Autor Téma: Vysílač Slatiňany - mux4  (Přečteno 6005 krát)

Butes

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 550
  • DVB-T Ready-Krásné 100kW!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Vysílač Slatiňany - mux4
« kdy: 17. 09. 2013, 22:10:37 »
Na mapavysilacu.cz se objevila mapa pokrytí slatiňanského vysílače, který na 48, kanálu má vysílat multiplex 4. Nevěřím, že 20kW ERP bude mít takto chabé pokrytí. Nedaleký vysílač Chlum na 45. kanálu s polovičním výkonem má dosah vysílače mnohem větší. Na jih od Slatiňan prakticky síla pokrytí rapidně klesá. Je možné, že tam bude silně směrový AS na sever, který poslouží k pokrytí měst Chrudim a Pardubice?
DVB-T Krásné 32k 34k 39k, Andrlův Chlum 45k
Phillips 32PFL7406K, Leadtek WinFast DTV1800H
DVB-S Astra 19,2°E 23,5°E; Philips 32PFL7406K
DAB Technisat DigitRadio 210 IR
FM Philips LX600

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Vysílač Slatiňany - mux4
« Odpověď #1 kdy: 17. 09. 2013, 22:47:44 »
Na mapavysilacu.cz se objevila mapa pokrytí slatiňanského vysílače, který na 48, kanálu má vysílat multiplex 4. Nevěřím, že 20kW ERP bude mít takto chabé pokrytí. Nedaleký vysílač Chlum na 45. kanálu s polovičním výkonem má dosah vysílače mnohem větší. Na jih od Slatiňan prakticky síla pokrytí rapidně klesá. Je možné, že tam bude silně směrový AS na sever, který poslouží k pokrytí měst Chrudim a Pardubice?
Tak předpokládám, že pro jednoduchost je počítáno v mapě s všesměrovým pokrytím, jelikož směrová charakteristika není známa (možná by byla dostupná koordinovaná, určitě ale ne skutečná, Pařízek-team takové věci nešíří).
Jinak není čemu nevěřit, může mít i 1000kW, když ho strčíte na tak omezenou a zbytečnou lokalitu, tak prostě nedostřelí. Není to o výkonu, ale o výhledu, to je staré radiotechnícké pravidlo. Kde nic není, ani mux4 nebere :-) Na této lokalitě je 20kW uplně zbytečných, ale co se divíme, plánovači těchto dvou sítí zatím nepředvedli nějaké zázračné schopnosti (kóty jako Kleť, Klínovec, ČH apod. "svítí" víceméně samy o sobě, tam netřeba žádného umu... ale podělat se dá samozřejmě cokoli :) viž .ČH se svými směrovkami, kde potenciál kóty je z velké části nevyužit).

EDIT: nezobrazil se mi směrový diagram. Takže vidím, že autor ho tam započítal (asi z té koordinace, která tady proběhla z mezinárodních zdrojů).
« Poslední změna: 17. 09. 2013, 23:18:54 od David Kříž »


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Re:Vysílač Slatiňany - mux4
« Odpověď #2 kdy: 18. 09. 2013, 10:15:50 »
Věřím a dokonce i doufám, že bude mít pokrytí ještě horší. 20kW ERP v této lokalitě je nesmysl. Pár lidem to začne chodit "na kus drátu" a naopak pár lidem to zlikviduje příjem čehokoliv (víme proč). Takže to bude nárazovka, protože všichni to budou chtít řešit "teď hned"! Lokalita je vhodná na pokrytí Slatiňan, pouze části Chrudimi a několika okolních obcí. Na to by ale stačil dokrývač s výkonem do 500W ERP, a pokud jde o mě, tak nejlépe v SFN s Chlumem na 45k. Takhle se zasviňuje éter podobným způsobem jako na VKV.


bunak

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysílač Slatiňany - mux4
« Odpověď #3 kdy: 12. 01. 2014, 15:57:02 »
Slatiňany jsou opravdu zcela zbytečné. Dal jsem si tu práci a vymodeloval výškový profil směrem na sever, pak to strčil do Matlabu přidal radiovou rovnici a požádal pár kamarádů bydlících zde aby mi ověřili mé výpočty.
Takže s příjmem jsou problémy už na severním konci Chrudimi, tj. cca 4 km od vysílače. Do Pardubic se signál nedostane protože je tu mezi vysílačem a Pardubicemi kopec, který je o cca 80m výše než antény vysílače.
S těmito poznatky jsem kontaktoval techniky multiplexu4 a odpověď od nich: "Vaše zjištění odpovídají pokrytí území uvedeným vysílačem. Digital Broadcasting přeje příjemný den.".