Autor Téma: DAB/DAB+ Anténa VHF  (Přečteno 173279 krát)

omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #90 kdy: 10. 03. 2019, 19:36:56 »
Včera jsem dostal od rodiny volno, tak jsem  si vyrobil 1411 zkrácením prvků 1409. Dnes jsem měl v plánu ji vyzkoušet na obvyklém testovacím místě na Hraničkách. Sotva jsem nanosil věci do auta, tak začalo lít a vydrželo to až do večera.
Přesto jsem tam na 5 minut vyběhl a udělal alespoň první náhled. Zatím nic moc, anténa sice nebyla kompletně složená, chyběly jí první 4 direktory, které jsou na odděleném ráhně, takže to byla v podstatě 1011. I tak tato anténa dávala o 2dB menší výkon, než zkušební 4 prvková. Příště snad bude lepší počasí pro komlexnější posouzení. Mám nachystané i 4 různé symetrizační členy pro III.TV pásmo, jestli mezi nimi nebude rozdíl.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #91 kdy: 10. 03. 2019, 21:19:04 »
Asi s tam měl něco špatně, bez 4 dir by to mělo dávat kolem 10 dBi. Chtěl sem ti včera zavolat, co máš v plánu, ale tady chcalo už včera od poledne. Já sem dodělal tu dvb-t2 :-) Už sem to vrazil na půdu na PS13 K31, která na síto nejela, bere to pěkně odraz od kopečka naproti :-)


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #92 kdy: 10. 03. 2019, 21:39:44 »
já jsem neměl na výběr, s fenkou jsme se po 2 hodinách vrátili jako vodníci.

k věci: deprimuje mně, že bych měl ještě podezírat i symetrák; jeden mám origoš na tišťáku na svorky antény, jeden od Teroz s feritem a jednoho poláka s feritem.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #93 kdy: 11. 03. 2019, 16:22:19 »
Díky za vyčerpávající info, překvapuje mě široký použitelný rozsah s velmi slušným ziskem směrem dolů od uváděného krajního kanálu, až tak jsem to nečekal. Staršíí řada Sxxx (bez GL) byla užší, nebo ne?  :-))

Udělal sem ti v práci po chvilkách tu logper Iskru. Je to opět počítaný pro ideál fáz. Na těch 2 metrech to těch 10dBd ideálně má, i swr je ok, ale když to jen tak uřízneš, tak se to rozhodí. Na obr. je nalevo celá (2m), uprostřed uřízlá na 9 prvků (0,9m) a napravo uřízlá na 15 prvků (cca1,4m), tak to ještě celkem ujde, ale žádný zázrak, záleží kolik stála.


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #94 kdy: 12. 03. 2019, 23:27:51 »
Tak mě tak po deseti letech napadlo, nasimulovat si síto, který sem tehdy v roce 2009 ladil na pří slov. dvb-t na kanálech 68 a 69, tehdy ještě bez počítacího stroje :-) Pamětníci si vzpomenou na anténu, kterou sem tehdy nazval TVD21-69V. Simulace nyní potvrdila, co jsme tehdy naměřili, dokonce i přesně propad zisku na K29, který naměřil Enik, když jsem mu ji tehdy poslal na prověření. Pokud se tady náhodou objeví, jistě si vzpomene a potvrdí, zas tak staří zase nejsme :-) A i bez computerů jsme uměli něco solidního stvořit :-)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #95 kdy: 13. 03. 2019, 08:02:06 »
Tybrdo, ale ja si na to fakt pamatuju :D


Michal Škopík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #96 kdy: 13. 03. 2019, 08:05:21 »
Jak kritický je vliv ráhna na příjem DAB ve vertikální polarizaci? Použil jsem obyčejné pro H (dostatečné délky). Moc se mi nechce do úpravy (bude se ještě hodit do "definitivní" STA 2020).

Michal

P. S. Já si na to TVD také pamatuju. :-)
FM: tuner Sony ST-SA3ES // anténa Likov PAL14/=UKS14/
DAB: Vaten 14p + Teroz ULN 23 dB (via Johansson 6700)//Technisat DigiPal DAB+ a Digit 210
SAT: VU+ Duo2 // Gibertina 105+Inverto 80 // Inverto Black Quad+ Monoblok Twin


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #97 kdy: 13. 03. 2019, 08:13:28 »
Udělal sem ti v práci po chvilkách tu logper Iskru. Je to opět počítaný pro ideál fáz. Na těch 2 metrech to těch 10dBd ideálně má, i swr je ok, ale když to jen tak uřízneš, tak se to rozhodí. Na obr. je nalevo celá (2m), uprostřed uřízlá na 9 prvků (0,9m) a napravo uřízlá na 15 prvků (cca1,4m), tak to ještě celkem ujde, ale žádný zázrak, záleží kolik stála.
Díky chlape, 2ks LP 5045 z výprodeje i s poštou za 700, k něčemu se třeba budou hodit, třeba na dvojče na k21 v délce 1m se ziskem skoro 13dBd šoupnuté pod střechou... hotové raz dva, skoro nulová pracnost... uvidíme  ;)


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #98 kdy: 13. 03. 2019, 08:21:03 »
TVD21-69V - já si taky pamatuju  :D mám ju doma, momentálně na k56 + příd. direktory + symetrák z koax.smyčky... kdybyste to změřili na k56 tak by vám prasknul displej na měřáku  ;D


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #99 kdy: 13. 03. 2019, 18:06:57 »
Jak kritický je vliv ráhna na příjem DAB ve vertikální polarizaci? Použil jsem obyčejné pro H (dostatečné délky). Moc se mi nechce do úpravy (bude se ještě hodit do "definitivní" STA 2020).

Michal

P. S. Já si na to TVD také pamatuju. :-)

 Na anténu má vliv více či méně všechno co se kolem ní vyskytuje, včetně a hlavně země, pro vertikál to platí aspoň trojnásobně ( co se týká vlivu země). Laicky řečeno,každý prvek antény je jako prutová anténa bez protiváhy, takže ve vertikálu je vliv země a její vzdálenosti od antény značný. Proto se všechny výpočty a údaje dělají (nebo by aspoň měly) ve freespace (volný prostor, třeba jako vesmír nebo co já vím kilometr nad zemí, atp.) Někde sem to už tady asi jednou dával, vliv země se dá taky nasimulovat, je tam moře možností, jako třeba móře, poušť, atd. Stožár, a tedy i délka výložníku má taky vliv, může se stát, že při nějaké zrovna blbé pozici to na nějaké frekv. rozhodí swr a udělá propad zisku, ale zas tak extrémě tragický to nebude. Taková nějaká jednoduchá pomůcka je, že by délka výložníku (a tím tedy vzdálenost stožáru) měla být polovinu vzdálenosti dané antény ve dvojčlenné soustavě, takže čím delší anténa, tím delší výložník. Nijak víc sem se tím zatím nezabýval, akorát anténou s uchycením za reflektorem, jak to vyšlo nejlíp je taky tady v tomto vlákně. O jakou anténu se jedná, jaká je délka vyložení, průměr výložníku, průměr stožáru, jeho délka, pozice antény na něm,výška nad zemí, střechou, povrch - pak to můžu spočítat.


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #100 kdy: 14. 03. 2019, 23:27:24 »
Tak sem si dodělal celou "řadu" tří kusů krátkých (1,2m) antén pro "nové" pásmo dvb-t2 :-)


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #101 kdy: 14. 03. 2019, 23:31:02 »
A začal sem dělat na řadě tří delších (1,9m). Plus mám možná v plánu ještě tři nejdelší (cca 2,4m). Zdá se, že už je to trochu s křížkem po funuse, ale uvidíme :-)


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #102 kdy: 15. 03. 2019, 15:07:07 »
Prodloužená verze 2,5m vychází tedy asi takto:


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #103 kdy: 17. 03. 2019, 01:45:39 »
Dneska, vlastně včera, sem dodělal druhou s "trojřady" 1,9m. Udržet solidní zisk a F/B při dané délce je dost náročný, ale udržet SWR v celém pracovní pásmu pod 1,1 je už fakt brutální, mořil sem se s tím tři dny :-) Pokud by se někdo náhodou ptal, proč se tím vlastně tak jebu, tak prostě proto, že mě to jednak baví, druhak zajímá a treťjak proto, že sem už před víc než deseti lety při příjmu digitálu zjistil, že čím přesněji a precizněji si anténu postavím, tím víc z ní "vydojím" i s obyčejným zesákem a ani nezáleží na 1, 2 dB zisku. Už tehdy mě to vrtalo hlavou, ale SWR sem nějak nepřikládal význam, bral sem to tak nějak jako daný, navíc se tím prakticky nikdo nikde nezabýval, ani sem to neměl možnost nijak měřit, ani spočítat, s SWR se potýkali pouze ti, kteří vysílají, pro "běžný" příjem to nemělo smysl řešit a ani jaksi nebylo jak. Konkrétně sem nad tím začal přemýšlet po stavbě TVD21-69, když pak proběhlo měření (výsledky visí na parabole), chybovost podprahových signálů před korekcí byla až o čtyři řády nižší než u běžných antén (měřeno bez zes) a normálně to hrálo. Můžete mít super zes s šč třeba 0 , když je na anténě swr 2,3, klidně i víc, a to prostě bohužel běžně je, plus další nepřizpůsobení vnese symetrák, žádný běžný není ideální (nejlepší z možného je dobře udělaná sym smyčka z koaxu) a samotný vstup zesilovače taky běžně nebude ideálně přizpůsobený, všechno se to sečte a stejně ho to nějak "rozhodí". Prostě zesílí jen a jen to, co do něj nacpete. A s příchodem dvb-t2 i všichni profi montéři zjišťují, jaký je problém se zpracováním "poškozených" signálů. Řešení je x, já sem začal u prvního článku přijímacího řetězce :-) Jak časem ještě něco víc postavím, prověřím to a proměřím v terénu v konkrétních "problémových" situací, v blízkém okolí je jich dost :-)


karelos

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #104 kdy: 17. 03. 2019, 08:48:48 »
Dneska, vlastně včera, sem dodělal druhou s "trojřady" 1,9m. Udržet solidní zisk a F/B při dané délce je dost náročný, ale udržet SWR v celém pracovní pásmu pod 1,1 je už fakt brutální, mořil sem se s tím tři dny :-) Pokud by se někdo náhodou ptal, proč se tím vlastně tak jebu, tak prostě proto, že mě to jednak baví, druhak zajímá a treťjak proto, že sem už před víc než deseti lety při příjmu digitálu zjistil, že čím přesněji a precizněji si anténu postavím, tím víc z ní "vydojím" i s obyčejným zesákem a ani nezáleží na 1, 2 dB zisku. Už tehdy mě to vrtalo hlavou, ale SWR sem nějak nepřikládal význam, bral sem to tak nějak jako daný, navíc se tím prakticky nikdo nikde nezabýval, ani sem to neměl možnost nijak měřit, ani spočítat, s SWR se potýkali pouze ti, kteří vysílají, pro "běžný" příjem to nemělo smysl řešit a ani jaksi nebylo jak. Konkrétně sem nad tím začal přemýšlet po stavbě TVD21-69, když pak proběhlo měření (výsledky visí na parabole), chybovost podprahových signálů před korekcí byla až o čtyři řády nižší než u běžných antén (měřeno bez zes) a normálně to hrálo. Můžete mít super zes s šč třeba 0 , když je na anténě swr 2,3, klidně i víc, a to prostě bohužel běžně je, plus další nepřizpůsobení vnese symetrák, žádný běžný není ideální (nejlepší z možného je dobře udělaná sym smyčka z koaxu) a samotný vstup zesilovače taky běžně nebude ideálně přizpůsobený, všechno se to sečte a stejně ho to nějak "rozhodí". Prostě zesílí jen a jen to, co do něj nacpete. A s příchodem dvb-t2 i všichni profi montéři zjišťují, jaký je problém se zpracováním "poškozených" signálů. Řešení je x, já sem začal u prvního článku přijímacího řetězce :-) Jak časem ještě něco víc postavím, prověřím to a proměřím v terénu v konkrétních "problémových" situací, v blízkém okolí je jich dost :-)
Dovolím si vám trochu oponovat. Ten uváděný útlum odrazu pod -25dB bude asi pouze z počítačové simulace. Ani mne nějak nenapadá jak by se to dalo reálně změřit na impedanci 300ohm, co vím, tak SWR můstky jsou běžně k mání pro impedance 50 a 75ohm. A i kdyby to tak bylo, tak jak sám uvádíte, následuje symetrizační člen, koaxiální kabel, konektor a pak na konci řetězce jsme s bídou na některých kmitočtech na -10dB. Přidáním komerčního zasilovače ten konečný výsledek ještě zhoršíme, a to i v případě zde doporučovaného teroz 600, kdy nekvalitním f konektor na vstupu a použitý MMIC o vstupní impedanci 50ohm udělá své.