Autor Téma: Slučovač  (Přečteno 7441 krát)

kubajz5611

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Slučovač
« kdy: 24. 11. 2013, 12:13:23 »
Dobrý den
opravuji antenní rozvod do tohoto slučovače vedou dvě yaginy ,když zapojím jednu do zesilovače jde jen mux1,když zapojím druhou jde mux2,mux3.Příjímám DVB-T z Pradědu Nevíte co je to za slučovac, pro jaké pásmo, kanály je tento slučovač.[img]
« Poslední změna: 24. 11. 2013, 12:16:47 od kubajz5611 »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slučovač
« Odpověď #1 kdy: 24. 11. 2013, 12:56:19 »
Odpoved na vesteckou kouli,nechces to radsi prenechat odbornikovi?
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slučovač
« Odpověď #2 kdy: 24. 11. 2013, 13:04:05 »
Dobrý den.
Nejprve k vaší otázce:
Citace
Nevíte co je to za slučovac, pro jaké pásmo, kanály je tento slučovač.
To vám neodpoví přesně nikdo. A to ani kdyby bylo vidět na označení kapacit kondenzátorů. Přesné ladění je provedeno vzdáleností závitů cívek a indukčnost jednoduchým způsobem nezjistíte.
A nyní trochu obecně. Vysílač Jeseník - Praděd vysílá
MUX 1 na K36,
MUX 2 na K53,
MUX 3 na K51.
Vše s horizontální polarizací a vše 100 kW ERP. Pokud bych tedy potřeboval sloučit antény tak, jak popisujete, potřeboval bych slučovač např. (K21 - K41) + (K46 - K60). Otázkou zůstává, proč je signál tří MUXů vysílaných stejným výkonem, se stejnou polarizací a ze stejného místa přijímán dvěmi anténami. Neznám vaše místní příjmové podmínky, ale pokud by šlo pouze a výhradně o MUX 1 - 3, měla by stačit jedna širokopásmová anténa (např. naše síto) a nepotřeboval bych žádné slučovače.
Pokud ovšem chcete přijímat i MUX 4 a MUX RS 7 nebo dokonce i Polsko, tam už je situace jiná. Potom je třeba znát sílu jednotlivých signálů v dBµV, jejich chybovost (BER, MER) a polohu místa vašeho příjmu.
Vím, že je to velmi hrubá odpověď, ale přesnější vám pravděpodobně s danými informacemi nikdo nedá.
Hezký den.
Planar IT-15T2.


kubajz5611

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slučovač
« Odpověď #3 kdy: 24. 11. 2013, 14:05:49 »
Našel jsem schéma zapojení které jsem si překreslil když jsem měnil střechu v roce 1996 a musel jsem to rozebrat. Slučovač pro PL-kanály21-25,41-48,48-60 CZ-kanály34-36,50-53.Foto současného stavu před rozebráním mám též. Anténa pro 6k byla
asi v roce 2005 odstřihnuta.


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slučovač
« Odpověď #4 kdy: 24. 11. 2013, 19:48:04 »
Tak skoro nevím, odkud začít. Vezmu to tedy od blokového schématu. Toto schéma pochází ještě z doby analogového vysílání. Dnes se již v I. - III. TV pásmu nevysílá, takže anténu pro K1 připojenu na vstup zesilovače pro I. a II. TV pásmo lze s klidem zrušit. Anténa na K6 je již, podle vašich informací, odpojena. A dostáváme se k fotce. Když se tak dívám na svod pro MUX 1, vypadá to na starou dvoulinku 300 Ω a to je hodně nešťastné. Na tuto dvoulinku se naindukuje kdejaké rušení. Ani zesilovač není ukázkou modernosti. Ten jsem používal už ani nepamatuji kdy. V pásmu UHF slučujete ČR a Polsko. Není ale jasné, jaké úrovně signálů v dBµV máte na anténách. Při tomto typu slučování, který používáte, by úrovně měly být vyrovnané a to zřejmě nejsou (stále nevíme ani lokalitu vašeho příjmu). Takže mám dvě doporučení.
První postup je svépomocí a, pokud nevíte co děláte, může být drahý bez jistoty výsledku. Takže: pro příjem Pradědu bych zkusil naše síto, do něj symetrizační člen a jako svod kvalitní venkovní koaxiální kabel. Tím přijmete na jednu anténu MUX 1 - MUX 3. Pokud jdou polské stanice dobře, můžete to zkusit nechat. Zesilovač bych použil s třemi regulovatelnými UHF vstupy (jeden pro naše, druhý pro polské a třetí např pro MUX 4 nebo RS7). Rozbočovač lze použít stávající a napájení se bude řešit podle zesilovače.
Vám bych však doporučil postup druhý. Zavolejte odbornou firmu. Ta vše proměří, zvolí vhodnou techniku, zapojí, vyladí, budete to mít se zárukou a možná budete mít (podle vaší lokality) i MUX 4 a MUX RS 7.
Hezký večer.
Planar IT-15T2.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


kubajz5611

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slučovač
« Odpověď #5 kdy: 24. 11. 2013, 20:43:20 »
Bydlím v Melči(asi 18km na jih od Opavy),mux4 chytám bezproblému na vstupu slučovače na Polsko je jako anténa použité   Plzenské síto. Ješte jsme zapoměl  dodat že u obou větví je TV zásuvka. Vyfotil jsem jenom jednu protože druhá je za skříní ale bude nejspíše stejná
« Poslední změna: 24. 11. 2013, 20:57:30 od kubajz5611 »


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Slučovač
« Odpověď #6 kdy: 25. 11. 2013, 06:42:08 »
Všechno ven (aktívní, pasívní prvky, kabeláž) a pozvat odbornou firmu s patřičnou výbavou! Tou fotkou ÚZ jsi tomu teda nasadil korunu! Tenhle typ je tak +-konec šedesátých a začátek sedmdesátých let!! Jinak ten slučovač UHF je z produkce jedné firmy z bývalé NDR a dělal se v několika variantách. Např. s jedním vstupem pro K21 -24 a druhým pro K27 - 60 nebo K21 - 27 a 30 - 60. Těch variant bylo tuším něco kolem sedmi nebo osmi. Najdi a vyfoť plechovou krytku, na které je označení pro které kanály je vyroben. Odhaduju to na kombinaci K21 - 45 a K48 - 60!
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slučovač
« Odpověď #7 kdy: 25. 11. 2013, 11:37:46 »
Našel jsem schéma zapojení které jsem si překreslil když jsem měnil střechu v roce 1996 a musel jsem to rozebrat. Slučovač pro PL-kanály21-25,41-48,48-60 CZ-kanály34-36,50-53.Foto současného stavu před rozebráním mám též. Anténa pro 6k byla
asi v roce 2005 odstřihnuta.
Z roku 1978 bych čekal čb fotku.