reklama

Autor Téma: Různý příjem z jedné antény  (Přečteno 3287 krát)

BrakeZ

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Různý příjem z jedné antény
« kdy: 02. 09. 2013, 21:31:23 »
Dobrý den,
pokoušel jsem něco o tomto tématu vygooglit a pohledat na tomto foru, ale buď nikdo neměl podobný problém, nebo nevím, jak to správně specifikovat. Pokud tedy někdo ví, že se zde již podobný problém řešil, tak se velice omlouvám a prosím o odkázání na dané téma.
Nyní již k mému problému.
Bydlím v paneláku v Praze a chytám dvb-t na společnou anténu na střeše. Máme celkem tři televize ve třech pokojích. Před cca dvěmi lety jsme dělali rekonstrukci a abychom již nemuseli vrtat díry mezi zdmi jednotlivých pokojů, nechali jsme si rozvést vývod k anténě do jednotlivých pokojů. Zjistil jsem ovšem, že v každém pokoji je zřejmě jiný příjem, přitom je všechen signál čerpán z totožné antény.
Abych to upřesnil.
V pokoji ve kterém sleduji televizi já, přijímám všechny programy, které je možno v Praze chytnout.
Ve druhém pokoji taky nikdy nebyl problém, ovšem dnes jsme koupili nový STB na HD programy a zjistil jsem, že nejde ČT1 HD, ČT2 HD a ČT Sport HD. Jinak vše ostatní funguje. Do dnešního dne jsme měli starý STB s mpeg2, proto jsem dříve žádný problém neregistroval.
Třetí pokoj je ovšem nejdivnější. Lze zde chytnou všechny programy kromě Prima love a Prima Zoom a ještě myslím že Pohody nebo nějakého takového programu. Nechápu ovšem, jaktože zde lze chytnout Primu a Primu Cool, ale Primu Love a Zoom ne. Vždyť vysílají na stejné frekvenci, ne?
Do dnes se tento problém vyskytoval jen ve třetím pokoji a myslel jsem, že to je malou citlivostí tuneru v televizi. Dnes po koupi nového STB jsem ovšem dal do třetího pokoje starší STB, na kterém v druhém pokoji fungovala i Prima Love a Prima ZOOM. Ve třetím pokoji ovšem ani na tomto STB stále tyto programy nefungují. Zkoušel jsem vyměnit i kabely, ale nic...
Nehápu v čem může být problém. Ten třetí pokoj s nefungující Primou Love a zoom bychom překosuli, ovšem v druhém pokoji nefungujou ty ČT HD, kvůli kterým jsme nový STB kupovali. Věděl jsem, že v prvním pokoji tyto HD programy fungují, proto mě nenapdalo, že by v jiném pokoji nešly, když je to ze stejné antény.
Budu rád za každou pomoc.
Děkuji

Reklama

• Stálý člen

reklama

Pamětník

• Profík
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
Re:Různý příjem z jedné antény
« Odpověď #1 kdy: 02. 09. 2013, 21:41:42 »
...abychom již nemuseli vrtat díry mezi zdmi jednotlivých pokojů, nechali jsme si rozvést vývod k anténě do jednotlivých pokojů. Zjistil jsem ovšem, že v každém pokoji je zřejmě jiný příjem, přitom je všechen signál čerpán z totožné antény.
Zde může být kámen úrazu. Od koho jste si nechali udělat rozvody v bytě? Pouhým pasivním rozbočením se signál samozřejmě snižuje. Byl rozvod udělán tak, že na všech třech účastnických zásuvkách (anténních konektorech) je shodná a správná úroveň signálu? To není tak jednoduché docílit a natož bez měření a aktivních prvků. Anténu sice máte totožnou, ale je to jako s vodárnou. Taky je pro celou obec společná, ale třeba v bytech ve vyšších patrech mají slabší tlak vody a asi i víte proč.  ;)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Dolinak

• Stálý člen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 02. 09. 2013, 21:46:20 »
Jen taková blbost,
co se stane, když vyrvete kabel ze zásuvky ve zdi? Zmizí úplně vše, nebo něco pojede "na kus drátu"?

Nedávno jsem se s něčím takovým setkal. Pán nevěděl, že má STA konvertované do VHF a příjmal vše na kus koaxu s výpadky na původních frekvencích.
Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!

Petr C.

• Člen
  • **
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 02. 09. 2013, 22:00:18 »
Otázkou je, jaká úroveň je na přívodní účastnické zásuvce. Může to tam být nastaveno tak akorát pro jednu tv a další rozbočení už způsobí útlum a nemusí dosahovat potřebné úrovně. Pro tři tv by to mělo znamenat dvě průběžné a jedna koncová zásuvka. V tomto případě v rámci bytu by ty průběžné měly mít co nejmenší útlum 4dB průchozí a 4dB oddělující a koncovou 2dB....  Pak by na první zásuvce byl signál -4dB na druhé -8dB na třetí -6dB. Pokud by na té druhé už něco nešlo, tak by se muselo dát na úplný začátek (k účastnické zásuvce z rozvodu STA a tento bytový rozvod) rozvodový zesilovač (nejlépe s regulací zisku) a vyrovnat min. ztrátu 8dB na té prostřední zásuvce+něco na ztrátu v kabelu. Předpoklad je použití kvalitního koaxiálního kabelu a nikoli pospojování několikametrovýma účastnickýma šňůrama, které zpravidla nemají pořádné stínění.

Toto v případě, že konverze v STA není provedena do VHF viz. předchozí příspěvek.

BrakeZ

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 02. 09. 2013, 23:49:22 »
No měli jsme to děláno od profi elektrikářů. To ale samozřejmě ještě neznamená, že to udělali správně. Dalo by se to nějak ověřit bez toho, aniž bych vytrhával kabely ze zdi?
Je tedy pravda, že zřejmě hlavní vývod je u mě v pokoji, tedy v prvním pokoji, kde vše funguje. Pak by ale dále měly jít kabely do třetího pokoje, kde je problém zdá se největší. Poslední v řadě by měl být druhý pokoj, kde ovšem nikdy žádný problém nebyl. Nekolísal signál a vždy vše fungovalo. Až teď ty tři HD programy. V prostředím pokoji(třetí) byl problém asi vždy... Taky ikdyž nemám v ostatních pokojích nic zapojeno, tak je problém stále stejný.... Nevím, jestli to tedy může být postupně slábnoucím signálem... Máme takhle mimo to rozveden i internet a ten je bez problémů... Jak říkám, dělala to specializovaná elektrikářská firma, nebyl to žádný home made.. Ale samozřejmě to nemuseli udělat pořádně...

Reklama

• Stálý člen

reklama

David Kříž

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 03. 09. 2013, 01:09:31 »
No měli jsme to děláno od profi elektrikářů. To ale samozřejmě ještě neznamená, že to udělali správně. Dalo by se to nějak ověřit bez toho, aniž bych vytrhával kabely ze zdi?
Je tedy pravda, že zřejmě hlavní vývod je u mě v pokoji, tedy v prvním pokoji, kde vše funguje. Pak by ale dále měly jít kabely do třetího pokoje, kde je problém zdá se největší. Poslední v řadě by měl být druhý pokoj, kde ovšem nikdy žádný problém nebyl. Nekolísal signál a vždy vše fungovalo. Až teď ty tři HD programy. V prostředím pokoji(třetí) byl problém asi vždy... Taky ikdyž nemám v ostatních pokojích nic zapojeno, tak je problém stále stejný.... Nevím, jestli to tedy může být postupně slábnoucím signálem... Máme takhle mimo to rozveden i internet a ten je bez problémů... Jak říkám, dělala to specializovaná elektrikářská firma, nebyl to žádný home made.. Ale samozřejmě to nemuseli udělat pořádně...
Odkdy elektrikáři něco vědí o anténních rozvodech? A jak jste zjistil přídomek "profi" ?

BrakeZ

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 03. 09. 2013, 08:19:36 »
Profi označuji ty, kteří se tímto živí. Nebyli to prostě amatéři, ale specializovaná firma na rozvody po bytech/barácích a dnes je běžné, že se kromě elektřiny rozvádí do pokojů také právě anténní rozvody a internet, telefon. Je to pro ně denní chleba, ale nevím, jakou metodu k tomu používali. Ale jak říkám, nikdy jsem se nepotýkal s žádným kolísáním signálu, nebo že by nešlo něco naladit. Vždy jsem všude naladil všechny multiplexy, pouze v onom třetím pokoji nešla prima love a zoom, ikdyž měla jejich vysílací frekvence plný signál. Problém ale pro mě jsou ty HD programy v druhém pokoji. Přitom Novu, Cool, očko express vše v HD, tam bez problémů sleduji.
Může to tedy být ještě něčím jiným? A dá se to nějak řešit? Děkuji

Stasi-DDR

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 03. 09. 2013, 08:33:26 »
A v tom je zasypaný pes! Dneska sae silnoproudaři snaží na stavbách RD, bytových domů atd. dělat všechno! Od rozvodů 400/230V, přes internet, telefon (to by snad ještě šlo) až po antény jen proto, aby "nepustili" kšeft někomu jinému! Jenže v oboru přijímacích antén se bez vybavení kvalitní měřící technikou a dlouholetými zkušenostmi pracovat nedá! Stačí, když se musí jít po těchto "profi" silnoproudařích něco opravovat! to je skutečná lahůdka! Nesprávně zvolené koax. kabely, ÚZ, rozbočovače a další komponenty! Kupují to v různých VO elektro a tam jim vždy porádí ve stylu, že to co mají a je nejdražší je samozřejmě i to "nejlepší"!! Proč máš asi ve své nemovitosti takový výsledek jejich "profi" montáže tv rozvodů, jaký máš? Zkus si odpovědět sám.
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!

Petr Svoboda

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #8 kdy: 03. 09. 2013, 08:44:53 »
Může to tedy být ještě něčím jiným?
Příliš silným signálem. Pokud nemáš jak to změřit, zbývá pokusmo zařadit útlumový článek. Pokud by to byla správná cesta, výsledek se ukáže okamžitě, bez ohledu na kvalitu článku. Nebo si ověř, zda instalatéři nastavovali (a kontrolovali) úrovně v jednotlivých BJ, tedy až na zásuvkách.

reklama