Autor Téma: Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně vysílá!  (Přečteno 11979 krát)

Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně vysílá!
« kdy: 08. 09. 2013, 19:33:39 »
Dnes, přibližně v 19:15 hod. byl uveden do provozu vysílač Svitavy - Hřebeč MPX4 a RS7. Vysílač pracuje se sníženým výkonem do náhradního anténního systému. Hlavní anténa SIRA 11/4 je vadná a bude nutné ji vyměnit. To může trvat i několik týdnů. Do té doby bude vysílač tedy pracovat současným výkonem do 4ks "rakviček."
 Pokrytí signálem se zcela zásadně změnilo. Konečně mám signál i v Bludově, tak jak jsem předpokládal.
 Budu moc rád, když se tu objeví reporty o příjmu signálu z tohoto vysílače. Je to dost důležité pro kontrolu funkce vysílače i pro ověření správnosti simulace pokrytí. Když už kolem toho vysílače bylo tolik kraválu, bylo by vhodné toho využít a zjistit maximum možného. Enik.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně vysílá!
« Odpověď #1 kdy: 08. 09. 2013, 19:56:12 »
Do té doby bude vysílač tedy pracovat současným výkonem do 4ks "rakviček."
Díky za info. Jsou známy azimuty "rakviček"?


Slovensko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 127
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně vysílá!
« Odpověď #2 kdy: 08. 09. 2013, 19:58:08 »
Dnes, přibližně v 19:15 hod. byl uveden do provozu vysílač Svitavy - Hřebeč MPX4 a RS7. Vysílač pracuje se sníženým výkonem do náhradního anténního systému. Hlavní anténa SIRA 11/4 je vadná a bude nutné ji vyměnit. To může trvat i několik týdnů. Do té doby bude vysílač tedy pracovat současným výkonem do 4ks "rakviček."
 Pokrytí signálem se zcela zásadně změnilo. Konečně mám signál i v Bludově, tak jak jsem předpokládal.
 Budu moc rád, když se tu objeví reporty o příjmu signálu z tohoto vysílače. Je to dost důležité pro kontrolu funkce vysílače i pro ověření správnosti simulace pokrytí. Když už kolem toho vysílače bylo tolik kraválu, bylo by vhodné toho využít a zjistit maximum možného. Enik.


Zdravím , jih města  Česká Třebová jede  K21 kvalita 100/96   no konečně  ;D


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně vysílá!
« Odpověď #3 kdy: 08. 09. 2013, 20:14:39 »
Do té doby bude vysílač tedy pracovat současným výkonem do 4ks "rakviček."
Díky za info. Jsou známy azimuty "rakviček"?
Tuto informaci neznám. Ale snad to bude v oficiálním vyjádření DB. V každém případě je možné předpokládat, že antény směřují do nejexponovanějších míst, s největším osídlením. Přesné parametry opravdu neznám, a nemám ani tu potřebu znát. :-) Pro mně je důležité, že to konečně vysílá.


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně vysílá!
« Odpověď #4 kdy: 08. 09. 2013, 21:10:07 »
Díky, na ráno z toho budu mít zprávičku. Místní budou mít určitě radost.
« Poslední změna: 08. 09. 2013, 21:16:42 od Lukáš Polák »
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně vysílá!
« Odpověď #5 kdy: 08. 09. 2013, 21:40:18 »
Hlavne by me zajimalo, zda a jak se k tomu slovutna firma DB resp. PD vyjadri.
Kdyz ze zacatku tvrdili, ze problem tam byt nemuze.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Luboš T.

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 765
    • Zobrazit profil
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně vysílá!
« Odpověď #6 kdy: 09. 09. 2013, 17:25:12 »
U mě je zatím jen náznak signálu,stejně jako z Brna tak pokud to nezlepší ta nová anaténa až ji nainstalují tak je zatím veškerým nadějím na mux4 a R7 konec.


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně vysílá!
« Odpověď #7 kdy: 09. 09. 2013, 18:11:58 »
Nevěšel bych hlavu. Enik psal:
Dnes, přibližně v 19:15 hod. byl uveden do provozu vysílač Svitavy - Hřebeč MPX4 a RS7. Vysílač pracuje se sníženým výkonem do náhradního anténního systému. ...
Takže máte-li náznaky signálu, vysílač vysílá z náhradního AS a ještě tím pádem i sníženým výkonem, není to bez šancí. Třeba nejste v optimálním směru náhradního AS a zvednutí výkonu se určitě také projeví. Držím palce.
Hezký den.
Planar IT-15T2.


Luboš T.

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 765
    • Zobrazit profil
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně vysílá!
« Odpověď #8 kdy: 09. 09. 2013, 18:23:26 »
To není ale to uvidím až po zapnutí nové antény,do té doby je útrum se signálem.Jsem totiž 30km od vysílače a ještě mám před sebou 6km dlouhý kopec jinak jen pár menších překážek.Ona ta výška antén co nyní vysílá a sížený výkon,zajimalo by mě o kolik je snížený,dělá hodně.Podle map mám zde mít signál k použití.


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně vysílá!
« Odpověď #9 kdy: 09. 09. 2013, 20:39:52 »
To není ale to uvidím až po zapnutí nové antény,do té doby je útrum se signálem.Jsem totiž 30km od vysílače a ještě mám před sebou 6km dlouhý kopec jinak jen pár menších překážek.Ona ta výška antén co nyní vysílá a sížený výkon,zajimalo by mě o kolik je snížený,dělá hodně.Podle map mám zde mít signál k použití.
Já taky nemám tolik signálu, kolik by tu mělo být podle mapy. Pokud jde o ten snížený výkon, tak v osách rakviček je asi -4dB. Netuším ale, v jakých azimutech ty rakvičky jsou nastavené. Já tohle už opravdu neřeším. Pro mně je důležité, že ten vysílač konečně jede aspoň takhle. V tuto chvíli totiž opravu vysílá. Do včerejška to spíš byla jen parodie na vysílání. :D


Luboš T.

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 765
    • Zobrazit profil
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně vysílá!
« Odpověď #10 kdy: 09. 09. 2013, 20:49:47 »
To je jasný tisíckrát lepší tohle než to vysílání na pár km.Já to nějak zvlášť neřeším,stejně s tím nic nenadělám tak počkám pár měsíců než tam tu novou anténu dají a spustí.Pokud ani to nepomůže,to se může taky stát tak už jedině zbývá ten místní vysílač který je v plánu od minulého roku ale stále na to není ani kmitočet který na to zde je voných dost.


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně vysílá!
« Odpověď #11 kdy: 09. 09. 2013, 21:14:40 »
To je jasný tisíckrát lepší tohle než to vysílání na pár km.Já to nějak zvlášť neřeším,stejně s tím nic nenadělám tak počkám pár měsíců než tam tu novou anténu dají a spustí.Pokud ani to nepomůže,to se může taky stát tak už jedině zbývá ten místní vysílač který je v plánu od minulého roku ale stále na to není ani kmitočet který na to zde je voných dost.
Návrat k vysílání z hlavní antény na Hřebeči rozhodně není záležitost na několik měsíců! Ta anténa musí být vyměněná nejpozději do konce září, pak už to bude obrovský problém kvůli počasí. Anténu je nutné sundat na zem, a to i v případě, že by ji bylo možné opravit přímo na místě. Což by asi bylo to úplně nejrychlejší, nejlevnější a nejlepší řešení. Jenže na Hřebeč se nedostane jeřáb, takže celou akci musí krýt vrtulník, a ten potřebuje dobré počasí, kterého už v říjnu moc není. Takže v tuto chvíli velí čas!


Geofyzik

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně vysílá!
« Odpověď #12 kdy: 09. 09. 2013, 21:22:53 »
A nebo nečekat a zkusit slaboučký signál nějak zpracovat. To značí v mnoha případech "okrajového" příjmu se zase vrátit do dob analogu, vysokých stožárů, lesu antén na střechách, každý kanál=MUX zpracovat zvlášť mnohaprvkovou kanálovou anténou, dvoustupňovým předzesákem v anténě, propusti, zádrže, odlaďovače, slučovače = spousta elektroniky v rozvodu. To je asi ta cesta "malých úprav" na anténě, jak proklamují dr. Pařízek a někteří další, aby lidé nebyli moc "zkostnatělí" a zhýčkaní bezproblémovým příjmem dostatečné úrovně signálu všech programů z jednoho směru. I to je koneckonců výsledek terestrické digitalizace v ČR. Ale aspoň budou mít anténáři a výrobci komponent anténních rozvodů zase nějakou dobu lepší časy a kšefty. :)


Luboš T.

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 765
    • Zobrazit profil
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně vysílá!
« Odpověď #13 kdy: 09. 09. 2013, 21:33:06 »
To bude záležet na výrobci jestli ji opraví na místě nebo dodá novou a poškozenou si odveze.Uvidíme jak to nakonec dopadne,snad.
Já jsem ochotný přidat max další anténu na další směr.Na nějaký megalomanský lesy antén já osobně kašlu.Buď to bude zachytitelný za normálních podmínek nebo nic.Les antén jsem neměl za analogu,nevím proč bych je začal vyrábět za digitálu.


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně vysílá!
« Odpověď #14 kdy: 09. 09. 2013, 21:51:20 »
A nebo nečekat a zkusit slaboučký signál nějak zpracovat. To značí v mnoha případech "okrajového" příjmu se zase vrátit do dob analogu, vysokých stožárů, lesu antén na střechách, každý kanál=MUX zpracovat zvlášť mnohaprvkovou kanálovou anténou, dvoustupňovým předzesákem v anténě, propusti, zádrže, odlaďovače, slučovače = spousta elektroniky v rozvodu. To je asi ta cesta "malých úprav" na anténě, jak proklamují dr. Pařízek a někteří další, aby lidé nebyli moc "zkostnatělí" a zhýčkaní bezproblémovým příjmem dostatečné úrovně signálu všech programů z jednoho směru. I to je koneckonců výsledek terestrické digitalizace v ČR. Ale aspoň budou mít anténáři a výrobci komponent anténních rozvodů zase nějakou dobu lepší časy a kšefty. :)

Drobně bych upravil to "v případech okrajového příjmu".

Ono to totiž se sítěmi p. Pařízka je nutné i v oblastech, kde ten příjem má být naprosto v pohodě. A často se to ani těmi lesy antén nedá řešit, jako třeba v případě pražské kolize 41 vs 42 z různých směrů a různých polarizací.

Holt nemůžeme být tak zhýčkaní a zkostnatělí, jako jsou ve všech zemích kolem nás, kde se vysílá ze základních kót (Rakousko, Německo, Slovensko, Polsko...), ale zas budeme mít české specifikum, tedy bordel v DVB-T.

Jak už jsem psal jinde, došlo přesně na to, čeho jsem se děsil, tedy že s Pařízkem přišel úplně ten samý bordel který on a podobní způsobili ve VKV FM pásmu i do DVB-T. Jenže tam jsou důsledky ještě katastrofálnější.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz