Autor Téma: K "Operátor Regionální sítě 7 k výpadkům HD kanálů ČT: chyba je na vaší anténě"  (Přečteno 10307 krát)

Vl.Kebrle

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Mám s RS7 stejné problémy! Ovšem část výpadků jsem přičítal i možnému pre-echu, neboť místo příjmu leží v přímce mezi vysílači Svitavy/Hřebeč a Trutnov/Černá Hora, tj. kanál 21. Anténu mám síto s direktory, na Černou Horu (jakkoliv jsem si vědom jejího nižšího zisku na k21, nicméně na k60 přijímám mux3), kombinovanou zádrž 463,5 MHz + 422 MHz na vstupu, pak normální širokopásmový zesilovač (ale tohle mám experimentální, měl jsem na vstupu předtím kanálovou  prop. 38-40 + 60/61, ale jednalo se mi o vyzkoušení, zda půjdou též kanály 30 a 35 Śnieżne Kotły, tak to není zatím trvalá instalace, pouze ověřovací pokus, polovinu dní  je jejich signál dokonce i dostatečný!). Na Svitavy terénní profil ++ ovšem  vysoké stromoví a budovy, na Černou Horu přímý výhled, síla signálu odhadem bude stejná (ovšem nemám  podrobnější  analýzu éteru po spuštění Svitav, chybí mi dlouhodobější sledování...nebyl čas a z domu hodně vyjíždím). Navíc na Svitavy obrátit anténu jsem se neodvážil, neboť mám 100 m od domu  základnovou stanici UFONa 463.5 MHz s ERPem 200 W ...a platit za další zádrže? (To je další téma...místo příjmu je Ústí n.O., kde ty základnové stanicemi CDMA internetu UFONa a Telefoniky O2 jsou  uprostřed husté městské obytné zástavby, přičemž UFON "naproti mé anténě" a kombinace s kanálem 21 je ...prostě nemáme asi slov, že?  Nakonec už je povolení na k21 na Andrlův  Chlum/Stříbrná krasavice, takže jsem zvědav...ovšem rušení tím nezmizí a kdoví? ).
S obrazem u mně to bylo podobně jako p. Aleš Pipek a  problémy, uvedené dalšími zde přítomnými ...   :)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Znovu opakuji, že pokud zcela vypadne obálka DVB-T na spektru (vysílač na okamžik nevysílá), je zbytečné mluvit o rušení, pre-echu, nevhodné instalaci atp. Na RS7 se narozdíl od většiny čtenářů dívám hlavně na spektrálním analyzátoru jako na spektrum, nikoliv jako na TV program.


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Pro upřesnění. Ufon je 410-430 MHz, to co píšete je CDMA TO2.


Vl.Kebrle

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Dík za upřesnění, mám rušení i 463,5 i 422 MHz, oba operátory. Jeden z nich je  akorát na paneláku, jaký bych měl v případě, kdybych přijímal Praděd...Ale na Promaxu Prodig 5  byly oba ...Nakonec dělají pěkné peklo i na kanále 25, na tom mám polský mux 3 Kladsko, ten je v místě našeho domu kolem až i 40 dBuV, u toho jsem hodně potlačení dostal kanálovou propustí - ale ta je za prvním stupněm předzesilovače, na vstupu také zádrž 463,5+422 - bez ní je už i předzesilovač (jednotranzistorový) zahlcen - dík terénnímu převýšení na severozápad není rušení kanálu 25 z Černé Studnice. Ale s tím k21 je to opravdu problém. Odrušit třeba i 463,5 i 422 MHz,  ten k21 474 je hodně "nešikovný" kanál... :)   


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
V takových případech zesilovat nízké kanály pomoci kanálových zesilovačů s filtrem. Nebojte, zkušenosti s CDMA mám bohaté. Řešit jde hodně věcí, je to ale o nákladech. Upravoval jsem už taky kanálové odlaďovače tak, abych potlačil konkrétní službu v konkrétním místě. Možností je víc, ale rozhodnout se pro tu správnou lze jedině na základě měření přímo na místě.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Znovu opakuji, že pokud zcela vypadne obálka DVB-T na spektru (vysílač na okamžik nevysílá), je zbytečné mluvit o rušení, pre-echu, nevhodné instalaci atp. Na RS7 se narozdíl od většiny čtenářů dívám hlavně na spektrálním analyzátoru jako na spektrum, nikoliv jako na TV program.
Takze priste zaznamenat spectrogram celeho UHF a poslat do CT.  Jinak to bude priste opet "Veškerá tato měření potvrdila kvalitní televizní signál uvedené vysílací sítě." :)


Jaroslav Zaprel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 29
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Ak chcete usvedčiť prevádzkovatela ,že chyba je na jeho strane, tak to treba urobiť cez merogram a spectrogram.


Koddy

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 29
  • Multiplex 1, 2, 3 a 4, Regionální síť 7 a 8
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Teď je aktuálně výpadek (cca od 22:37). Co u vás?
EDIT: Od 22:44 znovu signál naskočil.

Vysílač: Ústí nad Labem - Krušnohorská (21. kanál).

Zajímalo by mě, jestli jsou výpadky krátkodobé, někdy i dlohodobé (bohužel) současně na všech vysílačích RS7.
« Poslední změna: 22. 10. 2013, 22:54:23 od Koddy »
STA (DVB-T a FM)


tako50

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 534
    • Zobrazit profil
    • E-mail
už jsme to jinde řešili a ano výpadky se shodovaly ve stejnou dobu na několika místech,nevím kde přesně už se to řešilo.Já bych se tímto nezabýval,prostě je to jedna velká ostuda jednoho velkého rádoby podnikatele a celého čtu.


wochomurka

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Teď je aktuálně výpadek (cca od 22:37). Co u vás?
EDIT: Od 22:44 znovu signál naskočil.

Vysílač: Ústí nad Labem - Krušnohorská (21. kanál).

Zajímalo by mě, jestli jsou výpadky krátkodobé, někdy i dlohodobé (bohužel) současně na všech vysílačích RS7.
Na všech určitě ne,např.moravské vysílače Slavonín a Rovnina jedou bez problémů.


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Ve stejné době: jižní Čechy Kleť K32 a K25 bez potíží, signál perfektní.
Planar IT-15T2.


i.nosek

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 80
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Amater p.Pařízek si stále dělá ostudu - nyní nemá signál na vysílači Větrný Jeníkov Strážník ani na k42(mux4),natož na RS7,k.50.Tento vysílač je někdy bez signálu třeba i více než 24 hodin a alibistická odpověd na stížnost z ČT zněla - tento způsob šíření programů ČT je pouze dočasný.Spíš mi to ale připomíná to známé české - jako obvykle nikdo za nic nemůže.
lokalita Havlíčkův Brod - parabola KOVOSAT K140,LNB Invacom SNF-031,10m kabel DRAKA AD 10E,receiver Clarke TECH HD 4100PLUS.Kromě toho ještě K120 a LNB INVERTO SINGLE FLANGE BLACK PRO,OP105 a INVERTO BLACK ULTRA TWIN


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
už jsme to jinde řešili a ano výpadky se shodovaly ve stejnou dobu na několika místech,nevím kde přesně už se to řešilo. ...
Nedovedu si predstavit mechanismus poruchy, ktera by provedla vypadky "nosne" (vypadek obalky na spektru jak pise A. Pipek) na vice zakladnich vysilacich synchronizovane. Naopak vypadek obrazu (viz dirve probirane chvilkove prepnuti do monoskopu) v dusledku problemu v distribucni trase se muze projevit na vsech vysilacich soucasne. Ale to je jiny problem nez o kterem je toto vlakno.
« Poslední změna: 23. 10. 2013, 11:18:50 od ivovi »


tako50

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 534
    • Zobrazit profil
    • E-mail
už jsme to jinde řešili a ano výpadky se shodovaly ve stejnou dobu na několika místech,nevím kde přesně už se to řešilo. ...
Nedovedu si predstavit mechanismus poruchy, ktera by provedla vypadky "nosne" (vypadek obalky na spektru jak pise A. Pipek) na vice zakladnich vysilacich synchronizovane. Naopak vypadek obrazu (viz dirve probirane chvilkove prepnuti do monoskopu) v dusledku problemu v distribucni trase se muze projevit na vsech vysilacich soucasne. Ale to je jiny problem nez o kterem je toto vlakno.
Měl jsem na mysli  toto   http://forum.digizone.cz/index.php?topic=3446.0


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Problém o kterém tu píšu stále dokola já se týká výhradně vysílače RS7 na Černé hoře. Např. Černá studnice je taky OK. Problém je, že se tu spojují různé problémy dohromady. A pokud to tu čtou špičkoví odborníci od p. Pařízka, ani se nedivím, že píšou furt dokola, že problém je na straně příjmu. :-(

Jo, a oni to tu samozřejmě čtou, kdo si myslí že ne, je na omylu. Takže je srdečně zdravím a doufám, že si z toho vyslektují to potřebné. Dodat obrázek ze sektrálního analyzátoru sice mohu, ale jaký vlastně? Ten, když signál zmizí (záznam minhold)? To asi nemá smysl. Asi by bylo potřeba vše natočit na video, ale na to opravdu nemám čas ani chuť. Stát na střeše s kamerou a čekat na "ten" okamžik. A navíc od doby, kdy MUX3 vysílá ČT D /art, ani netuším, v jaké míře a zda vůbec tyto výpadky ještě jsou. Minulý víkend probíhal na vysílači zcela evidentně nějaký servisní zásah či údržba.
« Poslední změna: 23. 10. 2013, 19:22:13 od Aleš Pipek »