Autor Téma: MUX 7 na Ostravsku  (Přečteno 76226 krát)

skyfire

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MUX 7 na Ostravsku
« Odpověď #210 kdy: 06. 09. 2013, 07:37:10 »
Nene, já do toho nic vrážet nebudu. Jen jsem to psal jako informaci pro případné čtenáře, aby věděli, kde až je signál chytitelný. Pohádek je plný net a filmů v HD taky, takže TV mám více méně jen na sport a to zamrzí akorát tak ty HD programy, které ho dávají, ale přežiju to. Jinak bude asi záležet na počasí, dnes ráno je MUX7 v pohodě sledovatelný, tak jsem viděl na vlastní oči ČT D. 12 km za Opavou, to jde a jak vidno, bez šance nejsem :)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


PavelSiKra

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MUX 7 na Ostravsku
« Odpověď #211 kdy: 06. 09. 2013, 10:21:12 »
Takže mé prvotní nadšení vystřídalo trošku zklamání RS7 síla signálu dle TV Sasmung 60% ale úroveň bitové chyby skáče občas z nuly na hodnotu 3 což ma nejspíš za důsledek občasné drobné kostičkování u HD programů vysílaných v tomto MUXu což mě tročku mrzí hlavně kvůli ČT4sport. U ČTD i přes tyto chyby kostičkováni nepozoruji.
A ted můj dotaz pomohlo by tomu zařazení zesilovače do rozvodu ?? Zatím jedu pouze na zisk antény bez jakéhokoliv zesilovače a napájení. Svod od antény odhaduji ze střechy k TV na cca 25metrů bez jakýchkoliv rozbočovačů a účastnických zásuvek (kabel přímo do TV). Předtím jsem měl síto a TEROZ nízkošumový zesilovač+napájení bez toho jsem nechytal téměř nic.


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MUX 7 na Ostravsku
« Odpověď #212 kdy: 06. 09. 2013, 10:43:14 »
Dobrý den.
Začnu od konce vašeho dotazu.
Citace
Předtím jsem měl síto a TEROZ nízkošumový zesilovač+napájení bez toho jsem nechytal téměř nic.
A co máte teď? Změnil jste anténu? Za jakou? Koaxiál je původní nebo nový? Jaký?
Podstatná je i informace kde bydlíte a i s touto informací budou odpovědi pouhým odhadem. Bez toho se ale žádné rozumné odpovědi nedočkáte. Bargrafy (teploměry) na televizi jsou opravdu pouze hrubě orientační. Pokud obraz občas kostičkuje, už to není na svépomocnou instalaci, ale na přesné změření a vzhodnocení signálu.
Z nedávné diskuze si vzpomínám, že jeden divák neměl signál žádný. Pozval anténáře, ten vzal měřák a o 2 m dál mu našel naprosto vyhovující signál. Možná byste také měl zvážit pozvání anténáře. Elektromagnetické vlny se sice šíří stejně jako za analogu, ale signýl na nich namodulovaný již nejde vyhodnocovat metodou "Franto, zrní to víc nebo míň a zmizely ty duchy?". Dnes se vyhodnocují chybovosti a další údaje, což bez drahého měřáku neuděláte. A i s ním potřebujete znalosti, jak tyto naměřené hodnoty správně interpretovat.
Hezký den.
Planar IT-15T2.


PavelSiKra

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MUX 7 na Ostravsku
« Odpověď #213 kdy: 06. 09. 2013, 11:21:08 »
2Bohumír Džubej:
Děkuji za odpověd. O pár příspěvků zpět jsem popisoval situaci, ano vyměnil jsem staré síto na kterém nebyl vůbec náznak signálu RS7 za anténu  "45SG Super G Emme Esse". Zapojil jsem na stávající rozvod, pouze anténa bez původního zesilovače a napájení. Signál na ostatních MUXech podle teploměru na TV dokonce stoupl z 80 na 85 a objevil se i signál té RS7 (teploměr na TV 60% - nicméně pouze u této RS7 skáče ta bitová chyba na jiných MUXech ne). Přes víkend to asi vyzkouším. Hlavně tedy kvůli těm HD programům i když prvotní záměr bylo nalazení D-ka pro děti  :)


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MUX 7 na Ostravsku
« Odpověď #214 kdy: 06. 09. 2013, 13:43:28 »
Aha, to jsem přehlédnul. Omlouvám se. Jak jsem tak koukal na mapu pokrytí, mohlo by to u vás jít, ale asi bude záležet na přesném místě.
Pokud jde o anténu 45SG Super G Emme Esse, výrobce se nenamáhá sdělit uživateli v čem uvádí zisk. Zda dBd a nebo dBi. Seriózní výrobce uvádí zisk v dBd a také to pěkně napíše. Ti méně seriózní uvádí zisk v dB a bývá to právě dBi, což je hodnota o 2.14 vyšší. Takže pokud vás zajímá hlavně MUX RS7, který u vás vysílá na K38 (610 MHz), pak při kouknutí do grafu katalogového listu várobce vidíme, že by anténa měla mít zisk cca 13 dB a protože jde téměř jistě o dBi, vychází nám zisk cca 10,9 dBd. Pro porovnání naše velké husté síto od Vatenu (http://www.televiznianteny.com/sito-velke-huste-p12713.html) má obdobný zisk a anténa od Vatenu Color KLASIK (http://www.televiznianteny.com/color-klasik-p12701.html) má zisk o 2 dB vyšší. Mám podezření, jestli vaše staré rezavé síto nebylo polské výroby.
Pokud jde o zesilovač, je možné, že by pomohl. Otázkou zůstává jaký? To už chce změřit celé kmitočtové spektrum. ALE nejlepší zesilovač je kvalitní a vhodná anténa umístěná na správném místě. Můžete to zkusit sice podle bargrafů na televizi, ale u nich nikdy nikdo neví, co vlastně ukazují. Také netuším, v jakém stavu máte koaxiál od antény. Opravdu bych vám doporučil anténáře s měřákem. Svépomocí jdou antény namontovat obvykle pouze v bezproblematických oblastech. Jakmile jsou potíže, chce to někoho kdo to změří a nejen to, musí vědět, co mu měřák říká a vyvodit z toho správné závěry. Kdysi (před cca 35 lety) jsem pracoval na TV opravně v Havířově a měli jsme tam partu perfektních anténářů. Ta opravna tam už sice dlouho není, ale nevěřím, že šikovní chlapi vymřeli. Takže pokud to chcete zkusit sám, přeji úspěch. No a když to nevyjde, anténář to jistí.
Hezký den.
Planar IT-15T2.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


PavelSiKra

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MUX 7 na Ostravsku
« Odpověď #215 kdy: 08. 09. 2013, 10:22:10 »
Takže mi to nedalo a vyzkoušel jsem zapojit do rozvodu stávající nízkošumový zesilovač od TEROZu a napájecí vyhýbku, obojí jsem měl předtím na sítu. Výsledek byl takový že RS7 byla téměř bez signálu takže jsem to zase odpojil a nechám to jen na zisk té antény. Prvotní cíl byl pro děti program ČTD ten byl splněn tudíž už do toho nebudu vrtat  :)


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MUX 7 na Ostravsku
« Odpověď #216 kdy: 08. 09. 2013, 11:13:50 »
Tak z toho mi vychází dvě varianty:
1) zesilovač (nebo napájecí výhybka) je vadný,
2) zesilovač je zahlcen nějakým signálem.
Která varianta je správná, to může změřit jen anténář (rozumějte člověk, který má měřák, ví, co naměřené hodnoty znamenají a má zkušenosti). Také by nebylo od věci provést kontrolu koaxiálu.
Hezký den.
Planar IT-15T2.


PavelSiKra

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MUX 7 na Ostravsku
« Odpověď #217 kdy: 08. 09. 2013, 11:35:45 »
Tak z toho mi vychází dvě varianty:
1) zesilovač (nebo napájecí výhybka) je vadný,
2) zesilovač je zahlcen nějakým signálem.
Která varianta je správná, to může změřit jen anténář (rozumějte člověk, který má měřák, ví, co naměřené hodnoty znamenají a má zkušenosti). Také by nebylo od věci provést kontrolu koaxiálu.
Hezký den.
Myslím si že to bude zahlcením toho zesilovače sousedním 37 kanálem z Hostalkovic (100kW) ten MUX hrál naprosto v pohodě po té instalaci toho zesilovače. Nevím jestli na to může mít i vliv že to je hned sousední kanál (RS7 je na 38).
Napajení i zesilovač bude asi v pořádku prozatím ten starý svod od síta využívám u počítače kde mi hrají všechny MUXy krom té RS7.
Anténní svod (koaxiál) je relativně nový, použil jsem svod od nevyužívaného satelitního rozvodu ktreý byl realizován v nedávné době.
Ale jak říkám prozatím to nechám alespoň tak jak to je, to D-éčko pro děti hraje a ty HD mohly být jako bonus.
Taky přeji hezkou prosluněnou neděli.


skyfire

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MUX 7 na Ostravsku
« Odpověď #218 kdy: 12. 09. 2013, 10:34:44 »
"Dneska mi má stařičká Plazma Panasonic nahlásila nalezeny nové programy. Proskenoval jsem to a hle, MUX7, Jedna se o obec Litultovice, přesně 40,5 Km od vysílače. Bohužel kvalita 1 z 10, takže bez obrazu a zvuk sekaný, takže o ničem. Ještě doplním, anténa síto Plzeň a koax kabely 30 roků staré. Odkaz na mapy.cz s přesnými souřadnicemi : http://www.mapy.cz/#!x=18.026982&y=49.883858&z=10&t=r&rp=m&m=9o-j1xWuYG9q2AgxWdLN"
Jste bez šance, z Lanové je příjem nerealizovatelný, viz. http://www.mapavysilacu.cz/mapdistance.html;jsessionid=548DF57DD326769945F6C6BCA89A3D8A
Pokud se zprovozní Hlubočec, tak pak pohoda jak u muxu 4 ;)

Doplnění : Včera jsem zapojil novější TV Plazmu LG a MUX7 jede suprově. Síla signálu 86 a kvalita kolísá mezi 22-28 což je v pohodě sledovatelné. Žádné kostičkování a to ani v HD se neděje. Takže dle mě by to měla celá Opava a Kravaře chytat, když to chytnu 40 km od Ostravy za Opavou na obyčejné síto s 30 roky starými anténními rozvody. Výšková poloha vesnice je srovnatelná s Opavou a Kravařemi.


ilja2001

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MUX 7 na Ostravsku
« Odpověď #219 kdy: 12. 09. 2013, 14:04:58 »
Nevím, jestli v poslední době došlo k nějaké úpravě parametrů na vysílači Lanová, ale včera jsem zaregistroval zlepšení kvality u RS7 z něj. Možná, že to bylo už dříve, každý den kvalitu nesleduju.
Zatímco dosud byla u mě síla signálu cca 80% a kvalita cca 35-40% (dle "teploměrů" plasmy Panasonic) a počet chybných bitů se dle TV pohyboval na úrovni 10-04 až 10-06, tak teď síla signálu zůstala stejná, kvalita se zlepšila na cca 70% a počet chybných bitů poklesl na <=10-07. To vše cca 25 km JV od vysílače, obec Dobratice.
« Poslední změna: 12. 09. 2013, 21:14:43 od ilja2001 »