Autor Téma: Vedlejší kanály, zesilovač, dx příjem  (Přečteno 9912 krát)

Petr Novotný

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 76
    • ICQ komunikátor - 344050323
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Vedlejší kanály, zesilovač, dx příjem
« kdy: 09. 05. 2014, 23:13:58 »
Zdravím... :-)

Mám na vás zkušené dotaz. Po znemožnění příjmu z Wendelsteinu na K.52, 54, 56 bych se rád pokusil o poslední nadějný K 48. Problém je ale v tom, že hned vedle na 49.K je silná Kleť v téměř stejném směru a vzdálená cca 25km.  :(  Jediné štěstí je, že Němci mají V.pol. V současné chvíli mám zapojen zesilovač Teroz č.411 a situace vzhledem k vedlejšímu silnému kanálu je asi všem jasná. Občas se obraz ukáže, ale velmi zřídka.

Otázka je tedy, mám šanci s něčím selektivnějším byť s větší investicí uspět, nebo se o to raději nepokušet?? Našel jsem různé programovatelné zesilovače, které by si s tím asi poradily, ale v tom se již neorientuji.

Děkuji

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Vedlejší kanály, zesilovač, dx příjem
« Odpověď #1 kdy: 10. 05. 2014, 07:58:47 »
Žádný(!!!!!) programovatelný AMP ti v tomto případě NEPOMŮŽE!!
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vedlejší kanály, zesilovač, dx příjem
« Odpověď #2 kdy: 10. 05. 2014, 09:23:01 »
Především - jak silný je signál na K49 a jak silný na K48? Jak velký úhel je v místě příjmu mezi signály K48 a K49?

No a to, že Německo vysílá vertikálně, zase taková výhra v okamžiku výrazně odlišných intenzit signálů není. V případě shodné polarizace totiž lze dvojící antén nežádoucí signál (záleží ale samozřejmě na velikosti úhlu mezi žádoucím a nežádoucím signálem) výrazně potlačit. Jsou-li polarizace opačné, pak jsou podobné "finesy" málo účinné až neúčinné. A na programovatelné zesilovače skutečně nespoléhejte, s nimi moc "pozitivní muziky" v takovýchto případech nemůžete očekávat. Vhodnější jsou KV pro STA, ale primárně se vždy vychází z intenzity jednotlivých signálů v místě příjmu. Jsou-li již v základu mezi sebou odlišné o cca 25 a více dB, pak se vesměs nedá dělat nic...   


Sax

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 221
  • Edelweisspitze (2577mnm)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vedlejší kanály, zesilovač, dx příjem
« Odpověď #3 kdy: 10. 05. 2014, 12:03:33 »
Petrův azimut bude v obou případech(Wendel/Kleť) téměř stejný - cca 233-234st

úroveň na svorkách anteny ve vertikalu podle typu bude z Kletě kolem 60-65dBuV, z Wendelu cca 30-35dBuV maximálně.

osobně bych vyzkoušel nějaký čtyřobvodový odlaďovač na K49, třeba Petr bude mít nějaký málo selektivní DVB-T receiver a tohle by mohlo třeba pomoc. Wendl vysílá dost robustním modem (16QAM, FEC 2/3), třeba se to povede. IVO dělá dobré odlaďovače, ale asi bude třeba vyměnit pevné kondenzátory, aby byla strmost co možná největší. Jestli ale dělá problém v K48 i levé kleťské rameno K49, tak se s tím asi fakt nic nenadělá. Před lety jsem takhle úspěšně bojoval s K39 z Kletě, když jsem přijímal slabší regionální multiplex na K38 z Jauerlingu, to bylo ve stejné polarizaci a měl jsem k dispozici rozdílný úhlel a K38 jel v QPSK. Chodilo to stabilně.

Bez meřáku je ale ideální nastavení odladovače na hodně dlouho...
« Poslední změna: 10. 05. 2014, 12:12:06 od Sax »
VU+Duo4K, KWS Varos 106, Kathrein MSK120, Planar IT15T2 - ITtools, CAS124, CAS012.


Petr Novotný

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 76
    • ICQ komunikátor - 344050323
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vedlejší kanály, zesilovač, dx příjem
« Odpověď #4 kdy: 10. 05. 2014, 17:15:37 »
Děkuji za odpovědi.

Měl jsem zato, že ty programovatelné dokážou více, nu nic. Každopádně díky saxovi za doplňující info. Azimuty Jsou Wendel: 233° a Kleť: 235° a hodnoty dBmV . No a antény jsou klasika 2x Kovoplast 2052GL. Udělal jsem jsem dvojče. Není problém zkusit ani 4če. Pokud jde o selektivitu stb, tak jsem zkusil dva. Wave a Strong. Strong je na to přeci jenom lépe. Co se týká toho odlaďovače, za těch pár set do toho klidně půjdu. Koukal jsem na stránky výrobce Ivo, ale nevím, který z toho je ten vhodný? Čtyřobvodový je tam pouze na rádio.

Ještě prosím takové doplnění, co je myšleno tímto?: Jestli ale dělá problém v K48 i levé kleťské rameno K49, tak se s tím asi fakt nic nenadělá...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Vladimír Dráb

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:Vedlejší kanály, zesilovač, dx příjem
« Odpověď #5 kdy: 10. 05. 2014, 18:38:47 »
Takže momentálně máte to dvojče v horizontálu, nebo ve verikálu? Nebo říkáte dvojče jedné anténě vertikál a druhé horizontál? Nějak jsem z vašeho popisu váš anténním systém nepochopil.


Sax

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 221
  • Edelweisspitze (2577mnm)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vedlejší kanály, zesilovač, dx příjem
« Odpověď #6 kdy: 10. 05. 2014, 19:31:56 »
http://www.ivo-pt.cz/antenni-propust-i789-2-f-i1910.htm

V objednávce můžeš uvést cislo kanalu, na který ho chceš naladit. Můžeš tam dokonce zavolat a nechat si přepojit technika a popišes mu svůj záměr a on ti zádrž přizpůsobí tak, aby byla co nejvíc strmá, aby ti co nejméně zasahovala do k48 a co nejvíc tlumila K49. Kdyby to nakonec nevyšlo, koupím ho od tebe, nyni je beru dost často. kdyz dělám Jauerling a Kleť do společného rozvodu, potrebuju tyto propustě dve. (22 a 32) jinak se nechytam...

Ramenem mám na mysli zbytek spektra signalu, který produkuje vysilač multiplexu 1 z Kletě, jenž zasahuje do sousedních kanalů 48 a 50. Proste zbytek toho, co neořeže výstupní filtr za koncovým stupněm vysilace.

U K49 to neni až tak hrozné, jako to produkují vysilače RS7 a MPX4 z rozhledny.
« Poslední změna: 10. 05. 2014, 19:38:26 od Sax »
VU+Duo4K, KWS Varos 106, Kathrein MSK120, Planar IT15T2 - ITtools, CAS124, CAS012.


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Vedlejší kanály, zesilovač, dx příjem
« Odpověď #7 kdy: 11. 05. 2014, 00:30:04 »
Přeji hodně zdaru a dejte vědět jak jste pochodil...já jsem něco obdobného řešil na Ostravsku a povedlo se mi to. Psal jsem to tu podrobně, ale bohužel zdejší stupidní systém mě mezitím odhlásil... :o
...momentálně nemám sílu ani chuť vše znovu popisovat. Jen to, že já nic neodlaďoval, ale spíše odstínil silný místní vysilač. Sloučení V a H antény jsem provedl hybridně, ale předtím samo V signál zesílil a pak vyfiltroval. Nemít měřák atom, drtivou většinou komponentů skladem a čas-znovu bych do toho nešel. To bych si raději pořídil kanálové vložky (brutální peníze pro ITA :) - chtěl-li bych zůstat u dvb-t) a nebo sat..


Vladimír Dráb

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:Vedlejší kanály, zesilovač, dx příjem
« Odpověď #8 kdy: 11. 05. 2014, 06:02:53 »
Jenže kolegovi stačí v zásadě vložka 1, max. 2 + zdroj. A to je levnější, nebo stejné než původně uvažovaný zesilovač.