Autor Téma: DAB/DAB+ Anténa VHF  (Přečteno 173090 krát)

Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #15 kdy: 12. 08. 2013, 08:34:26 »
Pokud na sebe příspěvky přímo mavazují a ani je nedělí velký časový interval, je opravdu nutné k jednořádkovému názoru vždy přibalit i veškerou předchozí diskuzi? K přehlednosti webu to moc nepřidá. ??? :-X :'(
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


DxSi

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #16 kdy: 20. 08. 2013, 04:18:30 »
uvažujem že by som si postavil nejakú výkonu antenu pre DAB  idealne zo 6mm priemeru  vlastne mi ostali dve Supersonic FM antény a už máju len čestné miesto v pivnici takže materiálu mam dostatok.Vedel by niekto odporučiť schému pre stavbu DAB antény?
DAB/receiver: Yamaha RX-V500D Anténa 15RB3 Emme Esse
DAB/autoradio:Dension DAB+U 3gen., Dension vnitřní aktivní anténa
SONY XDR-P1DBP, silvercrest sird 14 c3, DAB/Imperial Dabman 20
sat:Vu+Solo4K, Dreambox DM 8000 HD PVR ,Gibertiny 105cm
FM/: SONY ST-SE 700 antena UKS14 (čestne miesto v pivnici)


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #17 kdy: 31. 12. 2018, 22:31:00 »
Vím,že už je to relativně dlouho,co skončila debata v tomto vlákně, ale jsem si jist,že i nyní, a možná že nyní o to více, budou mnohé zajímat skutečné parametry antény 1411. I mě samotného více než příjemně překvapily. Až tedy na slabší F/B na spodku pásma, ale jinak průběh zisku a zejména SWR na dobu svého vzniku dá se říct "dokonalý" :o) Pokud tedy máte skutečně původní 1411, rozměry se dají dohledat na stránkách Kovoplastu Ch/n/C. Ověření parametrů proběhlo simulací v programu 4NEC2, o jehož spolehlivosti nelze pochybovat!, neboť ho používá a užívá k ověřování a prověřování NEJVĚTŠÍ a nejslavnější český anténní GURU, ctihodný p. JINDRA MACOUN! Záměrně píši velkými písmeny, neboť bez tohoto pána, a hrstky jemu podobných, by hodně z nás, včetně asi většiny českých profi výrobců antén, a možná i nejen českých, bylo v řiti! :o)  (viz například téměř nekonečná série článků a ant. tématikou v AR za poslední cca 40 let!!!). Kdo by si chtěl 1411 ještě trochu a velice jednoduše vylepšit, může přidat 2 direktory, při zachování dané posloupnosti, a získá tak za velmi málo peněz "dělo", kterému se nevyrovnají antény X-krát dražší! Simulace jsou pro FreeSpace a pro pro nás důležitější RealGround pro výšku 5m nad zemí. Bylo by určitě zajímavé nasimulovat a prověřit i další a dražší antény, k tomu mi ale chybí přesné, podrobné rozměry.


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #18 kdy: 31. 12. 2018, 22:34:11 »
Příloha je prý velká, takže ještě par. pro 1411+2.


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #19 kdy: 31. 12. 2018, 22:48:27 »
A ještě FreeSpace pro 1411+2. Krásný,šťastný a úspěšný celý nový rok! :o)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #20 kdy: 01. 01. 2019, 11:45:36 »
Člověče, ty máš starosti hodinu a půl před silvestrovskou půlnocí. Až zcela procitnu, tak se na to podívám.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #21 kdy: 02. 01. 2019, 21:15:36 »
Vím,že už je to relativně dlouho,co skončila debata v tomto vlákně, ale jsem si jist,že i nyní, a možná že nyní o to více, budou mnohé zajímat skutečné parametry antény 1411. I mě samotného více než příjemně překvapily. Až tedy na slabší F/B na spodku pásma, ale jinak průběh zisku a zejména SWR na dobu svého vzniku dá se říct "dokonalý" :o) Pokud tedy máte skutečně původní 1411, rozměry se dají dohledat na stránkách Kovoplastu Ch/n/C. Ověření parametrů proběhlo simulací v programu 4NEC2, o jehož spolehlivosti nelze pochybovat!, neboť ho používá a užívá k ověřování a prověřování NEJVĚTŠÍ a nejslavnější český anténní GURU, ctihodný p. JINDRA MACOUN! Záměrně píši velkými písmeny, neboť bez tohoto pána, a hrstky jemu podobných, by hodně z nás, včetně asi většiny českých profi výrobců antén, a možná i nejen českých, bylo v řiti! :o)  (viz například téměř nekonečná série článků a ant. tématikou v AR za poslední cca 40 let!!!). Kdo by si chtěl 1411 ještě trochu a velice jednoduše vylepšit, může přidat 2 direktory, při zachování dané posloupnosti, a získá tak za velmi málo peněz "dělo", kterému se nevyrovnají antény X-krát dražší! Simulace jsou pro FreeSpace a pro pro nás důležitější RealGround pro výšku 5m nad zemí. Bylo by určitě zajímavé nasimulovat a prověřit i další a dražší antény, k tomu mi ale chybí přesné, podrobné rozměry.
Ty žiješ? :)


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #22 kdy: 02. 01. 2019, 22:14:48 »
Teď už snad trochu ano.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #23 kdy: 03. 01. 2019, 15:00:09 »
Tak to máme další posilu.
Mě antény DAB a FM zajímají, ale ne až takhle do hloubky. Maximálně si upravím kanálové antény pro celé III.tv pásmo podle návodu J.Macouna z AR 09/2016. Šlo by v tom tvém programu přeměřit upravené antény původně určené pro nižší kanály? 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #24 kdy: 04. 01. 2019, 00:23:17 »
Pokud mám k dispozici kompletní přesné rozměry, tak téměř jakoukoli anténu ,Yagi jdou teď už rychleji, už mám předdefinovaný základní souřadnice a zbytek doplňuju konkrétně. Koukal jsem se na to AR09/2016 a koukám, že mě Jindra s tou 1411 o dva roky předběhl :-) . A opět jako vždycky je ta jeho úprava geniálně jednoduchá a přitom maximálně účinná.


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #25 kdy: 04. 01. 2019, 00:36:23 »
Povedlo se mi dohledat rozměry na Korner 9.2 , tak jsem ji taky ověřil, je fakt hodně dobrá, vyhráli si s ní, jedno vytunění se mi tam ještě podařilo udělat. Simulace jsou ve FreeSpace, zisky v dBi, stejně tak i pro 1411/Macoun.


DT-amater

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 89
    • Zobrazit profil
    • Navod na zhotoveni dvojite kosoctverecne anteny pro UHF
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #26 kdy: 05. 01. 2019, 14:35:05 »
Byl by ochoten a dokázal by někdo přepočítat rozměry oblíbené Yagi antény UKS14 pro dálkový příjem VKV na příjem v III. pásmu (DAB)?


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #27 kdy: 05. 01. 2019, 16:16:17 »
A jaky to ma smysl? Drtiva vetsina VHF III vysilani je vertikal, toto je ciste horizontalni antena. Navic davno prekonana. SMysluplnejsi jsou dve yaginy vedle sebe (nad sebou).


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #28 kdy: 07. 01. 2019, 00:51:02 »
Nebo si nechat postavit tuhle. Právě jsem dokončil, nic lepšího asi nikde není.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« Odpověď #29 kdy: 07. 01. 2019, 10:03:47 »
Na papíře to vypadá dobře, ale co praktická realizace?
15 prvková anténa z Kovoplastu má délku 3m, tato 21 prvková má o 5 direktorů víc, takže mi vychází délka kolem 5m. S ohledem, že by měla být otočená do vertikálu, tak mi to připadá, že je to už za hranicí rozumné konstrukce a umístění. Až ji budeš mít na střeše, tak pošli fotku.   

Jak by vypadaly parametry HB9CV přepočítané na DAB pásmo?
« Poslední změna: 07. 01. 2019, 10:18:49 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML