Autor Téma: Decko/Art vypadky distribucni trasy a kvalita obrazu  (Přečteno 14904 krát)

ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Decko/Art vypadky distribucni trasy a kvalita obrazu
« kdy: 13. 09. 2013, 01:14:28 »
Zaznamenal jsem opakovane vypadky obrazu a zvuku na Decku/Artu (regmux7 Brno). Jde o vypadky dlouhe zlomek sekundy az nekolik sekund, cetnost i 5x do hodiny. Vypadek se projevi jako chvilkove zastaveni obrazu i s vypadkem zvuku a provazene zmenou formatu obrazu (z 4:3 na 16:9 a zpet). Rano byl i jeden delsi vypadek, kdy se na sekundu dve zobrazil zaseknuty obraz s netypickymi vodorovnymi carovymi kazy, v zapeti doslo asi na 1s k prepnuti na monoskop (pruhy co se vysilaly pred startem Decka jako Test), vse provazene zmenou formatu (4:3 na 16:9 a zpet). Ten monoskop a zmeny formatu jsou dukazem, ze nejde o problem se signalem, ale v distribuci.

K zamysleni: K cemu nastavovat drahymi mericimi pristroji antenni soustavy na nizky BER, kdyz z vysilacu jde neco takoveho?

Druha vec, ktere u verejnopravni TV nerozumim je kvalita obrazu. Na viditelne spatnou kvalitu obrazu CT Decka/Art me upozornuji i lide, kteri se jinak o technickou stranku TV nezajimaji. Kompresni artefakty jsou podstatne horsi nez na casto kritizovane CT24. Pritom je ale datovy tok Decka bezne 6-7 MBit/s. A co je zajimave statisticky multiplex funguje nejak naopak - staticky obrazek ma 7 MBit/s, pri dynamicke scene pada datovy tok casto ke 3 MBit/s.
« Poslední změna: 13. 09. 2013, 01:16:34 od ivovi »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Decko/Art vypadky distribucni trasy a kvalita obrazu
« Odpověď #1 kdy: 13. 09. 2013, 06:54:00 »
A HD kanály byly ve stejnou dobu OK?
Kvalita ČTD není moc dobrá ani v UPC, ale tam je to nejspíš způsobeno zařazením do už plného muxu.


Fanda Bukovjan

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Decko/Art vypadky distribucni trasy a kvalita obrazu
« Odpověď #2 kdy: 13. 09. 2013, 08:15:12 »
Kdybyste věděli v jaké kvalitě to jde z kavčích hor a pak se to předělavá na vysilačích a co z toho potom vznikne v těch multiplexech...


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Decko/Art vypadky distribucni trasy a kvalita obrazu
« Odpověď #3 kdy: 13. 09. 2013, 08:40:07 »
Kdybyste věděli v jaké kvalitě to jde z kavčích hor a pak se to předělavá na vysilačích a co z toho potom vznikne v těch multiplexech...
Tak popište, v jaké kvalitě to jde z KH. Předpokládal bych, že na SDI signálu není co zkazit, ale následná komprese může udělat divy. Takže v jakém formátu se to posílá Pařízkovi a v jakém třeba UPC?


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Decko/Art vypadky distribucni trasy a kvalita obrazu
« Odpověď #4 kdy: 13. 09. 2013, 08:57:29 »
A HD kanály byly ve stejnou dobu OK?
To nedokazu posoudit. Vypadky jsou kraticke, takze nejake prepinani na HD kanaly nepripada v uvahu. Jediny zpusob jak to zjistit by byl dlouhy zaznam celeho TS a pak se v tom hrabat.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Ondřej Caletka

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • Oskarův Weblog
    • E-mail
Re:Decko/Art vypadky distribucni trasy a kvalita obrazu
« Odpověď #5 kdy: 13. 09. 2013, 21:57:02 »
Vyrobil jsem ukázku jednoho takového výpadku. Podle pruhů jde zcela jistě o výpadek ještě před MPEG enkodérem, buď na SDI, nebo přímo ve zdroji signálu.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Decko/Art vypadky distribucni trasy a kvalita obrazu
« Odpověď #6 kdy: 13. 09. 2013, 22:39:46 »
Doteď je mi záhadou, proč ČT nenabízí HD verzi kabelovkám. Že by to nakonec ČT zbastlila ze zbytků a tohle je výsledek?  ;D


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Decko/Art vypadky distribucni trasy a kvalita obrazu
« Odpověď #7 kdy: 14. 09. 2013, 01:09:09 »
Kvalita obrazu ČT:D/art je opravdu "kvalitní". Ty výpadky a seky jsem včera viděl několikrát, nemluvě o krásné mazanici takřka na úrovni Šlágru TV. Kdyby v muxu 1 u každého programu ubrali 0,5 Mbit/s, tak obraz ČT1, ČT2, ČT24 a ČTsport by vypadal stále lépe, než ČT:D/art v RS7, a ČT:D/art by se v pohodě vlezl do MUXu 1 v MPEG-4 a byl by výrazně čistější...


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Decko/Art vypadky distribucni trasy a kvalita obrazu
« Odpověď #8 kdy: 14. 09. 2013, 17:11:14 »
Máte pravdu v tom, že ČT:D/art je hrozná mazanice. Dovolil bych si ale trochu polemizovat s tím že:
Citace
Kdyby v muxu 1 u každého programu ubrali 0,5 Mbit/s, tak obraz ČT1, ČT2, ČT24 a ČTsport by vypadal stále lépe, než ČT:D/art v RS7, a ČT:D/art by se v pohodě vlezl do MUXu 1 v MPEG-4 a byl by výrazně čistější...

ČT:D/art má v MUX RS7 datový tok obrazu v průměru krásných cca 7 Mbit. Mám silné podezření, že na Kavkách vybrali ze skladu vyřazené techniky nějakou "funkční" a udělali z ní odbavovací pracoviště. Při tom datovém toku (viz graf níže) tu mazanici naprosto nechápu. A té "kvalitě" by odpovídalo i to zasekávání. Dnes se mi jedno zaseknutí (viz obrázek níže) podařilo nabrat na záznam. Ostatní programy v TS jsou ve stejném čase bez potíží a podle obsahu TS ČT:D/art i multiplexer pracuje normálně. Prostě co firmě Progress Digital dodají, to je odvysíláno. A protože si lidé zvykli nadávat na pana Pařízka, v ČT si asi řekli, že se to na něj zase klidně svede. To, co si o tom všem myslím by ale vydalo na článek ne zrovna krátký.
Planar IT-15T2.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Decko/Art vypadky distribucni trasy a kvalita obrazu
« Odpověď #9 kdy: 14. 09. 2013, 19:50:37 »
..Mám silné podezření, že na Kavkách vybrali ze skladu vyřazené techniky nějakou "funkční" a udělali z ní odbavovací pracoviště.
I kdyby udělali odbavení z nějaké vyřazené techniky, tak výstupem bude SD SDI a převod do mpeg2 musí dělat následně nejspíš Pařízek - vzhledem k tomu, že ČTD umožňuje živé vysílání, tak není možné zapojení jako na Óčku Gold, kde mpeg2 v mizerném rozlišení generuje už přímo odbavovací PC. Vysvětlovalo by to tak jen ty výpadky, i když k tomu ani u staré techniky není důvod - ČT1,2 donedávna v SD taky neměly problémy.


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Decko/Art vypadky distribucni trasy a kvalita obrazu
« Odpověď #10 kdy: 15. 09. 2013, 00:21:46 »
Panove Ondro a Bohumire, diky za potvrzeni mych slov nazornym videem a obrazkem.

Jak je videt, divaci maji prijimaci soustavy v lepsim stavu nez verejnopravni televize soustavy vysilaci.   :(

Ty kazy v obraze jsou opravdu na urovni SDI. Vytrhavani radku jsem videl naposledy u analogu a pak to umel i Parizek na Pohode (http://forum.digizone.cz/index.php?action=dlattach;topic=1857.0;attach=2918). Takze jestli je problem u CT nebo u PD bych nevidel tak jasne jak Bohumir. Nakonec je to i jedno kde je problem, protoze CT prece "datovy tok multiplexu 1a sestavuje a ma nad nim plnou kontrolu"...


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Decko/Art vypadky distribucni trasy a kvalita obrazu
« Odpověď #11 kdy: 15. 09. 2013, 08:30:48 »
Máte pravdu. Může to být kdekoliv. Od odbavení, přes trasu až po vysílač. Jenom je mi divné, že se mi nepodařilo v TS najít stejnou chybu ve stejném čase v sousedních programech. To vytržení řádků je vidět již přímo v klíčovém snímku. A vypadá úplně jinak než na vašem obrázku. Navíc mě opravdu silně udivuje nekvalita obrazu při průměrném datovém toku 7 Mbit. Ale protože nevím (a myslím, že z diskutujících to neví nikdo, nanejvýš to tuší) kde vzniká MPEG2 a jaká je skutečná přenosová trasa, a to včetně odbavovacího pracoviště, mohu mít jen nepodložené podezření. A je mi divné, že v MUX 1 je obraz např. u Studia kamarád na ČT2 stejně nekvalitní jako v MUX RS7 na ČT:D/art, ačkoliv v MUX RS7 má tento SD program dvojnásobný datový tok obrazu. Přitom v MUX RS7 je stejný pořad na ČT2 HD viditelně lepší.
Planar IT-15T2.


Ivan z Kolína

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 53
    • Zobrazit profil
Re:Decko/Art vypadky distribucni trasy a kvalita obrazu
« Odpověď #12 kdy: 16. 09. 2013, 00:52:14 »
Jestli ono to celé nebude nějak souviset, viz Formální chyby v transportních tocích z muxů 4 a RS7?
http://forum.digizone.cz/index.php?topic=3468.0

Tak jako tak, všechno nasvědčuje tomu, že transportní tok muxu RS7 (datově) produkuje Pařízek a nikoli ČT, jak tu nedávno tvrdil v rozhovoru Pavel Hanuš. A tudíž se asi ani nelze divit nějaké té čuňačince v nastavení head-endu...


Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Re:Decko/Art vypadky distribucni trasy a kvalita obrazu
« Odpověď #13 kdy: 16. 09. 2013, 06:54:12 »
Máte pravdu. Může to být kdekoliv. Od odbavení, přes trasu až po vysílač. Jenom je mi divné, že se mi nepodařilo v TS najít stejnou chybu ve stejném čase v sousedních programech. To vytržení řádků je vidět již přímo v klíčovém snímku. A vypadá úplně jinak než na vašem obrázku. Navíc mě opravdu silně udivuje nekvalita obrazu při průměrném datovém toku 7 Mbit. Ale protože nevím (a myslím, že z diskutujících to neví nikdo, nanejvýš to tuší) kde vzniká MPEG2 a jaká je skutečná přenosová trasa, a to včetně odbavovacího pracoviště, mohu mít jen nepodložené podezření. A je mi divné, že v MUX 1 je obraz např. u Studia kamarád na ČT2 stejně nekvalitní jako v MUX RS7 na ČT:D/art, ačkoliv v MUX RS7 má tento SD program dvojnásobný datový tok obrazu. Přitom v MUX RS7 je stejný pořad na ČT2 HD viditelně lepší.
   
 
Za rezijnim videopultem to leze pres 4 MPEG enkodery.
Jeden je zvlast nastaven pro distribuci na pozemni DVB-T se spravnyma GOPama atd..
Druhy je pro DVB-S distribuci se svyma "dlouhyma" GOPama a framovanim klicoveho snimku atd..
Treti je pro DVB-C distribuci se superdlouhyma GOPama atd..
Ctvrty je pro IPTV distribuci se superkratkyma GOPama atd..

Kazdy DVB-x leze ven v podobe ITU656-ASI rozhrani, prenosove medium ATM155.
Takto to leze do multiplexoru pana Parizka, kde se do multiplexoru pripojuje i jeho vlastni "tvorba".
Vystup ASI je pak jiz komplexni multiplexorovej datovej stream pro krmeni vysilacu po ATM.
Pouze IPTV jde pres 10Gbps distribuci TCP/IP tusim pres NIX ci neco takoveho.
 
Kazdopadne, kazda distribucni trasa musi mit svuj vlastni linearni enkoder nastaven zvlast.
Protoze DVB-S potrebuje jine nastaveni (dlouhe opakovani celeho snimku) nez pozemni DVB-T, kde naopak se musi opakovat snimky casteji.
 
Co se tyce slozeneho muxu, tak za MPEG linearnim enkoderem je multiplexor pro skladani tv programu do jedineho vlastniho MUXu. Vystup ASI tohoto slozeneho MUXu ze "slucovace z multiplexorů" jednotlivych programů jde komplexne do distribucniho strediska CRa a "Parizek". Vse pres ATM. A pres ATM to pak CRa krmej pres vlakna do hlavnich vysilacu.
V pripade Parizka to prochazi jeste jeho slucovacim multiplexorem, kterej slouci mux CT s jeho MUX streamem RELAX atd..
A to tak, ze vystup je komplexni stream pro ASI-ATM krmeni pro vysilace.
 
Tady je ukazka jak jsem to myslel:
http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/STA_Alcad/blokove_schema_DVB_modulatoru_z_TS.jpg
http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/STA_Alcad/DVB-T_multiplex_modulator.jpg
http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/STA_Alcad/MPEG2-koder_1x-videosignal_2x-audio-stereo.jpg
 
Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Decko/Art vypadky distribucni trasy a kvalita obrazu
« Odpověď #14 kdy: 16. 09. 2013, 08:31:44 »
Super vysvětlení. Díky. Chápu, že každá distribuce musí mít svůj MPEG enkodér. To samozřejmě vysvětluje i různou kvalitu obrazu v různých distribucích. Otázkou pro mne zůstává, kde je onen MPEG enkodér fyzicky a kdo jej nastavuje. Předpokládám, že je to u vysílatele (v tomto případě ČT). Potom by bylo chybou ČT, že ačkoliv má pro ČT:D/art k dispozici stream s průměrným datovým tokem cca 7 Mbit, krmí ho zbytečně moc komprimovaným signálem. Při tomto datovém toku by mohli při MPEG4 vysílat v HD (pomíjím, zda jsou diváci vybaveni pro příjem, jde mi pouze o technickou možnost).
K vytržení řádků a zasekávání by, podle mého názoru, mohlo docházet právě v MPEG enkodéru a tedy zase (asi?) v ČT.
Dále předpokládám, že MPEG je po ATM přenášen již na pracoviště PD (DB, ČRa - prostě distributora), protože MUX by měl umožňovat regionální odpojování a tedy bude skládán pro každý region zvlášť až u distributora signálu.
Pokud je moje představa o fyzickém umístění MPEG kodéru u vysílatele správná, měnilo by to i pohled na problémy se zasekáváním obrazu na některých přijímačích v MUX 4. Má-li to na svědomí dlouhý GOP, je to špatně nastaveným MPEG enkodérem. A je-li tento u vysílatele, pak by šlo o problém vysílatele. Ačkoliv MPEG enkodér u vysílatele může být nastavován i pracovníky distributora. To se mi však zdá málo pravděpodobné.
Je samozřejmě i druhá možnost a to ta, že u vysílatele je i multiplexor a u distributora se přislučují pouze regionální stanice a jiní vysílatelé. To ale nic nemění na tom, kde je (možná) problém.
Planar IT-15T2.