Autor Téma: Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.  (Přečteno 23720 krát)

Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.
« Odpověď #15 kdy: 07. 09. 2013, 09:23:35 »
Celkem jednoduše. Výkon do antény je na obou kanálech v naprostém pořádku. Ověřeno nejen měřením ale nakonec i prakticky po výměně antény. Odražený výkon na obou kanálech je menší než 10W, takže PSV je v pořádku. Impedance v celém pásmu 470 až 900MHz je také v pořádku - měřeno impulsním reflektometrem přímo na konektoru antény. Tohle je prostě záhada. Ta anténa nevypadá, že by neměla fungovat. Kdyby byla zbořená nebo špatně zapojená, tak vykazuje impedanční chyby. Jenže ona je nevykazuje. Proto mi to příjde divné.
Zajímaly mne konkrétní typy měřících prostředků. Toto jsou příliš obecná vyjádření.
Co sdružovač?
Konkrétní typy přístrojů jsem si neznačil, ale vybavení mají kluci velmi slušné R&S. Sdružovač je ok, protože do rakvičky to všechno fungovalo. Tam prostě problém není. Tohle už mě napadlo taky. :-)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.
« Odpověď #16 kdy: 07. 09. 2013, 09:41:04 »
Celkem jednoduše. Výkon do antény je na obou kanálech v naprostém pořádku. Ověřeno nejen měřením ale nakonec i prakticky po výměně antény. Odražený výkon na obou kanálech je menší než 10W, takže PSV je v pořádku. Impedance v celém pásmu 470 až 900MHz je také v pořádku - měřeno impulsním reflektometrem přímo na konektoru antény. Tohle je prostě záhada. Ta anténa nevypadá, že by neměla fungovat. Kdyby byla zbořená nebo špatně zapojená, tak vykazuje impedanční chyby. Jenže ona je nevykazuje. Proto mi to příjde divné.
Zajímaly mne konkrétní typy měřících prostředků. Toto jsou příliš obecná vyjádření.
Co sdružovač?
Konkrétní typy přístrojů jsem si neznačil, ale vybavení mají kluci velmi slušné R&S. Sdružovač je ok, protože do rakvičky to všechno fungovalo. Tam prostě problém není. Tohle už mě napadlo taky. :-)
Díky
A měřilo se tedy v celém pásmu, nebo jen na těch dvou kanálech?


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.
« Odpověď #17 kdy: 07. 09. 2013, 10:07:21 »
Je pravda, že kontrola vysílače měřením v terénu je celkem běžným postupem, který bych také očekával. V tomto směru nejsem schopen jakkolov reagovat, protože i mně docela překvapuje, že si provozovatel neudělal orientační kontrolu vysílače měřením v terénu....
Tohle je podstata všeho a jasně to dokládá úroveň a profesionalitu firmy DB. O čem se dál vlastně chcete bavit ? Amatér s měřákem za 2tis. (tím nemyslím Enika) na kole za půl hodiny v terénu zjistí víc než celá jejich slavná firma za týden "provozu" vysílače ?  ??? Sám jsi psal, že v okolí vysílače je signál o 40dB slabší než by měl být? Takže zde jsou další řeči o tom jak si neznalá veřejnost často neoprávněně stěžuje na špatný příjem naprosto irelevantní, na tomto příkladě se jasně ukázalo, jací jsou pařízkovci profíci. Když jdeš na operaci slepého střeva, tak taky pomáháš doktorovi se šitím ? Když si necháš v autoservisu spravit brzdy tak mechanik si taky prakticky neověřuje jejich funkčnost a vrací ti auto pouze s tím že dotáhl všechny šrouby OK tak auto "prostě brzdit musí" a tobě to stačí ???
Nemám nic proti tomu že se snažíš sám přispět k vyřešení problému, ale moc nechápu tvoji blahosklonnost k jejich diletantskému počínání - dodnes nevydali pokud vím oficiální informaci pro veřejnost o stavu na vysílači v tom smyslu, že ještě neodpovídá finálnímu a že si lidé raději ještě nemají nic ladit a nastavovat protože ve finále bude signál oproti dnešku vypadat úplně jinak...


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.
« Odpověď #18 kdy: 07. 09. 2013, 10:24:04 »
Je pravda, že kontrola vysílače měřením v terénu je celkem běžným postupem, který bych také očekával. V tomto směru nejsem schopen jakkolov reagovat, protože i mně docela překvapuje, že si provozovatel neudělal orientační kontrolu vysílače měřením v terénu....
Tohle je podstata všeho a jasně to dokládá úroveň a profesionalitu firmy DB. O čem se dál vlastně chcete bavit ? Amatér s měřákem za 2tis. (tím nemyslím Enika) na kole za půl hodiny v terénu zjistí víc než celá jejich slavná firma za týden "provozu" vysílače ?  ??? Sám jsi psal, že v okolí vysílače je signál o 40dB slabší než by měl být? Takže zde jsou další řeči o tom jak si neznalá veřejnost často neoprávněně stěžuje na špatný příjem naprosto irelevantní, na tomto příkladě se jasně ukázalo, jací jsou pařízkovci profíci. Když jdeš na operaci slepého střeva, tak taky pomáháš doktorovi se šitím ? Když si necháš v autoservisu spravit brzdy tak mechanik si taky prakticky neověřuje jejich funkčnost a vrací ti auto pouze s tím že dotáhl všechny šrouby OK tak auto "prostě brzdit musí" a tobě to stačí ???
Nemám nic proti tomu že se snažíš sám přispět k vyřešení problému, ale moc nechápu tvoji blahosklonnost k jejich diletantskému počínání - dodnes nevydali pokud vím oficiální informaci pro veřejnost o stavu na vysílači v tom smyslu, že ještě neodpovídá finálnímu a že si lidé raději ještě nemají nic ladit a nastavovat protože ve finále bude signál oproti dnešku vypadat úplně jinak...
Opravdu mne také zaráží, že když dělám tak vyjímečné věci (a stavba televizní sítě tak vyjímečná je), s takovými náklady a technikou, tak se při odjezdu z lokality ani nezastavím na pár místech a "už pro ten pocit" si to nezkusím a nezměřím. Zjistil bych problém hned a dávno mohl být vyřešen.
Technickou argumentaci a popisy Enika, jak to vzniklo apod., chápu. Ale tohle nepochopím. Udělám vodovod a neověřím si, jestli z něho teče voda. Stačí mi, že jsem ji na vstupu pustil.


Butes

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 550
  • DVB-T Ready-Krásné 100kW!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.
« Odpověď #19 kdy: 07. 09. 2013, 10:49:29 »
Problém podle mého názoru nastal už při instalaci antény na Hřebči. Je možné, že je chyba ve špatném usazení antény na věži?  Bylo tam podezření na křivou konzoli a tím pádem mírně nakloněnou anténu.
to Aleš Pipek: Máte pravdu. Auto se rozjede opravdu rychle, že to člověk nečeká:-). Taky si myslím, že těch horizontů je tam tolik (estakáda, pole, odbočka), že by musel člověk vypozorovat sklon z větší dálky.
« Poslední změna: 07. 09. 2013, 10:52:55 od Butes »
DVB-T Krásné 32k 34k 39k, Andrlův Chlum 45k
Phillips 32PFL7406K, Leadtek WinFast DTV1800H
DVB-S Astra 19,2°E 23,5°E; Philips 32PFL7406K
DAB Technisat DigitRadio 210 IR
FM Philips LX600

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.
« Odpověď #20 kdy: 07. 09. 2013, 10:57:10 »
Problém podle mého názoru nastal už při instalaci antény na Hřebči. Je možné, že je chyba ve špatném usazení antény na věži?  Bylo tam podezření na křivou konzoli a tím pádem mírně nakloněnou anténu.
to Aleš Pipek: Máte pravdu. Auto se rozjede opravdu rychle, že to člověk nečeká:-). Taky si myslím, že těch horizontů je tam tolik (estakáda, pole, odbočka), že by musel člověk vypozorovat sklon z větší dálky.
Což bohužel opět svědčí o tom, jaký přístup mají provozovatelé ke stavbě sítě. Ušetřit kde se dá, kontrola minimální, hlavně efekt velký, fotky, články, vrtulník, majitel na věži... to je důležitější než příprava a kontrola horem dolem.
Nic proti, ale toto fakt není přístup profesionálů (a nemyslím tím techických).


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.
« Odpověď #21 kdy: 07. 09. 2013, 10:59:15 »
Citace
Když si necháš v autoservisu spravit brzdy tak mechanik si taky prakticky neověřuje jejich funkčnost a vrací ti auto pouze s tím že dotáhl všechny šrouby OK tak auto "prostě brzdit musí" a tobě to stačí

To tedy kontroluje bud mechanik anebo technik,bez toho se ani zakaznikovi auto nepreda.Pokud to nekde nedelaji,jsou to pekni smoulove a ne automechanici/kvalitni servis.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.
« Odpověď #22 kdy: 07. 09. 2013, 11:03:39 »
to Aleš Pipek: Máte pravdu. Auto se rozjede opravdu rychle, že to člověk nečeká:-). Taky si myslím, že těch horizontů je tam tolik (estakáda, pole, odbočka), že by musel člověk vypozorovat sklon z větší dálky.
Před časem (rok, dva) byla podobná "záhada" na východě Slovenska. Mediální haló kolem toho monstrozní, Markíza, "profesorka" fyziky (ta to podělala :-D ), měření... přitom ten sklon byl jasně vidět po první minutě videa a ten důvod zmatení smyslů taky. Ale pobíhalo tam lidí a lidí a "rozhřešení" že měřili opačně přišlo až asi za 2-3 týdny :-D profesorka a reditel by meli vratit diplomy, trapas. Hlavne jaka "celosvetova rarita" :-)

http://tvnoviny.sk/sekcia/spravy/technologie/v-lacnove-sa-predmety-kotulaju-do-kopca.html

"
V Lačnove sa pokazila gravitácia, brzdiť treba hore kopcom

Potvrdili to aj merania geodetov.

Geodeti chceli vylúčiť očný klam

Aby sme pochybnosti vylúčili, na miesto priviezol redaktor Televíznych novín Martin Jedinák dvoch študentov prešovskej stavebnej priemyslovky s ich učiteľkou geodézie. Ani oni si však nevedeli vysvetliť prečo auto s piatimi pasažiermi ide do kopca a ešte aj zrýchľuje.

Ich úlohou bolo zmerať, či cesta skutočne ide z kopca. Oči nás naozaj neklamali. Merania potvrdili, že na kopci je 4%-né stúpanie. Viera Petruškova, učiteľka geodézie tiež nechápe, čo sa tu deje „... tento bod je evidentne vyššie ako tamten bod. Tamten je nižší o dva metre 30, ale bohužiaľ auto išlo hore kopcom, nepochopiteľné.“
Pravdepodobne ide o poruchu v gravitačnom alebo magnetickom poli

Podľa učiteľky fyziky Ivety Sakášovej zo stavebnej priemyslovky sa tento jav dá vysvetliť dvoma spôsobmi: „Buď porucha v gravitačnom poli Zeme alebo porucha v tom magnetickom poli Zeme.“

Tento zvláštny kopec teraz určite pritiahne množstvo zvedavcov, ktorí si budú chcieť na vlastnej koži vyskúšať miesto, kde sa gravitácia zbláznila. Slovensko sa tak môže pýšiť ďalšou anomáliou, tentoraz však v pozitívnom zmysle slova.

----
http://tvnoviny.sk/sekcia/spravy/zaujimavosti/zahada-kopca-pri-lacnove-kde-voda-tecie-hore-brehom-je-odhalena.html

Záhada kopca pri Lačnove, kde voda tečie hore brehom, je odhalená

Záhadu sa dnes geodetom podarilo rozlúštiť pomocou GPS merania.
Po tom, čo TV Markíza zverejnila, že na kopci pred Lačnovom je zrejme fyzikálna anomália, začalo tam chodiť množstvo zvedavcov. Nikto z nich nechápal, ako je môžné, že odbrzdené auto sa samo rozbieha hore kopcom.

Nezávisle merania ale ukázali, že toto všetko je len optický klam. Kopec klesá len zdanlivo, v skutočnosti stúpa. Viac v reportáži Martina Jedináka vo videu.


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.
« Odpověď #23 kdy: 07. 09. 2013, 11:13:23 »
Citace
Když si necháš v autoservisu spravit brzdy tak mechanik si taky prakticky neověřuje jejich funkčnost a vrací ti auto pouze s tím že dotáhl všechny šrouby takže to auto "prostě brzdit musí" ... -  tobě to stačí ??

To tedy kontroluje bud mechanik anebo technik,bez toho se ani zakaznikovi auto nepreda.Pokud to nekde nedelaji,jsou to pekni smoulove a ne automechanici/kvalitni servis.
V kontextu to samozřejmě bylo myšleno jako ironická otázka a za slovem "stačí" měl být otazník :)


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.
« Odpověď #24 kdy: 07. 09. 2013, 11:18:22 »
Davide tos neměl, už jsme tu záhadu Hřebečského vysílače skoro měli vyřešenu a ty přijdeš zase s nějakou fyzikou...  ;D :D


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.
« Odpověď #25 kdy: 07. 09. 2013, 13:06:19 »
Celkem jednoduše. Výkon do antény je na obou kanálech v naprostém pořádku. Ověřeno nejen měřením ale nakonec i prakticky po výměně antény. Odražený výkon na obou kanálech je menší než 10W, takže PSV je v pořádku. Impedance v celém pásmu 470 až 900MHz je také v pořádku - měřeno impulsním reflektometrem přímo na konektoru antény. Tohle je prostě záhada. Ta anténa nevypadá, že by neměla fungovat. Kdyby byla zbořená nebo špatně zapojená, tak vykazuje impedanční chyby. Jenže ona je nevykazuje. Proto mi to příjde divné.
Zajímaly mne konkrétní typy měřících prostředků. Toto jsou příliš obecná vyjádření.
Co sdružovač?
Konkrétní typy přístrojů jsem si neznačil, ale vybavení mají kluci velmi slušné R&S. Sdružovač je ok, protože do rakvičky to všechno fungovalo. Tam prostě problém není. Tohle už mě napadlo taky. :-)
Díky
A měřilo se tedy v celém pásmu, nebo jen na těch dvou kanálech?
Ano. Měřilo se v celém pásmu. Impulsní reflektometr neukázal v celém pásmu žádnou impedanční anomálii. To je prostě záhada. Nikde nic nezhořelo, nikde nic nenasvědčuje tomu, že anténa je vadná. Jedinou "maličkostí" je, že nevysílá! :-)


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.
« Odpověď #26 kdy: 07. 09. 2013, 13:12:08 »
Problém podle mého názoru nastal už při instalaci antény na Hřebči. Je možné, že je chyba ve špatném usazení antény na věži?  Bylo tam podezření na křivou konzoli a tím pádem mírně nakloněnou anténu.
to Aleš Pipek: Máte pravdu. Auto se rozjede opravdu rychle, že to člověk nečeká:-). Taky si myslím, že těch horizontů je tam tolik (estakáda, pole, odbočka), že by musel člověk vypozorovat sklon z větší dálky.
Kdyby byla anténa křivě usazená, což nevylučuji, její vyzařovací diagram by měl charakter osmičky s mírně nakloněnou polarizační rovinou. Jenže tohle není ten případ. Ta anténa nezáří ani v jednom azimutu tak, jak by zářit měla. Dělal jsem několik měření v rozsahu celých 360st. Pouhým pohledem na vysílač to vypadá tak, že anténa padá směrem na sever, jenže měření z východní strany je stejně špatné jako měření ze severu i jihozápadu. Ty rozdíly prti rakvičce jsou neuvěřitelné. Kdyby anéna opravdu padala na některou stranu třeba o 10st!!! , tak by ztráta na úrovni signálu byla třeba 10dB, jenže tady je i 40dB!!!


svitavak

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.
« Odpověď #27 kdy: 07. 09. 2013, 13:17:38 »
jeste jednou dekuji vsem kdo se podilel o to aby se zjistilo proc to nevysila.
hlavne uz doufam ze nebude problem to chyti na 35 % a stale to bude pada a zr uz to pujde vse ok a chytime to vsichni i mimo Svitavy. diky moc vsem


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.
« Odpověď #28 kdy: 07. 09. 2013, 13:25:34 »
Je pravda, že kontrola vysílače měřením v terénu je celkem běžným postupem, který bych také očekával. V tomto směru nejsem schopen jakkolov reagovat, protože i mně docela překvapuje, že si provozovatel neudělal orientační kontrolu vysílače měřením v terénu....
Tohle je podstata všeho a jasně to dokládá úroveň a profesionalitu firmy DB. O čem se dál vlastně chcete bavit ? Amatér s měřákem za 2tis. (tím nemyslím Enika) na kole za půl hodiny v terénu zjistí víc než celá jejich slavná firma za týden "provozu" vysílače ?  ??? Sám jsi psal, že v okolí vysílače je signál o 40dB slabší než by měl být? Takže zde jsou další řeči o tom jak si neznalá veřejnost často neoprávněně stěžuje na špatný příjem naprosto irelevantní, na tomto příkladě se jasně ukázalo, jací jsou pařízkovci profíci. Když jdeš na operaci slepého střeva, tak taky pomáháš doktorovi se šitím ? Když si necháš v autoservisu spravit brzdy tak mechanik si taky prakticky neověřuje jejich funkčnost a vrací ti auto pouze s tím že dotáhl všechny šrouby OK tak auto "prostě brzdit musí" a tobě to stačí ???
Nemám nic proti tomu že se snažíš sám přispět k vyřešení problému, ale moc nechápu tvoji blahosklonnost k jejich diletantskému počínání - dodnes nevydali pokud vím oficiální informaci pro veřejnost o stavu na vysílači v tom smyslu, že ještě neodpovídá finálnímu a že si lidé raději ještě nemají nic ladit a nastavovat protože ve finále bude signál oproti dnešku vypadat úplně jinak...
Nezlob se na mně, ale to, čemu Ty říkáš blahosklonnost je pro mně "uvědomění si vlastní neznalosti." Já netvrdím, že si firma neměla udělat vlastní měření. Jen se na to dívám tak, že i ten největší machr se občas někde utne. A v tomto případě ten problém je opravdu dost zákeřný. Ta vadná anténa není prostě nikde jinde vidět, než při praktické kontrole pokrytí. Jelikož jsem předem věděl, že Šumpersko bude do jisté míry pokryté z vysílače Hřebeč použitelným signálem, neměl jsem problém si to ohlídat, a na nasrovnalosti okamžitě upozornit. ČT měla odemně hlášku o nefunkčnosti vysílače během několika desítek minut. Jelikož jsem neměl přímý kontakt na DB, tak jsem to dál neřešil. Mimo to, v danou chvíli pro mně DB nebyla partnerem. Nechal jsem to na ČT, aby donutila provozovatele sítě k nápravě. Když mě lidé z DB kontaktovali osobně, nebyla cesta k nápravě už nikterak moc složitá.
 Já prostě nemám potřebu do těch lidí kopat. I mistr tesař se občas utne, a tohle je ten případ. Pro všechny zúčastněné je to ponaučení a otevřené dveře k lepší spolupráci. Každý anténář má možnost si ohlídat svůj rajón. je to v jeho vlastním zájmu. Já jsem to udělal, a přineslo to výsledky. Pokud mi někdo z DB nabídne další spolupráci, pak nemám důvod ji odmítnout. Kdyby se k tomu takhle postavili všichni anténáři, pak by šlo všechno hladčeji. Nikomu nehodlám sahat do svědomí. Tohle byla a je moje  vlastní iniciativa, a ukázala se jako smysluplnná. Jsem si jistý, že podobný problém se už v tomto rozsahu nevyskytne. Je to totiž dost drahá zkušenost i pro DB.


Karlos68

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 538
  • Začínám z novým učtem , předešlý 391 příspěvku.
    • Zobrazit profil
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.
« Odpověď #29 kdy: 07. 09. 2013, 13:54:21 »
Nezlob se na mě ,ale to během dvou let kdy se má RS7 dobudovávat,bude kolem každého jejich nového vysílače,někdo z lokální firmy za ně dělat práci,za kterou dostali zaplaceno,větší demagogii jsem dlouho neslyšel.
Pokud jsi si hlídal svuj byznys ok,ale tím to končí.Obrázek o této firmě si udělá každý sám.
Opticum HD Sloth Combo Plus H.265 HEVC Emme Esse 85AL 23,5°E  Emme Esse85AL 4,8°E
Philips 40PFL6606H/12,32PFL6626H/12,RWT DTV-401T,
DVB-T-CZ Mux 1,2,3Praděd(36,53,51k)PL Mux 1,2,3,Opole Chrzelice(46,23,34k)g.Św. Anny Mux8(6k,11C)
Antény 2xTVA 21-60 Correct relé IRS1.1
IVO 30dB X 21-69k IVO 31dB 6-60