Autor Téma: K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"  (Přečteno 10308 krát)

Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Protože do diskuze pod článkem (http://www.digizone.cz/clanky/operator-regionalni-site-7-k-vypadkum-hd-kanalu-ct-chyba-je-na-vasi-antene/) nejdou přidávat obrázky, zakládám toto téma.
Rozhodně netvrdím, že chyba nemůže být na vysílači. Pouze chci ukázat, že je několik dalších možných vysvětlení.
Pan Potůček napsal:
Citace
Anténu, která má údajně způsobovat nekvalitní příjem programů Regionální sítě 7, instaloval profesionální anténář, který na místě prováděl i měření kvality signálu. Vzhledem ke vzdálenosti vysílače využívá i zesilovač.
...
Nyní na jednu až dvě vteřiny zcela vypadne obraz i zvuk a obrazovka po tuto dobu zčerná.
Tato informace jasně říká, že signál v místě příjmu není, co do síly, nijak excelentní. To by nemusel být použit zesilovač. Takový zesilovač je sice věc užitečná, ale jak název říká, zesiluje. Není však řečeno co. Samozřejmě prioritně bude zesilovat užitečný signál. Ale bude stejně zesilovat i signál rušivý. Když se podíváme na mapku a vytyčíme si směr příjmu z Nemošic, objevíme okamžitě minimálně dva možné zdroje rušení.
  • V Pardubičkách je točna trolejbusů a sběrače v takovém místě dokáží pořádně jiskřit.
  • Přímo ve směru příjmu je železniční koridor Praha - Ústí nad Orlicí - Česká Třebová ... Tento koridor je samozřejmě elektrifikován a opět zde máme možnost jiskření u sběračů a tentokrát dokonce přímo ve směru příjmu. Navíc i projíždějící vlak může krátkodobě zeslabit signál.
Takže ve spojení se slabším signálem vysílače vzdáleného cca 71,5 km zde máme možné rušení ze vzdálenosti cca 2 km. V případě točny trolejbusů by to bylo trochu zleva a v případě železnice přímo v zákrytu s vysílačem.
A potom tady máme průmyslový areál. Je sice trochu vpravo, ale zase může produkovat kvalitní rušení. Z železničního koridoru k němu vede vlečka. Není sice elektrifikovaná, ale projíždějící nákladní vlak také dokáže udělat své. A to ani nemluvím o vedení VN, které ja rovněž přímo ve směru příjmu a vede před celým průmyslovým areálem. Panu Potůčkovi jistě nemusím vysvětlovat, že takový anténní zesilovač zahlcený silným lokálním rušením může způsobit přesně takové výpadky, které popsal. Navíc předpokládám, že pan Potůček má měřák a mohl by změřit úroveň signálu na anténních svorkách. To by mnohé napovědělo. A jak silný ten zesilovač je?
Jak je vidět, příčin může být opravdu hodně.
A ještě jedna prosba na závěr, která je mimo téma. Respektuji, že jste zavedli placený obsah. Ale nerespektuji, že si své články po sobě ani nepřečtete. Těch překlepů a chyb je na profesionální redakci trochu moc. Práce kvapná, málo platná. Když vidím takovéto překlepy z chvatu, říkám si, jaká je asi obsahová správnost informací, když nemáte ani čas si po sobě článek přečíst?
Planar IT-15T2.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
http://www.digizone.cz/clanky/operator-regionalni-site-7-k-vypadkum-hd-kanalu-ct-chyba-je-na-vasi-antene/nazory/322404/

kopíruji co jsem napsal pod článkem:

Anténa - 1,5m kabelu - spektrální analyzátor - měřeno na různých místech ve VČ. Žádné aktivní prvky! 1) Měřeno režimemem MIN hold - čili zaznamenání minimální úrovně. 2) Měřeno režimem MAXhold - čili zaznamenání maximální úrovně (kvůli rušení). 3) Pozorováno v reálném čase na spektru. 4) To vše pozorováno jak v blízkosti k21 (474 MHz) tak v celém pásmu UHF pásmu. To že se na okamžik signál zcela ztratí je prostě fakt (ostatní signály OK). Na druhou stranu. Několik dní po tom, co se na DZ tento problém řešil tyto výpadky zmizely. Pak se znovu (ale v ne takové míře) objevily. Jenže potom jsem všem zákazníkům (na různých místech po VČ) poradil přeladit ČT : D na MUX3 a nyní již problém není. Většinu z nich zajímá jen ČT : D/art. Tuto sobotu se na ČH jistě taky nic nedělo, že? http://forum.digizone.cz/index.php?topic=3549.0
Věřím, že 90% případů stížností na DB jsou chyby na straně příjmu, ale v tomto případě z nás DB dělá DBily.


Jinými slovy: Pokud signál na okamžik zcela zmizí (mizel), není potřeba hledat zdroj rušení.
« Poslední změna: 21. 10. 2013, 09:38:53 od Aleš Pipek »


tako50

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 534
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Bohumíre,výpadky jsou po celé republice ze zdejších ohlasů.Já osobně je mohu potvrdit z klínovce a nemám zde žádné tramvaje.


Fanda Bukovjan

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Něco podobného jsem zažil já v praze.Výpadky všechny multiplexy a hlavně nejvíce problémů bylo na kanále 53.Přitom signál na měřáku od firmy KWS při kontole v naprostém pořádku.Viníkem bylo asi to,že plazma firmy panasonic 42 asi typ z ,kterou jsem koupil od kamaráda u něj šla naprosto v pohodě.Byla pravděpodobně méně odolná na rušívý signal z mobilní sítě,která je ode mne asi 50metrú.Na tomto vysilači jsou namontovány antény pro operátory co použivají mobilní internet na frekvencích pod kanálem 21/474Mhz.Úroveň na vertikální anténě z rušicích frekvencí bez zesilovače orientované na vysilač žižkov dosahovala až 105db .Nepomohly pásmové propusti uhf,frekvenční čtyřobvodové odlaďovače  pro rušicí frekvence,změna umístění antény-prostě nic. Ve výsledku jsem si musel koupit externí box dvb-t golden media a na něj hrát až do koupi nové led televize od té samé značky.Přitom v rodině vlastníme 3 televize a u tchýně a dcery jsou led samsungy a na nich se rušení z mobilní sítě neprojevuje.Takže dobré je prověřit ještě frekvence 421,5 Mhz a 463,5 Mhz jakou mají úroveň/platí pro prahu a střední čechy...
Jinak v praze kanály 37 a 42 absolutně bez výpadku a podle obrazu dle mého názoru čtd/art je na kanále 37 lepší než na 59 od čra..
« Poslední změna: 21. 10. 2013, 11:17:10 od Fanda Bukovjan »


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Rozhodně bych netvrdil (toko50), že výpadky jsou po celé republice. Já z Kleti nezaznamenal ani jeden. A to se na MUX RS 7 dívám nejčastěji.
A netvrdil jsem, že někde nemůže být problém s vysílačem. Pouze tvrdím, že, na rozdíl od analogu, v době digitálního příjmu se mnohem hůř lokalizuje příčina a řada různých příčin může mít ve výsledku stejný projev. Např.:
  • signál na hranici příjmu,
  • přebuzený předzesilovač,
  • zahlcení místním rušením,
  • mobil 2m pod anténou (to jsem opravdu zažil - výpadek byl vždy když přišla SMS),
  • odstínění signálu projíždějícím vlakem,
  • odstínění signálu mikrovlnného spoje k vysílači čímkoliv,
  • nekvalitně provedený konektor u příjmové antény,
  • problém s rozvodem elektrické energie v místě příjmu,
  • povětrnostní podmínky,
  • a samozřejmě i závada na vysílači.
Prostě stejný projev a různé příčiny. Ono jse strašně jednoduché říct, že je chyba na vysílači. Ale nikdo už nezkoumá, zda není chyba u něj doma či mezi vysílačem a přijímací anténou.
Mě by např. zajímalo, zda vypadnou všechny stanice v MUXu - tedy celý MUX.
Vypadne jen modulace a nebo i nosná?
Když byli provádět měření z PD a byl výpadek u pana Potůčka, co to ukazovalo ve stejném okamžiku jim?
Jsou ty výpadky na více příjmových místech najednou? Ono to sice může vypadávat různým lidem, ale vzhledem k různým příčinám to může vypadávat v různém čase.
Jsou výpadky pravidelné?
Jsou v konkrétní dobu?
Tohle všechno jsou důležité informace. Zkuste si někdo hledat chybu, která se objevuje nepravidelně a ještě jenom na chvilku. To jsou nejhorší závady. A mám řadu osobních zkušeností, že závada zmizí, jakmile se dotknete měřícího přístroje. PD z nás nemusí dělat nerozumné lidi. Prostě se může stát, že se v době kontroly chyba prostě neprojevila.
Nevěřím tomu, že by podněty brali na lehkou váhu. Já mám zkušenost opačnou. Všimnul jsem si na měřáku, že u MUX RS 7 se z Kleti začal shoršovat MER, Pre BER i konstelační diagram. Nejprve jsem s měřící anténou vyrazil do terénu a ověřil si to ve více lokalitách. Obraz na TVP byl přitom stále bez chyb. Zavolal jsem, nahlásil naměřené hodnoty a další informace, oni poděkovali a ve velmi krátké době byl na vysílači proveden servisní zásah a hodnoty jsou od té doby perfektní.
Samozřejmě věřím panu Pipkovi, že mu na měřáku signál zmizel. Zajímalo by mne (a jistě i lidi v PD) jak dlouhý ten okamžik je + to, co jsem napsal výše.
Znova zdůrazňuji: netvrdím, že závada není na vysílači. Jde-li ale o mžikové a nepravidelně se vyskytující potíže, jsou obtížně dohledatelné. Někdy i prkotina řečená divákem může mít zásadní význam. Uvedu malý úsměvný případ. Na opravnu se nám vracel stále jeden TVP s tím, že vlní obraz. Byl to povolený elyt ve filtraci napájení. Pokaždé to dostal na stůl jiný opravář. Pokaždé elyt dotáhnul a byl pár měsíců klid. Dispečerka v příjmu a výdeji zakázek si toho ale všimla a zavedla se zákazníkem na to téma řeč. On pravil, že s tím nemá problém, protože bydlí hned támhle na křižovatce. Dispečerka to iniciativně poznamenala do OPL. Kolega kouknul ven, pokýval hlavou a dotaženou matku elytu zakápl acetonovou barvou. A byl klid. Ta křižovatka byla hodně rušná a otřesy od náklaďáků vždy jednou za čas matku prostě povolily. Zákazník také mohl říct, že je naše věc přijít na důvod toho, proč se závada opakuje. Ale neřekl, pomohl nám a my zase jemu. A pánové (a dámy) tento příběh je pravdivý. Stal se na opravně v Havířově  :).
Přeji všem hezký den.
Planar IT-15T2.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


standa standa

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 26
    • Zobrazit profil
    • E-mail
... prostě jim na ČH vypadává nosná. V Holicích jsem instaloval příjem MUXu7 třem svým známým (na třech místech), a blbne to všude. Průběh totožný s tím, jak je tu popisováno - obraz se rozpadne, zastaví... Občas obrazovka zčerná s nápisem ,, žádný signál,,   Pravda je, že četnost výpadků je nižší než před cca 14 - ti dny, ale je to furt. Jiné muxy jedou v pohodě. Dokonce i ty, které přicházejí z opačné strany z Krásného, ke kterým je antena natočena ,,zády,,  ;)
Výpadky vysílače reg. MUXu 7 z ČH a dnes již evergreen a celorepublikový problém - nekompatibilata streamů MUXu 4 a reg. MUXu7  s některými settopboxy a TV přijímači - jsou DVA různé problémy.
Ještě pozn.: je mi záhadou, proč ve věci (nejen) výpadků vysílače na ČH něco nekoná ČT, vždyť je přece zákazníkem této nekvalitní služby, za kterou určitě něco platí...
pozn.2: - proč se někdo z DB nevyjádří k onomu megavýpadku reg. MUXu 7 z ČH v sobotu 19.10. dopoledne?   :-[


tako50

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 534
    • Zobrazit profil
    • E-mail
... prostě jim na ČH vypadává nosná. V Holicích jsem instaloval příjem MUXu7 třem svým známým (na třech místech), a blbne to všude. Průběh totožný s tím, jak je tu popisováno - obraz se rozpadne, zastaví... Občas obrazovka zčerná s nápisem ,, žádný signál,,   Pravda je, že četnost výpadků je nižší než před cca 14 - ti dny, ale je to furt. Jiné muxy jedou v pohodě. Dokonce i ty, které přicházejí z opačné strany z Krásného, ke kterým je antena natočena ,,zády,,  ;)
Výpadky vysílače reg. MUXu 7 z ČH a dnes již evergreen a celorepublikový problém - nekompatibilata streamů MUXu 4 a reg. MUXu7  s některými settopboxy a TV přijímači - jsou DVA různé problémy.
Ještě pozn.: je mi záhadou, proč ve věci (nejen) výpadků vysílače na ČH něco nekoná ČT, vždyť je přece zákazníkem této nekvalitní služby, za kterou určitě něco platí...
pozn.2: - proč se někdo z DB nevyjádří k onomu megavýpadku reg. MUXu 7 z ČH v sobotu 19.10. dopoledne?   :-[
Přesně tak,výpadky jsou,někdy hodinové ,jindy minutové,či vteřinové.V podstatě nemá cenu se zabývat technikou na straně příjmu,dokud nebude vyřešen problém na straně vysílání.


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Tak ještě jinak,  ::)
Pokud zcela chybí TO:

neudělám s tím na straně příjmu nic.


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
No sláva, konečně nějaká fakta. Zejména pan Pipek. Také pan standa standa poslal pár zajímavých informací o délce výpadků. Také pan Bukovjan napsal zajímavé info, ačkoliv to nebude tento případ, ale někdy někomu to také muže pomoci. Jinak ten "megavýpadek" byl zřejmě servisní zásah, při kterém zřejmě kontrolovali i napojení antén, takže to museli vypnout. Jinak to vypadá opravdu na vysílač. Ještě by mě zajímalo, zda (kromě toho "megavýpadku") potvrdí dva lidé z různých míst výpadek ve stejném čase. Např. kdyby se dva lidé z různých míst přijímající stejný vysílač domluvili a nabírali TS stejného pořadu. To by byl důležitý údaj. Věřím, že pokud několik lidí s jasnými fakty zavolá na PD se stejným problémem a bude-li zaznamenán na různých místech TS s výpadkem ve stejném čase, že se tím budou zabývat.
Já teď musím na několik hodin zmizet, ale večer se sem zase kouknu.
A neberte to ode mě ve zlém. Pouze se snažím pomoci a jediné co od svého PC u vás mohu udělat je zapnout mozkové závity. A navíc mě to baví ;).
Planar IT-15T2.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Já vidím pravdu někde uprostřed. Něco není ideální na vysílací straně, ale i na přijímací straně jsou rezervy. Přijímám RS7 z Brna Bohunic. Mám doma 3 přijímače s MPG4 a každý se chová úplně jinak. 4 roky starý LCD Samsung má vážné problémy s kostkováním při změně záběru, STB Zircon T2 se sekne občas pouze při přechodu z filmu do reklam a LCD LG nemá vůbec žádný problém. Přitom jsou všechny napájeny stejným signálem.
Z antény mi leze 38dB, po zesílení, sloučení a rozbočení mám na vstupu do TV kolem 50dB a chybovost neměřitelnou, tedy vyšší jak -7.
Tak který soudruh udělal kde chybu? Pan Samsung, Zirkon nebo Pařízek a možná ještě já.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
omar3: jenže v tomto vlákně řešíme problém RS7 z vysílače Černá hora k21. To co popisujete patří úplně někam jinam.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Tak to jsem si teda podle příspěvků nevšim, že se to týká jen ČH, titulek je výpadky HD ČT. Tak sorry a dobrou. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Citace
Protože do diskuze pod článkem (http://www.digizone.cz/clanky/operator-regionalni-site-7-k-vypadkum-hd-kanalu-ct-chyba-je-na-vasi-antene/) nejdou přidávat obrázky, zakládám toto téma.


Fanda Bukovjan

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Podle mne je kanál 21 velmi kritický na příjem,Kdysi za čas analogu v okolí prahy dělala problém prima na kanále 24,čt 26 atd.Tehdy eurotel spustil internet pod kanálem 21 a kdo měl nějaký zesilovač tak to způsoilo neskutečné problémy.Muselo se odstranit rušení těchto kanálů pomocí propusti nebo čtyřobvodových odlaďovačů.Rušení se projevovalo až do kanálu 42.Tehdy to platil eurotel a pak náhle nějaký kovaný  soudruh na čtu to zrušil a eurotel to zákaznikům přestal platit a poskytovat propusti.
Dalším podobným problémem je rušení horní části uhf pásma při sloučení klasické televize se satelitním vysiláním pomocí slučovače sat. + tv a jeho rozbočení potom satelitní tv zásuvky.Kdo měl a má např. box od upc nebo freesatu,skyboxy uk,italia,de atd.u kterého je trvale napájen konvertor tak se rušení projevuje na kanálech 37 až 69.Proto se dodnes do přívodu satelitního kabelu montují hochpass filtry od firmy schweiger..k odstranění tohoto rušení.Nechci se pařízka zastavat,ale je dobré vše zkontrolovat příjmové podmínky u sebe./zesilovače,nap.zdroje kabely atd./
Svého času jsme namontovali na sídlišti baba v praze sta na analog z vysilače žižkov a u programu čt2 kanál 41 od čra,zákaznik pak nám reklamoval ,že na čt2 chodí 2 jemné černé pruhy.Dokonce sta anténu proměřoval technik od odrušovací služby a na formát a5 vytržený z bloku napsal,že vina je naše a zdroje v domovním zesilovači.Nakonec jsme dokázali předsedovi a majiteli družstva,že signál z uvedenou závadou přichází už z vysilače ze žižkova 41 z jednoho ze dvou vysilačů co použivali pro vysilání čt2 analog.Vždy to vysilali týden od útery do dalšího útery než to ráno přepli na druhý vysilač.Pak to týden šlo opět normálně.Závadu nikdy neodstranili-zmizela až z vypnutím analogu v roce 2008.Jednou jsem tam na dispečink zavolal a řekl jim,že tam mají pruhy tak málem ze mně udělali blázna ,že si vymýšlím a mám vadný napájecí zdroj u zesilovače.Já oponoval,že mám je anténu bez ničeho-za půl hodiny závada zmizla,protože to přepli na záložní vysilač.....
« Poslední změna: 22. 10. 2013, 09:38:46 od Fanda Bukovjan »


Jan Bajger

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Chtěl bych velmi zdvořile upozornit ještě na jeden druh výpadků:
Jsou to přechodná nahodilá vyzařování signálu z povrchu vozidel. Prostě auta "hážou prasátka". Platí to na frekvencích optiky i na frekvencích mnohem nižších, například pro TV vysílání. Zejména tam, kde přímý signál je slabší v místě příjmu, se mohou objevit jinde v terénu místa, kde je auto velmi dobře ozářeno. Na kovovém povrchu auta proběhne vzájemně svázaný děj, jehož výsledkem je (slabší) vyzáření TV signálu, část se změní v teplo. Podotýkám, že jde o mikroWatty. Ten vyzářený signál ale může být srovnatelný s přímým signálem v místě příjmu. Když se tyto dva signály vzájemně vektorově sečtou, může být i nula. Zda to je nula nebo naopak součet signálů, závisí na matematických vztazích poloh vysílače, přijímací antény a pozice auta. Jde pouze o to, jak dlouho auto setrvá na "blbé" pozici. Zda se mihne, nebo zastaví a řidič si udělá přestávku. Pak je tady celá věda o tom, která modulace je náchylnější nebo naopak odolnější proti takovým rušením...