Autor Téma: Co vám chybí v DVB-T  (Přečteno 3791 krát)

Vitab

 • Nováček
 • *
 • Příspěvků: 22
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Co vám chybí v DVB-T
« kdy: 01. 09. 2013, 04:41:01 »
Už delší dobu si kladu otázku, a postupně se k tomu vracím a různě to rozpracovávám, co by podle mě mohlo v DVB-T ještě fungovat a v současné době to tam chybí? Mám v hlavě tři celoplošné DVB-T kanály a dva u kterých bych si představoval šíření v základních nabídkách SAT a kabelové televize a v DVB-T v Praze


1) TV Nostalgia – To je taková věc, ke které se vracím pořád, protože mám rád starší věci, a tím nemyslím zrovna prvorepublikové filmy, normalizační komedie a seriály typu Major Zeman, ale spíš neohrané věci. Nicméně uvědomuji si že, aby to mělo šanci na úspěch, chtělo by to vyvážený mix téhle české klasiky a toho obsahu, který bych tam viděl já rád. Aby ta česká klasika diváky nalákala a promo na ostatní pořady do ní vložené, je představilo.
Když se zaměřím na primetime, jeden den bych viděl ve znamení zlatého Hollywoodu. Filmy jako Casablanca, Sunset Boulevard, Jih proti Severu (Gone with the Wind), Občan Kane, Čaroděj ze země Oz, Tramvaj do stanice touha... Časově tak od vzniku mluveného filmu po konec 50. let. Další večer bych si představil klasické americké sitcomy – I love Lucy, Honeymooners,  Beverly Hillbillies, Gilligan´s Island, Hogan Heroes, nestyděl bych se ani za MASH – vím, že je ohraný, ale právě MASH spárovaný s jiným sitcomem mu může přinést diváky. A pak, takový AfterMASH běžel myslím jen jednou a další spinoffy – Trapper John, M.D a WALTER nikdy.  Z „novějších“ bych třeba rád viděl Taxi. (Časově bych to viděl od poloviny 50. do konce 80. let)
Další večer – klasické britcomy – Doktor v domě (Doctor in the House) – geniální věc, část dílů odvysílala před rokem 1989 ČT, bohužel dabing existuje jen k těm, které ČT dala, a těžko by se mohl dodělat se stejným obsazením, byť je báječné. Mind your Language (no, to je asi věc, která se nedá ani otitulkovat, natož nadabovat. Kdo znáte Pana Kaplana od Lea Rostena, víte, o čem mluvím). Only Fools and Horses, Fawlty Towers...je toho nespočet.
Daytime – ráno a dopoledne klasické animáče (byť hodně z toho si už zabral Smíchov). Kolem cca. 2-4 bych zkusil starší seriály pro mládež (Beverly Hills 90210, Dawsonův svět – co bylo populární v devadesátkách). A pokračoval bych tím, co je známé (Dynastie, Kojak, Magnum PI) a to bych zkoušel prokládat nějakou „novinkou“ (u nás nevysílaným seriálem) – Love Boat, původní Charlieho andílci, nějaký western. Na podvečer by se mi líbily klasické antalogie – Twilight Zone, původní Zadáno pro Alfreda Hitchcocka, atd...
V primetimu se navíc nabízí okna pro spoustu zajímavých tematických slotů – třeba ten Hitchcock, nebo béčková Sci-fi (něco podobného dával každý pátek AXN Sci-Fi). Já osobně bych uvítal jeden den v primetimu klasické sci-fi seriály (Star Trek, původní BSG) – asi není náhodou, že to chce teď Nova získat pro Fandu.
Z vlastní tvorby by se mi líbil nějaký pořad o historii televizní zábavy a televizního vysílání obecně (měl jsem na to ve škole předmět a bylo to nesmírně zajímavé). Hlavně by to sloužilo jako promo pro pořady na tomhle kanále vysílané. Pak by se dal udělat nějaký ten pořad s významnými okamžiky televize, třeba odvysílat záznam přistání Apolla 11, záznam přenosu po atentátu na Kennedyho, Murrowovu bitvu s McCarthym. Trochu experimentální (na ty nejméně exponované časy) by mohly být některé významné sportovní přenosy (ještě lépe, kdyby se podařilo dostat něco z archivu ČST)....
Btw.: chtělo by to vysílat zároveň českou a originální zvukovou stopu
Hlavní konkurence: ČT2, ČT Art, pro dětské vysílání Smíchov a ČT :D, Barrandov

2) TV Aktuálně – v podstatě podobný projekt, jako byla Z1čka. Soukromá zpravodajská televize. Ale od Z1 ji odlišuje to, že začíná ve správnou dobu. V dobu, kdy ČT24 dělá senzační share a vypadá to, že lidé jsou dychtiví po informačním kanále. Představoval bych si to jako kombinaci zpravodajství, publicistiky a dokumentární tvorby.
Den by začínal nějakou ranní show. Kolem poledne a v brzkém odpoledni bych cílil primárně na ženy v domácnosti. Hlavní zpravodajskou relaci bych dal od šesti a od desíti – tedy než začne hlavní program na ostatních kanálech a pak až začne končit. Tady bych to viděl na hodinu dlouhé zpravodajské bloky. Jinak zprávy v každou celou hodinu.
K tomu publicistika – rozhovory (jako měla Tachecí na Z1), investigativní žurnalistika (ala 60 minutes na CBS) a samozřejmě dokumenty. O víkendu politická debata, atd.
Hlavní konkurence: ČT24, ČT2 a Prima Zoom

3) HobbyTV – To se divím, že ještě nikoho nenapadlo. Přijde mi to jako projekt s nejnižšími náklady, s potenciálem zaujmout hodně diváků a ještě jako senzační místo pro product placement. Televize zaměřená na zájmy.
Vysílání dělit do bloků, aby po tom, co se vysílání trochu rozběhne, divák věděl, kdy na HobbyTV dávají magazíny zaměřené na jeho koníčky. Samozřejmě, je tu prostor i na nějaké akvizice ala Top Gear pro blok o autech, ale hlavně bych to postavil na vlastní tvorbě. Těch koníčků, které by se daly tímto způsobem pokrývat, je úžasné množství – vaření, rybaření, cyklistika, turistika, cestování, zahrada, kutilství, elektronika, auta, motorky, internet, počítačové hry, divadlo, filmy, hudba (magazín o vážné hudbě, magazín o různých alternativních hudebních žánrech), lov, studium jazyků, esoterika (ne ve smyslu Volejte věštce, ale třeba pořad o tom, jak vykládat tarotové karty a podobně), literatura (co vychází za knižní novinky), zdraví, zdravá výživa, zvířata....Ke všemu stačí nějaké studio, maximálně štáb na natáčení reportáže venku....
Taková televize nabízí vlastně pořád alternativu k tomu, co vysílají ostatní kanály – nebaví vás filmy a seriály? Tady máte něco jiného! Prima Zoom a Šlágr udělaly hned po startu vysoká čísla, právě proto, že se nabídkou od ostatních kanálů odlišují.

A do regionálního vysílání:
1) Bohemia TV – televize vysílající pro cizince žijící v Česku. Nejprve jsem si to představoval jako projekt, který by sloužil převážně k propagaci ČR – dokumenty o památkách, o cestování po ČR, o kultuře, třeba i ty notoricky známé české filmy (s cizojazyčnými titulky). Jako něco, co by mělo smysl převážně v Praze (a jinde) v hotelích. Ale pak jsem začal pomalu inklinovat k tomu, že by se to spíš mělo zaměřovat na cizince, kteří zde žijí dlouhodobě a mělo by to nabídnout akvizice z jejich domoviny v kombinaci právě s českou kulturou.
Ten vysílací čas bych rozdělil mezi nejpočetnější menšiny, tak aby, třeba Vietnamci věděli, že v pondělí od 20:00 do 23:00 a v každý všední den od 13-15:00 půjdou na ně zaměřené pořady. Rusáci by zase měli třeba středeční večer, atd. Proč? Protože na ty časy se dá specializovaně prodávat reklama firmám a společnostem, kteří právě na tu komunitu nějak cílí.
K tomu bych přidal právě ty české věci, filmy jako Slunce, Seno,..., Marečku podejte mi pero. Atd, aby to mělo integrační funkci (třeba by se na to dala shrábnout nějaká ta dotace :-). Navíc by to mohlo přitáhnout české diváky a promo do pořadu vložené by je zase mohlo přilákat k nějakému cizímu akvizičnímu pořadu (třeba Španělé mají teď hodně povedené seriály).
Ovšem zásadní a důležitá věc – titulky. Každý pořad by měl běžet s českými a anglickými titulky (a to i pořady vysílané v češtině) a dále s titulky dalších významných menšin. Aby ten Vietnamec neměl k dispozici jen pár hodin týdně, kdy vysílá vietnamsky nebo česky, ale mohl si pustit třeba ruský film a měl u toho titulky, kterým rozumí. Proč? Protože zase, na co jiného, když neumí moc česky, může v té bedně koukat? Takhle se bude moci podívat na všechno, co se na tomhle kanále objeví a protože nemá moc na výběr jinde, stráví víc času tady.

2) Sparta TV – Jo, přiznávám se, jsem fanoušek :-). Ale vlastní kanál fotbalové Sparty bych si uměl představit. Protože to nabízí další možnost prezentace sponzorů. Obsah: záznamy zápasů (pokud by se dostali k záznamům vlastního Ačka, tak jen dobře), ale pak to, co ty zaryté fanoušky zajímá, ale nikde to nevidí – Bčko, Juniorka, Ženy....Netuším, v jakých relacích se tady pohybují vysílací práva :-/
K tomu, pokud by to šlo od televizí koupit, záznamy historických zápasů. Sparta z Barcelonou v první polovině 90. let (jak vyhrála po gólu Horsta Siegla 1:0, vůbec odvysílat ten nultý ročník Ligy mistrů). Sparta s Realem Madrid (domácí prohra 2:3, ale úchvatný zápas). Sparta s Laziem Řím (jak Kincl vystřelil postup do osmifinále Ligy mistrů v poslední minutě). Je toho strašně moc.
No a samozřejmě nějaké magazíny – den s hráčem, jak vypadá trénink, jak se připravuje na zápas choreo, atd. Třeba to i spojit s hokejovou Spartou, aby toho obsahu bylo víc :-/


Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0


petr sečný

 • Nováček
 • *
 • Příspěvků: 16
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Co vám chybí v DVB-T
« Odpověď #1 kdy: 01. 09. 2013, 07:37:53 »
Mně chybí akorát pokrytí DVB-T,jinak nic.Ve Vsetíně a na většině Valašska máme pouze dva multiplexy.


Pamětník

 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 2 562
 • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Co vám chybí v DVB-T
« Odpověď #2 kdy: 01. 09. 2013, 09:41:07 »
Jen, jestli se nemýlíte?  ;)

Ono ani použitelné pokrytí 10 MUXy (v Praze a i jinde), jak je možné vidět v předchozím příspěvku, nepřináší všem uspokojení. :'(
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další