Autor Téma: Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR  (Přečteno 58168 krát)

molinari

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 29
    • Zobrazit profil
Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR
« kdy: 18. 09. 2013, 20:32:05 »
Zajímal by mne váš názor (zkušenost) na kvalitu vysílání v DAB multiplexech v ČR.
Hlavně srovnání vůči klasickému FM vysílání.
Porovnával jsem papírově parametry některých českých a německých programů
a překvapil mne obecně nižší bitrate u stanic CRo ve srovnání s německými stanicemi.
Světlou výjimku tvoří pouze CRo JAZZ HD.
Co má být tedy lákadlem přechodu na DAB, když ne kvalita?
Proč je jediný multiplex v ČR zaplácnutý stanicemi RTL na úkor bitrate stanic CRo?

TELECO:
CRo RADIO WAVE 128 kbps / DAB MP2 Stereo
CRo D-DUR       64 kbps / DAB+/HE-AAC v1 Stereo
CRo RADIOZURNAL   72 kbps / DAB+/HE-AAC v1 Stereo
CRo JAZZ HD    120 kbps / DAB+/LC-AAC Stereo
Bayern:
BR-Klassik       192 kbps / DAB MP2 Joint
SACHSEN:
MDR KLASSIK      96 kbps / DAB+/HE-AAC v1 Stereo
MDR KLASSIK SURR 96 kbps / DAB+/HE-AAC v1 Stereo

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR
« Odpověď #1 kdy: 18. 09. 2013, 22:50:32 »
Zajímal by mne váš názor (zkušenost) na kvalitu vysílání v DAB multiplexech v ČR.
Hlavně srovnání vůči klasickému FM vysílání.
Porovnával jsem papírově parametry některých českých a německých programů
a překvapil mne obecně nižší bitrate u stanic CRo ve srovnání s německými stanicemi.
Světlou výjimku tvoří pouze CRo JAZZ HD.
Co má být tedy lákadlem přechodu na DAB, když ne kvalita?
Proč je jediný multiplex v ČR zaplácnutý stanicemi RTL na úkor bitrate stanic CRo?

TELECO:
CRo RADIO WAVE 128 kbps / DAB MP2 Stereo
CRo D-DUR       64 kbps / DAB+/HE-AAC v1 Stereo
CRo RADIOZURNAL   72 kbps / DAB+/HE-AAC v1 Stereo
CRo JAZZ HD    120 kbps / DAB+/LC-AAC Stereo
Bayern:
BR-Klassik       192 kbps / DAB MP2 Joint
SACHSEN:
MDR KLASSIK      96 kbps / DAB+/HE-AAC v1 Stereo
MDR KLASSIK SURR 96 kbps / DAB+/HE-AAC v1 Stereo

Předně malá oprava. Toto není jediný multiplex v ČR.
Teleko vysílá v Příbrami, Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Liberci a Ústí nad Labem
Ale v Praze vysílají také České Radiokomunikace se svým multiplexem, kde mají Radio Impuls, Frekveci 1
a ČRo Radiožurnál.Tedy 3 rádia.
V Plzni, Českých Budějovicích a Karlových Varech vysílá třetí multiplex, tedy Radio Tele Investment
a ti tam mají 5 rádií, tedy ČRo Radiožurnál, ČRo Plzeň, Proglas, Gama rádio a SeeJay Radio.

Lákadlem má být spíše počet stanic a jiná nabídka nežli je na FM.
Tedy např. ČRo Wave, ČRo Jazz, ČRo Plus, ČRo Junior, ČRo Retro 1968 atd.

Všeobecně by se dalo říci, že bylo zjištěno, že malým bitráte nejvíce trpí JAZZ, tedy ten je nejnáročnější na kvalitu.
Takže to lze velice ocenit, že to pochopili a dali mu tedy potřebnou kvalitu.

Také by se všeobecně dalo říci, že starší lidé slyší hůře nežli mladí, tedy jim ten ořez už tak nevadí.

Takže mně už je přes 50 a už asi také neslyším nejlépe.
Ale mně přišla poslouchatelná taková ta hranice u běžné komerční popové stanice asi tak těch 72kbps DAB+.
Čili takový ten běžný popáč, když byl v tomhle, tak to šlo.
Když to mělo méně tedy takových těch 64 kbps DAB+ tak už mi to vadilo a řekl bych , že se to poslouchat nedá.
Ale u běžného popáče by mně osobně to od 72kbps DAB+ stačilo.
Nikoli u rockové hudby nebo vážné hudby nebo Jazzu.
Ale u běžného standardního popu, ano.

No, říká se, že FM je rovno tak těch 96kbps DAB+.

Takže osobně s Vámi souhlasím a už jsem to zde na tomto serveru tak asi 3x zmínil.
Tedy osobně bych byl také pro to vyhodil italské RTL a přidat stávajícím na kvalitě.
Tedy Wave, D-Dur, Gama rádiu, ČRo Radiožurnálu...

Ale zase. Teleko je pouze provozovatel multiplexu.
Záleží to na tom, kolik jsou ta rádia za jaké bitráte ochotna zaplatit ?

Velice dobře to vidíme v DVB-T a DVB-S/C u televizních stanic.
Některé stanice mají pěkný obraz a je to třeba v HD, jiné vysílají takové mazaniny, že se na to nedá koukat.

Tak tady je to stejné.
ČRo údajně neplatí za vysílání ani korunu a je tam vysíláno zdarma jen v rámci propagace aby tam něco bylo.

To je zase politika ČRo kdy posledním normálním ředitelem tam asi byl p.Kasík, který DAB podporoval.
Tedy Medek se zbláznil. A vůbec ho to nezajímalo. A p. Duhan se soustřeďuje především na reformy na FM.
A o DAB se také nikterak nezajímá.

Další věcí pak jsou vstupy. Jak už zde také bylo v diskuzích několikrát zmíněno,
pokud to tam rvou z buh ví čeho a v buh ví v jaké kvalitě...

Tak pak pro ně nemá smysl kupovat si vyšší bitráte.

Takže ono je to složitější.

Tak Němci si všeobecně potrpí na kvalitu a jejich stanice i na FM měly odjakživa lepší zvuk nežli ty české.

No, původní Československý rozhlas byl stavěný podle britského vzoru.
A je fakt, že Briti to DAB ořezávají snad ještě více, nežli jsou ta naše rádia v těch našich.
Dalo by se říci, že tam převažuje těch 64 kbps DAB+...

Což je hodně málo.
Říkám já dle mého ucha bych to snesl od 72 kbps DAB+
A aby se to rovnalo FM, tak prostě těch 96 kbps DAB+ a ne méně.
Tečka.

PS : Tohle sice nebude přímo odpověď na Vaši otázku, ale patří to k věci. V pondělí začalo u nás vysílat Gama rádio na FM, o maličkém výkonu, chodil jsem různě po městě a pomalu se to nedalo chytit, totéž platí o Blaníku. na víc do toho ještě leze Expres z Prahy. Takže přiznejme si FM končí a je prostě zahnojené jako prase, že už to prostě více zahnojit nelze.

Naproti tomu zmíněná stanice mi tady už půl roku nebo jak dlouho hraje vesele v DAB+. Z DAB+ si ji pustím i v Praze, když tam jedu. A teď na dovolené jsem jí poslouchal z DAB+ i v Sokolově a Karlových Varech. Tak o co go. Ať si FM nabouchají už všichni do zadku. Kdo chce dneska vysílat tak může jedině do DAB / DAB+.  Sice se tu najdou borci, kteří neustále operují s DVB-T. Ale co s DVB-T ? Vždyť už je to televizemi plné. Nikdo tam rádia nechce a pro rádia to není vůbec určené. Že je tam idiotsky narval ČRo, to je jejich pitomina. Jinak je tam ještě Proglas a Radio Čas a pak už NIKDO. No a pak se tu operuje s internetem. Jo z internetu to hraje, to je fakt. Ale za přístup na internet se většinou platí, není to všude a vůbec s počítačem po městě pobíhat fakt nebudu. Takže mně z toho vychází, že mohou jedině do DAB/DAB+ nebo ještě DRM, když je napadne využít i DV, SV, KV.
« Poslední změna: 18. 09. 2013, 23:25:46 od José »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR
« Odpověď #2 kdy: 18. 09. 2013, 23:16:57 »
......Co má být tedy lákadlem přechodu na DAB, když ne kvalita?....
Pro diváky by mohla být lákadlem větší kapacita DABu. Ale reálný počet stanic, jejich programové zaměření, kvalita zvuku, to už jsou věci, které jdou mimo přání a představy posluchačů. Jako v DVB-T/C/S všechny stanice nevysílají v HD, ani u DABu to není jiné.

Co je tedy hlavním lákadlem DABu? Žádná skutečná kvalita charakteru zvuku, ale pouze kapacita. Ale, jako každá digitální platforma přenosu obrazu a zvuku využívá možnost komprese, která se v analogu nedá realizovat a nakonec na to doplácí posluchač více, či méně "znásilněným" zvukem.  :'(
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR
« Odpověď #3 kdy: 18. 09. 2013, 23:45:22 »
Ale, jako každá digitální platforma přenosu obrazu a zvuku využívá možnost komprese, která se v analogu nedá realizovat a nakonec na to doplácí posluchač více, či méně "znásilněným" zvukem.  :'(

Je to na ,,strategii " majitelů stanice. Mohou mít vysoké bitráte, výbornou kvalitu a dobré jméno ( za což si ovšem nic nekoupí).
Nebo mohou mít za obdobné peníze, nízkou kvalitu, špatné jméno a x žánrových klonů, té své stanice.
Protože to platí reklama. Jaký tak asi lze odhadovat výsledek v DVB-T/S/C a DAB/DAB+ případně i DRM ?


Teoreticky by mohlo být řešením, úprava zákonu o reklamě, kdy by se jim to počítalo ne xx minut na stanici, ale xx minut na všechny jejich stanice. To by pak ty klony, co známe z DVB-T/S/C jako Fanda, Telka, Smíchov, Love a Doma a Wau atd. rychle vymizeli a rychle by to povypínali. Anebo by to obešli, jak je to tady zvykem a napsali papírově na každý kus jiného majitele i když by to všechno vlastnil třeba jeden investiční fond. Takže ono je pak otázka jestli to někomu vadí ? Respektive jak divák u DVB tak posluchač u DAB s tím nic neudělá.
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re:Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR
« Odpověď #4 kdy: 18. 09. 2013, 23:48:13 »
Taky jsem fanousek techto novych technologii, ale budoucnost je v internetu. Kazdy ma dnes v ruce mobil s moznosti prijmu dat. Az se jednou zrusi limity na data, bude mit kazdy moznost poslechu v mobilu. Kdo dnes sedi doma u prijimace? Uz davno se nechodi z prace ve dve hodiny bez moznosti svuj volny cas travit jinak nez vysedavanim doma nebo na zahrade ;)
 A podle kvality vysilani nasich radii by DABu nepomohlo ani 256kbit ;)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR
« Odpověď #5 kdy: 18. 09. 2013, 23:58:01 »
budoucnost je v internetu. Kazdy ma dnes v ruce mobil s moznosti prijmu dat. Az se jednou zrusi limity na data, bude mit kazdy moznost poslechu v mobilu.

Já tomu moc nevěřím. NET se sice řítí vpřed kosmickou rychlostí a co bylo dnes nové, je za půl roku pomaluveteránem...ale nevěřím mu... i když by se jim podařilo dejme tomu to udělat zdarma nebo vrámci nějakého paušálu stejně jim nevěřím, že by pokryli město, jak, čím ? Vždyť co ulice to jiná Wi-Fina, neumím si představit, že by se domluvili... nějaká první dividenda a druhá dividenda...a jako z Ještědu ? ne, prostě na to nemaj a dlouho mít nebudou... co tady jezdí aut s autorádi, když by si v tom každý pustil radio z netu, tak jim to zkolabuje celé.... nevěřím tomu...možná jim něco takového někdy fungovat bude, ale tu už tu dávno poběží celoplošné vysílání v DAB+ s x rádii.
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR
« Odpověď #6 kdy: 19. 09. 2013, 00:07:22 »
Taky jsem fanousek techto novych technologii, ale budoucnost je v internetu. Kazdy ma dnes v ruce mobil s moznosti prijmu dat. Az se jednou zrusi limity na data, bude mit kazdy moznost poslechu v mobilu. Kdo dnes sedi doma u prijimace? Uz davno se nechodi z prace ve dve hodiny bez moznosti svuj volny cas travit jinak nez vysedavanim doma nebo na zahrade ;)
 A podle kvality vysilani nasich radii by DABu nepomohlo ani 256kbit ;)
Tak to je vidět, že jsi jen fanoušek, kdybys tušil pozadí, tak by ti bylo jasné, že limity se nezruší nikdy. Ty sítě mají brutálně malou propustnost a kdyby se použily, jak si představuješ, tak kleknou za pár sekund. A minimálně dalších deset let nebude žádná síť, která by byla bez limitu a takový nápor dat zvládla. Fyzika a matematika jsou neúprosné vědy. Prostě obousměrné služby nejsou vhodné pro jednosměrné, ty mají jiný účel a i prostředky distribuce. Přenos dat k cílenému odběrateli funguje uplně jinak, než anonymní jednosměrné šíření broadcasting služeb. Rozdíl mezi adresným a neadresným vysíláním.


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re:Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR
« Odpověď #7 kdy: 19. 09. 2013, 00:16:42 »
Je mi jasny, ze ten net pres operatory neni neomezeny. A jak mam soucasnou zkusenost, zhorsuje se to. Koncim s internetem pres CDMA modem od O2. Kdyz jsem pred lety zacinal, mel jsem za 150 korun 10GB. V soucasnosti je za 400 korun 3GB.
Jinak na poslech radia staci malo a jelikoz O2 ma po vycerpani limitu rychlost 200kbit, je to v podstate neomezeny.
Ale videl bych to takhle. Skoro kazdy ma dnes mobil, tablet, notebook. A tim padem  potrebu wifi, ke ktere ma doma pristup. A pokud by tedy nahodou chtel poslouchat radio, co udela? Pusti si z mobilu pres wifi nebo si koupi radio?
A na kvalitu se nehraje. Kdyz lidem staci chodit po meste s hrajicim mobilem, tak jim je uplne jedno jestli to syci nebo sumi. Muze to byt klidne i mono ;)
A co se tyce dat. Datova simka s dennim limitem 100MB vyjde na nejakych 70 korun mesicne


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR
« Odpověď #8 kdy: 19. 09. 2013, 06:01:46 »
Já jsem měl telefonní připojení potom ISDN pak ADSL pak ADSL 2 a teď je tam VDSL. Ale, co to je ? Tem samý a stejný zvonkový drát, který tam byl natažený snad ještě za první republiky.

A nějaký mobil ? To skoro vůbec nepoužívám. K čemu ? Mám sice služebák i soukromý. Ale jen na to přijímám hovory, stejně se s tím nikdo nikam nedovolá, když to nejvíc potřebuje a internet na to nechodí už vůbec. Takže to neřeším.

Přes tzv. internet v mobilu od O2 nedokázala známá otevřít ani svoji schránku u Seznamu. Musela přejít na gmail, kde byla náročnost zatížení nižší aby vůbec mohla komunikovat s e-mailem.

Takže z tohohle, že se mají někdy masově poslouchat rádia ? To bude ještě dlouho trvat.

Jinak samozřejmě aby se to vůbec prodávalo tak do tofo strkají fotoaparáty a tunery pro FM a tunery pro DVB-T a kde co.

Tak by do toho pomalu mohli začít dávat tunery pro DAB+ a pak ano. Pak se to bude poslouchat z mobilu.

Těch ale zatím také moc není, prodává se u nás jen tohle


http://www.rozhlas.cz/digital/rozhlas/_zprava/digitalni-radio-na-mobilech--806503

a ještě snad tohle

http://www.samsung.com/de/consumer/mobile-device/digital-players/multimedia-internet-devices/YP-GB70CW/XEG


« Poslední změna: 19. 09. 2013, 06:55:31 od José »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


molinari

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 29
    • Zobrazit profil
Re:Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR
« Odpověď #9 kdy: 19. 09. 2013, 07:57:27 »
Díky pánové za vaše zajímavé komentáře.
Srovnání s DVB-T a množstvím stanic mne také napadlo. Nova než by investovala do jednoho HD programu bude raději vysílat TELKU, SMÍCHOV...
Zajímavý je ten údaj minimálně 96 kbps DAB+, aby to bylo srovnatelné s FM.
Pak je tedy u nás mimo CRo JAZZ HD vše horší, pokud pominu skutečnost, že některé stnice na FM vůbec nevysílají.
Stanice, která by z podstaty obsahu měla mít bitrate největší CRo D-DUR má bitrate 64 kbps. CRo Vltava v multiplexu vůbec není.
Pokud by chtěl člověk větší kvalitu, znamená to tedy řešit dálkový příjem Sasko, Bavorsko.
Pokud CRo za vysílání nic neplatí, tak je pouze na provozovateli multiplexu s jakou kvalitou bude vysílat?
Předpokládám, že z vysílání RTL stanic také nic nemá, pak zbývají tři komerční stanice, které rozvoj DAB vysílání v ČR financují?





Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR
« Odpověď #10 kdy: 19. 09. 2013, 08:05:03 »
Zajímavý vývoj :

Taky jsem fanousek techto novych technologii, ale budoucnost je v internetu. Kazdy ma dnes v ruce mobil s moznosti prijmu dat.

Citace:   Miloslav Jelínek    Dnes v 00:16:42 »
 ..... Ale videl bych to takhle. Skoro kazdy ma dnes mobil, tablet, notebook. .....

Položme si otázku, kdo dnes tvoří většinového posluchače rozhlasu? Určitě ne ten, který má v ruce mobil za 15 tisíc a více, se zaplacenými maximálními službami. Podobně to platí i o nabušených tabletech, NB a dalších technologiích, které umožňují přístup přes datové služby i k "obyčejnému" rozhlasu.

Proto situaci nevidím až tak růžově. A opět zde platí známé pravidlo, že "obyčejný" divák a posluchač prioritně vyhledává zdroje, které jsou "relativně" ZDARMA! A to nebudou mobilní datové služby možná nikdy.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR
« Odpověď #11 kdy: 19. 09. 2013, 09:19:39 »
Stanice, která by z podstaty obsahu měla mít bitrate největší CRo D-DUR má bitrate 64 kbps. CRo Vltava v multiplexu vůbec není.
To mne také zaráží. Zřejmě to bude otázka vstupu. Tedy nejspíše je D-Dur, už samo o sobě, šířeno v tak nekvalitní podobě, že by zvedání bitráte u DAB+ nemělo smysl. Vltava tam byla a když tam byla tak měla 80 kbps / DAB+

Citace
Pokud by chtěl člověk větší kvalitu, znamená to tedy řešit dálkový příjem Sasko, Bavorsko.

To u mne není problém Sasko mi chodí na kus drátu.

Citace
Pokud CRo za vysílání nic neplatí, tak je pouze na provozovateli multiplexu s jakou kvalitou bude vysílat?

Tak je to určitě o nějaké jejich domluvě mezi ČRo a Telekem. Ale v každém případě neexistuje nějaká zákonná norma, která by jim přikázala. Je to večejnoprávni, tak to musí mít minimálně 96 kbps DAB+ apod. Pokud jste svoji otázku myslel takto.

Citace
Předpokládám, že z vysílání RTL stanic také nic nemá, pak zbývají tři komerční stanice, které rozvoj DAB vysílání v ČR financují?

Vždy se diskutovalo pouze o tom, že neplatí ČRo u firmy Teleko. Není známo kolik platí ostatní. A není ani známo zda ČRo platí u firmy Radio Tele Investment nebo u firmy České radiokomunikace.

Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Tech7

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 419
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR
« Odpověď #12 kdy: 19. 09. 2013, 09:49:43 »
Kvalita zvuku se tu již řešila, http://forum.digizone.cz/index.php?topic=2821.0
DVB-T: Intel Core i3-530, TechniSat AirStar2, AVerTV Volar HD Pro
DAB: Iriver B20, Iriver B20, Pure One Mini Series II, Tesco DR1403R-CE


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR
« Odpověď #13 kdy: 19. 09. 2013, 09:59:52 »
Navic co jsem byl u nekterych radii na navsteve,pousti z pultu do eteru 128kbps,takze vyzdvihovat kvalitu FM se take neda..Radio Beat pousti do eteru 192kbps a vyjimecne nektere nahravky 256kbps.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Kvalita vysílání DAB/DAB+ v ČR
« Odpověď #14 kdy: 19. 09. 2013, 10:13:48 »
rozhodující je zdroj modulace, aneb - z hovínka bič neupleteš. Můžou to pouštět to éteru třeba 128 AAC+, ale když bude zdroj 64 MP3 z internetu, tak to vždy bude jen 64 MP3, jako je to teď třeba u SeeJay. Nejlíp zní ČRo, protože je zdroj ze satelitu. Pan Řapek je spíše mecenáš, který DAB v ČR dotuje ze svých jiných aktivit. A úplně nejlíp mi, paradoxně, zní vysílání Radiokomunikací na LI ze Žižkova.
« Poslední změna: 19. 09. 2013, 10:40:03 od Miloslav Soška »
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky