Autor Téma: DAB/DAB+ Anténa VHF  (Přečteno 173089 krát)

Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #105 kdy: 17. 03. 2019, 19:28:55 »
Ale to mi přece neoponujete, spíš vlastně potvrzujete to, co tím chtěl vlastně "básník" říct :-) čili to, že když si max vytuním vše před zes, tak mi pak stejně nebo možná i lépe poslouží zes s obyč starým BFR-kem se solidně přizpůsobeným vstupem. Toď můj osobní názor a žádný jiný nikomu nevyvracím a ze všeho si vemu tu svoji trochu. A jak půjde čas a bude možnost a příležitost, postavím, prověřím, proměřím, nějak to určitě dopadne :-)

Jinak su celkem vymrzlej, do teďka sme blbli na kopečku s anténama a docela foukalo, příště spácháme třeba něco víc, blázni z okolí se postupně přidávájí :-)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #106 kdy: 17. 03. 2019, 20:48:39 »
Tak zlý to nebylo, minule byla podstatně větší zima.
Ta velká anténa na DAB byla opravdu poctivý kus hliníku. Chodila na ni dobře Žilina i Černá Hora.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #107 kdy: 17. 03. 2019, 21:12:31 »
No jo, jenže tys odjel a my sme  tam stepovali až do tmy a jak začal foukat větr, tak byla kosa :-) Jo, na třiapůlmetrovku jelo všechno v pohodě, hády, dc tower, kamzík, križava i trutnov, včetně teleko 5D 1kW.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #108 kdy: 17. 03. 2019, 21:47:02 »
No jo, jenže tys odjel a my sme  tam stepovali až do tmy a jak začal foukat větr, tak byla kosa :-) Jo, na třiapůlmetrovku jelo všechno v pohodě, hády, dc tower, kamzík, križava i trutnov, včetně teleko 5D 1kW.

sice nepřímo, ale vyslal jsem předem varování, že při dnešních testech opatrně, že mi jela Vídeň na plný kotel, což si ještě nikdy nedovolila.

David Kříž nám pak dal po nose s tou tropo mapou; takže pánové, nestěžujte si na kosu, vyčkejte času jako hus klasu a zkoušejte a měřte až bude teplo - tedy průměrné příjmové podmínky - a taky až nebude bláto a nezaserete si boty a auta a nebudete po návratu domů klít jak se té kosy a toho blátivého sajrajtu zbavit :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #109 kdy: 17. 03. 2019, 21:59:32 »
Borci nemachrujte, dnešní tropo mi málem přineslo srbskou Avalu 11A :D A to ji mám přesně směr na Javorinu, tj. nejvyšší překážku na obzoru. Problikávaly až 3 kostičky, ale ne a ne se načíst... snad příště.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #110 kdy: 17. 03. 2019, 22:14:56 »
Ty zlepšené podmínky se nám tam až tak nepromítaly. Porovnávali jsme to napřímo se zkušební 4 prvkovou anténou. Na té se třeba Černá hora téměř neobjevila.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #111 kdy: 17. 03. 2019, 22:17:54 »
My nemachrujem, my si v klidu hrajem :-) A ještě se k nám přidal poslední zůstavší bojovník z akce Vyhlídka Blansko, Pavel P. z Brna, držel trubku a motal s tím furt dokola. Příště prý s nějakým lepším vybavením a aby omar furt nespěchal :-)


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #112 kdy: 17. 03. 2019, 22:30:43 »
Komu držel Pokr trubku? :D :D :D


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #113 kdy: 17. 03. 2019, 22:47:42 »
Trubku s anténou, trubko :-) Jak sem jel po obědě za omarem, stavil sem se na Vyhlídce, už tam bylo jen posledních 5 vlků, balili. DxPetra sem vyštuchali zapadlýho v blátě,prohodili pár slov a pavel jel pak za mnou blbnout za omarem.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #114 kdy: 17. 03. 2019, 22:51:40 »
Je z toho pár fotek, ale účastníci si nepřáli medializaci, tak jsem je uříz. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #115 kdy: 19. 03. 2019, 20:18:41 »
Kupil sem BU 116 od Alcadu, abych měl nějakou ref. anténu na uhf. A psal mě Pokr, že koupil u Malýho něco od Vatenu K21-50. A nadával jaxviňa, že na stránkách je k tomu psaný 13 dBd a na papíře u antény už je 13 dBi :-))) A kdy prej vyrazíme na ty Hády. Tak bys měl asi pospíšit s tou 1411 :-)))))


Ještě k té BU 116, co mě k tomu vedlo, ji vzít - její předchůdce BU 119 byla změřená na polygonu u Štourače a to co se naměřilo odpovídalo tomu, co uváděl alcad v prospektu! Viz obr. Tak sem tu BU 116 vzal. Taky sem to poměřil a spočítal a výsledek je taky dole. Plus graf alcadu v prospektu a pak graf z papíru přiloženýho přímo k anténě. Oba mají psaný dBd, ale jak vidíte, dost se liší :-) Simulace je jako vždy v dBi. A vyzařovací diagramy jsou na kanále s nejvyšším ziskem téměř totožné z katalogu i z výpočtu.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #116 kdy: 19. 03. 2019, 20:45:20 »
Jestli je ta výzva na 1411 míněna na mne, tak ji mám už stále připravenou. Horší je to kdy. Z práce chodím ještě po tmě a minimálně další dva víkendy mám plno. Jestli to vyjde, tak bych koncem března mohl udělat bandscan z Pradědu, ale jen na tranzistorák. Antény a spektrák netáhnu kyvadlem z Hvězdy a pak na běžkách. Takový magor fakt nejsem.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #117 kdy: 19. 03. 2019, 20:54:16 »
A na koho jinýho :-))) však jsme tady tři a půl a nikdo jinej si 1411 neskládá :-) Ty máš nějaký origoš kovoplast dipóly?


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #118 kdy: 19. 03. 2019, 22:09:56 »
Ano, preventivně jsem si koupil všechny tři originální dipoly 07, 09 a 11. V té době jsem ještě nevěděl, co se bude s DAB pásmem dít a J.Macoun ještě neudělal přepočet původních kanálových antén na celé DAB pásmo.
Jen je otázkou, co si představuješ pod takovým pojmem originál.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #119 kdy: 19. 03. 2019, 22:21:52 »
Já jen kvůli přesný rozměrům, kdyby si chtěl někdo jednoduše předělat nějakou anténu bez výroby dipolu s krabičkou, prvky nařeže a ráhno převrtá každej, ohnout pěkně dipol a krabice, to už je složitější.