Autor Téma: Slouceni trech uhf anten  (Přečteno 19083 krát)

Petr Tobolka

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Slouceni trech uhf anten
« kdy: 21. 07. 2013, 14:28:37 »
Potreboval bych poradit jak sloucit 3 uhf anteny.Mam jednu na Hostalkovice kanal 37 48 54 druhou na Velky Javornik 42k a treti chci dat na SK Krizava kanal 32 35 52.Ostravu a Javornik mam slucovac 42k a rest.Chci pouzit alcad 356 se dvěma uhf vstupy do jednoho dam to co mam slouceno a do druhého ty slovaky ale když dam kanálovou propust na ten svod z sk mel by se dat i před to slouceni na ty Hostalkovice?Nebo jak to nejlepe sloucit?Nebo jak se to spravne zapojuje?Jakeho výrobce bych mel  pouzit na tu propust je antech a teroz kterého výrobce doporučujete?Poradite někdo?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Slouceni trech uhf anten
« Odpověď #1 kdy: 21. 07. 2013, 15:00:17 »
Bez znalosti úrovní jednotlivých signálů v místě příjmu, se nedá poskytnout po netu jakákoliv rada, vždy se musí na místě uvažovaného příjmu provést měření úrovní (a ostatních parametrů) DVB-T signálů. Teprve potom lze vyhodnotit příjmové podmínky a navrhnout adekvátní řešení!! Navíc vzhledem k blízkosti uvažovaných slučovaných tv kanálů K35 a K37, dále K52 a K54 nebude sloučení jednoduché! Je nutno znát, i úrovně K37 a K54, přijímaných anténou pro K35 a K52. Pokud chceš mít zajištěn kvalitní a dlouhodobě stálý příjem, obrať se na místní odbornou firmu, která provede měření, vyhodnocení a navrhne edekvátní řešení! Snahou o samo-domo instalaci akorát přijdeš o peníze (budeš nakupovat spoustu komponent stylem "pokus - omyl"), čas a v neposlední řadě i o spoustu "nervů", kdy ti to nebude fungovat, tak jak by mělo. Jediná sázka na jistotu = svěření instalace místní ODBORNÉ firmě.
« Poslední změna: 21. 07. 2013, 15:34:10 od Stasi-DDR »
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


Amos Komenski

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni trech uhf anten
« Odpověď #2 kdy: 21. 07. 2013, 15:10:46 »
Nejprve si, prosím, uvědomte, že i když jakoby fyzicky slučujete 3 antény, ve skutečnosti slučujete signály z nich jdoucí a bez znalosti jejich úrovní na jednotlivých kanálech (včetně nežádoucích úrovní z ostatních antén), lze jen těžko doporučit ideální slučovač. Obyčejné levné slučovače mívají totiž problém zejména u blízkých kanálů (ve Vašem případě 52/54, resp. 35/37) a případná další rozšiřování (nyní např. Muxy 4 a RS7 na kanálech 45 a 38) jsou pak tvrdým oříškem. Ve vašem případě bych se přiklonil nejspíše k užití nějakého programovatelného zesilovače se 3 vstupy nastaveného měřícím přístrojem. Některé programovatelné zesilovače mívají dokonce i jakousi primitivní automatiku pomáhající správně nastavit výstupní úroveň.

A samozřejmě souhlas se Stasi-DDR....
« Poslední změna: 21. 07. 2013, 15:12:43 od Amos Komenski »


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Slouceni trech uhf anten
« Odpověď #3 kdy: 21. 07. 2013, 15:32:10 »
Pokud jsme u těch programovatelných zesilovačů, tak by vyhovělo něco takového:

http://shop.atoselektro.cz/johansson-zesilovac-6630-super-profiler-_d2695.html

Jednou jsem ho instaloval na RD a vcelku to fungovalo. Samozřejmě se to nedá srovnat s technologií ALCAD nebo TELEVÉS, ale pro běžné domácí použití (RD, malá bytovka) se to použít dá. Má to i konverzi dvou UHF tv kanálů, což by pro jeho případ bylo ideální. Ovšem je k němu potřeba i tato programovací jednotka:

http://shop.atoselektro.cz/johansson-programator-6565-_d19032.html

Ale ta by se snad na prvotní naprogramování dala někde zapůjčit oproti kauci.

Ovšem bez znalostí úrovní jednotlivých DVB-T signálů a tím i naprogramování jednotlivých filtrů a jejich útlumů v tomto zesilovači se to nastavit nedá. Takže bez měřícího přístroje se to zkrátka NEOBEJDE!!

Jinak platí, co napsal Amos Komenski!

Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re:Slouceni trech uhf anten
« Odpověď #4 kdy: 21. 07. 2013, 15:37:57 »
Potreboval bych poradit jak sloucit 3 uhf anteny.Mam jednu na Hostalkovice kanal 37 48 54 druhou na Velky Javornik 42k a treti chci dat na SK Krizava kanal 32 35 52.Ostravu a Javornik mam slucovac 42k a rest.Chci pouzit alcad 356 se dvěma uhf vstupy do jednoho dam to co mam slouceno a do druhého ty slovaky ale když dam kanálovou propust na ten svod z sk mel by se dat i před to slouceni na ty Hostalkovice?Nebo jak to nejlepe sloucit?Nebo jak se to spravne zapojuje?Jakeho výrobce bych mel  pouzit na tu propust je antech a teroz kterého výrobce doporučujete?Poradite někdo?
Jedna z možností:

V Terozu udělají 2 vstupový slučovač 37,48,54 / 42, tohle do prvního vstupu AM356. Do druhého vstupu tříkanálovou propust 32,35,52.
Průchodnost pro napájení dle místních podmínek.  AM356 nehulte naplno. Max milimetr od dorazu, jinak produkuje sračky a kvalita jde do kopru.

Bez měření je to základní nástřel. Nejsou známé úrovně a jak to budou prznit nežádoucí signály, ale základní selektivita je zajištěna.
Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Slouceni trech uhf anten
« Odpověď #5 kdy: 21. 07. 2013, 15:53:07 »
Jenomže nezapomínejme, že na K37+54 vysílá i LH nejenom Hošťálkovice. nevíme sice, kde dotyčný tuto "instalaci" chce provést, ale několikrát jsem se v STA po různých rádobyanténářích s podobným řešením setkal (jeden UHF K37+48+54, druhý UHF K32+35+52 směr Žilina a téměř ve shodném směru byla s přímou viditelností i LH na K37+54) a nikdy to pořádně nefungovalo, protože přes propust K32+35+52 šla přijímat i LH, která negatívně ovlivňovala příjem na shodných kanálech z Ostravy. Musely se použít KV, případně měniče kmitočtů ALCAD PC525.
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re:Slouceni trech uhf anten
« Odpověď #6 kdy: 21. 07. 2013, 16:22:53 »
Holt jsme zase u měření.

Vzpomínám si na jednu akci Brno venkov, kde mastič dal 2 uhf antény. První na Kojál a druhou přes slučovač 27+56/rest na SK Bratislavu. Jaksi nezohlednil přímou viditelnost na Děvín a preecho Hády. Něktrým lidem to padalo na hubu a ladili hraniční Praděd, který tam prolezl. A to ještě slováky zesiloval UHF 16dB, kteří jsou s Děvínem skoro v zákrytu.
Jediná selektivita byla slučovač 27+56/rest. Na malou bytovku při popsaných podmínkách docela hustý.

Přitom jsem na podobném QTH slučoval 9 MUXů z 6ti antén a do slučovače už leze jen to co má. Takže to lze.
http://2i.cz/133785af7c
Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Slouceni trech uhf anten
« Odpověď #7 kdy: 21. 07. 2013, 16:52:00 »
Pěkná práce. Samozřejmě, že to lze, za dodržení přesných pravidel. Jenže tohle je pro normálního koncáka (a mnohdy i těch patlalofirem), bez měřáku neřešitelný problém. Jednou jsem se dokonce setkal s instalací po jednom rádobyodborníkovi v STA kde byl zes. a v jednom UHF vstupu anténa na Hladnov, bez jakékoliv kanálové propusti, v druhém UHF vstupu druhá anténa na Skrzyczné (ve stejném směru s odchylkou 10st. i vysílač LH se stejnými tv kanály jako Hladnov). Obě antény byly LP45. No jak to asi (ne)fungovalo si lze snadno představit. Onen "odborník" byl vybaven měřákem, který měřil pouze úrovně v dB/uV...! A to jsou v naší oblasti i lepší "špeky". Místní K54 (SFN Hladnov, Hošťálkovice, LH, Radhošť) a K55 (SFN Skrzyczné + Katowice), další místní K48 (SFN Hladnov, Hošťálkovice,) a vedle K49 (Katowice, kde nejde K58 ze Skrzyczného).Rozdíly ve vstupních úrovních klidně i 35dB. Tady už pomůžou jenom selektívní KV (ZG431 od ALCADU) a kde ani ony ne, tak jenom konverze. A navíc nedávno kombinace K37 (MPX2, SFN Hošťálkovice 100kW - Hladnov 10kW) a K38 (RS7, Hladnov 10kW). Takže opět bez vysoce selektívních prvků skoro neřešitelné.
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Re:Slouceni trech uhf anten
« Odpověď #8 kdy: 21. 07. 2013, 21:18:24 »
S moduly ZG od Alcadu mam dobre zkusenosti vcetne sousednich kanalu, kde jeden je hodne silnej a druhy na hranici prijmu.
Takto mam nemecke MUXy vs silne Ceske MUXy.
 
Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653


YABAKA

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 546
    • Zobrazit profil
Re:Slouceni trech uhf anten
« Odpověď #9 kdy: 21. 07. 2013, 21:31:29 »
V analogu ty zesilovače řady 905 moc dobře nechodily, pokud se bavíme o kanál vedle kanálu. A v digitálu je potřeba mít vyvážené úrovně, aby to šlo použít, takže signál přímo z antény také nehrozí a je potřeba to ještě prohnat přes PC525.
Lukáš Polák = totální zakomplexovaný idiot


Amos Komenski

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni trech uhf anten
« Odpověď #10 kdy: 22. 07. 2013, 20:19:45 »
Vy toho, Tobolko, nechápete povícero. Směr Ostrava máte ještě Mux4 a Mux RS7 a v budoucnu i plánovaný další, kdežto Kojál má jen 3 Muxy a zcela jiné kanály.


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni trech uhf anten
« Odpověď #11 kdy: 25. 07. 2013, 15:24:30 »
Holt jsme zase u měření.

Vzpomínám si na jednu akci Brno venkov, kde mastič dal 2 uhf antény. První na Kojál a druhou přes slučovač 27+56/rest na SK Bratislavu. Jaksi nezohlednil přímou viditelnost na Děvín a preecho Hády. Něktrým lidem to padalo na hubu a ladili hraniční Praděd, který tam prolezl. A to ještě slováky zesiloval UHF 16dB, kteří jsou s Děvínem skoro v zákrytu.
Jediná selektivita byla slučovač 27+56/rest. Na malou bytovku při popsaných podmínkách docela hustý.

Přitom jsem na podobném QTH slučoval 9 MUXů z 6ti antén a do slučovače už leze jen to co má. Takže to lze.
http://2i.cz/133785af7c

Dival jsem se na to Vase foto slucovacu.CHci se zeptat vy tam mate ještě před kazdou tou kanálovou propusti nejaky kanalovy zesilovac nebo co to tam je stim cervenym kolíčkem?Je to pootocene.Ptam se kvůli tomu ze jsem zkousel ty slovaky a s predzesilovacem mi sel jenom ten nejsilnejsi 52k ale když jsem vyhodil predzesilovac a pustil to primo do alcadu ale jenom jeden svod tak mi zacal jit aji ten další mux z 32kanalu.Ale mam strach když to dam bez předzesilovače do propusti a slucovace a az pak zesilovat jestli bude stále dost silny signal a davat dva zesilovace za sebe není pry dobře.
Ty červené kolíčky jsoi potenciometry atenuátorů. Takže se nejedná o zesilovače ale o zeslabovače!


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni trech uhf anten
« Odpověď #12 kdy: 25. 07. 2013, 17:57:42 »
Holt jsme zase u měření.

Vzpomínám si na jednu akci Brno venkov, kde mastič dal 2 uhf antény. První na Kojál a druhou přes slučovač 27+56/rest na SK Bratislavu. Jaksi nezohlednil přímou viditelnost na Děvín a preecho Hády. Něktrým lidem to padalo na hubu a ladili hraniční Praděd, který tam prolezl. A to ještě slováky zesiloval UHF 16dB, kteří jsou s Děvínem skoro v zákrytu.
Jediná selektivita byla slučovač 27+56/rest. Na malou bytovku při popsaných podmínkách docela hustý.

Přitom jsem na podobném QTH slučoval 9 MUXů z 6ti antén a do slučovače už leze jen to co má. Takže to lze.
http://2i.cz/133785af7c

Dival jsem se na to Vase foto slucovacu.CHci se zeptat vy tam mate ještě před kazdou tou kanálovou propusti nejaky kanalovy zesilovac nebo co to tam je stim cervenym kolíčkem?Je to pootocene.Ptam se kvůli tomu ze jsem zkousel ty slovaky a s predzesilovacem mi sel jenom ten nejsilnejsi 52k ale když jsem vyhodil predzesilovac a pustil to primo do alcadu ale jenom jeden svod tak mi zacal jit aji ten další mux z 32kanalu.Ale mam strach když to dam bez předzesilovače do propusti a slucovace a az pak zesilovat jestli bude stále dost silny signal a davat dva zesilovace za sebe není pry dobře.
Ty červené kolíčky jsoi potenciometry atenuátorů. Takže se nejedná o zesilovače ale o zeslabovače!

Dik, taky jsem otom uvazoval.Myslite ze mam nechat anteny bez predzesilovacu, dat propust sloucit a az pak zesilit v alcadu?
Zcela na rovinu Ti můžu říct, že vůbec nezáleží na tom, co si já nebo kdokoliv jiný tady na fóru myslí. Zcela zásadně záleží na tom, jakou úroveň a jakou kvalitu mají jednotlivé signály, což bez měřící techniky nikdo neví a nezjistí. Pak také záleží na tom, jestli je v místě nějaké rušení, které by mohlo ovlivnit příjem a zahltit zesilovače. Teprve na základě zjištění všech těchto faktorů je možné stanovit, jestli je nutné nebo možné dát nejdřív zesilovač a pak filtry nebo nejdřív zeslabovač, filtr  a pak zesilovač. Anténařina je komplexní věda, která vyžaduje komplexní znalosti a komplexní informace. Myslet může pouze tem, kdo nic neví.


Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re:Slouceni trech uhf anten
« Odpověď #13 kdy: 25. 07. 2013, 21:32:08 »
Holt jsme zase u měření.

Vzpomínám si na jednu akci Brno venkov, kde mastič dal 2 uhf antény. První na Kojál a druhou přes slučovač 27+56/rest na SK Bratislavu. Jaksi nezohlednil přímou viditelnost na Děvín a preecho Hády. Něktrým lidem to padalo na hubu a ladili hraniční Praděd, který tam prolezl. A to ještě slováky zesiloval UHF 16dB, kteří jsou s Děvínem skoro v zákrytu.
Jediná selektivita byla slučovač 27+56/rest. Na malou bytovku při popsaných podmínkách docela hustý.

Přitom jsem na podobném QTH slučoval 9 MUXů z 6ti antén a do slučovače už leze jen to co má. Takže to lze.
http://2i.cz/133785af7c

Dival jsem se na to Vase foto slucovacu.CHci se zeptat vy tam mate ještě před kazdou tou kanálovou propusti nejaky kanalovy zesilovac nebo co to tam je stim cervenym kolíčkem?Je to pootocene.Ptam se kvůli tomu ze jsem zkousel ty slovaky a s predzesilovacem mi sel jenom ten nejsilnejsi 52k ale když jsem vyhodil predzesilovac a pustil to primo do alcadu ale jenom jeden svod tak mi zacal jit aji ten další mux z 32kanalu.Ale mam strach když to dam bez předzesilovače do propusti a slucovace a az pak zesilovat jestli bude stále dost silny signal a davat dva zesilovace za sebe není pry dobře.

Tak to s tím "červeným kolíčkem" je regulovatelný útlumový článek od Terozu. Naleznete jej v sekci Doplňky - ÚTLUMOVÉ ČLÁNKY - provedení K, X -  v nabídce č.540, pod názvem regulovatelný 0-20 dB (PIHER)

Situace si vyžádala je tam osadit.
Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!


Drahoslav Brašule

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni trech uhf anten
« Odpověď #14 kdy: 26. 07. 2013, 14:24:01 »
« Poslední změna: 26. 07. 2013, 14:26:32 od Drahoslav Brašule »
DVB-S/S2: 23,5°+19,2°, Parabola Panorama,
LG 102-575S-HBBTV Funkční!! :)
DVB-T příjmače:Homecast Twin
DVB-T Brno Hády1: MUX1-k29,MUX2-k40,MUX3-k59
DVB-T Javorina: STV1, STV2, STV1 HD - k57
DVB-T Javorina: Joj, Joj+, Markýza, Doma - K56
DVB-T Starý Poddvorov: MUX 4 - k46