Autor Téma: Přepočet úrovně signálu na intenzitu pole a zpět.  (Přečteno 15223 krát)

Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Tohle téma bude nejspíš zajímat především odborníky anténáře, ale užitečné bude určitě i pro mnohé ostatní.
 Jelikož nemá momentálně přístup ke svojí rozsáhlé knihovně, potřebuji pomoc Vás ostatních. Jako anténáři se téměř všichni setkáváme s údaji o úrovni signálu v dBuV, jenže oficielní parametry a údaje v mapách pokrytí se udávají jako intenzita pole v dBuV/m. V tomto případě je potřeba udělat přepočet mezi oběma parametry. Jenže se nemůžu stále dobrat toho správného vzorce pro vzájemný přepočat obou parametrů. Když na to jdu čistě logicky, dostanu se k hodnotám, které nekorespondují s oficielními výsledky. Takže někde dělám chybu. Proto hledám radu a pomoc zde. Tento přepočet jsem kdysi dávno znal, ale strašně dlouhá léta jsem ho na nic nepotřeboval. Momentálně se ale jedná o důležitý vzorec, protože všechny mapy pokrytí udávají intenzitu pole, což je nutné přepočítat na napětí na anténě. Takže prosím všechny znalé, aby se připojili a pomohli tuto problematiku osvětlit nejen mně ale i všem ostatním. Společně snad najdeme ten správný vzorec pro přepočet obou parametrů. Děkuji Enik.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přepočet úrovně signálu na intenzitu pole a zpět.
« Odpověď #2 kdy: 19. 10. 2013, 17:16:41 »
http://www.compeng.com.au/emc_conversion_tables_rf_calculator.aspx
Díky. Je to velmi hezká a užitečná kalkulačka, ale uvedený problém neřeší. Požadovaný přepočet tam není. Takže jdeme dál. :-)


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Přepočet úrovně signálu na intenzitu pole a zpět.
« Odpověď #3 kdy: 19. 10. 2013, 17:25:49 »
jo, sorry, přelítl jsem to jen zběžně.... http://www.ahsystems.com/notes/TYPICAL_CONVERSION_FORMULAS.pdf to je to pravé, ořechové :) nebo se pletu?
« Poslední změna: 19. 10. 2013, 17:33:41 od Miloslav Soška »
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přepočet úrovně signálu na intenzitu pole a zpět.
« Odpověď #4 kdy: 19. 10. 2013, 17:36:09 »
jo, sorry, přelítl jsem to jen zběžně.... http://www.ahsystems.com/notes/TYPICAL_CONVERSION_FORMULAS.pdf to je to pravé, ořechové :) nebo se pletu?
:-))) No to už je lepší. Díky. Opět velmi zajímavá tabulka. Má ale zase jednu vadu. "AF" v uvedené rovnici není vysvětlené ani uvedené. Takže opět nějaký nedostatek. :-) To je právě ten zádrhel všech možných tabulek a neúplných vzorců. Jinak jsou to opravdu velmi užitečné vzorečky. Díky. To si určitě uložím. :-)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Přepočet úrovně signálu na intenzitu pole a zpět.
« Odpověď #5 kdy: 19. 10. 2013, 17:43:10 »
http://www.radioing.com/eengineer/convert.html zde je to AF definováno, přibližně uprostřed, až na konci stránky :)
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přepočet úrovně signálu na intenzitu pole a zpět.
« Odpověď #6 kdy: 19. 10. 2013, 18:52:52 »
Díky. To už vypadá, že bych se mohl něčeho dopočítat. Chtěl jsem se sice výsledku dobrat trochu jiným způsobem, ale tohle mi postačí. Díky. Enik.


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přepočet úrovně signálu na intenzitu pole a zpět.
« Odpověď #7 kdy: 20. 10. 2013, 11:10:11 »
Planar IT-15T2.


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přepočet úrovně signálu na intenzitu pole a zpět.
« Odpověď #8 kdy: 20. 10. 2013, 11:37:54 »
A co tahle stránka? Hodí se?
http://www.giangrandi.ch/electronics/anttool/decibel.html
:-) Díky. To je taky zajímavá stránka. Koukám, že je takových věcí strašně moc, ale tahle přepočítává pouze napětí na výkony. To je primitivní věc. Ale přepočet napětí nebo výkonu na intenzitu pole, to jsem nikde nenašel. Štve mně, že se nemůžu dostat ke svým knížkám. Tam to mám. Já bych totiž raději měl celou rovnici, abych pochopil princip přepočtu. kalkulačka to sice strašně zjednoduší, ale člověk z ní nevyčte, jak ten přepočet funguje, což mi poněkud vadí. Já mám rád, když rozumím věcěm principielně, pak to člověk snáze všechno pochopí a umí vypočítat věci i z hlavy bez kalkulačky. Takže hodlám pátrat dál. V úplně nejhorším případě budu muset přehrabat celý depozit a najít knížky. Co se dá dělat. Myslel jsem si, že tady budou lidi, pro které je to brnkačka. zatím to vypadá tak, že jediný šťoural jsem tu já! :-)))
 Enik.


mmc

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 278
    • Zobrazit profil
Re:Přepočet úrovně signálu na intenzitu pole a zpět.
« Odpověď #9 kdy: 20. 10. 2013, 11:53:25 »
Vzorec je jednoduchý:  intenzita = namerané napätie / efektívna plocha antény   ...  treba sa len dopátrať k vlastnostiam antény :-(
Ja som zatiaľ stretol len jednu anténu, pri ktorej bol tento údaj (resp.tabuľka údajov) uvedený, bola súčasťou zostavy od R&S a patrila štátnemu orgánu.
3.7-4.2 linear ... 230cm PF mesh
3.4-4.2 + 10.7-12.75 circular ... 180cm PF
10.7-12.75 linear ... 130cm offset
18.3-18.8 + 19.7-20.2 circular ... 130cm ofset
(a to všetko pekne v garáži)


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přepočet úrovně signálu na intenzitu pole a zpět.
« Odpověď #10 kdy: 20. 10. 2013, 12:15:33 »
Vzorec je jednoduchý:  intenzita = namerané napätie / efektívna plocha antény   ...  treba sa len dopátrať k vlastnostiam antény :-(
Ja som zatiaľ stretol len jednu anténu, pri ktorej bol tento údaj (resp.tabuľka údajov) uvedený, bola súčasťou zostavy od R&S a patrila štátnemu orgánu.
Nikoliv. To je zase něco jiného. Já potřebuji intenzitu pole v dB/m nikoliv v dB/m2. Prostě jde o to, přepočítat napětí na libovolné anténě na napětí mezi dvěma body v prostoru vzdálenými 1m. Takže když na to půjdu logicky, tak pokud budu uvažovat frekvenci 600MHz a napětí změřené meřícím přístrojem 60dBuV/75Ohm, pak by měl být logický postup následující. 60dBuV/75Ohm. Odpovídá 66dBuV přímo na půlvlnném dipólu 300Ohm. Při frekvenci 600MHz je délka vlny 0,5m. Takže intenzita pole by měla být čtyřnásobkem napětí na půlvlnném dipólu 300Ohm. T.j. +12dB. Celkem tedy +18dB k napětí naměřenému na měřícím přístroji. Jenže si tímto výpočtem nejsem jistý. Mám pocit, že někde dělám něco špatně. Pro srovnání s mapami pokrytí by se to ještě asi mělo přepočítat na 50Ohm, pak by to mělo odpovídat, ale stále si tím nejsem jistý.


mmc

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 278
    • Zobrazit profil
Re:Přepočet úrovně signálu na intenzitu pole a zpět.
« Odpověď #11 kdy: 20. 10. 2013, 12:35:31 »
Donútil si ma zamyslieť sa a zaspomínať  ... tá tabuľka parametrov R&S antény udávala nejaký "antenafaktor" s rozmerom 1/m a tým sa namerané napätie násobilo resp. v dB pripočítavalo ... pre moje potreby to vtedy stačilo, neskúmal som ďalšie detaily.
3.7-4.2 linear ... 230cm PF mesh
3.4-4.2 + 10.7-12.75 circular ... 180cm PF
10.7-12.75 linear ... 130cm offset
18.3-18.8 + 19.7-20.2 circular ... 130cm ofset
(a to všetko pekne v garáži)


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Přepočet úrovně signálu na intenzitu pole a zpět.
« Odpověď #12 kdy: 20. 10. 2013, 20:02:06 »
@Enik:
Nezapoměl jsem na naše maily, už to taky hledám... snad to nebude trvat déle než pár dnů, než to zpracuji :)


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přepočet úrovně signálu na intenzitu pole a zpět.
« Odpověď #13 kdy: 20. 10. 2013, 20:21:55 »
Pokud ten výpočet dáte dohromady, také by mě zajímal. Jestli tedy mohu poprosit...  :-* ;)
Planar IT-15T2.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Přepočet úrovně signálu na intenzitu pole a zpět.
« Odpověď #14 kdy: 20. 10. 2013, 20:30:51 »
Pokud ten výpočet dáte dohromady, také by mě zajímal. Jestli tedy mohu poprosit...  :-* ;)
Tak samozřejmě to sem pak dám, když už to sem plácnul Enik jako téma :)