Autor Téma: DAB/DAB+ Anténa VHF  (Přečteno 173105 krát)

Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #45 kdy: 19. 01. 2019, 21:43:41 »
Opravdu krátká verze (d=1,08m) pro uchycení za reflektor pro ty,co nemají mnoho místa nebo preferují
menší soustavy je 14Y, viz obr. Na vyladění SWR se ještě občas pracuje.
Měl bych zájem o rozměry 14Y, můžeš mi je poskytnout?. Psal jsem Ti mail na Tvoji 8 let starou adresu na seznamu...  :)
Ahoj, pomalu jsem na ní začal dělat a při tom jsem narazil na nějaké konstrukční zádrhely, tak jsem to musel docela překopat :-)  Teď to má vypočítaný parametry viz obr. SWR 1,1 - 1,2 , G 8,75-10,53-9,55 , F/B 17-25-27 dBi. Až to někdy dodělám, dám to někomu na vyzkoušení a pak ti dám vědět. Když už jsem byl u toho, tak jsem taky prověřoval vliv stožáru při V pol. a nejlíp mi z mnoha různých možností vyšel výložník d=0.7m svírající s ráhnem antény 45stupňů!!! Snad to bude ještě někoho zajímat :-)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #46 kdy: 19. 01. 2019, 21:47:12 »
Ach jo, tady to fakt stojí za … Jde poslat jen jedna příloha o vel. 500kB, to je jak za cara klacka, se nedivím,že sem nikdo nechodí!


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #47 kdy: 19. 01. 2019, 21:51:27 »
A ten stožár a výložník, jestli to někoho zajímá.


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #48 kdy: 21. 01. 2019, 00:08:43 »
Čím víc v tom "ležím", hloubám a pronikám do toho programu, tím víc variant, kombinací všeho a všelikých možností a eventualit řádově přibývá a je to šílený žrout času :-) Tak jsem to prozatím uzavřel na variantě 15Y s d=1,3m a pomalu to realizuju v praxi, samotného mě zajímá,jak se bude lišit reál od "papíru". Snad to brzo dokončím :-)


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #49 kdy: 24. 01. 2019, 20:07:44 »
Nějak nechápu vaši "poznámku" ohledně délky!?? Tahle anténa d=2,95m! Emme Esse 15RB3 d= 3,08m!! Kathrein AV12
d=3,37m!!! Kovoplast 1411 d=2,68m. Tak kterou "krátkou" 14-ti prvkovou anténu máte, prosím, konkrétně přesně na mysli??? Velice by mne to zajímalo a jistě nebudu sám. Děkuji za info.
Pro "hnidopichy" zkrácená 19Y o délce 2,6m, mírně zhoršené parametry viz obr.
K poznámce ohledně délky:
Reagoval jsem jen na poznámku o 19-ti nebo 21-prvkové anténě, 14-ti prvkové jsem pochopitelně neřešil, sám je používám a vím jak jsou dlouhé.

Přínos DAB Yaginy o délce větší než 3 lambda je diskutabilní, jednak kvůli délce, mechanické stabilitě, a hlavně velkými nároky na homogenitu pole.
Samozřejmě jsem všechny dostupné DAB antény testoval v terénu na slabých signálech, a nejlíp mi stále vychází stará dobrá Vatenka, bohužel současné chlumecké jsou spíše na zlost díky mizernému mechanickému provedení, které nevyváží ani dumpingová cena.
Kathrein antény jsou mechanicky i elektricky super, mají o něco vyšší zisk na konci pásma, ale cena je brutální. Velmi slušně chodí i 15RB3 od emmesse, až na celkem chatrné provedení.

Každý má samozřejmě jiné gusto a jiné finanční možnosti, ovšem kdo to s dx-ingem myslí vážně, tak využije všechny možnosti, jak zmaximalizovat zisk antén, tady se přímo nabízí spojování antén do soustavy, jak všichni víme, směrovost samostatné vertikální yagi antény je mizerná. Dvojče nezabere to tolik místa jako u FM pásma, výhoda je že se vysílá s vertikální polarizací, rozteče u dvojic se pohybují v rozsahu 1,2-1,6 m (dle antény), nevadí stožár a efekt je zaručen. Kvalitní předzesilovač je sice fajn, ale je až na 3.místě (na 1. místě je kopec, a na 2. anténa :) )

Kdo si chce hrát , může si vyzkoušet dvojče 2x11 prvků od K6STI viz:
http://ham-radio.com/k6sti/dab.htm
https://www.youtube.com/watch?v=2E5RKkvFaOE

Na listopadovém DX-kempu na Šumavě jsme testovali i dvojčata 2xTA1411 (s úpravou pro celé pásmo) a 2x15RB3, emme esse o prsa zvítězily  ;)  , díky inverzi jsme zachytili i DAB muxy ze švýcarska.


Petr

 


Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #50 kdy: 24. 01. 2019, 21:32:00 »
Zdravím. Vím, že mne neznáte (a já vás také ne), ale mně nemusíte téměř nic co se týká antén vysvětlovat a objasňovat (věřím, že davidkříž, enik, saxon, jirka procházka, pavel bárta a spousta dalších podobných "bláznů" potvrdí). Jinak jakékoli praktické zkušenosti jsou vždycky přínosem. Několik posledních let jsem byl z dost vážných důvodů dost mimo "dění", nyní, když se situace trochu stabilizovala, se k tomu pomalu zase vracím. I při své skromnosti :-))))) si troufnu tvrdit, že asi v této republice není nikdo, kdo by za posledních 37 let fyzicky postavil a odzkoušel tolik antén jako já. Z knihy Českého všechny! kromě logper a parascope, z tabulky Jindry Macouna všechny tipy na všechny pásma, swanky, šoktovky, hábéčka ,backfire, co kde kdy vyšlo a narazil jsem na to, postavil jsem, i 6-ti metrovou válcovou parabolu z plotu se dvěma tva v ohnisku, už si ani nevzpomenu co to všechno bylo a když to tak teď píšu, tak si říkám, že by to byla hodně obrovská hromada kovu :-) , postavil jsem i (pamětníci budou znát) "všesměrové dvoj vé - šipku přitlučené na prkně :-) . A koupil a zkusil vše (mimo fm) od kovoplastu,  PPmP, Unikomu a ještě ty z NDR, jak se jmenovaly už si nevzpomenu. O desítkách všemožných soustav nemluvím, takže nějaké drobné povědomí o anténách možná mám, v roce 1987 jsem "volný" čas na kolejích trávil korespondencí s Tomášem Českým "recenzí" chyb v jeho čerstvě vyšlé, všem známé publikaci (a že jich tam bylo, a dodnes je). Takže asi tak :-) lovu zdar a pokoj v duši všem lidem dobré vůle.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #51 kdy: 25. 01. 2019, 20:49:36 »
Kdo si chce hrát , může si vyzkoušet dvojče 2x11 prvků od K6STI viz:
http://ham-radio.com/k6sti/dab.htm
https://www.youtube.com/watch?v=2E5RKkvFaOE

Petr

pane jo.. vypadají jak jednovaječná. A v které televizi ten reklamní spot dávali?  ;)

co všechno na to chytnete?
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #52 kdy: 27. 01. 2019, 01:49:45 »
Nějak se to stalo, že díky omarovi3 se stejným tématem skáču mezi tímto vláknem a DAB+ jižní morava, tak pokud někdo chce, ať si najde :-) 15Ydab1,3m jsem už fyzicky postavil, snad se najde někdo, kdo ji testne. Vzhledem k přijatelným rozměrům jsem je spočítal i do malé soutavy  o velikosti 1,2x1,3m jednoduše upevněné na jednom výložníku, viz obr.


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #53 kdy: 27. 01. 2019, 03:00:27 »
Střed výložníku přímo na stožáru nijak neovlivní vyz. diagram soustavy, čili ani zisk. Takže vzhledem k celkovým rozměrům to vypadá na solidní zařízení pro lovce s nedostatkem místa. Navíc jsou všechny prvky vodivě spojeny s ráhnem a SWR je v celém pásmu pod 1,3 , čímž splňuje anténa všechny platné ČSN.


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #54 kdy: 27. 01. 2019, 03:32:08 »
Uvidíme jak bude fungovat v praxi, ale je reálný předpoklad, že vypočítané parametry se potvrdí, stejně jako např. u Körnerek nebo K6sti, který jsem v rámci objektivity a srovnání nasimuloval ve stejném programu a výpočty se shodují a odpovídají.
V některém dávnějším vláknu taky omar řešil "něco" rozměrově ještě rozumného na vertikal v FM, tak jsem si s tím trochu hrál a jelikož Körner9.2 se mi zdála už dost velká ( 1.9x1.0x2.0m) "vylezlo mi z toho po několika hodinách 7YFM 1.75x0.95x1.55m, viz obr. Mimochodem i tu Körnerku sem upravil, porovnejte rozdíl v zisku na spodku pásma, F/B i SWR , takže vše se dá nějak zlepšovat, když se zadaří. SWR u 7YFM třeba ještě vyladím, když se mi bude chtít a půjde to. Mě příjem DAB a FM nezajímá, ale ten 7-mi prvek asi ještě postavím, třeba se bude někomu hodit :-) Za chvíli už jdu domů a do pelechu, tak dobrou :-)


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #55 kdy: 28. 01. 2019, 21:53:52 »
Koho snad zajímá a sleduje tohle vlákno, sledujte i "DAB Jižní Morava". A nepovažujte to za info pro trotly, to jen tak pro pořádek. Případné hulvátské poznámky nechte stranou, všechna fóra jsou jimi zahnojená dost a dost, buďme jen prostě lidé.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #56 kdy: 28. 01. 2019, 22:49:21 »
Mě teda překvapuje, že se nám do toho ještě nikdo nenavezl s nějakou jízlivou poznámkou. Že by se blýskalo na lepší časy?
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #57 kdy: 29. 01. 2019, 00:11:04 »
Nechci být zbytečný pesimista, ale spíš to bude tím, že tu diskutují tak cca 4 lidé :-)))


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #58 kdy: 29. 01. 2019, 00:33:37 »
Pro "zbytek" mimo omar3 : Pokud se tu vyskytuje nadšený mobilní i pevný DAB dx-er, který si chce pořídit 2xKathrein AV12, tak za ty prachy, 5k, jsem mu ochoten postavit 2xXmux21YdabXtreme. Ty peníze padnou jen na matroš, práce bude tak 10Kč/hod. Celková délka je 3.015m, tj. o 3cm víc než 15-ti prvková EmmeEsse a o 34cm míň než AV12. Celkové SWR soustavy se mi podařilo nacpat na a pod 1,3, ost. par. viz obr. G= 13/16,3/15,9dBi, F/B=17,2/33,1/39dBi,SWR=1,3/1,1/1,2. Proč bych to za ty prachy dělal se mě neptejte :-) Rybáře, který celej den mrzne u díry vysekané v ledu a chytne h.... , se taky neptáte proč! Prostě proto :-)))


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #59 kdy: 29. 01. 2019, 01:00:56 »
Tohle bych měl asi napsat do sekce "analogový rozhlas", ale prdím na to, stejně je to tam už mrtvý. Jak jsem přemýšlel a dělal na něčem "rozumným" na FM vertikal, tak sem pátral na netu, co na to kdo používá, a našel sem akorát někoho z Maďarska se dvěma körnerkama9.2. Což mě pak dovedlo na web antennenland, kde ty körnerky prodávají. Za 100 euro. Tam uváděný zisk v dBi přesně odpovídá tomu, co mi vypadlo z 4NEC2. Ale po mechanické stránce mě ta "hromádka drátů", který dodávají docela vyděsila! Za ty peníze to komukoli vyrobím taky a ještě s už uvedeným vyladěním. A konstrukčně to všechny z nás přežije!