Autor Téma: poradte s anténou  (Přečteno 42150 krát)

Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:poradte s anténou
« Odpověď #15 kdy: 18. 09. 2013, 21:49:29 »
Já nevím,ale ten hybridní slučovač,no, nevím nevím.
naopak má pravdu, pro slučování V+H a experimenty je to dobrá varianta
Honda Enduro Team

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


tako50

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 534
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:poradte s anténou
« Odpověď #16 kdy: 18. 09. 2013, 21:54:16 »
Já nevím,ale ten hybridní slučovač,no, nevím nevím.
naopak má pravdu, pro slučování V+H a experimenty je to dobrá varianta
No ale jedině v případě,že jedna anténa nepřijímá to co ta druhá,ale tomu nevěřím,že by to tak nebylo,i když je jedna H a druhá V .


B 612

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:poradte s anténou
« Odpověď #17 kdy: 18. 09. 2013, 22:03:51 »
Kde bude anténa umístěná? Je tam nějaké omezení na velikost?



hrosik58

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:poradte s anténou
« Odpověď #18 kdy: 13. 10. 2013, 13:30:15 »
Bez odborníka anténáře jsou dvě alternativy:
Cesta jistá
1. Seznámit se se základy elektrotechniky
2. Seznámit se s teorií šíření elektromagnetických vln
3. Seznámit se se šířením vln v kabelech, odrazech na hranách různých prostředí
4. Seznámit se s teorií antén typu YAGI
5. Seznámit se se základy zesilovačů, s parametry, přehlcením, odstupem signálu od šumu
6. Přečíst alespoň 2 knihy od Ing. Českého, z toho jedna "Malá společná anténa"
7. Promyslet způsob, jak se budou měřit DVB-T signály, tedy jejich kvalita, síla, MER a BER
8. Navrhnout podle získaných vědomostí celý domovní rozvod
9. Návrh realizovat.

Druhá cesta, naprosto, ale naprosto nejistá
1. Pořídit si 2 širokopásmové antény, například síta (nikoliv polská)
2. Jedno síto nastavit na V příjem, druhé síto na H příjem, obě antény v ochranném prostoru hromosvodové soustavy.
3. Sloučit je hybridním slučovačem
4. Za slučovač zapojit aktivní rozbočovač s regulací zisku.
5. Poprosit panenku Marii, ať to funguje.

Tak nakonec úplně jiná cesta - anténa - jedna - polské síto (staré) - natočeno na něco mezi Ládví a Žižkov - víc Ládví - polarita horizontál.
Na takto nastavenou anténu jsem chytil v dobré kvalitě všechny multiplexy a to jak Žižkov, ÚTB, tak i Ládví (i HD)
Vzhledem k tomu, že DVBT vysílání mám jen jako rezervu (normal SAT), tak toto bohatě stačí.
Všechny výše uvedené odborné rady padly...prostě vlny si dělají, co chtějí...
Tímto končím.


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:poradte s anténou
« Odpověď #19 kdy: 13. 10. 2013, 20:32:22 »
"Tímto končím."

Uvidíme na jak dlouho.  ;D
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Antonín Roll

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 115
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:poradte s anténou
« Odpověď #20 kdy: 14. 10. 2013, 10:16:30 »
Ha, v Polsku mají síto v Rusku šli s technologií antén dále :)
https://www.youtube.com/watch?v=tAU8B64EOdI
Tuner: Sony XDR-F1HD  I2C mod, Sony ST-SB 920 QS, Tecsun PL 380, Uniden BCT15X
Anténa: Anténa Korner FM19.3
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=2519&usage=D&la=de


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:poradte s anténou
« Odpověď #21 kdy: 14. 10. 2013, 11:10:38 »
Ha, v Polsku mají síto v Rusku šli s technologií antén dále :)
https://www.youtube.com/watch?v=tAU8B64EOdI
No to je přece země, kde zítra je včera. Takže to, co my máme dnes, oni budou mít pozítří. Ten vynález s tou anténou je šílená hovadina. Ta anténa nemá žádné zvláštní vlastnosti. Kroužek z kabelu by udělal úplně stejnou službu, a ještě by byl levnější a jednodušší. Takže je to vlastně drbání se levou rukou za pravým uchem. Obrovská šou kvůli naprostému nesmyslu.


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:poradte s anténou
« Odpověď #22 kdy: 14. 10. 2013, 12:37:16 »
Ha, v Polsku mají síto v Rusku šli s technologií antén dále :)
https://www.youtube.com/watch?v=tAU8B64EOdI

Svůj měřák odhazuji v dáli
a s grácií. Tam leží on.
Odkládám Yaginu
a piv si beru páry
...

Nechť mi pan Edmond Rostand promine, že jsem mu trochu upravil dílo. A pan Cyrano z Bergeracu snad svým kordem nesejme mne, ale autora té "pivní pseudoantény". No, skvěle jsem se pobavil. Díky za zlepšení nálady.
Planar IT-15T2.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:poradte s anténou
« Odpověď #23 kdy: 13. 11. 2013, 22:43:35 »
Nechci zakládat nové téma, tak využiji tohoto.
Potřeboval bych z dlouhé Supra Color udělat krátkou. Stačí ve správném místě uříznout ráhno té dlouhé nebo je potřeba předělat i rozteče všech prvků? Z Galanty žádná odpověď nepřišla, tak to zkouším tady. 
Předem děkuji za všechny konstruktivní rady. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Vladimír Kabátník

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:poradte s anténou
« Odpověď #24 kdy: 03. 01. 2014, 14:03:02 »
   Antenním příjmem se zebývám amatérsky nejméně 50 let,ale to,co vyvádí digitál mi často není jasné.Připojím antenu na Němce  kan.27,36,39 a podstatně mi poklesne signál na kan.32 i když německá antena je vertikál a 32 vůbec nepřijímá.Znal jsem jednoho pokrývače který nastudoval ing Českého - anteny a vyznal se lépe než t.zv.odborníci.(signál 32 kan přivádím přes selektovní propust.)


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:poradte s anténou
« Odpověď #25 kdy: 03. 01. 2014, 14:22:01 »
To neni az tak prekvapive. Potlaceni opacne polarizace neni nikdy dokonale (dle prostredi a umisteni anteny treba 4 az 20 dB). Sloucenim vznikne signal s odrazy a zhorseni prijmu. Ten k32 je Liberec? Jake tam vysilaji FEC?


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:poradte s anténou
« Odpověď #26 kdy: 04. 01. 2014, 10:23:05 »

Potřeboval bych z dlouhé Supra Color udělat krátkou. Stačí ve správném místě uříznout ráhno té dlouhé nebo je potřeba předělat i rozteče všech prvků? Z Galanty žádná odpověď nepřišla, tak to zkouším tady. 
Předem děkuji za všechny konstruktivní rady.

Jelikož mi dosud nikdo neopověděl, tak jsem si zkusil pomoci sám a přišel jsem k zajímavým závěrům, kterým nerozumím, tak je předkládám k diskusi.
Vzal jsem dlouhou Supracolorku, ze které jsem sundal všechny demontovatelné prvky, takže na ráhnu zbyl pouze dipól a přinýtované hlinikové pásky. Namířil jsem anténu na vysílač a změřil úroveň. Poté jsem přidal reflektor a znovu změřil, poté jsem přidával postupně prvky na plastové úchytce směrem od dipólu ve snaze zjistit, kde je nejlepší místo k uřezání a stále měřil. Výsledkem bylo to, že největší vliv na zisk mělo přidání drátěného reflektoru. Poté s každým přidaným prvkem zisk klesal, takže výsledný zisk celé antény byl nižší, než prázdná anténa s dipólem a reflektorem.
Má pro to někdo nějaké vysvětlení? Má cenu tam ty prvky vůbec dávat? 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:poradte s anténou
« Odpověď #27 kdy: 04. 01. 2014, 11:13:42 »

Potřeboval bych z dlouhé Supra Color udělat krátkou. Stačí ve správném místě uříznout ráhno té dlouhé nebo je potřeba předělat i rozteče všech prvků? Z Galanty žádná odpověď nepřišla, tak to zkouším tady. 
Předem děkuji za všechny konstruktivní rady.

Jelikož mi dosud nikdo neopověděl, tak jsem si zkusil pomoci sám a přišel jsem k zajímavým závěrům, kterým nerozumím, tak je předkládám k diskusi.
Vzal jsem dlouhou Supracolorku, ze které jsem sundal všechny demontovatelné prvky, takže na ráhnu zbyl pouze dipól a přinýtované hlinikové pásky. Namířil jsem anténu na vysílač a změřil úroveň. Poté jsem přidal reflektor a znovu změřil, poté jsem přidával postupně prvky na plastové úchytce směrem od dipólu ve snaze zjistit, kde je nejlepší místo k uřezání a stále měřil. Výsledkem bylo to, že největší vliv na zisk mělo přidání drátěného reflektoru. Poté s každým přidaným prvkem zisk klesal, takže výsledný zisk celé antény byl nižší, než prázdná anténa s dipólem a reflektorem.
Má pro to někdo nějaké vysvětlení? Má cenu tam ty prvky vůbec dávat?
Vysvětlení je celkem prosté. "Značná nehomogenita pole." Proto se také nedá jednoduše poradit, jakou anténu kde použít. Protože velmi kvalitní a výkonná anténa je v nehomogenním poli naprosto nepoužitelná. Z tohoto důvodu se také nejčastěji "radí" a používají tzv. matrace, které jsou vlastně jen dipóly před reflektorem. Takováto konstrukce antény má totiž nejmenší požadavky na homogenitu pole, a v nehomogenním poli poskytuje naprosto nejlepší výsledky. Proto je také mnohdy honba za anténami s obrovským ziskem naprosto nesmyslná a kontraproduktivní.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:poradte s anténou
« Odpověď #28 kdy: 04. 01. 2014, 11:51:23 »

Potřeboval bych z dlouhé Supra Color udělat krátkou. Stačí ve správném místě uříznout ráhno té dlouhé nebo je potřeba předělat i rozteče všech prvků? Z Galanty žádná odpověď nepřišla, tak to zkouším tady. 
Předem děkuji za všechny konstruktivní rady.

Jelikož mi dosud nikdo neopověděl, tak jsem si zkusil pomoci sám a přišel jsem k zajímavým závěrům, kterým nerozumím, tak je předkládám k diskusi.
Vzal jsem dlouhou Supracolorku, ze které jsem sundal všechny demontovatelné prvky, takže na ráhnu zbyl pouze dipól a přinýtované hlinikové pásky. Namířil jsem anténu na vysílač a změřil úroveň. Poté jsem přidal reflektor a znovu změřil, poté jsem přidával postupně prvky na plastové úchytce směrem od dipólu ve snaze zjistit, kde je nejlepší místo k uřezání a stále měřil. Výsledkem bylo to, že největší vliv na zisk mělo přidání drátěného reflektoru. Poté s každým přidaným prvkem zisk klesal, takže výsledný zisk celé antény byl nižší, než prázdná anténa s dipólem a reflektorem.
Má pro to někdo nějaké vysvětlení? Má cenu tam ty prvky vůbec dávat?
Meril? Cim?


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:poradte s anténou
« Odpověď #29 kdy: 04. 01. 2014, 12:50:58 »
Televés H45. Není to úplná špička, ale na zjištění výkonu digitálního kanálu to s přehledem stačí.
Ještě mohu doplnit, že jsem měřil kanál 29 z Kojálu v horizontální polarizaci a jelikož se mi nechtělo všechno tahat nahoru na stožár, tak jsem to měřil dole na zahradě s relativné volným výhledem na vysilač.
Zřejmě má Enik pravdu s tou nehomogenitou, až se oteplí, tak to zopakuji nahoře.
« Poslední změna: 04. 01. 2014, 12:53:07 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML