Autor Téma: DVB-T MPEG4  (Přečteno 24261 krát)

Josef Slezák

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
    • E-mail
DVB-T MPEG4
« kdy: 22. 04. 2010, 21:57:08 »
Zdravím všechny a mám pochopitelně dotaz. Jsem jen nadšený laik, tak se mi nesmějte:-) Chci se zeptat, zda na MPEG2 STB lze zachytit MPEG4 vysílání. Je mi jasné, že nic neuvidím, ale jde mi o to, zda MPEG2 STB alespoň zachytí signál a zobrazí MPEG4 MUX a jeho obsah. Chtěl bych chytat polské DVB-T vysílání, které je, pokud vím, ve formátu MPEG4, protože u nás je celkem kvalitní příjem polského analogu. Ale než si koupím MPEG4 STB, rád bych zjistil, zda tam signál vůbec je. Na můj MPEG2 STB jsem třeba chytil MUX rakouského DVB-H, jen seznam stanic a jinak samozřejmě nic. Ale aspoň ten seznam. Od Poláků zatím nic, ale nevím, zda je to tím, že od nich zatím nic "neteče",  nebo tím, že MPEG2 STB signál MPEG4 vůbec nezaregistruje. Ale když zachytil to DVB-H... Díky moc za odpovědi.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Ondřej Caletka

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • Oskarův Weblog
    • E-mail
Re: DVB-T MPEG4
« Odpověď #1 kdy: 22. 04. 2010, 22:05:16 »
Ano, I MPEG 2 STB by měl rozpoznat programy v MUXU s MPEG4. Možná je ale zařadí jako rozhlasové, protože nerozpozná video. Ale aspoň zvuk by měl přehrávat.


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: DVB-T MPEG4
« Odpověď #2 kdy: 22. 04. 2010, 22:07:15 »
Pan Caletka mne předběhl o vteřinku  ;)

Samozřejmě to tedy jde, je to norma DVB-T a přístroj ji tedy rozpozná, jen programy neotevře popř. pustí jen ten zvuk.

Jiná situace je u DVB-T2, to DVB-T settopbox vůbec nerozpozná jako digitální signál (resp. neotevře mux. a nenaladí programy, nezobrazí "kvalitu" signálu apod.).
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Josef Slezák

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DVB-T MPEG4
« Odpověď #3 kdy: 22. 04. 2010, 22:17:25 »
Díky za informace. Svůj dotaz doplním: Pokud bude zavedena norma DVB-T2, tak i televize s tunery DVB-T MPEG4 budou na nic? To jsou tedy zcela nekompatibilní normy? Dík ještě jednou.


Honza DVB

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DVB-T MPEG4
« Odpověď #4 kdy: 22. 04. 2010, 22:24:14 »
Díky za informace. Svůj dotaz doplním: Pokud bude zavedena norma DVB-T2, tak i televize s tunery DVB-T MPEG4 budou na nic? To jsou tedy zcela nekompatibilní normy? Dík ještě jednou.
Ano, DVB-T přijímače nebudou schopné přijímat DVB-T2. Naopak to určitě půjde.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: DVB-T MPEG4
« Odpověď #5 kdy: 22. 04. 2010, 22:25:27 »
DVB-T2 je zcela nová norma, která si základní vlastnosti bere z DVB-T ale není s ním kompatibilní. Nejsem v této oblasti po stránce teorie až tak edukován, abych vysvětlil technické rozdíly mezi těmi normami, ale pro běžného uživatele postačí vědět, že se jedná o novou a odlišnou normu, víceméně o další krok ve vývoji.

Televize s DVB-T tunerem tedy nebudou schopny tento signál "otevřít", v tom je ten zásadní problém. Je tedy jedno, zda podporují kodek MPEG 2 a nebo i MPEG 4.

Bude třeba zakoupit buď novou TV nebo přijímač, který bude schopen DVB-T2 "otevřít".

Ale neděste se, vysílání pouze v DVB-T2 je hodně vzdáleno. Bude to jako na satelitu, kde budevedle sebe dlouhou dobu koexistovat DVB-S a DVB-S2. Lze tedy předpokládat, že 2-3 pozemní muxy pojedou dále v DVB-T a další případné muxy pojedou v DVB-T2, a v těch se bude např. šířit HDTV popř. placené vysílání více programů....
« Poslední změna: 22. 04. 2010, 23:00:52 od Kuba Melín »
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Honza DVB

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DVB-T MPEG4
« Odpověď #6 kdy: 22. 04. 2010, 22:26:42 »
Ano, I MPEG 2 STB by měl rozpoznat programy v MUXU s MPEG4. Možná je ale zařadí jako rozhlasové, protože nerozpozná video. Ale aspoň zvuk by měl přehrávat.

Záleží na Firmware, budou přijímače které zobrazí všechny programy v MUXu, přesto že je nebude umět přehrát (a pak půjde třeba jen ten zvuk a nebo taky nezobrazí/nepřehraje nic) a budou přijímače, které ty programy se kterými si neporadí, neukážou vůbec.


Honza DVB

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DVB-T MPEG4
« Odpověď #7 kdy: 22. 04. 2010, 22:31:16 »
Zdravím všechny a mám pochopitelně dotaz. Jsem jen nadšený laik, tak se mi nesmějte:-) Chci se zeptat, zda na MPEG2 STB lze zachytit MPEG4 vysílání.
Jen doplnění k anketě - nejde o otázku ANO/NE, bylo by dobré přidat možnost "Záleží na konkrétním přijímači". Až tuhle možnost budete mít, pošlu vám do ankety hlas :-).


Ondřej Caletka

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • Oskarův Weblog
    • E-mail
Re: DVB-T MPEG4
« Odpověď #8 kdy: 22. 04. 2010, 22:36:20 »
Bude to jako na satelitu, kde vedle dlouhou dobu bude koexistovat DVB-S a DVB-S2.
A dokonce i analog :)

Záleží na Firmware, budou přijímače které zobrazí všechny programy v MUXu, přesto že je nebude umět přehrát (a pak půjde třeba jen ten zvuk a nebo taky nezobrazí/nepřehraje nic) a budou přijímače, které ty programy se kterými si neporadí, neukážou vůbec.
To je samozřejmě možné, ale určitě každý i ten nejhorší STB při naladění Polského MUXu ukáže nenulovou hodnotu „kvality“ signálu. Na základě toho už je možné rozhodnout se pro koupi MPEG4 STB.


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re: DVB-T MPEG4
« Odpověď #9 kdy: 22. 04. 2010, 22:38:05 »
Zdravím,
na Ostravsku lze přijímat řadu Muxů, mimo jiné i Mux4 na k.63. Není to žádné asi nebo možná, ale ověřená informace-skutečně na běžném MPEG2 stboxu slyšíš "jen zvuk" Praktická zkušenost stará CRT Daewoo a Phillips DTR 220.
Jinak PLMux na k.38 jede normálně v MPEG2 takže Vám poběží, akorát jde o to kde ho chcete chytat.
Honda Enduro Team


Honza DVB

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DVB-T MPEG4
« Odpověď #10 kdy: 22. 04. 2010, 22:38:53 »
určitě každý i ten nejhorší STB při naladění Polského MUXu ukáže nenulovou hodnotu „kvality“ signálu. Na základě toho už je možné rozhodnout se pro koupi MPEG4 STB.
S tím naprosto souhlasím.


Honza DVB

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DVB-T MPEG4
« Odpověď #11 kdy: 22. 04. 2010, 22:41:24 »
Zdravím,
na Ostravsku lze přijímat řadu Muxů, mimo jiné i Mux4 na k.63. Není to žádné asi nebo možná, ale ověřená informace-skutečně na běžném MPEG2 stboxu slyšíš "jen zvuk"
Věřím vám že to na vašem sTB takto funguje - ale můžete tvrdit že je to pravidlo? To znamená že na všech přijímačích se program v MPEG4 zobrazí v seznamu programů a po přepnutí na něj běží zvuk?


╟╫┼┼┼┤

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 79
    • Zobrazit profil
Re: DVB-T MPEG4
« Odpověď #12 kdy: 22. 04. 2010, 22:49:06 »
Konkrétní případ Comag SL-35T:

Ještěd, Černá Studnice, Löbau, Śnieżne Kotły


Honza Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DVB-T MPEG4
« Odpověď #13 kdy: 23. 04. 2010, 07:38:53 »
Prozatím jsem zkoušel přijímat MPEG 4 na Plasmě Panasonic, STB Technisat, STB Optex. Na všech těchto přijímačích se mi zobrazily jak stanice, tak mi šel zvuk. Na některých se stanice zobrazily jako rozhlas, na Optexu jako televize, ale hrál jenom zvuk.


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re: DVB-T MPEG4
« Odpověď #14 kdy: 23. 04. 2010, 09:54:30 »
Já bych jen ještě doplnil, pokud už to bylo řečeno, tak se omlouvám, rozhlasové stanice z polského DVB-T muxu chytíte bez problémů. Už několikrát mi doputoval mux až ze Zielone Gory do Prahy a jelikož rozhlasové stanice jsou v MPEG-2, budou vám hrát bez problémů. Takže až tak k ničemu vám ten příjem zase nebude. ;)
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/