Autor Téma: DAB/DAB+ Anténa VHF  (Přečteno 173111 krát)

Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #75 kdy: 03. 02. 2019, 00:32:52 »
Už mi z toho jde hlava kolem a nemám čas se ani vys/pat :-) tak bych to prozatím uzavřel na 23YsurpaDAB+ víc se mi z toho asi vydojit prozatím, vzhledem k ještě max přijatelné konstrukční délce pro Vpol, nepodaří. Nenechte se zmást počtem prvků, celková délka antény je jen o 13CM! víc než Kathrein AV12. Různě zkrácené upravené varianty jsou možné. 15Ydab je postavená, čeká na symetrák a  reálný provoz. Taky sem udělal krátkou metrovou, levnou a jednoduchou na stavbu, pro běžný provoz, sestrojitelnou např z "odpadních kovoplastek, je to taková kombinace k6sti a 15Ydab, s SWR jsem se nijak moc netrápil, je cca kol 1,6, možná se k tomu ještě vrátím, nevím, prozatím bych ji na zkoušku vyrobil tak jak to je, pak se uvidí. Aby tady nebylo moc obrázků, načmáral sem to všechno do grafu Jindry Macouna, kdyby chtěl někdo přesné grafy, ať dá vědět. Jsou tam původní 3 ant. od p. Jindry, pak "krátká-levná,běžná 1,0m" , 15Ydab 1,3m, soustava 2x11k6sti d=2,6mx1,1m, kterou používá např. uživatel dxpetr, pak 23YsupraDAB+ (žlutě) a nakonec nahoře soustava 2x23Y (zeleně), která tak trochu už z rozměrů grafu vylezla :-) Asi p. Macoun netušil že by nějakej blázen postavil a zanesl tam takový dělo :-))) Uvidíme, třeba se někdo najde, když jsou nadšenci co si koupí 5-ti metrovou Körnerku na FM, tak proč ne tohle.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Matsonic

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #76 kdy: 26. 02. 2019, 17:27:37 »
A nemeli byste doporuceni na nejako pokojovou?


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #77 kdy: 26. 02. 2019, 18:08:11 »
Xmux, buď prosím při odpovědi tolerantní a velkorysý :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #78 kdy: 26. 02. 2019, 19:28:17 »
A nemeli byste doporuceni na nejako pokojovou?
Měli, kus drátu a vyzkoušet různá umístění.
Na chatě používám třeba dipól pověšený za záclonou z garnýže, aby nebyl vidět. Pak mám i anténu z dvojlinky. Chce to trochu fantazie. Univerzální řešení pokojové antény neexistuje.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #79 kdy: 26. 02. 2019, 19:53:08 »
Xmux, buď prosím při odpovědi tolerantní a velkorysý :)


Já su v klidu. A proti laickým dotazům nic nemám, trpělivosti mám dost. Stejně jako nemám nic proti náhražkovým nebo pokojovým anténám (viz tvoje skříň). Problém je v tom, že se žádná normální pokojová anténa nevyrábí a neprodává, nevím proč, všechno je to paskvil nahoněnej zesákem, alespoň teda většina, se kterýma sem se potkal. Pro kutila nejlepší bidiamond (biquad z kosočtverců) návodů na netu mraky. Něco koupit, sázka do loterie, nejlepší koupit v e-shopu, zkusit, když nepojede, vrátit a zkusit jinou, a jinou a jinou a jinou :-) třeba se zadaří. Záleží kde pán bydlí, jaký je tam čeho signál a co od toho očekává. Příliš málo informací, kdyžtak doplnit.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #80 kdy: 04. 03. 2019, 23:04:07 »
Tak to přeji mnoho úspěchů s experimentováním. Tuto oblast přenechávám fundovanějším odborníkům, kteří na to mají čas, chuť a prostředky. Každopádně dej vědět, jak to ve finále s tou 21 prvkovou anténou na DAB dopadlo. To by mě opravdu zajímalo.   

Musel sem ji složit, abych našel těžiště pro umístění třmenu, tak máš aspoň fotku. Někdy někde testnem, možná :-)


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #81 kdy: 08. 03. 2019, 22:02:06 »
Pro všechny normální, slušné lidičky a nadšence, kteří se mi ozývají na mail: Fakt dělám co můžu a co je v mých silách a momentálních mentálních i fyzických možnostech, ale už nemarodím a musím taky sem tam trochu pracovat, abych měl co do huby :-) Tak buďte, prosím, trochu trpělivý, pokud můžu, pomůžu, poradím a pokusím se vyřešit či alespoň navrhnout řešení, ale je toho jaksi čím dál víc a nejde naráz komunikovat se všemi. Jsem přeci jen, aspoň doufám, :-) taky jen člověk, se všemi obyčejnými každodenními starostmi a povinnostmi.


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #82 kdy: 09. 03. 2019, 00:46:42 »
Pro Petr Novotný: Možná i někoho dalšího :-) Dole máš výsledky pro S2045GL, dle rozměrů na stránkách Kovoplastu. Na K46 je to u tebe bohužel  v řiťu. Jinak vrchol zisku je na K38!!! Což jen potvrzuje, co jsem si léty praxe ověřil, před deseti lety už na netu mnohokrát psal (můžete klidně dohledat) a před třiceti lety "řešil" i s Tomášem Českým, že většina antén je "posunutá" min o jeden až dva kanály níž, než se udává. Tak nějak asi všichni vyšli z nějaké podobné "koncepce" a nějak to nikdo nijak neřešil, když to jakž takž fungovalo. Mě to ale štvalo a tak sem si vždycky všechny antény stavěl sám, i když to bylo o dost složitější než dnes.


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #83 kdy: 09. 03. 2019, 09:41:14 »
Graf přesně ukazuje poslední K45, což odpovídá značení S2045GL. Pokud si vzpomínám, antény řady ...GL měly v označení poslední kanál, takže to přesně sedí... anebo se pletu?


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #84 kdy: 09. 03. 2019, 10:56:21 »
To máš pravdu, poslední dvojčíslí udávalo nejvyšší použitelný kanál jak u řady S20XX, tak u "nové" řady S20XXGL, ale u S se max zisk uváděl na  nejvyšším kanálu 5-ti kan "pásma", kdežto u GL na středu jejich 7-mi kanálového pásma! Přitom jak vidíš, tak vrchol S2045GL je na K38. Což je už mimo pásmo, S2045GL= K39-K45, dle údajů výrobce. Pokud je průběh zisku všech 6-ti typů, 2026,2032,2039,2045,2052,2060 stejný (a není důvod proč by nebyl, ale počítat se mi to nechce), tak zjistíš, že když použiješ třeba konkrétně na K38 anténu 2045 místo 2039 (kterou by sis dle "katalogu" logicky koupil), budeš mít přes 2 dB zisku navíc a to už je celkem dost. Tohle mi vrtalo hlavou už před třiceti lety :-) a úplně konkrétně jsem si to ověřil před deseti, právě na K38 ze Skrzyczne. Proto sem si taky vždycky všechny antény stavěl sám, hlavně podle tabulky JM z AR, a fungovaly tak jak měly. Ale jinak antény dobrý, na to že vznikly před 40-ti, možná i víc lety.


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #85 kdy: 09. 03. 2019, 13:13:45 »
Díky za vyčerpávající info, překvapuje mě široký použitelný rozsah s velmi slušným ziskem směrem dolů od uváděného krajního kanálu, až tak jsem to nečekal. Staršíí řada Sxxx (bez GL) byla užší, nebo ne?  :-))


karelos

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #86 kdy: 09. 03. 2019, 15:17:03 »
Pro Petr Novotný: Možná i někoho dalšího :-) Dole máš výsledky pro S2045GL, dle rozměrů na stránkách Kovoplastu. Na K46 je to u tebe bohužel  v řiťu. Jinak vrchol zisku je na K38!!! Což jen potvrzuje, co jsem si léty praxe ověřil, před deseti lety už na netu mnohokrát psal (můžete klidně dohledat) a před třiceti lety "řešil" i s Tomášem Českým, že většina antén je "posunutá" min o jeden až dva kanály níž, než se udává. Tak nějak asi všichni vyšli z nějaké podobné "koncepce" a nějak to nikdo nijak neřešil, když to jakž takž fungovalo. Mě to ale štvalo a tak sem si vždycky všechny antény stavěl sám, i když to bylo o dost složitější než dnes.

Mám odzkoušenou chlumeckou 1043 a ta v toleranci 3dB obsáhne pásmo 520-720MHZ, strmý pokles zisku od 723MHz, max. zisk na 645-675MHz


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #87 kdy: 09. 03. 2019, 15:57:16 »
Řada 10XX zůstala beze změn, čili "5-ti kanálová", druhé dvojčíslí udávalo střed "pásma" (čili 1043 K41-K45) a vrchol zisku uváděl výrobce na nejvyšším kanále čili K45, což by tak celkem plus mínus autobus odpovídalo. Jak ale překopávali řadu 20XX z pětikanálové na sedmikanálovou, tak se jim to trochu rozhodilo.


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #88 kdy: 09. 03. 2019, 16:23:34 »
Pro Petr Novotný: Když ses podivoval, když jsem se ptal, jestli jsi na ty němce nezkusil síta - dole máš optimalizovaný malý síto se sítem z velkýho síta. Porovnej to s 2045. Jinak síto je skvělá, téměř zázračná anténa, když se dobře udělá. Přidám fotky dvojky z před deseti let + plus k tomu byl bezeztrátový slučovač-předzesilovač. Mimochodem s tranzistorem PHEMT, kterej používá Teroz třeba v zde zmiňovaným DAB zes. Chodilo to skvěle, když Slováci začli dvb-t ve vertikálu, plus pilot rak. dvb-tě, ale říkám, to je deset let, pro mě stará a známá věc :-)

A síto se šesti zářičema taky šlapalo na slováky skvěle, ideál tehdy na VJ K55,56,57.
« Poslední změna: 09. 03. 2019, 17:10:01 od Xmux »


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #89 kdy: 09. 03. 2019, 16:42:50 »
Ještě nějaký detaily k konstrukce 22Y, kdyby se chtěl někdo nechat inspirovat :-) I ve vertikálu je na tři a půl metru celkem solidně tuhá. I když, vždycky se dá všechno vylepšit :-)