Autor Téma: Jak dlouho vám sloužila LCD, plazma, LED atd. do první poruchy?  (Přečteno 73716 krát)

Čestmír Polák

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 145
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Vzhledem k možícím se pravděpodobně oprávněným výtkám majitelů těchto TV přijímačů zakládám tuto diskusi, která by měla ukázat, zda výrobci vyrábí tyto přijímače na omezenou životnost, nebo jde pouze ještě o úplně nezvládnutou technologii. Uvítal bych diskutující i z řad opravářů těchto přijímačů.
VanTage 7100TS Kombo, Kaon KVR-1000TS PLUS, Strong DVB-T2, GigaBlue HD Quad Plus, Technisat DigitRadio 210,  SkyLink, freeSat, T-REX, Irdeto Cryptoworks, IRDETO, SKY IT, Polsat.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak dlouho vám sloužila LCD, plazma, LED atd. do první poruchy?
« Odpověď #1 kdy: 25. 04. 2010, 10:37:21 »
Celkem ve své domácnosti provozujeme 9 LCD zobrazovačů, z toho ale jen 5 pro celkem pravidelné sledování televize a z toho ten největší, 40", nejčastěji. Zatím ale žádný nevykazuje žádné atributy opotřebení. V zaměstnání, při nepřetržitém provozu LCD displejů na technologických počítačích, je jejich poruchovost srovnatelná s původními CRT, včetně masivního vypalování statických tabulek do luminoforu i u LCD. I tam to asi ale je v průměru více než 2 roky. Při přiměřeném domácím používání proto očekávám životnost LCD až kolem 10 let. Zatím ale nevím přesně, až tak dlouho tento typ TV displejů nepoužíváme.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Daniel Kulhánek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 609
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak dlouho vám sloužila LCD, plazma, LED atd. do první poruchy?
« Odpověď #2 kdy: 25. 04. 2010, 10:56:28 »
Nevím, jestli je to můj subjektivní pocit, ale poslední dobou(necelý měsíc) se mi zdá, že při zapnutí rok a půl staré LCD LG trvá delší dobou(několik desítek vteřin), než se rozsvítí na úroveň nastaveného podsvícení, což bylo dříve otázkou pár vteřin. Televize je provozovaná cca 8-10 hodin denně.
LCD LG 65´ + SONY STR-GX315
STRONG SRT 8541 + LCD LG 42´
DVB-T2 (STA) Ještěd, Černá studnice, Špičák(Česká Lípa)


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak dlouho vám sloužila LCD, plazma, LED atd. do první poruchy?
« Odpověď #3 kdy: 25. 04. 2010, 11:06:06 »
... při zapnutí rok a půl staré LCD LG trvá delší dobou(několik desítek vteřin), než se rozsvítí na úroveň nastaveného podsvícení, což bylo dříve otázkou pár vteřin. Televize je provozovaná cca 8-10 hodin denně.
Technologický údaj, kdy poklesne úroveň podsvícení u LCD na poloviční hodnotu, lze občas z TPP vyčíst. Je to jev zákonitý a pochopitelný. Zda je ale uvedený případ úměrný 18 měsíčnímu provozu, to netuším. Přestože se nevyrábí stejné množství modelů zobrazovačů, jako televizorů, jistě někteří výrobci LCD technologie zvládají lépe než druzí. O některých se to už dokonce ví. Až bude zkušeností dostatek, možná ti horší výrobci zkrachují, možná si budou kupující více vybírat TV i podle značky použitého LCD a plazmového zobrazovače.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Honza DVB

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak dlouho vám sloužila LCD, plazma, LED atd. do první poruchy?
« Odpověď #4 kdy: 25. 04. 2010, 12:41:55 »
Technologický údaj, kdy poklesne úroveň podsvícení u LCD na poloviční hodnotu, lze občas z TPP vyčíst. Je to jev zákonitý a pochopitelný. Zda je ale uvedený případ úměrný 18 měsíčnímu provozu, to netuším. Přestože se nevyrábí stejné množství modelů zobrazovačů, jako televizorů, jistě někteří výrobci LCD technologie zvládají lépe než druzí. O některých se to už dokonce ví. Až bude zkušeností dostatek, možná ti horší výrobci zkrachují, možná si budou kupující více vybírat TV i podle značky použitého LCD a plazmového zobrazovače.
Solidní výrobci tento údaj běžně udávají - a jestli se nepletu pohybuje se často mezi 60.000 - 100.000 hodin. Zkuste si spočítat kolik let provozu to při běžném používání je. Mně to při 8mi hodinách denně vychází na 20 - 34 let. A při trvalém provozu by to bylo 6 - 11 let. Takže si myslím že tenhle parametr za pomalým náběhem jasu rozhodně nebude. Navíc, Dan píše že nakonec TV rozsvítí. Hledal bych problém úplně někde jinde než ve stárnutí panelu. Spíš nějaký problém ve zdroji podsvícení a nebo v jeho řízení, případně v podsvícení samotném...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jean Valjean

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 162
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak dlouho vám sloužila LCD, plazma, LED atd. do první poruchy?
« Odpověď #5 kdy: 25. 04. 2010, 13:59:46 »
Ten údaj je asi stejně pravdivý jako to, že to Standa myslí úpřímně  ;D
Na odbornou práci mají být odborníci (J. Werich, pohádka "Byl jednou jeden král")


Daniel Kulhánek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 609
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak dlouho vám sloužila LCD, plazma, LED atd. do první poruchy?
« Odpověď #6 kdy: 25. 04. 2010, 16:10:14 »
Technologický údaj, kdy poklesne úroveň podsvícení u LCD na poloviční hodnotu, lze občas z TPP vyčíst. Je to jev zákonitý a pochopitelný. Zda je ale uvedený případ úměrný 18 měsíčnímu provozu, to netuším. Přestože se nevyrábí stejné množství modelů zobrazovačů, jako televizorů, jistě někteří výrobci LCD technologie zvládají lépe než druzí. O některých se to už dokonce ví. Až bude zkušeností dostatek, možná ti horší výrobci zkrachují, možná si budou kupující více vybírat TV i podle značky použitého LCD a plazmového zobrazovače.
Solidní výrobci tento údaj běžně udávají - a jestli se nepletu pohybuje se často mezi 60.000 - 100.000 hodin. Zkuste si spočítat kolik let provozu to při běžném používání je. Mně to při 8mi hodinách denně vychází na 20 - 34 let. A při trvalém provozu by to bylo 6 - 11 let. Takže si myslím že tenhle parametr za pomalým náběhem jasu rozhodně nebude. Navíc, Dan píše že nakonec TV rozsvítí. Hledal bych problém úplně někde jinde než ve stárnutí panelu. Spíš nějaký problém ve zdroji podsvícení a nebo v jeho řízení, případně v podsvícení samotném...
Přesně tak, TV se nakonec rozsvítí do stavu, jako když byla nová. Jen to trvá o něco déle. Mám uplatňovat záruku?
LCD LG 65´ + SONY STR-GX315
STRONG SRT 8541 + LCD LG 42´
DVB-T2 (STA) Ještěd, Černá studnice, Špičák(Česká Lípa)


Jan Potůček

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 160
    • Zobrazit profil
    • Televizniweb.cz
    • E-mail
Re: Jak dlouho vám sloužila LCD, plazma, LED atd. do první poruchy?
« Odpověď #7 kdy: 25. 04. 2010, 18:32:12 »
Díky za zajímavé téma do diskuse. Má tu někdo zkušenosti s životností plazmových TV? Loni v prosinci jsem koupil 42" plazmu od Samsungu, model 2008, ceny dost klesly (ještě není Full HD, ale jen HD ready). Zajímaly by mne zkušenosti s oním vypalováním obrazu a celkově s poruchovostí. Denně ji mívám puštěnou asi tak 4 až 5 hodin, někdy déle - spíš jako kulisu s ČT24.
Televizniweb.cz - vše o DVB-T2 na jednom místě


Jean Valjean

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 162
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak dlouho vám sloužila LCD, plazma, LED atd. do první poruchy?
« Odpověď #8 kdy: 25. 04. 2010, 18:40:09 »
Znám 2 Plazmy s dobou provozu cca 5 let (denní provoz v hospodě) - jedna NEC naprosto v pohodě, druhá LG má celý obraz pokrytý červenými tečkami a je na odpis.
Na odbornou práci mají být odborníci (J. Werich, pohádka "Byl jednou jeden král")


Čestmír Polák

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 145
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak dlouho vám sloužila LCD, plazma, LED atd. do první poruchy?
« Odpověď #9 kdy: 04. 05. 2010, 08:26:42 »
Včera na svém blogu uveřejnil Národní koordinátor pro digitalizaci televizního vysílání Zdeněk Duspiva poznámku pod tímto názvem "Deník: Drahá televize skončí ve smetí....."
http://duspiva.blogspot.com/2010/05/denik-draha-televize-skonci-ve-smeti.html
To je přesně to, proč jsem zde také založil toto téma. Co tomu říkáte? Je to náhoda?
VanTage 7100TS Kombo, Kaon KVR-1000TS PLUS, Strong DVB-T2, GigaBlue HD Quad Plus, Technisat DigitRadio 210,  SkyLink, freeSat, T-REX, Irdeto Cryptoworks, IRDETO, SKY IT, Polsat.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak dlouho vám sloužila LCD, plazma, LED atd. do první poruchy?
« Odpověď #10 kdy: 04. 05. 2010, 10:24:10 »
Možná to bude voda na mlýn těm, kteří ani o dvouletou záruku nestojí a považují ji za brzdu technologického rozvoje. :P

Na druhé straně, pokud se k tomu přidá i snaha ekologů a v pájkách těchto životně nedůležitých technologií (oproti armádě, lékařství) nebude olovo, potom bude absolutní životnost elektroniky jen pár let normální. Pravděpodobně to výrobci a prodejci jen přivítají, žádný servis jim stejně nebude schopen konkurovat opravami jednotlivých diskrétních součástek na vysoce integrovaných deskách.  :-[
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Josef Pavera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 133
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak dlouho vám sloužila LCD, plazma, LED atd. do první poruchy?
« Odpověď #11 kdy: 06. 05. 2010, 11:25:21 »
Otázka úplně přesně odpovědět - LCD mám zatím jen 3 roky a díky ,že nic, ale vážně pochybuji a z dnešního hlediska se mi to zdá i zbytečné aby vydržely dnešní zobrazovače tak dlouho jako CRT. V práci jsme měli TV model z r.1988- OTF z Nižné model již si nevzpomínám a tato Tv hrála tak v průměru 16 - 18 h denně v So - Ne +svátky non stop za 20 let provozu měla 0  ! poruch. Kdo by nám pořídil novou ,že ? A kdybychom nedali "odpálit " obrazovku po 18 letech provozu tak na ni nikdo nešáhl.Na chalupě mám Oravu z r.1992 a před 5 lety mi odešel VN násobič a při té příležitosti jsem také trochu poškádlil obrazovku. Tak jsem zvědav jen tak ze zajímavosti ,jestli dnešní plazmy (které beztak skončí jak CRT) budou bez problémů hrát ještě za 10 - 15 let.


sikula 83

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 48
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak dlouho vám sloužila LCD, plazma, LED atd. do první poruchy?
« Odpověď #12 kdy: 06. 05. 2010, 13:30:27 »
Znám 2 Plazmy s dobou provozu cca 5 let (denní provoz v hospodě) - jedna NEC naprosto v pohodě, druhá LG má celý obraz pokrytý červenými tečkami a je na odpis.

Je velice pravděpodobné, že ta LG by se dala opravit. Mě to opravili.


Milan Ondroušek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak dlouho vám sloužila LCD, plazma, LED atd. do první poruchy?
« Odpověď #13 kdy: 06. 05. 2010, 17:59:40 »
Pánové snad tomu nevěříte životnost 60000 a více hod.Za dva max 3 roky je tv at je to lcd /plasma morálně zastaralá i když bude ještě fungovat.


david.kriz

  • Host
Re: Jak dlouho vám sloužila LCD, plazma, LED atd. do první poruchy?
« Odpověď #14 kdy: 06. 05. 2010, 18:15:56 »
Jediná TV, která se nikdy nepokazí a fyzicky ani morálně nezestárne, je ta kterou nemám :)