Autor Téma: Maďarské DVB-T  (Přečteno 5042 krát)

Robert Zeman

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 325
  • Pravda začíná tam, kde končí signál České televize
    • AOL komunikátor - Roby
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Maďarské DVB-T
« kdy: 21. 10. 2013, 00:29:44 »
Pěkný den přeji, zakládám tohle téma proto, že si myslím, že by někdo z Jižní Moravy mohl chytnout signál z Maďarska - poté, co tahle republika definitivně přejde na kanály 21 - 60. Zatím se tak tváří vysílače zejm. SOPRON (GYÖR) - DALOS-HEGY a KAB-HEGY. Já sám jsem z těchto vysílačů chytal analog na 51., resp. 57. kanále. Digitální KAB-HEGY osobně nevidím reálně, protože 22. kanál je sousední s 21. (Jauerling) a 23. (Nové Mesto...) a 57. s 56. (Nové Mesto...). Takže se brzy, u mě nejpozději v létě (možná dříve), pokusím o příjem maďarských TV stanic z vysílače DALOS-HEGY na kanálech 42 a 49. To už je reálné.
Dostupnost DVB-T: celkem 60 různých TV programů (s Plustelkou a bez rakouských multiplexů D, E, F).

CZ: multiplexy 1, 2, 3, 4, RS7, RS8;
SK: multiplexy 1, 2, 3, 4;
AT: multiplexy A, B, D, E, F.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Maďarské DVB-T
« Odpověď #1 kdy: 21. 10. 2013, 13:18:19 »
Neznám sice situaci DVB-T v Maďarsku, ani nežiji v dosahu jeho vysílačů, ale před třemi nedělemi jsem byl v termálních lázních Buk, zhruba 20 km severovýchodně od Szombathely a samozřejmě jsem i sledoval, co za antény se vyskytují na tamních střechách. V té době jsem neměl k dispozici data z webu mapyvysilacu.cz, ale konkrétní situace na domku u kempu, kde mimo jiné sídlil i lékař, mne donutila si antény vyfotit. Sestava vypadala dost profesionálně, ale počtu antén jsem moc nerozuměl. Vzhledem k vzdálenosti jen asi 10 km od rakouských hranic předpokládám, že je chytáno i tamní zahraniční vysílání. V přibližném směru dvojice různě dlouhých antén typu "Color" by mohly být, ve vzdálenostech 40 až 50 km, páteřní vysílače Dalos-hegy a Matersburg-Heuberg. Ty, podle výše uvedeného webu, vysílají HU MUXy A, B a C na kanálech 42, 40 a 68 s výkonem kolem 80 kW a AT MUXy A, D, E a F na kanálech 52, 36, 60 a 53 s výkony kolem 20kW. Vzhledem k okolní rovině by asi antény mohly dodávat kvalitní signál. Při pohledu na vyzařovací diagram šoproňského vysílače se ale zdá, že na sever, tedy k Moravě, vůbec nevysílá. Taky nemá proč, protože je vysílač postaven ve výběžku do Rakouska a maďarské území je jen v sektoru JIH-VÝCHOD. Proto asi bude jeho příjem na Jižní Moravě obtížný, možná i nemožný?

Snažil jsem se i odhadnout, co asi přijímá dlouhá "Colorka" z opačné strany, ale nic zajímavého a s jiným MUXem jsem nenašel. Teoreticky by to mohl být vzpomínaný vysílač Veszprém -Kab-hegy, ale ten je od Moravy o dalších asi 80 km ještě dál. Stejně nasměrovaná, asi UKV, anténa ale potvrzuje, že v tomto směru budou nějaké zajímavé vysílače. Možná by přesnější azimutální směrování TV antén mohla potvrdit orientace satelitní paraboly?
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Vl.Kebrle

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Maďarské DVB-T
« Odpověď #2 kdy: 21. 10. 2013, 17:07:36 »
Ta parabola je jen na jednu LNB...Pokud jde o maďarskou nabídku satelitu, tak pozice Eutelsat 9°East s paketem Hello HD Hungaria, přičemž M1, M2, a Duna 1 i Duna 2 jsou v něm i v SD i v HD FTA! Dalším operátorem je UPC Direct na Thoru 5/6 anebo DigiTV na téže pozici stejně jako  v ČR/SR.   Anebo potom na Amosu 3 na 4° West ještě maďarská platforma T-Home. Takže těžko určit na kterou z platforem mají tu parabolu. Asi Hello.  A antény na Semmering/Sonnwendstein - ten má vysokánskou aktivní výšku  antén a přesah poměrně dost daleko do Maďarska, na Slovensko i do ČR. Mattersburg má dost utlumené vyzařování do Maďarska. A anténa na Maďary je zjevně Kabhegy.
Pokud jde o možnosti příjmu na Moravě, mohu odkázat na můj článek na www.digitalnitelevize.cz  k nadcházejícímu ASO 31.10.2013. Nejspíše SFN Kabhegy - Györ po přechodu muxu C na kanál 22. Šoproň i dle www.dvbtmap.eu byl v řadě míst příjímatelný, AlE... už počítat v řadě míst, kde by přece jen dálkový příjem byl jinak možným, s obsazením kanálů maďarských muxů vysílači z vnitrozemí ČR, jak popsáno v článku digitalnitelevize.cz  Přehled vysílačů a údajů o nich na www.digitalnitelevize.cz už referuje o přechodu na definitivní kanály, protože Maďarsko také definitivně opouští kanály 61-69, na kterých dosud chodí hlavně mux C   


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Maďarské DVB-T
« Odpověď #3 kdy: 21. 10. 2013, 19:25:31 »
Opakuji, že nejsem znalec místních poměrů a opravdu nevím, na které vysílače jsou antény směrovány. Přibližně jejich orientaci odhaduji na připojené ilustraci. Natočení červené čáry ale může být v reálu jiné. Všechny mnou zmiňované vysílače by měly být z Buku přímo opticky viditelné. Nicméně, jak je vidět na mapě pokrytí ze Šoproně, severní směr přes Vídeň je na jižní Moravu značně utlumen (možná terénem?) a žlutá políčka pokrytí jsou na Moravě velmi sporadická. Proto jsem si vůbec dovolil přispět do tématu alespoň teoreticky. Jinak přeji příznivcům DX příjmu DVB-T z Maďarska hodně úspěchů.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Maďarské DVB-T
« Odpověď #4 kdy: 21. 10. 2013, 19:51:23 »
Já trochu maďarské poměry znám a byl bych opatrný s tím dálkovým příjmem. Rozhodně nebude snadný. Maďaři navrhují pokrytí na ty své "placky" a kopečky dokáží pokrytí značně poškodit. Typickým příkladem je samotná Budapešť, která je nejhůře pokrytá (podle slov kolegů z Maďarska) z celého státu. Síla dobrá, kvalita prudce kolísá.
Osobně jsem zkoušel příjem jak v Maďarsku (potvrzuji tu Pešť), tak i na Slovensku. Platí, pláň =  dobrý příjem, lze dost zesilovat, i daleké vysílače. Kopečky =  potíže, kanálové antény, slučování apod. Např. Blava mi připadla pokrytá maďarským signálem stejně jako Budapešť.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Maďarské DVB-T
« Odpověď #5 kdy: 21. 10. 2013, 20:56:27 »
Šoproň směr Morava špatné -> omezené vyzařování.
Kabhegy neomezeno na sever, sice dále, ale vysoko, pozitivní.
Gyor je nad městem, spíše placka směr sever, na Slovensko, pro dálkový příjem příliš nízko.
Zapoměli jste na kotu nejdůležitější a tou je Gerecse, slováky přezdíván Orbánův prst :) Ten to na Slovensko a potažmo i k nám pálí pěkně z kopečku za/nad Dunajem.
http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=4321


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Maďarské DVB-T
« Odpověď #6 kdy: 21. 10. 2013, 21:31:28 »
Maďarské stanice napatří mezi moje oblíbené. Přesto jsem měl v dobách analogu, jakmile přišli podzimní mlhy, možnost příležitostně přijímat RTL Klub na kanále 32 a M1 na kanále 49 ze Soproně. V době inverze naskakovaly i další, ale v nynější digitální době se mi to zatím nepoštěstilo a ani to vzhledem ke změněným technickým parametrům vysílačů neočekávám. Stanoviště 10km východně od Brna.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Jan H

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 159
  • Není nad výhled s dálkovým příjmem:-)
    • Zobrazit profil
Re:Maďarské DVB-T
« Odpověď #7 kdy: 22. 10. 2013, 13:17:10 »
Tak Šoproň jede ještě stále v analogu-mě v Líšni bez problémů.Ten digitál bude trošku problém,i když v minulých letech na podzim mě hrál.To byly ale tehdejší kanály 60 a výše.Teď např.Kabheghy K57 má digitál koordinován na 100kw....
DVB S:30W-75E,Skylink, DVB T:CZ,AU,SK,HU,analog uhf HU,(BiH), DVB C:UPC.
FM:CZ,SK,AU,HU,HR.