Autor Téma: Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR  (Přečteno 57355 krát)

BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR
« Odpověď #15 kdy: 19. 09. 2013, 11:22:38 »
Mluvim o FM,pousti se i 128kbps MP3,takze ani FM neni zadna kvalitka,jak jsi napsal z hovinka bic neupletes.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Tech7

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 419
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR
« Odpověď #16 kdy: 19. 09. 2013, 11:37:00 »
Když pustí 128 kbps mp3, ještě to není katastrofa, osobně to ani na první poslech nepoznám pokud to je Joint Stereo nejlépe LAME, jenže oni si někdy dovolí i mnohem horší, kde už nejsou výšky.

SeeJay Radio je dost nekvalitní i na netovém steamu http://mp3stream.abradio.cz:8000/seejay128.mp3 http://www.seejay.cz/fplayer.php
je to 128 kbps ale pouze Stereo , ne Joint Stereo. A kdo ví v jaké kvalitě to jde do encoderu.

Chtěl jsem porovnat kvalitu zvuku SeeJay Radia na netu a v DAB, ale narazil jsem na problém, nahrávka z B20 je při přehrávání na počítači pomalejší. Zkoušeno více sw přehrávačů, MPC HC, KM Player, VLC). B20 si to po sobě přehraje ve správném tempu.

Zvuk v DAB je o cca 20s opožděný oproti netu.

Kvalitu, pokud překousnete jiné tempo, můžete porovnat na na ukázce http://ulozto.cz/xpFMAqjS/seejay-radio-130919-zip

« Poslední změna: 19. 09. 2013, 11:40:38 od Tech7 »
DVB-T: Intel Core i3-530, TechniSat AirStar2, AVerTV Volar HD Pro
DAB: Iriver B20, Iriver B20, Pure One Mini Series II, Tesco DR1403R-CE


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR
« Odpověď #17 kdy: 19. 09. 2013, 12:11:41 »
Co má být tedy lákadlem přechodu na DAB, když ne kvalita?

TELECO:
CRo RADIO WAVE 128 kbps / DAB MP2 Stereo
...
Taky se obavam ze kvalita lakadlem byt nemuze. Proto posloucham Wave ne pres DAB ale pres DVB-T kde ma 160 kbps MP2.
V teto souvislosti mne vyuziti nejakych "hifi DAB udelatek" pripada usmevne.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR
« Odpověď #18 kdy: 19. 09. 2013, 12:58:26 »
Za vysílanou úroveň zvuku ale "hifi DAB udělátka" nemohou, stejně jako třeba kvalitní TV za několik desítek tisíc Kč při sledování obrazu některé "extraSD" stanice.  :o
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re:Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR
« Odpověď #19 kdy: 19. 09. 2013, 13:34:19 »
Navic co jsem byl u nekterych radii na navsteve,pousti z pultu do eteru 128kbps,takze vyzdvihovat kvalitu FM se take neda..Radio Beat pousti do eteru 192kbps a vyjimecne nektere nahravky 256kbps.
Vždyť je ten rozdíl taky poměrně dost slyšet. Osobně nejsem schopen poslouchat 128kbps MP3 ani jako podkres, rve to uši.
Loudness War zabijí hudbu!

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR
« Odpověď #20 kdy: 19. 09. 2013, 13:51:18 »
Citace
Taky se obavam ze kvalita lakadlem byt nemuze. Proto posloucham Wave ne pres DAB ale pres DVB-T kde ma 160 kbps MP2.
V teto souvislosti mne vyuziti nejakych "hifi DAB udelatek" pripada usmevne.

Já na to pohlížím z hlediska svého pohodlí a mám to pro sebe odstupńované asi nějak takhle :

1) Přijímač DAB. Vezmu prostě kuchyńské Pure Evoke 2S nebo kapesní Lingo. Zmáčknu jeden knoflík a mohu to poslouchat v obýváku, kuchyni, ložnici... Vzít si to s sebou do auta, do práce, na chalupu i na procházku se psem, dokonce i do hospody. Nemám s tím problém.

2) DVB-S. Zapnu externí STB, zapnu zesilovač. Ovšem poslech je omezen na místnost obýváku.

3) DVB-T, to už je problém. Tuner DVB-T mám integrovaný v zobrazovači. Ten nejde vypnout, takže zbytečně svítí, na víc blokuji televizor ženě, která chce koukat třeba na nějaký film...

4) NET, to je největší problém. zapínám, PC, monitor, zesilovač audio. Snižuji si tím rychlost u torrentů, blokuji si videohovory přes Skype nebo ICQ, narušuji si tím hrani hry ať single playeru nebo on line, komplikuji si tím práci do práce atd. Prostě zajisté PC media jako televize a rádio dovede. To ano, ale v podstatě mi takové používání přijde nevhodné.

Asi budu konzervativní. Ale televize je televize a v tom případě DVB.
A rozhlas je rozhlas a v tom případě DAB.
PC prostě používám na úplně jiné věci, nežli na media.


« Poslední změna: 19. 09. 2013, 13:53:03 od José »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


pajas2

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 724
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR
« Odpověď #21 kdy: 19. 09. 2013, 14:04:47 »
Já bych mohl spojit body 3) a 4) do jednoho, protože NAS a reciever mám oba v síti a je jedno, odkud to do těch beden jde. Stream může jít do beden jak z NASu, tak přímo z recieveru - je síťový, takže si to z netu načte sám. DVB-T tuner je připojen k NASu a z něj to jde do recieveru a beden, tedy také bez problémů. Přičemž ten DAB by mohlo být to samé, ale to by byla nekvalitní modulace slyšet už dost zřetelně. Jenže když všechno, co je v DABu, je i na netu ve stejné a často i lepší kvalitě, tak už to nemá smysl.
DVB-S: tuner 3x DVB-S2; motor (cca 45°E-cca 10°W); solo 23,5°E/19,2°E
DVB-T: tuner 1x DVB-T; od Krašova přes Ještěd, Krásné po Javořici,  Cukrák + celá Praha
FM: tuner; 5prvková anténa; rotátor
DAB+: Yamaha T-D500
DreamBox 7080 HD s 2 TB HDD (4 tunery)


molinari

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 29
    • Zobrazit profil
Re:Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR
« Odpověď #22 kdy: 19. 09. 2013, 15:13:25 »
Souhlasím s José, jsem také dosti konzervativní, na film se rád dívám v kině, nebo v TV.
Nedívám se na něj ani v mobilu, ani v PC. To samé platí pro rozhlas, rád si ho pustím z tuneru, nebo přenosného radiopřijímače. Nepouštím si ho z TV, ani z PC.
Napadá mne jedna motivace pro TELEKO, zlepšit kvalitu DAB vysílání a tím navnadit více zájemců o kvalitní poslech a v důsledku toho prodávat více přijímačů značky PURE. Protože pokud budou vysílat v horší kvalitě, než je stávající FM, tak nevidím důvod, proč by si lidi nový přijímač v řádu tisíců Kč vůbec pořizovali. Pochopitelně mimo pár nadšenců, mezi které se také počítám. :)


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR
« Odpověď #23 kdy: 19. 09. 2013, 17:05:29 »
ja mam tunery v pc, na dvb-t/t2/s/s2 dále mam sdab/dab+/fm jako SDR a ke všemu mam ext antenu anijak mi to nevadí, rad to využivam, takže mam pc univerzalni a kychlost mam na všecko dostatečnou takže si klidne něco pustim a necham to. :)
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR
« Odpověď #24 kdy: 19. 09. 2013, 17:05:36 »
Napadá mne jedna motivace pro TELEKO, zlepšit kvalitu DAB vysílání a tím navnadit více zájemců o kvalitní poslech a v důsledku toho prodávat více přijímačů značky PURE.

To bych spíše adresoval ČRo. Tedy aby se začali v ČRo zajímat o DAB+ více, nežli se zajímají v této chvíli. Aby se o něj zajímali alespoň tak, jako je to v okolních zemích, tedy jako se zajímají zemské veřejnoprávní, po celém Německu a jako se zajímají veřejnoprávní v Polsku.A aby apelovali na změnu zákona a místo přidělení místa multiplexu 1 v DVB-T, žádali přidělení celoplošného multiplexu 1 v DAB+ v III.Bandu. A ten měli sami pro sebe a pouze pro své vlastní stanice. Tj. stanice ČRo.  Zda jim to potom budou fakticky provozovat české radiokomunikace nebo kdo, to už je na tom s kým se sepíšou smlouvy. Ale první celoplošný mx v III.Bandu by měli mít oni a pokud si to nechají zase vyfouknout nějakými Lagardere a spol, tak je to fakt už banda šašků, nad kterými fakt už nenacházím slov.

Dale bych přál Teleku aby se jim podařilo překlopit kanály v L-Bandu
Brno LE
Ostrava LP
Liberec LL
Ústí nad Labem LG
do III.Bandu, tak jako už to mají
Hradec Králové 5D
Praha 11A
Příbram 11A

Čímž dojde ke zlevnění o třetinu ceny potřebných přijímačů, protože již nebudou třeba ty s L-Bandovým tunerem,
ale budou stačit ty s tunerem pro III.Band, čímž se zároveň minimálně ztrojnásobí počet použitelnných značek a modelů.

Což se týká samozřejmě i multiplexu Radio Tele Investment, tedy
Plzeň LM
Karlovy Vary LJ
České Budějovice LD.

A samozřejmě i Teleku i Tele Radio Investments přeji aby je oslovilo, co nejvíce různých soukromých českých rozhlasových stanic.

« Poslední změna: 19. 09. 2013, 17:18:26 od José »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR
« Odpověď #25 kdy: 19. 09. 2013, 22:18:50 »
Za vysílanou úroveň zvuku ale "hifi DAB udělátka" nemohou...
Tak samozrejme, to jsem ani nepsal. Myslel jsem to tak, ze pro DAB 128 kbps MP2 nema smysl vylepsovat poslech DAB hifi tunerem, ale spis volbou lepsiho zdroje (DVB-T).


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR
« Odpověď #26 kdy: 20. 09. 2013, 09:21:33 »
Citace
Myslel jsem to tak, ze pro DAB 128 kbps MP2 nema smysl vylepsovat poslech DAB hifi tunerem, ale spis volbou lepsiho zdroje (DVB-T).

Jde o to v čem lepšího ?
Pokud se jedná pouze o zvuk, tak ano...
Je lepší napojit na Hi-Fi zesilovač tuner UKW DVB-T
Nežli tuner pro III.Band / L-Band DAB/DAB+
To jo.

Ale jinak v tom žádnou jinou  ,,lepší" nevidím...

Ty přenosný věcičky pro DVB-T taky nic moc...

http://www.sunnysoft.cz/zbozi/068ZMP-001/myphone-8855-mobilni-telefon-dual-sim-dvb-t-tuner.html

http://www.mall.cz/prenosne-lcd/?gclid=CJyz17W12bkCFYxQ3god8jQArw

http://www.digitalnitelevize.cz/informace/dvb-t/prenosny-prijimac.html

http://lcd-prenosne.heureka.cz/

http://www.sencor.cz/produkty/spotrebni-elektronika/zabava/kapesni-tv-prijimace/spv-6401t

http://www.sencor.cz/produkty/spotrebni-elektronika/zabava/kapesni-tv-prijimace


A v autě to funguje tak do 16 km / hod.

Na rozdíl od DAB /DAB+ kterému nevadí, když to jede normálně tedy 100km / hod apod.


Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR
« Odpověď #27 kdy: 20. 09. 2013, 09:56:14 »
Ano, to se nepru, pro mobilni poslech je DAB/DAB+ jasnou volbou.


molinari

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 29
    • Zobrazit profil
Re:Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR
« Odpověď #28 kdy: 22. 09. 2013, 17:57:51 »
Nevíte, zda se po skončení vysílání Rádia Retro 1968 vrátí do multiplexu TELEKA ČRo Vltava?


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR
« Odpověď #29 kdy: 22. 09. 2013, 18:29:55 »
Napiš panu Řapkovi z Teleka,celkem komunikuje a odpovídá.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM