hádů, Kamzíku a Vídně nejsou v tomto případě to nejdůležitější. Jejich úrovně jsou stále stejné, ale audiokabelem se mění odstup signálu a šumu. Pokud se změní Hádům, které mají úroveň 80dB odstup o 11dB, tak se nestane vůbec nic. Pokud se však změní Kamzíku, který má úroveň pouhých 38dB odstup z 15dB(38-23) na 4dB (38-34), tak je to konec přijmu...

ďábel je v detailech, jak pravil praotec Čech; jsem chytrej jak rádio, něco jsem opět vyšťoural v těch DAB papírech co plují všeobjímacím webem - přílepek k fundamentálu odstup signál-šum.

V jednom z nich se uvádí, že přijímač musí být schopný příjmu pokud  sousední  kanál je  +35 dB (přitom žádoucí signál  je -70 dBm, zabezpečení je klasika fifty-fifty); pro kanál vzdálen  +/- 3 může být až + 45 dB.

A jsme tam kde jsme nechtěli býti, s Hády téměř v řiti; pokud jak uvádíš Hády mydlí 80 dB tak ve smyslu výše uvedeném, by sousední kanál Kamzík 12C neměl mít méně než 45 dB a páč má s audiokabelem jenom cca 39 dB tak nehraje; sice ztratí, jak uvádíš, odstup signál od šumu, ale pořád tam vidím cca 5 - 6 dB; ve smyslu níže uvedeném mi připadá, že ránu z milosti dostane od zabijáka souseda.

Jinak pro odstup signál-šum pro Riceův kanál, který by měl být vhodný pro popis fixního příjmu, píšou 8.8 dB. V spektru z prosince 2017 máš 11D Vídeň 6-7 dB od šumu a hrálo to; zároveň byla Vídeň jenom o  cca 35 dB níže než Hády, tedy 10 dB rezerva.

Vše výše uvedené pro krizovku, že není co dělat a je čas spekulovat :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #248 kdy: 27. 06. 2018, 20:57:32 »
již jen tak z nostalgie do tohoto mrtvého ticha: zdá se, že Rock Antenne se ve vídeňském muxu usadila natrvalo; stanice 88.6 zatím nehraje, údajně je to na spadnutí.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #249 kdy: 28. 06. 2018, 14:08:22 »
Nevím, kde tu informaci vzali, ale ať ladím jak ladím, tak stanici 88,6 nenaladím. Jen tu Rock anténu. Psali to na českém, slovenském i německém webu. Nejspíše to opsali bez kontroly. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #250 kdy: 28. 06. 2018, 14:27:46 »
Pro Josefa,
Vídeň na sever od Brna jsem zatím nikde pořádně nezachytil. Je to celkem pochopitelné, signál DAB není šířen jako TV a FM z Kahlenbergu, ale z nízko položeného vysilače z centra města. Takže není použitelná podmínka, že pokud funguje TV a FM pojede i DAB. Třeba v Jedovnicích v Moravském krasu mě krásně funguje rakouská TV i FM, ale DAB si ani neškytne. V příloze mapa, kde jsou mnou ověřená místa přijmu Vídně.

To u Kamzíku je to jinak, je na hlavním vysilači a pokud z něj máš TV a FM, tak ti pojede i DAB. To jsem si ověřil na Klučovské hoře u Třebíče, kde FM už začínalo šumět, ale DAB ještě drželo. Stálo by to za pokus, dát DAB anténu na Kamzík. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Josef Zavřel

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 323
  • Místní i dálkový příjem DVB-T/T2 CZ,SK a FTA SAT
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #251 kdy: 28. 06. 2018, 15:46:18 »
omar3.
Moc zdravím a opravdu díky moc za fundovanou odpověď.Bydlím v Deblíně na kopečku s výhledem na Kahlemberk.TV ORF mě jede bez problémů,tak též FM z Vidně.Ten Kamzík mě nikdy nejel,ani po mnoha pokusech.Perfektně chytám vše z Velké Javoriny,ale tam se DAB asi zatím nechystá?Mám citlivý př.Albrecht DR 52 BA se vstupem pro venkovní anténu,tak že před nákupem DAB antény budu muset přítomnost Vídeňského muxu vyzkoušet.DAB+ z Hádů mě hraje bez problémů na pokojovou anténu.Díky a hezký den. J.Z.
DVB-T2 Kojál mux21,22,23, Brno-Barvičova (V) mux 24,
SK mux 1,2,3,4,Vel.Jav. Ant.1x Emme Esse 45 UC. Zes.26/1,2
TV 43FUB8061-4K Finlux.
DAB+ČRo K12D Kojál,Teleko K8A Brno,W-K 5D,př. Albrecht DR 52 BA a DUAL DAB 4 C, ant.FUBA DAB 307,    
SAT.Emme Esse 80cm Fe+4xLNB Megasat
Družice 13-19,2-23,5-28,2


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #252 kdy: 28. 06. 2018, 16:49:27 »
To byly jen obecné závěry. Stejně je jediné řešení, vzít DAB anténu a zkusit to. Buď jen s přijímačem nebo lépe se spektrákem, kde je hned vidět pohyb signálů v celém pásmu. Moc nadějí ti nedávám, ale naděje, jak známo, umírá poslední.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #253 kdy: 28. 06. 2018, 20:27:22 »
Nevím, kde tu informaci vzali, ale ať ladím jak ladím, tak stanici 88,6 nenaladím. Jen tu Rock anténu. Psali to na českém, slovenském i německém webu. Nejspíše to opsali bez kontroly.

tož to je takový folklór; samotný provozovatel mux Wien rádio Technikum již 25.6. na své stránce citymux.at oznámilo, že " 2 neue Sender hinzugekommen sind (886 und Rock Antenne)", což mně překladač vyjevil jako "2 new channels have been added", tedy "byly přidány 2 stanice".

Je nepochopitelné, že svou stránku mají pod přímou kontrolou a připravenou zprávu tam můžou zveřejnit jedním klikem minutu poté co tam ty dvě nové stanice jejich ajťák odentroval.

Jedna z teorií říká, že stanice 88.6 až 1.7. ; chtěl bych mít moje problémy :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #254 kdy: 28. 06. 2018, 21:31:30 »
....Bydlím v Deblíně na kopečku s výhledem na Kahlemberk.TV ORF mě jede bez problémů,tak též FM z Vidně...Mám citlivý př.Albrecht DR 52 BA se vstupem pro venkovní anténu,tak že před nákupem DAB antény budu muset přítomnost Vídeňského muxu vyzkoušet.DAB+ z Hádů mě hraje bez problémů na pokojovou anténu.Díky a hezký den. J.Z.

zní to jako zvláštní story; Kahlenberg je téměř v osy s DC Tower, ze které jede DAB; ano, vysílač DAB je níže, ale profil do Deblína mi připadá lepší než ke mně; tedy píšeš "na kopečku" a cvičně jsem profiloval konec obce Deblín s číslem 130 (jihovýchod pod kótou Na Skalce); takhle mechanicky se to jeví jakože by s externí anténou nemusel být problém.

Nevíme co všechno si zkoušel, krok před doporučením od Omara bych si dovolil doporučit triviální věc: vyvenčit Albrechta třeba i s tou pokojovou anténou a 20. metrovou prodlužkou kolem baráku, pustit manuální sken - Vídeň kanál 11C, Kamzík kanál 12C - a prostě vidět jakou intenzitu signálu Albrechtík ukazuje; dle toho se dá odhadnout co a jak. Když signál nula tak jedině půjčit/sehnat/ukrást/udělat anténu pro III pásmo a zopáknout.

Mně taky teleskop 5 m od externí antény až podkriticky dýchá a vida, anténa 4 m na zemí s dvackou zesilovačem dodává Vídeň stabilně. Jsem chytrej jak rádio.

P.S. Ten Albrecht je hezká krabička, koukám, že se u nás nedá koupit; německý amazon jedna z možností
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno