Autor Téma: DAB/DAB+ Anténa VHF  (Přečteno 173088 krát)

Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #30 kdy: 07. 01. 2019, 12:11:01 »
Právě že tahle má celkovou délku "jen" 2,95 m!

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #31 kdy: 07. 01. 2019, 12:45:33 »
Hezký, to by šlo. To je tvůj výtvor nebo je to odněkud okopírováno?
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #32 kdy: 07. 01. 2019, 13:22:28 »
Kdysi dávno by se mě tvoje otázka dotkla, dnes už to přecházím s úsměvem. Je ještě "ekonomická" 19-ti prvková verze, kde je celková délka jen 2,6m, čili ještě o 8cm kratší než 1411 (upr. p. Macounem a trochu doladěná mnou). Zisk se sníží cca o 0.5 dB. Dá se ještě dál zkracovat a poté dolaďovat na optimum k dané délce, ale kdo rozhodne, co je ještě krátké a co už dlouhé??? :-) Ještě dolaďuju tu 11Ydab (cca 1,2m) pro uchycení za reflektorem kvůli vertikálu, to je ještě tak únosná délka pro mechanickou stabilitu. Ke stavbě se kdoví kdy dostanu, pokud vůbec, už to bohužel není jako za starých dobrých časů :-)


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #33 kdy: 07. 01. 2019, 14:15:52 »
Kdyby někdo dokázal dodat přesné rozměry 15RB3 (Emme Esse) a AV12-Multika125 (Kathrein) bylo by asi pro někoho zajímavé je také nasimulovat, co z toho vyleze. Mě osobně by nejvíc zajímalo, jak je na tom SWR(PSV,ČSV), jestli se s tím někdo trápil. Dle AR08/2016: 15RB3 - d=3,08m  G=10-12,9dBi  F/B=15-32dBi, AV12 - d=3,37m  G=8,8-13,6dBi  F/B=19-22dBi. Co se týká HB9CV, dělal jsem na 5-ti prvkové pro pásmo 88-108MHz, základ vycházel docela zajímavě, ale fázovací vedení je docela oříšek, je mnohem více frekvenčně závislé než prvky samotné antény, takže dál zatím nevím, asi tudy cesta nepovede, Kornerka při srovnatelných rozměrech (stejná délka) bude jednodušší, takže zkoušet HB9CV pro DAB (kde je třeba ještě větší šířka pásma) bude asi problém, uvidíme. Co je zajímavé, tak to, že 5-ti prvek HB9CV má s jednoduchým reflektorem stejné F/B jako Korner s rozměrným 3-prvkovým, to by mohla být "relativní" výhoda.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #34 kdy: 07. 01. 2019, 15:47:52 »
Záměrem mého dotazu nebylo se někoho dotknout, ale zjistit, zdali se dá na tuto anténu někde podívat. Myslím alespoň fotografii skutečného provedení. Jestli ji někdo někde vyrábí nebo už má nainstalovanou. Ty barevné bublinky sice dávají tušit rozmístění prvků, ale ne celou nosnou konstrukci. Mě tedy pro DAB zajímají spíše antény, které se kotví za reflektorem, což by mohl být případ HB9CV. Nyní tam mám LP Fracarro, ale není to úplně ono.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #35 kdy: 07. 01. 2019, 16:20:51 »
V reálu se na ni nedá podívat. Tak jako se nedalo dřív v reálu podívat např. na Kornerky, dokud si k tomu Korner nesedl, nenavrhl, nespočítal, nezoptimalizoval a pak nevyrobil. I když nevím, jestli je vyráběl konkrétně on sám, spíš ne :-)  . Samotná mechanická konstrukce už není pro zručného "mechanika" žádný zásadní problém, dnes jsou veškeré potřebné komponenty a materiály běžně dostupné a žádné speciální vybavení "dílny" není pro vlastní výrobu třeba. Komu se s tím nechce "otravovat", nechá si někde vyrobit, dnes je vše jen otázka peněz. Antény pro montáž za reflektorem budou vždy ty kratší, z čehož vyplývá menší zisk, zvolit vhodný kompromis musí už každý sám (jaká délka, jaká hmotnost, jaká polarizace a jaká plocha "reflektorové stěny" je ještě přijatelná?). Když mám stavět, tak co mám stavět?


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #36 kdy: 08. 01. 2019, 15:26:29 »
Tak to přeji mnoho úspěchů s experimentováním. Tuto oblast přenechávám fundovanějším odborníkům, kteří na to mají čas, chuť a prostředky. Každopádně dej vědět, jak to ve finále s tou 21 prvkovou anténou na DAB dopadlo. To by mě opravdu zajímalo.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #37 kdy: 08. 01. 2019, 15:49:59 »
Kdyby někdo dokázal dodat přesné rozměry 15RB3 (Emme Esse) a AV12-Multika125 (Kathrein) bylo by asi pro někoho zajímavé je také nasimulovat, co z toho vyleze. Mě osobně by nejvíc zajímalo, jak je na tom SWR(PSV,ČSV), jestli se s tím někdo trápil. Dle AR08/2016: 15RB3 - d=3,08m  G=10-12,9dBi  F/B=15-32dBi, AV12 - d=3,37m  G=8,8-13,6dBi  F/B=19-22dBi. Co se týká HB9CV, dělal jsem na 5-ti prvkové pro pásmo 88-108MHz, základ vycházel docela zajímavě, ale fázovací vedení je docela oříšek, je mnohem více frekvenčně závislé než prvky samotné antény, takže dál zatím nevím, asi tudy cesta nepovede, Kornerka při srovnatelných rozměrech (stejná délka) bude jednodušší, takže zkoušet HB9CV pro DAB (kde je třeba ještě větší šířka pásma) bude asi problém, uvidíme. Co je zajímavé, tak to, že 5-ti prvek HB9CV má s jednoduchým reflektorem stejné F/B jako Korner s rozměrným 3-prvkovým, to by mohla být "relativní" výhoda.
EmEssu ti o víkendu poměřím


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #38 kdy: 08. 01. 2019, 19:27:25 »
Tak to přeji mnoho úspěchů s experimentováním. Tuto oblast přenechávám fundovanějším odborníkům, kteří na to mají čas, chuť a prostředky. Každopádně dej vědět, jak to ve finále s tou 21 prvkovou anténou na DAB dopadlo. To by mě opravdu zajímalo.   

Takhle dlouhá yagina je dle mého názoru zbytečnost. Podstatně větší užitek je z dvojice 14-ti prvkových antén, u vertikálu je to jednak dobře realizovatelné, jednak se takto dosáhne většího přírůstku zisku a HLAVNĚ se zlepší směrovost, která u vertikální yaginy není slavná.  Jednou, i když dlouhou yagi anténou tohoto rozhodně nelze dosáhnout.


Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #39 kdy: 09. 01. 2019, 15:24:33 »
Nějak nechápu vaši "poznámku" ohledně délky!?? Tahle anténa d=2,95m! Emme Esse 15RB3 d= 3,08m!! Kathrein AV12
d=3,37m!!! Kovoplast 1411 d=2,68m. Tak kterou "krátkou" 14-ti prvkovou anténu máte, prosím, konkrétně přesně na mysli??? Velice by mne to zajímalo a jistě nebudu sám. Děkuji za info.
Pro "hnidopichy" zkrácená 19Y o délce 2,6m, mírně zhoršené parametry viz obr.      


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #40 kdy: 09. 01. 2019, 15:33:35 »
Ahoj Davide, (a všechno nej do nového roku!)
jestli se ti to chce měřit, tak je to ale třeba učiniti opravdu přesně :-) aby to mělo nějakou objektivitu.
Včetně rozteče "ramen" dipólu a vše na středy drátů :-) L.

Opravdu krátká verze (d=1,08m) pro uchycení za reflektor pro ty,co nemají mnoho místa nebo preferují
menší soustavy je 14Y, viz obr. Na vyladění SWR se ještě občas pracuje.


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #41 kdy: 09. 01. 2019, 18:48:09 »
PS: Možná by pan dxpetr, jakožto prodejce výše zmíněných antén, mohl dodat jejich přesné rozměry, kdyby se mu chtělo


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #42 kdy: 12. 01. 2019, 20:58:47 »
mám původní 1411 o tom že se da nějak modifikovat jsem nekde četl, neba ještě jedna modifikace s kracením prvků?
ta modofikace s přidáním direktorů zvedne zisk na "konci pásma" ale která jej zvedne aspon trochu i na jeho začátku?
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #43 kdy: 13. 01. 2019, 13:32:08 »
Opravdu krátká verze (d=1,08m) pro uchycení za reflektor pro ty,co nemají mnoho místa nebo preferují
menší soustavy je 14Y, viz obr. Na vyladění SWR se ještě občas pracuje.
Měl bych zájem o rozměry 14Y, můžeš mi je poskytnout?. Psal jsem Ti mail na Tvoji 8 let starou adresu na seznamu...  :)


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #44 kdy: 13. 01. 2019, 13:39:41 »
Jaroslav Honzík - návod J.Macouna z AR 09/2016