Autor Téma: Ještěd: pokles úrovně signálu po údržbové přestávce  (Přečteno 8282 krát)

Ondřej Caletka

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • Oskarův Weblog
    • E-mail
V úterý 25.6.2013 byla na Ještědu údržbová přestávka. Až do ní mi domácí příjem v Chrastavě fungoval bez problému. Po ukončení přestávky se signál sice objevil, ale tak slabý, že už ho moje přijímací zařízení nedokáže dekódovat.

Tak jsem zvědav, jestli je problém jen dočasný, nebo jestli to tak bude natrvalo. Asi by se to dalo vylepšit jinou anténou, nebo dalším zesilovačem, na druhou stranu až do výluky to fungovalo a u mě se nic nezměnilo.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Re:Ještěd: pokles úrovně signálu po údržbové přestávce
« Odpověď #1 kdy: 29. 06. 2013, 11:39:16 »
Rozdíl mezi původní úrovní a tou stávající je jaký?


Petr C.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 82
    • Zobrazit profil
Re:Ještěd: pokles úrovně signálu po údržbové přestávce
« Odpověď #2 kdy: 29. 06. 2013, 11:56:15 »
V úterý 25.6.2013 byla na Ještědu údržbová přestávka. Až do ní mi domácí příjem v Chrastavě fungoval bez problému. Po ukončení přestávky se signál sice objevil, ale tak slabý, že už ho moje přijímací zařízení nedokáže dekódovat.

Tak jsem zvědav, jestli je problém jen dočasný, nebo jestli to tak bude natrvalo. Asi by se to dalo vylepšit jinou anténou, nebo dalším zesilovačem, na druhou stranu až do výluky to fungovalo a u mě se nic nezměnilo.

Dalším zesilovačem???? 8 km od vysílače téměř na přímou viditelnost. Pokud tam ten zesilovač máte, tak může být přebuzen tím, tak došlo k přeladění muxu2...
Kdyby došlo ke snížení úrovně, tak by se tu ozvalo určitě dost lidí ze vzdálenějších lokalit od vysílače...


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Re:Ještěd: pokles úrovně signálu po údržbové přestávce
« Odpověď #3 kdy: 29. 06. 2013, 12:01:50 »
V úterý 25.6.2013 byla na Ještědu údržbová přestávka. Až do ní mi domácí příjem v Chrastavě fungoval bez problému. Po ukončení přestávky se signál sice objevil, ale tak slabý, že už ho moje přijímací zařízení nedokáže dekódovat.

Tak jsem zvědav, jestli je problém jen dočasný, nebo jestli to tak bude natrvalo. Asi by se to dalo vylepšit jinou anténou, nebo dalším zesilovačem, na druhou stranu až do výluky to fungovalo a u mě se nic nezměnilo.

Dalším zesilovačem???? 8 km od vysílače téměř na přímou viditelnost. Pokud tam ten zesilovač máte, tak může být přebuzen tím, tak došlo k přeladění muxu2...
Kdyby došlo ke snížení úrovně, tak by se tu ozvalo určitě dost lidí ze vzdálenějších lokalit od vysílače...

K přeladění došlo na Černé hoře, nikoliv na Ještědu.


Roman Bárta

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 451
  • Tape deck - nádherná nostalgie....
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ještěd: pokles úrovně signálu po údržbové přestávce
« Odpověď #4 kdy: 29. 06. 2013, 14:11:10 »
Ještěd jede přeci s Muxem 3 na SFN.... A tazatel neuvedl,které programy se zeslabily.?
DVB-T-
 k.33,58,55 Buková Hora, 25 Čer.Studnice, 30 Ústí n.Labem, 44 Louštín, 60 (38) Trutnov, RS7-50 Klínovec, 21 Ústí n. Labem, reg.síť 9-Most
             34,48,52-Krašov, 56, RS7-38, RS1-37- Plzeň
Dvb-s -0,8W, 5W, 5E, 13°E, 19,2°E, 23,5°E, 28,2°E + Skylink+Freesat
UPC Kabel
FM-Sony ST-SE 700

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


brambory

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 62
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ještěd: pokles úrovně signálu po údržbové přestávce
« Odpověď #5 kdy: 29. 06. 2013, 15:33:37 »
Zdravím- lokalita liberec horska me se teda signal zlepšil tak nevím ale mux3 mam nyní omnoho stabilnejší...tak uvidím jak to bude dal..


Ondřej Caletka

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • Oskarův Weblog
    • E-mail
Re:Ještěd: pokles úrovně signálu po údržbové přestávce
« Odpověď #6 kdy: 29. 06. 2013, 20:28:34 »
Rozdíl mezi původní úrovní a tou stávající je jaký?
To bohužel nejsem schopen říct, nemám k tomu potřebnou techniku.

Dalším zesilovačem???? 8 km od vysílače téměř na přímou viditelnost.
Bejvávalo. Od výměny UHF nádstavce na Ještědu je směrem k nám minimum vyzařovacího diagramu, takže tady je signál z Ještědu mnohem slabší než třeba v Praze. Bylo to krásně vidět hned po výměně. Před ní běžela analogová Prima na K60 bez problému, po výměně se jen topila v šumu.

Ještěd jede přeci s Muxem 3 na SFN.... A tazatel neuvedl,které programy se zeslabily.?
Tak MUX3 jsme ani nikdy nechytali, když vysílá polovičním výkonem, je to bez šance. Největší problémy má MUX2. MUX1 je na tom o něco lépe, ale jen nepatrně.


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Ještěd: pokles úrovně signálu po údržbové přestávce
« Odpověď #7 kdy: 29. 06. 2013, 20:59:26 »
Jakou máte anténu, resp. další prvky rozvodu?

Sice má Ještěd tímto směrem tlumené vyzařování, ale i tak je na tuto vzdálenost podivné, aby příjem takto nefungoval (a teď mluvím hlavně o muxu 3).
Zkoordinovaný útlum Ještědu je - 10 dB, je možné, že tam bude reálně útlum o něco větší. Pokud budeme počítat s 15 dB, je ERP směrem na sever u muxu 1 a 2 asi 2 kW, u muxu 3 pak asi 600 W. Což je stále u DVB-T slušný výkon na to, aby příjem 8 km od vysílače byl v pohodě realizovatelný.

Například německý Hoher Bogen směrem do ČR svítí cca. 5-10 kW, a lze jej zachytit i 120 km od hranic ...
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Ondřej Caletka

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • Oskarův Weblog
    • E-mail
Re:Ještěd: pokles úrovně signálu po údržbové přestávce
« Odpověď #8 kdy: 29. 06. 2013, 21:41:45 »
Jakou máte anténu, resp. další prvky rozvodu?
No, to je právě složitější. Anténa je klasické síto s vestavěným předzesilovačem, za tím je anténní zesilovač, za ním rozbočovač na dvě větve, každá po 4 zásuvkách. A ano, zkoušel jsem anténu bez zesilovače a bylo to horší, takže asi zahlcením zesilovače to nebude (i když bez techniky se nedá říct nic s určitostí).

Asi budu muset sehnat nějakého anténáře, aspoň abych zjistil jaký signál leze z antény a jestli je tedy chyba na anténě, nebo někde na domovním rozvodu. Jen mě štve, že do výluky to fungovalo bez problému. Ano, je samozřejmě možné, že se něco rozbilo zrovna v té době, kdy nevysílali, ale připadá mi to nepravděpodobné.


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Ještěd: pokles úrovně signálu po údržbové přestávce
« Odpověď #9 kdy: 29. 06. 2013, 22:07:27 »
Dva zesilovače za sebou většinou dělají největší zlo, zejména pokud jsou to nějaké levné nebo nekvalitní výrobky.

To síto je takové to klasické řídké polské?

Podle toho, co píšete, bych základní problém viděl v té přijímací sestavě...

Ideální je mít zesilovač jen jeden, a kvalitní.
Pro váš účel je naprosto ideální tento kvalitní kousek: http://eshop.antech.cz/trideni-dle-sortimentu/zesilovace/male-domovni-zesilovace/serie-CA/CA-215-zesilovac-1-vstup-VHF-UHF-2-vystupy-zpetny-kanal-5-30-MHz.html

A anténu samozřejmě vyměnit za slušnou anténu bez zesilovače, klidně české síto nebo kratší colorku.
Pokud si nevíte rady, zavolejte si anténáře :)

S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Ondřej Caletka

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • Oskarův Weblog
    • E-mail
Re:Ještěd: pokles úrovně signálu po údržbové přestávce
« Odpověď #10 kdy: 29. 06. 2013, 22:35:17 »
Dva zesilovače za sebou většinou dělají největší zlo, zejména pokud jsou to nějaké levné nebo nekvalitní výrobky.
No, ono to bylo tak, že asi 10 let tam bylo jakési polské síto, kde byl místo zesilovače symetrizační člen a pak domovní zesilovač na půdě a fungovalo to.

Pak jsem nabyl dojmu, že by to chtělo vylepšit (ta anténa byla celá rezavá), tak jsem koupil Log-Per anténu. Ale bylo to horší. Tak jsem si řekl že koupím nové síto a rovnou i se zesilovačem, že ho kdyžtak zase vyndám. No a to nové síto (nejběžnější typ, co se prodává v *marketech), je ještě horší než ta log-per anténa :(. Tak jsem se rozhodl, že už do toho nebudu vrtat, dokud to bude fungovat. A že už pro příště jedině odborník.

Pro váš účel je naprosto ideální tento kvalitní kousek: http://eshop.antech.cz/trideni-dle-sortimentu/zesilovace/male-domovni-zesilovace/serie-CA/CA-215-zesilovac-1-vstup-VHF-UHF-2-vystupy-zpetny-kanal-5-30-MHz.html
Díky za tip, ale podobný zesilovač tam už je (nějaký od Tipa.cz, asi 13 let starý). A tohle je přesně ten typ investice, kterou chci napříště provést jen v případě, že budu mít jistotu, že opravdu pomůže.


Petr C.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 82
    • Zobrazit profil
Re:Ještěd: pokles úrovně signálu po údržbové přestávce
« Odpověď #11 kdy: 30. 06. 2013, 20:41:34 »
Dva zesilovače za sebou většinou dělají největší zlo, zejména pokud jsou to nějaké levné nebo nekvalitní výrobky.
No, ono to bylo tak, že asi 10 let tam bylo jakési polské síto, kde byl místo zesilovače symetrizační člen a pak domovní zesilovač na půdě a fungovalo to.

Pak jsem nabyl dojmu, že by to chtělo vylepšit (ta anténa byla celá rezavá), tak jsem koupil Log-Per anténu. Ale bylo to horší. Tak jsem si řekl že koupím nové síto a rovnou i se zesilovačem, že ho kdyžtak zase vyndám. No a to nové síto (nejběžnější typ, co se prodává v *marketech), je ještě horší než ta log-per anténa :(. Tak jsem se rozhodl, že už do toho nebudu vrtat, dokud to bude fungovat. A že už pro příště jedině odborník.

Pro váš účel je naprosto ideální tento kvalitní kousek: http://eshop.antech.cz/trideni-dle-sortimentu/zesilovace/male-domovni-zesilovace/serie-CA/CA-215-zesilovac-1-vstup-VHF-UHF-2-vystupy-zpetny-kanal-5-30-MHz.html
Díky za tip, ale podobný zesilovač tam už je (nějaký od Tipa.cz, asi 13 let starý). A tohle je přesně ten typ investice, kterou chci napříště provést jen v případě, že budu mít jistotu, že opravdu pomůže.

Pokud ta log-per anténa (předpokládám že bez zesilovače) byla lepší než to síto z marketu se zesilovačem (což je to polské síto), tak je vcelku jasné, kde je asi hlavní problém. Ten domovní zesilovač dejme tomu že je na pokrytí ztrát v zásuvkách, pokud by měl regulaci vstupní úrovně tím lépe.
Pokud je ale nutné zesilovat signál i na anténě, tak bych rozhodně vyhodil ten zesilovač z té polské antény z marketu, který pokud nebudu brát v úvahu jeho "kvality", tak má i značné zesílení (bývá kolem 30dB) a velký šum, tak potom to může s tím domnovním zesilovačem dělat pěknou paseku a nahradil bych to nějakým zesilovačem max. do 16dB s co nejnižším šumovým číslem zpravidla kolem 1-1.5dB.


Ondřej Caletka

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • Oskarův Weblog
    • E-mail
Re:Ještěd: pokles úrovně signálu po údržbové přestávce
« Odpověď #12 kdy: 05. 07. 2013, 10:46:36 »
Tak jen pro doplnění tématu: Během posledních několika dnů úroveň signálu opět vzrostla na stav před údržbou, aspoň tedy na mých přijímačích. Takže jsem možná nebyl sám, kdo si stěžoval.


prl

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ještěd: pokles úrovně signálu po údržbové přestávce
« Odpověď #13 kdy: 11. 07. 2013, 09:45:49 »
Bydlím v Liberci Vratislavicích a zhruba poslední tři týdny mám problém  ??? se signálem MUX 3 (love, očko...) jestěd, 60 kanál. signál je slabý, někdy skoro žádný.Nedá se na to koukat  :-[  Antenu  mám pořád stejnou, nic s ní jsem nedělal. Před tím běželo vše OK.
Mám dotaz: je to jen u mě nebo to obecný problém?
Jen připomínám, že se mi nepodařilo naladit RTM ze skokanských můstků (jsem ve stínu, nemám přímý výhled na Jestěd) a ani z JN :(


jaydeesq

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 149
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ještěd: pokles úrovně signálu po údržbové přestávce
« Odpověď #14 kdy: 11. 07. 2013, 14:16:27 »
jestli je to u muxu3 tak spíš dochází ke kolizi s mux3 z černé hory, než že by byl signál tak slabý,ale je zvláštní že to začalo teď přitom žádné paramatry se nikde měnit neměly