Autor Téma: STA + kostičkování HD programů ČT  (Přečteno 44373 krát)

Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:STA + kostičkování HD programů ČT
« Odpověď #15 kdy: 29. 09. 2013, 09:20:15 »
Děkuji všem za příspěvky, ač mě příliš nepotěšily. Aspoň vím, na čem jsem.
Problém se Samsungem mám taky, už jsme na to prvně upozorňovali v rubrice televizory před rokem v průběhu olympiády. Tehdy čt_sport hd vysílal v Muxu3 tuším a Pařez ho měl v Muxu4, rozdíl byl patrný. U mě na "B" Samsungu kostkují všechny čt hd programy. Kupovat stb na dvb-t určitě nebudu, naštěstí mám sat. přijímač.
Honda Enduro Team

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


gifter

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:STA + kostičkování HD programů ČT
« Odpověď #16 kdy: 29. 09. 2013, 11:09:06 »
Řeším v podstatě stejný problém. Na domě máme zmodernizovanou STA a všechny programy běží bez problému, jen HD ČT z RS7 kostičkují. Když to ČT v kvétnu spustila, tak nebyl žádný problém a jelo to výborně, pak asi došlo ke změně parametrů a dlouho to nejelo, než přišel anténář a od té doby to sice jede, ale často to kostičkuje. Že by to bylo televizemi si nemyslím, protože mám k dispozici Samsung i Panasonic a navíc i STB Zircon T2 a chová se to úplně stejně. Lokalita je Brno a vzdálenost od vysílače asi 8 km. Dál mám možnost pravidelně porovnávat kostičkování v místě vzdáleném od vysílače asi 4 km a tam na obyčejnou pokojovou anténu v kombinaci s TV od Samsungu není s RS7 jediný problém a jede to výborně. Teď mi tedy zkuste poradit, jestli je problém v anténáři, který dělá něco špatně nebo prostě vzdálenost 8 km s možností horší lokality je prostě nepřekonatelný problém. Pak ale nechápu, proč to v době spuštění v květnu jelo dobře. Ještě dodám, že jsem laik a nemám žádné vybavení ani možnost nijak do STA zasahovat. Pouze můžu opsat sílu a kvalitu signálu z TV s počkem špatných bitů. Díky za jakoukoliv radu.
Evolve or Die!


Fanda Bukovjan

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:STA + kostičkování HD programů ČT
« Odpověď #17 kdy: 29. 09. 2013, 11:18:28 »
Na satelitu 23E jim to taky občas kostičkuje nebo vypadne/ parabola nastavena profi měřákem od firmy KWS Ama .../,takže jinou možnost signálu asi nemáme...


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:STA + kostičkování HD programů ČT
« Odpověď #18 kdy: 29. 09. 2013, 13:29:50 »
Řeším v podstatě stejný problém. Na domě máme zmodernizovanou STA a všechny programy běží bez problému, jen HD ČT z RS7 kostičkují....
Tohle vypadá spíš na problém s kvalitou příjmu. Zkuste se podívat na údaje o chybovosti a jestli kolísají, když dojde ke kostičkování.


Sax

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 221
  • Edelweisspitze (2577mnm)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:STA + kostičkování HD programů ČT
« Odpověď #19 kdy: 29. 09. 2013, 16:12:21 »
Primární problém je na straně vysilatele, tedy Parizka a spol. Zrovna teď jsem slezl ze střechy kde vidím z cca 15km na Kleť. Všechny MUXy CRa maji MER přes 36dB, Mux4 34dB a RS7 pouze 25dB. Žádná překážka, zádné rušení a úroveň signálu dokonce z uvedených muxů nejvyšší, obálka všech nosných OFDM signálu bez žádných propadů. Pouze na pasivní příjem s anténou BU453 Alcad. Roky mám příjem ITA na tři anteny i s Voticemi a Jauerlingem. Celou dobu to chodi naprosto bez problému, nyni je K32 neprovozuschopný v selektivním přijmu cca 10dní, musel jsem cely systém rozpojit a jedu jen na samotnou Klet. RS7 vyžaduje naprosto excelentní příjmové podminky, jinak jdou jeho parametry do haje. Je evidentní a nezpochybnitelné, že Progress Digital nevysílá RS7 v pořádku. Mohu doložit Dataloger z měřáku.
« Poslední změna: 29. 09. 2013, 16:26:48 od Sax »
VU+Duo4K, KWS Varos 106, Kathrein MSK120, Planar IT15T2 - ITtools, CAS124, CAS012.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Geofyzik

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:STA + kostičkování HD programů ČT
« Odpověď #20 kdy: 29. 09. 2013, 16:38:06 »
Primární problém je na straně vysilatele, tedy Parizka a spol. Zrovna teď jsem slezl ze střechy kde vidím z cca 15km na Kleť. Všechny MUXy CRa maji MER přes 36dB, Mux4 34dB a RS7 pouze 25dB. Žádná překážka, zádné rušení a úroveň signálu dokonce z uvedených muxů nejvyšší, obálka všech nosných OFDM signálu bez žádných propadů. Pouze na pasivní příjem s anténou BU453 Alcad. Roky mám příjem ITA na tři anteny i s Voticemi a Jauerlingem. Celou dobu to chodi naprosto bez problému, nyni je K32 neprovozuschopný v selektivním přijmu cca 10dní, musel jsem cely systém rozpojit a jedu jen na samotnou Klet. RS7 vyžaduje naprosto excelentní příjmové podminky, jinak jdou jeho parametry do haje. Je evidentní a nezpochybnitelné, že Progress Digital nevysílá RS7 v pořádku. Mohu doložit Dataloger z měřáku.

Myslíte, že proti tomu může někdo kompetentní nějak zakročit?  Vždyť toto je fakt hrůza, jak distribuují programy veřejnoprávní televize placené z koncesionářských poplatků!


Sax

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 221
  • Edelweisspitze (2577mnm)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:STA + kostičkování HD programů ČT
« Odpověď #21 kdy: 29. 09. 2013, 17:00:51 »
Nikoho takového neznám, kdo by s tim chtěl něco dělat. Ještě pro informaci přikládám obrazky 1\8 konstelacniho diagramu signálu Multiplexu 2 Českých Radiokomunikací a multiplexu RS7 Progress Digital. Opet příjem  na samotnou UHF antenu BU453 s vyhledem na Klet, bez jakehokoliv aktivního prvku. Myslím, že zde uz neni co dodávat. Stejný obrázek lze změřit v Křemži 2km od vysílače. Evidentně problém na vysilaci RS7.
VU+Duo4K, KWS Varos 106, Kathrein MSK120, Planar IT15T2 - ITtools, CAS124, CAS012.


tako50

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 534
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:STA + kostičkování HD programů ČT
« Odpověď #22 kdy: 29. 09. 2013, 22:27:57 »
Já být pařízkem a třeba i čtu,tak se raději oběsím,protože tu ostudu co bych si udělal před celým národem bych asi nerozdejchal a ono to tak zparchantěle jede už od května a to se ještě najdou joudové,co to chválí.Chce se mi fakt už blít z těch negramotů,co pro prachy udělaj nemožný.


Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Re:STA + kostičkování HD programů ČT
« Odpověď #23 kdy: 30. 09. 2013, 00:12:11 »
Primární problém je na straně vysilatele, tedy Parizka a spol. Zrovna teď jsem slezl ze střechy kde vidím z cca 15km na Kleť. Všechny MUXy CRa maji MER přes 36dB, Mux4 34dB a RS7 pouze 25dB. Žádná překážka, zádné rušení a úroveň signálu dokonce z uvedených muxů nejvyšší, obálka všech nosných OFDM signálu bez žádných propadů. Pouze na pasivní příjem s anténou BU453 Alcad. Roky mám příjem ITA na tři anteny i s Voticemi a Jauerlingem. Celou dobu to chodi naprosto bez problému, nyni je K32 neprovozuschopný v selektivním přijmu cca 10dní, musel jsem cely systém rozpojit a jedu jen na samotnou Klet. RS7 vyžaduje naprosto excelentní příjmové podminky, jinak jdou jeho parametry do haje. Je evidentní a nezpochybnitelné, že Progress Digital nevysílá RS7 v pořádku. Mohu doložit Dataloger z měřáku.

 
Asi pred 4 tydnama jsem zapojil X-SuperColor dlouhou do STA svodu, antenni vlozka je Alcad ZG-401.
Na Klinovec ze Zatce (cca 42km) je opticka viditelnost.
Spolu s MUXem 4 (k45; MUX REG7 k50) maji signal v poradku v celem panelaku.
Meril jsem spektrakem a analyzatorem "obalek" Rhode&Schwarz.
Jednotlive obalky OFDM jsou v poradku, fazovani QAM bodu je sice o 3stupne fazove posunute, ale to je v toleranci normy.
Mozna kdyz by meli presnejsi casovej normal nez jen "prehlazeny" GPS na 10MHZ oscilatoru, tak by to nebylo o tolik "posunute".
Dle normy by to meli STB/iDTV zvladnout, ale zrejme ne vsechny A/D jsou na to dobre a tak je to pro ne takova chyba, ze si tu fazi DSP dopocitava (pri vytvareni TS do MCU STB/iDTV).
Je fakt, ze SDR s 14bit rozlisenim misto 10/12bit by takove posunuti dopocital bez generovani vlozenych chyb v TS pred MCU.
 
Takze asi opravdu zalezi na kvalite SDR tuneru kazdeho STB/iDTV. Cim vetsi bitove rozliseni, tim je "signal" vice v poradku.
 
Z pohledu vysilaci techniky bych rekl, ze CRa maji RS vysilace s vlastnim oscikem teplotne vyhrejvanem a "doladovanem v realnem case" pomoci SRAMky DSP (SDR/DDS).
Kdezto v pripade MUXu4 a 7 mi to pripada jako kdyz je 10MHz nosny signal vytahnuty z GPSky smichavan primo na nejakem "hradle 74HCxxx", takze nasledne vzestupne/sestupne hrany sinusoidy budou extreme zavisle na celkove teplote v pristroji.
RS technika ma sice taky 10MHz z GPS/Galilea, ale jejich "cistejsi" sinusoida se nasledne zpracovava pres 24bit SDR, ktery predava data do DSP co signal generuje pres DDS, takze "ujeti" nabeznej/sestupnejch hran se okamzite "dorovna" v SRAMce DSPcka do ciste sinusoidy.
Mam tim na mysli centralni oscilator pro korekci OFDM-QAM/IF modulatoru DDS.
Pokud je levnejsi modulator pana Parizka zavislej na okolni (mozna i venkovni) teplote, tak je jasne kde je chyba.
Ale jak jsem napsal, v norme to stale je, to ze SDR v "levnych" STB/iDTV ma nizke bitove rozliseni taky nedela prijmu dobre.
Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653


tako50

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 534
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:STA + kostičkování HD programů ČT
« Odpověď #24 kdy: 30. 09. 2013, 00:27:56 »
Přestaňte rozlišovat horší a lepší přijímače,protože problém mají všechny a správně by je neměly mít žádné přijímače,protože do května ten problém neměly.To,že někdo nepovažuje  a nebo nevidí ty problémy na těch zdánlivě dokonalých přijímačích neznamená,že ten problém u nich neni,stačí se jen pořádně dívat.


jaydeesq

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 149
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:STA + kostičkování HD programů ČT
« Odpověď #25 kdy: 30. 09. 2013, 01:00:29 »
mě se dneska podařilo konečně naladit rs7,signál tu mám mizernej,sem v údolí a v cestě mám dve kopce,takže to chytám odrazem od protějšího kopce na síto solid se symtrizákem a předzesilovačem ivo 22db..tažený nějakým starým hodně tenkým koaxem a šlape mi to bez kostičkování..až se sám divim, jak na tv tak v usb tuneru..tak nevim jestli mám tu zázračnou techniku nebo je problém jen u některých vysílačů..chytám černou studnici k29


Sax

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 221
  • Edelweisspitze (2577mnm)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:STA + kostičkování HD programů ČT
« Odpověď #26 kdy: 30. 09. 2013, 07:11:35 »
Abychom to shrnuli, problém je především na vysílacím zařízení RS7 a postupne se zhoršuje. Multiplex4 zatím ma parametry v pořádku, alespon na kótě Kleť rozhledna. U multiplexu RS7 je další komplikace pro zpracování signálu v nízké formě ochranného kódování FEC. Coz se vyrazně projeví v až přijmu v náročných terénních podmínkách, kdyz uz nestačí ochranné obvody opravovat chyby. V takových lokalitách je RS7 okamžitě bez moznosti detekce. Je to věc PD, jak nakládají se svým produktem.
VU+Duo4K, KWS Varos 106, Kathrein MSK120, Planar IT15T2 - ITtools, CAS124, CAS012.


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:STA + kostičkování HD programů ČT
« Odpověď #27 kdy: 30. 09. 2013, 11:07:26 »
FEC 5/6 je sice již docela nízká korekce chyb, přesto ji používají např. i Poláci u svých vysílačů v SFN sítích. A žádné podobné "Pařízkoviny" jsem v signálu z tamějších vysílačů nezaznamenal. Obraz jak víno, a to ve vzdálenosti 95 km od vysílače, a navíc přes terénní překážky. Zkrátka RS7, a bohužel i MUX4, jsou holt amatérské DVB-T sítě. A buď se jim technicky přizpůsobíme, a nebo je musíme brát tak, jak jsou, a nebo je ignorovat, protože jejich majitel s tím očividně nehodlá nic dělat. A protože je do nápravy netlačí ani televizní společnosti, můžeme tak akorát psát a psát či nadávat...


Sax

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 221
  • Edelweisspitze (2577mnm)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:STA + kostičkování HD programů ČT
« Odpověď #28 kdy: 30. 09. 2013, 12:45:49 »
FEC 5/6 je sice již docela nízká korekce chyb, přesto ji používají např. i Poláci u svých vysílačů v SFN sítích. A žádné podobné "Pařízkoviny" jsem v signálu z tamějších vysílačů nezaznamenal. Obraz jak víno, a to ve vzdálenosti 95 km od vysílače, a navíc přes terénní překážky. Zkrátka RS7, a bohužel i MUX4, jsou holt amatérské DVB-T sítě. A buď se jim technicky přizpůsobíme, a nebo je musíme brát tak, jak jsou, a nebo je ignorovat, protože jejich majitel s tím očividně nehodlá nic dělat. A protože je do nápravy netlačí ani televizní společnosti, můžeme tak akorát psát a psát či nadávat...

 V tomto případě není srovnání s Poláky na úplně místě. Problémy kolem Pařízka jsou jinde než v FEC. To jsem uvedl jako další věc. U Poláků tady u nás někdo bude těžko dělat dusno kvuli výpadkům díky kodování, ale RS7 když nehraje v údolí 10km od vysílače, kde ostatní multiplexy z Kletě, včetně MUXu4 hrají, už ano. To je otázka FEC, to jsem řešil někdy před půl rokem, ale kdo by pomyslil, že naměřím někdy v budoucnu na přímou viditelnost 2km, nebo 15km od vysílače od 10dB horší modulační chybovost u multiplexu RS7, proti MUXu4, když oba vysílají ze stejného AS.
Mě jen zaráží, jak je ČTU nekopromisní k rozhlasovým stanicím kvuli dodržování limitů modulačního výkonu, kde jde ve většině případů stanic o detaily, které rozhodně nedegradují příjem jako takový, ale tyhle věci, které se na degradaci příjmu přímo podílejí jej nechávaji chladným.
VU+Duo4K, KWS Varos 106, Kathrein MSK120, Planar IT15T2 - ITtools, CAS124, CAS012.


tako50

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 534
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:STA + kostičkování HD programů ČT
« Odpověď #29 kdy: 30. 09. 2013, 14:26:16 »
Nj,ale k čemu to všechno povede,když to bude každému jedno ten bordel.Pravděpodobně přejdou všichni díky ceně k pařezovi,radiokomunikce padnou a zůstane tu jen ten neuvěřitelný bordel,na který se nedá dívat,i když spoustě lidí to vyhovuje.Jo,to je ta zdravá konkurence,zvyšující neustále kvalitu.A je přitom jedno,zda si koupím tv za 100 000 ,nebo kepl za 500.