Autor Téma: dotaz na antenu  (Přečteno 36299 krát)

Konny83

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
    • E-mail
dotaz na antenu
« kdy: 31. 10. 2013, 12:36:36 »
Dobrý den
Měl bych dotaz na svou antenu. Jedná se o starou antenu viz obrazek, Mám na ni napojenou jednu televizi a antena je směřována směr vysílač Olomouc. Dobře a kvalitně chytnu jen programy čt1,2,4,24 a ostatní jen občas.
Dotaz by byl zda je možné na antenu připojit zesilovač na ten zelený koaxial nebo zda pro lepčí příjem koupit antenu novou se zesilovačem? Taky bych měl dotaz jestli je zelený koaxial kvalitní nebo je lepší jej vyměnit za bílý.

Děkuji Konny

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:dotaz na antenu
« Odpověď #1 kdy: 31. 10. 2013, 14:38:32 »
Než tady kolezi začnou hudrat, napíši, proč vám nikdo kloudně neodpoví.
  • Z fotek není patrné o jakou anténu jde (Asi nějaké síto? Jaký výrobce?) a v jakém je technickém stavu.
  • Nepíšete místo příjmu, takže nikdo nemá tušení, jak daleko jste od jakého vysílače.
  • Podle vámi uvedených programů je jasné, že přijímáte pouze MUX1. Píšete, že oststní jen občas. Které jsou to ty ostatní? MUX 2, MUX 3, MUX 4 nebo MUX RS7?
Pokud jde o koaxiál, bude už asi hodně starý. Asi by ho to chtělo vyměnit za nějaký kvalitní venkovní. A máme tady další otázku. Jak dlouhý ten koaxiál je? A doufám, že není někde skříplý a nebo na něm není ostrý ohyb.
Důležité by bylo znát, jaký je u vás signál. To je nejlépe změřit. Podle toho se zvolí anténa a nebo antény (ano, různé MUXy jdou mnohdy z různých směrů a samozřejmě vysílají na různých kanálech, takže se podle výsledků místního měření volí nejen širokopásmové antény, ale i kanálové antény), případné zesilovače a sloučení více antén.
Protože dnes to už není jako za analogu, kdy jsme signál "ladili" na nejmenší zrnění a co nejmíň duchů, ale měří se řada parametrů, nejlepší radou by bylo zavolat dobrého anténáře ve vašem okolí. Zdánlivě to bude dražší, ale pokud spočítáte náklady na nakoupené věci, které se nakonec třeba nebudou hodit a ještě k tomu čas, vyjde vás anténář levněji. Ovšem pokud na peníze nehledíte a chcete se do toho pustit jako do nového koníčka, je třeba začít studovat, vybavit se měřící technikou a s chutí do toho.
Přeji krásný den.
Planar IT-15T2.


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:dotaz na antenu
« Odpověď #2 kdy: 31. 10. 2013, 15:30:03 »
já bych řekl, že to v té krabičce už zesilovač je....a taky, v jakém stavu je napájení.....
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:dotaz na antenu
« Odpověď #3 kdy: 31. 10. 2013, 16:32:09 »
Může to být zesilovač, ale viděl jsem i takovéto symetrizační členy. Chtělo by to vidět druhou stranu  ;).
Planar IT-15T2.


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:dotaz na antenu
« Odpověď #4 kdy: 31. 10. 2013, 19:03:40 »
1. problém je v tom, že vysílač Olomouc (pravděpodobně myslíte z dřívějška Radíkov) žádné TV programy už pár let nevysílá.
2. problém - v anténě je zesilovač - je v pořádku jeho napájení ? pokud ne, tak je logické, že vám jde to co jde.

řešení :

- vyhodit zesilovač, namontovat symertizační člen
- nasměrovat anténu dle možností na vysílač (ve vašem případě asi Kojál, nebo Praděd) a je to.

Nezvládnete-li to, pozvat někoho od fochu.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:dotaz na antenu
« Odpověď #5 kdy: 01. 11. 2013, 07:43:16 »
Možná že to bude česká klasika kterou jsem už vidět nesčetněkrát a tj. zesilovač v anténní krabici o kterém samozřejmě nikdo netuší ale bez napájecí výhybky a tudíž bez šťávy.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


Daniel Kulhánek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 609
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:dotaz na antenu
« Odpověď #6 kdy: 01. 11. 2013, 12:32:45 »
Než tady kolezi začnou hudrat, napíši, proč vám nikdo kloudně neodpoví.
  • Z fotek není patrné o jakou anténu jde (Asi nějaké síto? Jaký výrobce?) a v jakém je technickém stavu.
  • Nepíšete místo příjmu, takže nikdo nemá tušení, jak daleko jste od jakého vysílače.
  • Podle vámi uvedených programů je jasné, že přijímáte pouze MUX1. Píšete, že oststní jen občas. Které jsou to ty ostatní? MUX 2, MUX 3, MUX 4 nebo MUX RS7?
Pokud jde o koaxiál, bude už asi hodně starý. Asi by ho to chtělo vyměnit za nějaký kvalitní venkovní. A máme tady další otázku. Jak dlouhý ten koaxiál je? A doufám, že není někde skříplý a nebo na něm není ostrý ohyb.
Důležité by bylo znát, jaký je u vás signál. To je nejlépe změřit. Podle toho se zvolí anténa a nebo antény (ano, různé MUXy jdou mnohdy z různých směrů a samozřejmě vysílají na různých kanálech, takže se podle výsledků místního měření volí nejen širokopásmové antény, ale i kanálové antény), případné zesilovače a sloučení více antén.
Protože dnes to už není jako za analogu, kdy jsme signál "ladili" na nejmenší zrnění a co nejmíň duchů, ale měří se řada parametrů, nejlepší radou by bylo zavolat dobrého anténáře ve vašem okolí. Zdánlivě to bude dražší, ale pokud spočítáte náklady na nakoupené věci, které se nakonec třeba nebudou hodit a ještě k tomu čas, vyjde vás anténář levněji. Ovšem pokud na peníze nehledíte a chcete se do toho pustit jako do nového koníčka, je třeba začít studovat, vybavit se měřící technikou a s chutí do toho.
Přeji krásný den.
Kolezi? Zvláštní tvar, který slyším poprvé v životě. Já myslel, že vyjímka ve skloňování je pouze v 6. pádu mn. č., tj. kolezích...
LCD LG 65´ + SONY STR-GX315
STRONG SRT 8541 + LCD LG 42´
DVB-T2 (STA) Ještěd, Černá studnice, Špičák(Česká Lípa)


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:dotaz na antenu
« Odpověď #7 kdy: 01. 11. 2013, 14:12:39 »
Á pan Kulhánek nezná divadlo SeMaFor a výraz pana Suchého. Dostudovat  ;).
Planar IT-15T2.


Honza Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:dotaz na antenu
« Odpověď #8 kdy: 01. 11. 2013, 15:39:44 »
pan Kulhánek by měl občas přijet do Ostravy. Budu mu dělat tlumočníka.  :D
Kdyby jel do Jablunkova, tak bude tlumočníka potřebovat 100%.  ;)
(nic ve zlém)


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:dotaz na antenu
« Odpověď #9 kdy: 01. 11. 2013, 22:18:44 »
1. problém je v tom, že vysílač Olomouc (pravděpodobně myslíte z dřívějška Radíkov) žádné TV programy už pár let nevysílá.
2. problém - v anténě je zesilovač - je v pořádku jeho napájení ? pokud ne, tak je logické, že vám jde to co jde.

řešení :

- vyhodit zesilovač, namontovat symertizační člen
- nasměrovat anténu dle možností na vysílač (ve vašem případě asi Kojál, nebo Praděd) a je to.

Nezvládnete-li to, pozvat někoho od fochu.
Vysílačem "Olomouc" je v tomto případě nejspíš myšlen vysílač Olomouc - Slavonín MPX4 a RS7.


Luboš T.

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 765
    • Zobrazit profil
Re:dotaz na antenu
« Odpověď #10 kdy: 07. 10. 2014, 16:04:21 »
Celkem by mě zajimal názor odborníka na anténu SÍTO VELKÉ tzv PLZEŃ.Mám tyto antény dvě a na obou anténách nejsou zářiče od sebe 115mm jak se píše v návodu že je nutno dodržet, rozpětí se pohybuje od 112 do 114,5mm cca.Jak je možný že výrobce VATEN nemá to rozpětí nastavený už z výroby?Ono s tím moc ani dělat nejde když je na úchytech minimální mezera.Nic jsem s tím ani nedělal a příjem bez problémů ,jen mě tohle vrtá hlavou.
« Poslední změna: 07. 10. 2014, 16:09:09 od Luboš T. »


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:dotaz na antenu
« Odpověď #11 kdy: 07. 10. 2014, 22:23:24 »
Celkem by mě zajimal názor odborníka na anténu SÍTO VELKÉ tzv PLZEŃ.Mám tyto antény dvě a na obou anténách nejsou zářiče od sebe 115mm jak se píše v návodu že je nutno dodržet, rozpětí se pohybuje od 112 do 114,5mm cca.Jak je možný že výrobce VATEN nemá to rozpětí nastavený už z výroby?Ono s tím moc ani dělat nejde když je na úchytech minimální mezera.Nic jsem s tím ani nedělal a příjem bez problémů ,jen mě tohle vrtá hlavou.
z toho se nestřílí...


Luboš T.

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 765
    • Zobrazit profil
Re:dotaz na antenu
« Odpověď #12 kdy: 08. 10. 2014, 15:47:29 »
To by mě ani nenapadlo.Ale pokud je to pro příjem zásadní a zřejmě je tak jak je možný že to výrobce fláká ve stylu je to jak to vyjde.Takový přístup mají u PL antén.Ale u výrobce který mu jde o kvalitní výrobky bych to nečekal. :(


Luboš T.

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 765
    • Zobrazit profil
Re:dotaz na antenu
« Odpověď #13 kdy: 08. 10. 2014, 16:33:22 »
Ještě dodám že antény jsou kupovaný v rozmezí jednoho roku,každá v jiném obchodě.Prvně jsem si myslel že jde o náhodu ale při pořízení druhé antény mě to udivilo.Výrobce důrazně doporučuje něco co sám nemá nastavený.Je to mimo normální chápání.


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:dotaz na antenu
« Odpověď #14 kdy: 08. 10. 2014, 16:55:15 »
Jen aby to nebyl plagiát "Vaten" síta tzv. Tepros. Jsou oba výrobky určitě od Vatena?