Autor Téma: MUX 4 (sekání obrazu)  (Přečteno 2757 krát)

Michal Matura

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
MUX 4 (sekání obrazu)
« kdy: 15. 08. 2013, 11:51:14 »
Dobrý den, měl bych jeden dotaz co se týče příjmu multiplexu 4.
Mám anténu Triax Digi 343 chytám na ní multiplexy 1,2,3 síla se pohybuje okolo 90% a kvalita 85-89% (obraz bezproblémový na všech třech mux), ale když si chci najít mux 4 tak síla je okolo 50% a kvalita se pohybuje okolo 10-67% hrozně to skáče. Nevíte někdo, jak tento signál ustálit. Vyzkoušel jsem pohnout do všech směrů anténu ale výsledek stejný (podle mapy jsem plně pokryt) pokud nelže jsem z Košťálova nedaleko Semil. Použitý zesilovač AL-CAD AL 356. Děkuji za každou radu spojenou s tímto příspěvkem (hraju si s tím už asi týden :-D )

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MUX 4 (sekání obrazu)
« Odpověď #1 kdy: 15. 08. 2013, 12:55:26 »
Dobrý den i vám.
Vámi uváděná anténa má podle dostupných údajů zisk 8,5 - 15 dBi. Převedeme-li to z reklamních dBi na na normální dBd, dostaneme zisk 6,36 - 12,86 dBd. Na k25 má výrobcem uváděný zisk 9 dBi, tedy 6,86 dBd. Velké husté síto od Vatenu má zisk na tomto kmitočtu cca 9 dBd. Tedy dá silnější signál. A 2 dB nejsou málo, zejména u slabšího signálu. Máte-li slabý signál, bylo by dobré, kdyby někdo s měřákem našel optimální místo s maximální úrovní signálu.
A potom je tady ještě jedna věc. Někteří lidé mají u MUX4 problémy s SD programy Novy (zejména TELKA a SMÍCHOV). Právě ty se jim různě sekají. Mě se po dlouhém hledání podařilo získat jeden prehistorický STB PHILIPS, který nemá ani možnost upgadovat FW z USB (nemá totiž USB) a ten zlobí taky. Jinak ale na všech přijímačích v mém širokém okolí není problém. Nicméně je možné, že právě váš přístroj problém mít může.
Můj odhad však je, že to bude v anténách. Svépomocná montáž šla v době analogu. Hledalo co nejmíň zrnění a duchů. Dnes je to komplikovanější, protože je třeba vyhodnotit řadu parametrů. Samozřejmě i dnes je možná svépomocná instalace, ale pouze tam, kde nejsou s příjmem potíže. Pokud si pozvete anténáře, ten signál změří, doporučí a realizuje vhodnou anténu nebo i víc antén a jejich sloučení.
Pokud se přesto chcete pokusit o příjem sám, bude to chtít asi kvalitnější anténu. Ale to je pouze můj odhad.
Přeji hezký den.
Planar IT-15T2.


Michal Matura

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MUX 4 (sekání obrazu)
« Odpověď #2 kdy: 15. 08. 2013, 13:17:10 »
Děkuji za radu. Sekání se projevuje jak u Novy HD, tak i u pohody. Spíše mě zaráží ta kvalita jak skáče. Pokusím se někde sehnat měřící techniku a podle toho koupím vhodnou anténu pro příjem.


Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re:MUX 4 (sekání obrazu)
« Odpověď #3 kdy: 15. 08. 2013, 13:52:47 »
Pokud používáte pouze uvedenou anténu Triax Digi 343 a máte ji zapojenou přímo do AM-356 http://images.dipol.com.pl/pict/r903056+++.jpg, tak na nevyužitém UHF a FM/DAB vstupu nastavte zesílení na minimum a nejlépe nepoužívané části osaďte zakončovacím odporem. http://www.altronik.cz/toner-f-59t-zakoncovaci-odpor-75-ohm/d-72093/ A zesílení na vstupu s anténou nehulte naplno, ale maximálně milimetr od dorazu. Pokud toto nedodržíte, tak hrozí, že zesilovač bude sám v sobě produkovat sračky a prznit Vám kvalitu příjmu.

Nahulenej UHF vstup v luftě mu nedělá dobře.
Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:MUX 4 (sekání obrazu)
« Odpověď #4 kdy: 15. 08. 2013, 15:31:32 »
Michal Matura: měřící technika je Vám naprosto k ničemu poněvadž stejně nebudete vědět co měříte a z naměřených hodnot nevyvodíte vůbec nic,je potřeba i anténář který ví co uvedené hodnoty znamenají.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0