Autor Téma: Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.  (Přečteno 23864 krát)

Stasi-DDR

 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 1 030
  • Zobrazit profil
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.
« Odpověď #30 kdy: 07. 09. 2013, 14:12:59 »
Tak to říká o odborných znalostech oněch "specialistů", kteří DVB-T síťě pro MPX4 a RS7 budují! No commnet! To je fakt síla! Tito lidé by místo výstavby vysílačů měli jít zametat ulice a chodníky, byli by tím daleko prospěšnější společnosti než při své současné činnosti!  :'( :'( :'(
No já se tedy přiznám, že bych taky závadu v anténě nehledal. A už vůbec ne, kdyby vykazovala naprosto perfektní přizpůsobení v celém pásmu. Tohle je prostě obrovský pech. V tuto chvíli bych se strašně rád dozvěděl, co je v té anténě za závadu. Už jsme si z toho dělali legraci, že je uvnitř 1000 W/50 Ohm. bezindukční odpor. Ta anténa se chová jako naprosto dokonalá ve všech ohledech. Po takovém zjištění, bych taky tvrdil, že není možné, aby byla vadná. Ona nevykazuje žádné anomálie ani na jednom kmitočtu. Prostě něco nepochopitelného. Už jsem toho s vysílacíma anténama zažil dost ale, aby nevysílala anténa s dokonalým přizpůsobením, to je prostě divné.

Já to vidím jinak. Odpovědní pracovníci z pařízkových firem naprosto v tomto (a nejen v tomto) případě selhali. Pokud měli informace od spotřebitelů (tv diváků), že  pokrytí neodpovídá vypočtenému, tak měli situaci okamžitě řešit a ne všem tvrdit, že PA výkony jdoucí do vysílací antény jso v pořádku a odpovídají danému stavu. Nejjednodušeji by to zjistili měřením v terénu, pokud jsou vůbec vybaveni odpovídajícími přístroji. V podobných případech se provádí měření za pomoci obletu vrtulníku v určitých vzdálenostech od AS a měřením jeho parametrů (aspoň tak to provádí jiné firmy, které provozují vysílací DVB-T sítě nejen v ČR). Pokud odpovědné osoby tvrdily, že PA výkony jsou v pořádku, ale přesto pokrytí neodpovídalo modelu, měli kontaktovat okamžitě výrobce AS (firmu SIRA) a vyžádat si kontrolu jejími pracovníky (je to dceřinná firma německého Kathreinu), kteří snad odpovídající vybavení mají a nemuselo dojít k tomu, k čemu došlo. Mimochodem, psal jsem výrobci AS ohledně tohoto problému a požádal ho o sdělení výsledku reklamačního řízení mezi ním a firmou PD. Tak jsem zvědavý, co mi nakonec odepíšou, jaká závada na AS byla.
Je pravda, že kontrola vysílače měřením v terénu je celkem běžným postupem, který bych také očekával. V tomto směru nejsem schopen jakkolov reagovat, protože i mně docela překvapuje, že si provozovatel neudělal orientační kontrolu vysílače měřením v terénu.
 Pokud jde ale o stížnosti diváků, tak tam mě zdrženlivost až tak moc nepřekvapuje. Stačí si třeba vzpomenout jak vypadala situace po ostrém spuštění Žižkova ve vertikální polarizaci. Šílený kravál, kdy nikdo nebyl schopen přijímat téměř žádný signál. Požadavky na vypnutí "žižkovské rušičky," byly naprosto nejfrekventovaněší větou všude možně. Ze strany diváků se tak relevantních informací člověk těžko dobere. Takže pokud jde o Hřebeč, tak jsem nakonec musel já sám nadávat tak hlasitě a sprostě, až jsem se dočkal patřičné pozornosti. Pak už to nebyl až takový problém. Když mě kontaktoval technik, který ten vysílač dělal, domluvili jsme se během pár minut na řešení celého problému. Celé to pak netrvalo ani tři dny, a všichni máme jasno.
 Já se prostě až tak moc nedivím tomu, že provozovatel sítě nevěnuje příliš mnoho sluchu těm, kteří na pokrytí nadávají. Stačí se podívat tady na web, aby člověk zjistil, že nadává kde kdo, bez toho, že by měl pravdu. ČT si vyžádala nezávislé měření RS7 v terénu, takže pokrytí sítě se opravdu kontroluje praktickým měřením. Bohužel až s určitým zpožděním, kdy je nutné ověřit, že je vše jak má být, protože praxe ukázala, že je to nutné. Nelze totiž zcela vyloučit, že podobná závada může být na kterémkoliv jiném vysílači, dokud se signál neověři praktickým měřením v terénu. Takže pokud bych se nebyl dohodnul na prověření vysílače já, pak by ČT nechala prověřit Hřebečský vysílač měřícím vozem. To by ovšem nebylo tak rychlé a bylo by to podstatně dražší. Takhle se ukázalo, že některé druhy spolupráce se prostě vyplatí všem zúčastněným.
 Podle informací, které jsem získal včera večer, by vysílač Hřebeč měl být opravený snad už během tohoto víkendu. Jakmile se tak stane, budu informovat.

Všechno špatně!! Pokud byla odezva od diváků, měli ji odpovědní pracovníci řešit u konkrétních osob v místě příjmu. Pokud spustím STA v bytové destinaci o 300 - 400 bytech a v 99.98% uživatelů nic nefunguje, protože něco, musím veškeré byty projít a vše dát do pořádku na své vlastní náklady. Takže tvrzení, že po spuštění Žižkova to bylo tak či onak neobstojí. Nedávno jsem byl před podobným problémem. STA 250 bytů, vše zrekonstrouváno, opraveno a přesto si uživatelé SVJ (BD) stěžovali, že nic nefunguje (přechod z analogových STB na přímý rozvod DVB-T). Paní předsedkyně (tituly Bc, Mgr, Ing. PhD) jasně řekla, že pokud nebude v každém bytě vše fungovat, nedá na úhradu ani korunu! A vše se bud řešit na členské schůzi v lednu 2014. Takže do té doby proinvestováno skoro sto litrů a kšeft žádný! I to je poučení! A takhle by to mělo fungovat i u spouštění TXů MPX4 A RS7. Pokud nebude pokrytí, klienti NIKDY NEZAPLATÍ!!
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0


BeatJ

 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 910
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.
« Odpověď #31 kdy: 07. 09. 2013, 14:37:09 »
Citace
jasně řekla, že pokud nebude v každém bytě vše fungovat, nedá na úhradu ani korunu! A vše se bud řešit na členské schůzi v lednu 2014. Takže do té doby proinvestováno skoro sto litrů a kšeft žádný! I to je poučení!

Spravne,nebudou platit za polofunkcni vec.Vime ,jak je to pak s reklamacemi a dalsim umelym vytahovanim penez.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Stasi-DDR

 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 1 030
  • Zobrazit profil
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.
« Odpověď #32 kdy: 07. 09. 2013, 14:53:20 »
Tak, tak! Ale použila by paní předsedkyně (Bc., Mgr., Ing., PhD.) stejný postup i vůči provozovateli MPX4 a RS7?? Pokud nebude fungovat v ráci slíbeného pokrytí signál, nebude nikdo z členů BD neb SVJ platit kocesionářské poplatky? A podle toho bude muset ČT konat? My si na své dukátky přijdem přes jinou firmu, která tam něco (na naše doporučení dělá) a vyplatí nás. Takže na nějakou schůzi v lednu 2014 můžu tak akorát kašlat. Jen jsem nastínil přístup jedné neústupné paní, která jde zas svým cílem. Stejné by to bylo i v srpnu 1968 pokud by se ten náš hloupý český národ bránil invazi. Pak by nemuselo být dvacet let normalizace a dneska jsme nemuseli být, tam kde jsme!
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


lance

 • Závislák
 • ****
 • Příspěvků: 351
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.
« Odpověď #33 kdy: 07. 09. 2013, 15:36:02 »
Je pravda, že kontrola vysílače měřením v terénu je celkem běžným postupem, který bych také očekával. V tomto směru nejsem schopen jakkolov reagovat, protože i mně docela překvapuje, že si provozovatel neudělal orientační kontrolu vysílače měřením v terénu....
Tohle je podstata všeho a jasně to dokládá úroveň a profesionalitu firmy DB. O čem se dál vlastně chcete bavit ? Amatér s měřákem za 2tis. (tím nemyslím Enika) na kole za půl hodiny v terénu zjistí víc než celá jejich slavná firma za týden "provozu" vysílače ?  ??? Sám jsi psal, že v okolí vysílače je signál o 40dB slabší než by měl být? Takže zde jsou další řeči o tom jak si neznalá veřejnost často neoprávněně stěžuje na špatný příjem naprosto irelevantní, na tomto příkladě se jasně ukázalo, jací jsou pařízkovci profíci. Když jdeš na operaci slepého střeva, tak taky pomáháš doktorovi se šitím ? Když si necháš v autoservisu spravit brzdy tak mechanik si taky prakticky neověřuje jejich funkčnost a vrací ti auto pouze s tím že dotáhl všechny šrouby OK tak auto "prostě brzdit musí" a tobě to stačí ???
Nemám nic proti tomu že se snažíš sám přispět k vyřešení problému, ale moc nechápu tvoji blahosklonnost k jejich diletantskému počínání - dodnes nevydali pokud vím oficiální informaci pro veřejnost o stavu na vysílači v tom smyslu, že ještě neodpovídá finálnímu a že si lidé raději ještě nemají nic ladit a nastavovat protože ve finále bude signál oproti dnešku vypadat úplně jinak...
Nezlob se na mně, ale to, čemu Ty říkáš blahosklonnost je pro mně "uvědomění si vlastní neznalosti." Já netvrdím, že si firma neměla udělat vlastní měření. Jen se na to dívám tak, že i ten největší machr se občas někde utne. A v tomto případě ten problém je opravdu dost zákeřný. Ta vadná anténa není prostě nikde jinde vidět, než při praktické kontrole pokrytí. Jelikož jsem předem věděl, že Šumpersko bude do jisté míry pokryté z vysílače Hřebeč použitelným signálem, neměl jsem problém si to ohlídat, a na nasrovnalosti okamžitě upozornit. ČT měla odemně hlášku o nefunkčnosti vysílače během několika desítek minut. Jelikož jsem neměl přímý kontakt na DB, tak jsem to dál neřešil. Mimo to, v danou chvíli pro mně DB nebyla partnerem. Nechal jsem to na ČT, aby donutila provozovatele sítě k nápravě. Když mě lidé z DB kontaktovali osobně, nebyla cesta k nápravě už nikterak moc složitá.
 Já prostě nemám potřebu do těch lidí kopat. I mistr tesař se občas utne, a tohle je ten případ. Pro všechny zúčastněné je to ponaučení a otevřené dveře k lepší spolupráci. Každý anténář má možnost si ohlídat svůj rajón. je to v jeho vlastním zájmu. Já jsem to udělal, a přineslo to výsledky. Pokud mi někdo z DB nabídne další spolupráci, pak nemám důvod ji odmítnout. Kdyby se k tomu takhle postavili všichni anténáři, pak by šlo všechno hladčeji. Nikomu nehodlám sahat do svědomí. Tohle byla a je moje  vlastní iniciativa, a ukázala se jako smysluplnná. Jsem si jistý, že podobný problém se už v tomto rozsahu nevyskytne. Je to totiž dost drahá zkušenost i pro DB.
Ale to je všechno moc hezké, nechci Ti brát dobrý pocit s dobře vykonané práce ! Já Ti fandím i věřím, že je to záhadný a zajímavý problém, nakonec určitě i pro samotné techniky DB, ale o to přeci nejde. Já, stejně jako zde před chvíli diskutující Karlos, stasi a další, řešíme přeci principielně přístup "FIRMY" DB a taky ČT k výstavbě vysílačů a řešení stížností z lidu, chápeš? Nepřijde Ti, že práci cos udělal Ty by měli udělat oni sami???
David Kříž tu uvedl trefný příklad instalatéra, který Ti v baráku udělá vodovod a ve finále pak jen pustí ventil na patě domu a odjede aniž by si ověřil že voda z kohoutků skutečně teče a naopak neuniká někde tam kde nemá! Ty bys mu takovou práci na svém baráku toleroval a zaplatil ?? A nakonec Ty sám, když někomu děláš antény, tak si taky neověříš nakonec měřením na poslední zásuvce a puštěním televize vč. předvedení zákazníkovi, že vše funguje ?? Když se někde vyskytne problém, neověříš si situaci v místě stěžovatele? Odkazuješ ho snad jen na to, že jsi udělal všechno OK a jsou použity součástky které nevykazují žádné anomálie, tak že to prostě musí chodit a stěžovatel je asi jen neschopný laik a prudič? Já myslím, že asi ne  ;) Na druhou stranu rozumím, že nechceš natvrdo DB kritizovat, když si s nimi přímo spolupracoval, budiž, chápu, ale už konečně chápeš, co mám tou "blahosklonností" na mysli? Nejde o to, že chci do někoho "kopat", ale musíme se proboha už začít věci pojmenovávat pravými jmény, jinak se tato společnost z těch srač... ve kterých je nikdy nevyhrabe. Všude se jen mlží a lže. Vždyť co proboha omlouvá techniky vč. managementu DB, že nebyli okamžitě schopni s měřákem v ruce zjistit že v okolí vysílače tak nějak "chybí" 40dB signálu a že stížnosti lidí jsou asi oprávněné? Nechci za to žádného technika věšet, ale argument že je to neobvyklá závada vysílací antény mě nezajímá. Když by ti instalatér vytopil půlku baráku, zajímalo by tě, že nějaká použitá trubka měla neobvyklou materiálovou vadu a než se na to instalatér přišel tak 14 dní ti z ní nechal protékat vodu?
Žádnou včasnou informaci o prozatimní nefunkčnosti vysílače veřejnost nedostala, naopak na tel. linkách ještě donedávna odpovídali že vše je OK, takže se zbytečně plno lidí snažilo podle jejich "geniálních" rad točit anténama a ladit přijímače, přestože to nemělo absolutně žádný smysl protože současný stav signálu je ještě nahony vzdálen konečnému stavu !! Pro tohle nevidím absolutně žádnou omluvu a technické detaily mě sice mohou zajímat jako fandu, ale pro mě jako občana a koncesionáře jsou naprosto nepodstatné.


Enik

 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 592
 • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.
« Odpověď #34 kdy: 07. 09. 2013, 16:12:31 »
Je pravda, že kontrola vysílače měřením v terénu je celkem běžným postupem, který bych také očekával. V tomto směru nejsem schopen jakkolov reagovat, protože i mně docela překvapuje, že si provozovatel neudělal orientační kontrolu vysílače měřením v terénu....
Tohle je podstata všeho a jasně to dokládá úroveň a profesionalitu firmy DB. O čem se dál vlastně chcete bavit ? Amatér s měřákem za 2tis. (tím nemyslím Enika) na kole za půl hodiny v terénu zjistí víc než celá jejich slavná firma za týden "provozu" vysílače ?  ??? Sám jsi psal, že v okolí vysílače je signál o 40dB slabší než by měl být? Takže zde jsou další řeči o tom jak si neznalá veřejnost často neoprávněně stěžuje na špatný příjem naprosto irelevantní, na tomto příkladě se jasně ukázalo, jací jsou pařízkovci profíci. Když jdeš na operaci slepého střeva, tak taky pomáháš doktorovi se šitím ? Když si necháš v autoservisu spravit brzdy tak mechanik si taky prakticky neověřuje jejich funkčnost a vrací ti auto pouze s tím že dotáhl všechny šrouby OK tak auto "prostě brzdit musí" a tobě to stačí ???
Nemám nic proti tomu že se snažíš sám přispět k vyřešení problému, ale moc nechápu tvoji blahosklonnost k jejich diletantskému počínání - dodnes nevydali pokud vím oficiální informaci pro veřejnost o stavu na vysílači v tom smyslu, že ještě neodpovídá finálnímu a že si lidé raději ještě nemají nic ladit a nastavovat protože ve finále bude signál oproti dnešku vypadat úplně jinak...
Nezlob se na mně, ale to, čemu Ty říkáš blahosklonnost je pro mně "uvědomění si vlastní neznalosti." Já netvrdím, že si firma neměla udělat vlastní měření. Jen se na to dívám tak, že i ten největší machr se občas někde utne. A v tomto případě ten problém je opravdu dost zákeřný. Ta vadná anténa není prostě nikde jinde vidět, než při praktické kontrole pokrytí. Jelikož jsem předem věděl, že Šumpersko bude do jisté míry pokryté z vysílače Hřebeč použitelným signálem, neměl jsem problém si to ohlídat, a na nasrovnalosti okamžitě upozornit. ČT měla odemně hlášku o nefunkčnosti vysílače během několika desítek minut. Jelikož jsem neměl přímý kontakt na DB, tak jsem to dál neřešil. Mimo to, v danou chvíli pro mně DB nebyla partnerem. Nechal jsem to na ČT, aby donutila provozovatele sítě k nápravě. Když mě lidé z DB kontaktovali osobně, nebyla cesta k nápravě už nikterak moc složitá.
 Já prostě nemám potřebu do těch lidí kopat. I mistr tesař se občas utne, a tohle je ten případ. Pro všechny zúčastněné je to ponaučení a otevřené dveře k lepší spolupráci. Každý anténář má možnost si ohlídat svůj rajón. je to v jeho vlastním zájmu. Já jsem to udělal, a přineslo to výsledky. Pokud mi někdo z DB nabídne další spolupráci, pak nemám důvod ji odmítnout. Kdyby se k tomu takhle postavili všichni anténáři, pak by šlo všechno hladčeji. Nikomu nehodlám sahat do svědomí. Tohle byla a je moje  vlastní iniciativa, a ukázala se jako smysluplnná. Jsem si jistý, že podobný problém se už v tomto rozsahu nevyskytne. Je to totiž dost drahá zkušenost i pro DB.
Ale to je všechno moc hezké, nechci Ti brát dobrý pocit s dobře vykonané práce ! Já Ti fandím i věřím, že je to záhadný a zajímavý problém, nakonec určitě i pro samotné techniky DB, ale o to přeci nejde. Já, stejně jako zde před chvíli diskutující Karlos, stasi a další, řešíme přeci principielně přístup "FIRMY" DB a taky ČT k výstavbě vysílačů a řešení stížností z lidu, chápeš? Nepřijde Ti, že práci cos udělal Ty by měli udělat oni sami???
David Kříž tu uvedl trefný příklad instalatéra, který Ti v baráku udělá vodovod a ve finále pak jen pustí ventil na patě domu a odjede aniž by si ověřil že voda z kohoutků skutečně teče a naopak neuniká někde tam kde nemá! Ty bys mu takovou práci na svém baráku toleroval a zaplatil ?? A nakonec Ty sám, když někomu děláš antény, tak si taky neověříš nakonec měřením na poslední zásuvce a puštěním televize vč. předvedení zákazníkovi, že vše funguje ?? Když se někde vyskytne problém, neověříš si situaci v místě stěžovatele? Odkazuješ ho snad jen na to, že jsi udělal všechno OK a jsou použity součástky které nevykazují žádné anomálie, tak že to prostě musí chodit a stěžovatel je asi jen neschopný laik a prudič? Já myslím, že asi ne  ;) Na druhou stranu rozumím, že nechceš natvrdo DB kritizovat, když si s nimi přímo spolupracoval, budiž, chápu, ale už konečně chápeš, co mám tou "blahosklonností" na mysli? Nejde o to, že chci do někoho "kopat", ale musíme se proboha už začít věci pojmenovávat pravými jmény, jinak se tato společnost z těch srač... ve kterých je nikdy nevyhrabe. Všude se jen mlží a lže. Vždyť co proboha omlouvá techniky vč. managementu DB, že nebyli okamžitě schopni s měřákem v ruce zjistit že v okolí vysílače tak nějak "chybí" 40dB signálu a že stížnosti lidí jsou asi oprávněné? Nechci za to žádného technika věšet, ale argument že je to neobvyklá závada vysílací antény mě nezajímá. Když by ti instalatér vytopil půlku baráku, zajímalo by tě, že nějaká použitá trubka měla neobvyklou materiálovou vadu a než se na to instalatér přišel tak 14 dní ti z ní nechal protékat vodu?
Žádnou včasnou informaci o prozatimní nefunkčnosti vysílače veřejnost nedostala, naopak na tel. linkách ještě donedávna odpovídali že vše je OK, takže se zbytečně plno lidí snažilo podle jejich "geniálních" rad točit anténama a ladit přijímače, přestože to nemělo absolutně žádný smysl protože současný stav signálu je ještě nahony vzdálen konečnému stavu !! Pro tohle nevidím absolutně žádnou omluvu a technické detaily mě sice mohou zajímat jako fandu, ale pro mě jako občana a koncesionáře jsou naprosto nepodstatné.
Já obecné kritice na adresu DB a spol naprosto rozumím. Jenže příměr s autem nebo vodovodem značně pokulhává. Já rozhodně netvrdím, že postup DB byl obecně správný. Je v tom ovšem jeden zcela zásadní zádrhel. Když někomu udělám anténu na baráku, tak nemám jinou šanci se přesvědčit o tom, že je vše v pořádku, než naladit programy. Když mi někdo udělá vodu v baráku, tak se musí přesvědčit o tom, že někde něco neteče jinde než má. Jenže u toho vysílače je to trochu něco jiného. Přirovnal bych to ke 100W žárovce, která nesvítí přestože je na ní napětí 230V a prochází jí proud 0,43A. A tohle je přesně ten případ. Ta žárovka (anténa) má všechny důvody svítit ale přesto nesvítí.
 Já souhlasím s tím, že si měli udělat kontrolní měření. To se nedá oddiskutovat. Když už ne dřív, tak po vlně kritiky na nemožnost příjmu. Jenže ty problémy s příjmem jsou všude, takže Hřebeč není výjimkou. Já jsem byl jediný anténář, který dělal opravdu kravál. Jenže mě v DB nikdo neznal a neměl tudíž vůbec žádnou představu o tom, nakolik jsem věrohodný člověk.
 Já se na to prostě dívám tak, že mně by se tohle mohlo stát taky. Jestliže všechna měření na vysílači říkají, že vysílač jede, tak nemám důvod tomu nevěřit. Při odjezdu vezmu měřák a změřím signál 10km od vysílače. Signál naměřím bez problémů. MER je v pohodě. Jediné, co mi v danou chvíli nedocvakne je to, že nenaměřím 70dBuV ale pouze 50dBuV. Zkušenosti s montáží desítek funkčních vysílačů mi hovoří, že to musí být ok. Jenže ono není. A malér je na světě.
 Já jsem si v tuto chvíli prostě jistý tím, že tuhle věc už příště nepodcení, a to, že se točí elektroměr ještě neznamená, že žárovka svítí. V tuto chvíli by bylo zajímevě přijít na to, jak je možné, že ta žárovka sice bere 100W, ale svítí jen jako kapesní svítilna?

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0


Luboš T.

 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 765
  • Zobrazit profil
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.
« Odpověď #35 kdy: 07. 09. 2013, 17:03:53 »
Ale pokud je některý jiný vysílač podobně postižený jako Hřebeč tak má sjednat nápravu ČTÚ,oni mají na starosti aby vysílač vysílal tak jak mu bylo stanoveno.Ale pokud jdou DB na ruku tak přivírají nad tím oči a to by bylo špatný.Ale pochybuji že to v praxi dělají,vytvoří jen mapu pokrytí a pokud se někde houfně na to nestěžuje tak to neřeší.Pak jsou velký odchylky pokrytí a tím to neodpovídá mapě pokrytí.Musíme tedy doufat že odteď si to budou hlídat.Ale pochybuji že teď budou jezdit po republice a kontrolovat spuštěné vysílače.


Enik

 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 592
 • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.
« Odpověď #36 kdy: 07. 09. 2013, 17:46:47 »
Ale pokud je některý jiný vysílač podobně postižený jako Hřebeč tak má sjednat nápravu ČTÚ,oni mají na starosti aby vysílač vysílal tak jak mu bylo stanoveno.Ale pokud jdou DB na ruku tak přivírají nad tím oči a to by bylo špatný.Ale pochybuji že to v praxi dělají,vytvoří jen mapu pokrytí a pokud se někde houfně na to nestěžuje tak to neřeší.Pak jsou velký odchylky pokrytí a tím to neodpovídá mapě pokrytí.Musíme tedy doufat že odteď si to budou hlídat.Ale pochybuji že teď budou jezdit po republice a kontrolovat spuštěné vysílače.
Luboši nepochybuj. Kontrolu pokrytí i kontrolu dodržování koordinačních parametrů ČTÚ provádí téměř nepřetržitě. Jen je potřeba si opět uvědomit, že taková věc vyžaduje tisíce a tisíce měření na obrovském množství měrných bodů. To je časově i finančně velmi náročné. Takže to není hned. Televizní společnosti si nechávají dělat kontrolní měření pro ověření pokrytí. To je zase něco jiného. ČT momentálně nechává dělat kontrolní měření právě RS7. Jenže pojezdit celou republiku chvíli trvá. Kdyby se ale včera nepodařilo vyřešit problém s vysílačem na Hřebeči, tak by Měřící vůz příští týden to svitavsko přeměřil, a bylo by to oficielně dané. Takto se opět věc urychlila a vyřešila levněji.
 Pokud jde o DB, pak je na nich, jestli si z tohoto problému vezmou dostatečné poučení, a kontrolní měření si budou dělat sami.


Butes

 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 550
 • DVB-T Ready-Krásné 100kW!
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.
« Odpověď #37 kdy: 07. 09. 2013, 18:13:10 »
Mohu potvrdit instalaci rakvičky na vrcholu věže s vyzařováním na Svitavy. Sever, jih i východ od Hřebče stále bez signálu. Dá se předpokládat, že PD se poučil a do jedné rakvičky neposílá maximální ERP. Myslím, že na to tehdy doplatil vysílač u Jihlavy.
DVB-T Krásné 32k 34k 39k, Andrlův Chlum 45k
Phillips 32PFL7406K, Leadtek WinFast DTV1800H
DVB-S Astra 19,2°E 23,5°E; Philips 32PFL7406K
DAB Technisat DigitRadio 210 IR
FM Philips LX600


Luboš T.

 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 765
  • Zobrazit profil
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.
« Odpověď #38 kdy: 07. 09. 2013, 18:15:33 »
Potom ale musí vysílače vysílat podle plánu a nikde nemůže být žádná odchylka.Když to skutečně ČTÚ proměřuje a hlídá.Potom by bylo jejich měření prakticky přesné.A jasně že by z Hřebčem ještě příští týden nic nedělaly když by prováděly měření pak vyhodnocení a až potom kontaktování DB aby to napravily.U CT by to bylo rychlejší protože mají vlastní zájem ale jak píšeš drahý.Ten Hřebeč opravují nebo dávají ty rakvičky?


David Kříž

 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 1 775
  • Zobrazit profil
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.
« Odpověď #39 kdy: 07. 09. 2013, 18:57:33 »
Potom ale musí vysílače vysílat podle plánu a nikde nemůže být žádná odchylka.Když to skutečně ČTÚ proměřuje a hlídá.Potom by bylo jejich měření prakticky přesné.A jasně že by z Hřebčem ještě příští týden nic nedělaly když by prováděly měření pak vyhodnocení a až potom kontaktování DB aby to napravily.U CT by to bylo rychlejší protože mají vlastní zájem ale jak píšeš drahý.Ten Hřebeč opravují nebo dávají ty rakvičky?
Proč tak nenávidíš to měkké " I " ???


lance

 • Závislák
 • ****
 • Příspěvků: 351
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.
« Odpověď #40 kdy: 07. 09. 2013, 19:21:39 »
Eniku, s těmi příklady si nemůžu pomoct, já si funkčnost žárovky si neověřuju měřením jejího příkonu ale tím že pozoruju světlo odpovídající zhruba udávanému výkonu žárovky, stejně tak funkčnost vysílače s daným výkonem bych si ověřoval prioritně tak že v dané vzdálenosti naměřím signál s odpovídajícími parametry a nemůžu přece přehlídnout disproporci 20-40dB, pokud dělám svoji práci aspoň trochu normálně. Přesně tak jako s tou vodou, je sice pěkné zkontrolovat si všechny spoje trubek v baráku, ale rozhodující je finální kontrola vody z kohoutku == kontrola odpovídajícího signálu v okolí vysílače při daném vysílacím výkonu, přesto vlak nejede, TEČKA.  Pokládám si otázku, jak asi DB řeší komplikovanější a ne až tak na první pohled zjevné tech. problémy... to už si může stěžovatel asi stěžovat  100 let a DB bude mít pořád vše OK. Viz. např. dodnes nevyřešené problémy v obraze muxu 4 na některých přijímačích... Ale nechme toho, přeji hodně zdaru . Čau :)


Enik

 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 592
 • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.
« Odpověď #41 kdy: 07. 09. 2013, 19:28:11 »
Mohu potvrdit instalaci rakvičky na vrcholu věže s vyzařováním na Svitavy. Sever, jih i východ od Hřebče stále bez signálu. Dá se předpokládat, že PD se poučil a do jedné rakvičky neposílá maximální ERP. Myslím, že na to tehdy doplatil vysílač u Jihlavy.
Ta rakvička je v tuto chvíli zcela mrtvá. Zůstala tam po včerejším měření. Svitavy jsem měřil jako poslední. Chlapi ji tam nechali, protože budou muset namontovat ještě tři další a zapojit je jako provizorní AS. Takže stále "vysílá" pouze ta SIRA.


Enik

 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 592
 • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.
« Odpověď #42 kdy: 08. 09. 2013, 19:18:41 »
Vysílač Svitavy - Hřebeč je opraven  funguje do náhradního anténního systému. Pokrytí se zcela zásadně změnilo. Mám použitelný signál i v Bludově.


Kuba Melín

 • Global Moderator
 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 732
  • Zobrazit profil
  • DVB Servis
  • E-mail
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.
« Odpověď #43 kdy: 08. 09. 2013, 21:34:16 »
Fascinuje mne, jak se kdokoliv muze DB (nebo spis PD? nebo je to jedno? :)) zastavat, jestlize jejich sit provazi tolik problemu, na ktere jsou i upozornovani a neresi je, natoz kdyz se jim povede to, co ted na Hrebci.

Na zmereni, zda z vysilace vysila dostatecny signal staci i ten nejobycejnejsi merak nebo spektrak kterym zjistim, zda je signal cca. tak silny, jak by byt mel. Rozlisit ERP 10W a 10 kW je docela jednoduche a 40 dBuV je tak markantni rozdil, ze se to jiz da poznat i par stovek metru od vysilace. Jestlize si to tedy nezmerili, je to neskutecna fuserina.

Nabizi se ale mnohem zasadnejsi otazka. Je firma, ktera neumi overit ani silu signalu vysilace, schopna resit nejake vetsi problemy v siti? Nastaveni SFN? Nastaveni multiplexeru a dalsich technologii, kde je nastaveni mnohonasobne slozitejsi, nez zmereni dBuV urovne vysilace? Je normalni, ze na zasadni problemy v siti, ktera by mela byt pod neustalym dohledem profesionalu musi upozornovat antenari a nebo (v pripade problemu s trhanim obrazu muxu4) laici a odbornejsi verejnost na internetovych forech? A je spravne takovymto firmam pridelovat nase narodni kmitoctove bohatstvi?

Ja si v pripade PD resp. DB rovnou odpovidam, ze to, co se okolo jejich siti deje, je proste neco nehorazneho. Viz. treba ty problemy se streamem stanic v muxu 4 (a podle vseho to ma vliv i ted v RS7 u Decka), kdy zastupci DB dlouhodobe tvrdili, ze neco takoveho neni mozne (a to tvrdili i mnoha mym zakaznikum, ktere jsem na ne odkazal a navedl je, co presne jim maji rict a jak problemy popsat), pritom na forech se jasne dokazalo, ze tam je nejake nestandardni nastaveni. A lide z DB toto nastaveni dlouhodobe nebyli vubec schopni dat doporadku (a netusim, zda je to uz doresene nebo neni). Neskutecnym vysmechem pak bylo to, co provedli na Olsanske v Praze, kdy proste otocili sektorove anteny do vertikalu tak, ze je "proste otocili". A vubec jim nedoslo ani je nenapadlo, ze by tim totalne rozhodili vyzarovak toho vysilace. Stejne tak jejich SFN jsou stale problematicke, treba v Praze je v pripade pre-echa z Novodvorske nemozny prijem Olsanske nebo Ladvi, a opacne i v pripade klasickeho echa je vyrazne zhorsena MER, sit evidentne neni sladena idealne.

Po vsech techto extempore ja proste vuci tomuto provozovateli nemam absolutne zadnou duveru, nicemu z jejich strany neverim a povazuji pridelovani kmitoctu teto spolecnosti (tedy uz spolecnostem...) za mrhani kmitoctovym spektrem.
Ostatne jsem neco takoveho cekal hned, zkusenosti z pasma VKV FM a rozhlasovymi stanicemi stejneho provozovatele davaly tusit, jak bude vypadat jeho pusobeni v DVB-T.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Petr PetrK

 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 884
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Vysílač Hřebeč MPX4 a RS7- konečně jasno.
« Odpověď #44 kdy: 08. 09. 2013, 22:12:23 »
A s takovými "profesionály" se vedení ČT dalo do holportu! A ještě jim tu pasíť financuje z koncesionářských poplatků. Neuvěřitelné, co vše je v ČR možné, a nic se neděje >:(