Autor Téma: Vlastnosti dvb-t tuneru (úroveň vstupu) u nové TV.  (Přečteno 8648 krát)

klimis87

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 86
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Vlastnosti dvb-t tuneru (úroveň vstupu) u nové TV.
« kdy: 17. 06. 2013, 23:44:43 »
Ahoj,

Zajímalo by mě, proč výrobci TV neuvádí až na mizivé výjimky podrobné vlastnosti integrovaného dvb-t tuneru. Konkrétně mám na mysli rozsah přijímaného signálu - VF vstupní úroveň v dBm.

Např Evolve u svých produktů - stp - toto normálně uvádí..

Stp Evolve Galaxy umožňuje přijímat signály na úrovni -15~70dBm - viz obrázek.

Můžete mi někdo poradit, která z moderních TV(jeho tuner) umožňuje přijímat signály na úrovni jako Stp Evolve Galaxy?

Ani z prodejců se mi nepodařilo nic vypáčit, v PDF manuálech taky téměř nic, mám dojem že většina tunerů v TV je nastavena na  vstup okolo -25~78dBm, což mi nevyhovuje.   

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Roman Bárta

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 451
  • Tape deck - nádherná nostalgie....
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vlastnosti dvb-t tuneru (úroveň vstupu) u nové TV.
« Odpověď #1 kdy: 17. 06. 2013, 23:53:30 »
Tak tohle by mě zajímalo taky. Též bych rád vybíral zboží podle vlastností tuneru,ale toto je asi pro zákazníky tajný údal,protože v rámci šetření se montují levné nekvalitní shity.
DVB-T-
 k.33,58,55 Buková Hora, 25 Čer.Studnice, 30 Ústí n.Labem, 44 Louštín, 60 (38) Trutnov, RS7-50 Klínovec, 21 Ústí n. Labem, reg.síť 9-Most
             34,48,52-Krašov, 56, RS7-38, RS1-37- Plzeň
Dvb-s -0,8W, 5W, 5E, 13°E, 19,2°E, 23,5°E, 28,2°E + Skylink+Freesat
UPC Kabel
FM-Sony ST-SE 700


klapaciuss

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 150
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vlastnosti dvb-t tuneru (úroveň vstupu) u nové TV.
« Odpověď #2 kdy: 18. 06. 2013, 01:50:07 »
Ahoj,

Zajímalo by mě, proč výrobci TV neuvádí až na mizivé výjimky podrobné vlastnosti integrovaného dvb-t tuneru. Konkrétně mám na mysli rozsah přijímaného signálu - VF vstupní úroveň v dBm.

Např Evolve u svých produktů - stp - toto normálně uvádí..

Stp Evolve Galaxy umožňuje přijímat signály na úrovni -15~70dBm - viz obrázek.

Můžete mi někdo poradit, která z moderních TV(jeho tuner) umožňuje přijímat signály na úrovni jako Stp Evolve Galaxy?

Ani z prodejců se mi nepodařilo nic vypáčit, v PDF manuálech taky téměř nic, mám dojem že většina tunerů v TV je nastavena na  vstup okolo -25~78dBm, což mi nevyhovuje.

Ty údaje co jsou udávány například u Evolve o kvalitě tuneru vůbec nic neříkají.


Jan Bajger

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vlastnosti dvb-t tuneru (úroveň vstupu) u nové TV.
« Odpověď #3 kdy: 18. 06. 2013, 06:27:56 »
Televizor má hlavní funkci jako zobrazovač. Pokud potřebuji lepší parametry, než TV má, řeším mimo TV doplňkem. TV nenahradí běžný satelitní přijímač, má horší DVB-T tuner, nevyrovná se PC ani v případě, že má přípojku na internet a pod. Honit se za parametry TV přijímače je zbytečné a drahé. Koupím jen zobrazovač, který mi z různých přístrojů udělá slušný obraz a nazdar. Děkuji, stačí. Zbohatlíci, ať si kupují různé Smarty za předraženou cenu.


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Vlastnosti dvb-t tuneru (úroveň vstupu) u nové TV.
« Odpověď #4 kdy: 18. 06. 2013, 07:52:39 »
pokusím se být stručný a věcný, ač mi adrenalin stoupá do nebeských výšin.
Standardní rozsah vstupních úrovní (–75 až –25 dBm), příp. neuvádí se je z důvodu, že samotná citlivost má velmi malý vliv na dekódování dat (pochopitelně digitálních, ale to by byl pleonasmus) ze signálu (pochopitelně analogového). Podstatně vyšší vliv mají další části přijímače. Pokud se úroveň na vstupních svorkách přijímače nevejde do daného rozmezí (i to je dost široké), znamená to jediné: anténní systém je ŠPATNĚ NAVRŽEN nebo je V PORUŠE.

Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme proti tomu protestovat, ale to je tak asi jediné, co se s tím dá dělat.

Uvažovat u převážně digitálního zařízení v kategoriích "dobrý/špatný tuner", "horší/lepší tuner" je naprosto slepá cesta. U aplikace hradla taky uvažuješ nad vstupními úrovněmi nuly a jedničky? Ne. Možná tak tě ještě budou zajímat přechodové stavy.
« Poslední změna: 18. 06. 2013, 08:10:03 od Petr Svoboda »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vlastnosti dvb-t tuneru (úroveň vstupu) u nové TV.
« Odpověď #5 kdy: 18. 06. 2013, 07:57:39 »
...většina tunerů v TV je nastavena na  vstup okolo -25~78dBm, což mi nevyhovuje.
A, co na tomto rozmezí nevyhovuje? Dolní, nebo horní, mez? Může jiná hodnota zaručit větší a univerzálnější kvalitu příjmu? Jsou u každého kusu výrobní série dodrženy deklarované meze? Kolik zákazníků ví, jak silný má signál na konci svého koaxu od antény a STA? Je proto pro ně tento údaj důležitý?
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Milan CH.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 69
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vlastnosti dvb-t tuneru (úroveň vstupu) u nové TV.
« Odpověď #6 kdy: 18. 06. 2013, 10:24:21 »
Podľa mňa pán klimis87 nechápe správne tie hodnoty.

Evolve (75 Ohm)
-70 dBm ~ -15 dBm je to isté ako
38.75 dBmikroVolt ~ 93.75 dBmikroVolt
alebo
86.6 mikroVolt ~ 48.7 miliVolt


TV (75 Ohm)
-78 dBm ~ -25 dBm je to isté ako
30.75 dBmikroVolt ~ 83.75 dBmikroVolt
alebo
34.48 mikroVolt ~ 15.4 miliVolt

takže TV má citlivejší tuner ako Evolve


klimis87

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 86
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vlastnosti dvb-t tuneru (úroveň vstupu) u nové TV.
« Odpověď #7 kdy: 18. 06. 2013, 11:37:03 »
pokusím se být stručný a věcný, ač mi adrenalin stoupá do nebeských výšin.
Standardní rozsah vstupních úrovní (–75 až –25 dBm), příp. neuvádí se je z důvodu, že samotná citlivost má velmi malý vliv na dekódování dat (pochopitelně digitálních, ale to by byl pleonasmus) ze signálu (pochopitelně analogového). Podstatně vyšší vliv mají další části přijímače. Pokud se úroveň na vstupních svorkách přijímače nevejde do daného rozmezí (i to je dost široké), znamená to jediné: anténní systém je ŠPATNĚ NAVRŽEN nebo je V PORUŠE.

Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme proti tomu protestovat, ale to je tak asi jediné, co se s tím dá dělat.

Uvažovat u převážně digitálního zařízení v kategoriích "dobrý/špatný tuner", "horší/lepší tuner" je naprosto slepá cesta. U aplikace hradla taky uvažuješ nad vstupními úrovněmi nuly a jedničky? Ne. Možná tak tě ještě budou zajímat přechodové stavy.



Je to jednoduché, pro příjem signálů CZ Mux4, Polského Mux1 a 2 mám dlouhodobě odzkoušeno že svorky klasického tuneru v TV( na mém anténním systému) nejsou schopny tyto signály vůbec zachytit, kdežto Evolve Galaxy je zachytí bez problémů s určitou malou rezervou. Zkrátka do rozsahu klasických tunerů se nevejdu. Ten rozdíl tam je DůLEŽITÝ. Nesouhlasím s tím že je anténní systém špatně navržen nebo v poruše. U  těchto muxů je úroveň signálů( v mé lokalitě) velmi slabá, a pro bezproblémové zachycení na klasické tunery by pomohl jen velmi nákladný a složitější  annténí systém + práce odborníka. Samozřejmě že by to bylo řemeslnější ale rozhoduje také cena. Takže volím přídavné zařízení - STP Evolve galaxy - méně práce a menší cena - koncový výsledek - hraje obrazovka - je stejný.


klimis87

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 86
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vlastnosti dvb-t tuneru (úroveň vstupu) u nové TV.
« Odpověď #8 kdy: 18. 06. 2013, 11:41:28 »
...většina tunerů v TV je nastavena na  vstup okolo -25~78dBm, což mi nevyhovuje.
A, co na tomto rozmezí nevyhovuje? Dolní, nebo horní, mez? Může jiná hodnota zaručit větší a univerzálnější kvalitu příjmu? Jsou u každého kusu výrobní série dodrženy deklarované meze? Kolik zákazníků ví, jak silný má signál na konci svého koaxu od antény a STA? Je proto pro ně tento údaj důležitý?

Nevyhovuje mez dolní.

Ano jiná hodnota může zaručit větší a univerzálnější kvalitu příjmu, což mám odzkoušeno.

Kolik zákazníků ví - nevím, ale údaj je to řekl bych když ne důležitý tak aspoň významný na to aby se uvedl..

Chápu že se mnou v tomto profíci nebudou souhlasit - ale mám to odzkoušeno a  rozhoduje cena


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Vlastnosti dvb-t tuneru (úroveň vstupu) u nové TV.
« Odpověď #9 kdy: 18. 06. 2013, 12:34:47 »
Je to jednoduché, pro příjem signálů CZ Mux4, Polského Mux1 a 2 mám dlouhodobě odzkoušeno že svorky klasického tuneru v TV( na mém anténním systému) nejsou schopny tyto signály vůbec zachytit, kdežto Evolve Galaxy je zachytí bez problémů s určitou malou rezervou. Zkrátka do rozsahu klasických tunerů se nevejdu. Ten rozdíl tam je DůLEŽITÝ. Nesouhlasím s tím že je anténní systém špatně navržen nebo v poruše. U  těchto muxů je úroveň signálů( v mé lokalitě) velmi slabá, a pro bezproblémové zachycení na klasické tunery by pomohl jen velmi nákladný a složitější  annténí systém + práce odborníka. Samozřejmě že by to bylo řemeslnější ale rozhoduje také cena. Takže volím přídavné zařízení - STP Evolve galaxy - méně práce a menší cena - koncový výsledek - hraje obrazovka - je stejný.
Kromě toho, že používáš příjem digitálního vysílání a popisuješ a uvažuješ o něm jako o analogovém (což je falešně, špatně a vůbec na nic) se zaměřím jen na tvůj argument nesouhlasu o špatném anténním systému. Zřejmě vycházíš z poměrně rozšířeného omylu, že anténní systém je "dobrý", když na něm nějaký multiplex hraje dobře. Tedy, že anténa se posuzuje podle následného zpracování v přijímači. Ovšem ono je to naopak, anténa se musí stavět přísně na to, co jí předchází, tedy příchozí signál. Takže, jestliže ti na nějaký signál, který je pro tebe důležitý, nehraje jakýkoli připojený přijímač spolehlivě za všech okolností, není anténní systém dobrý (resp. vhodný), ale špatný (resp. nevhodný).
A honba za "citlivostí" přijímače je přinejlepším nešikovná. Například, při abstrakci na "citlivost", uvažoval jsi nad šumem a nelinearitou tuneru? Samotná "citlivost" je bezrozměrná, pokud nemáš definovány vztažné podmínky. A jsme opět nad jediným parametrem - tedy přijatelný obrázek na obrazovce, na který má "citlivost" prachmizerný vliv. Prostě jdeš po špatné cestě. Ale je chválihodné získávat informace a zkušenosti obé povahy.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vlastnosti dvb-t tuneru (úroveň vstupu) u nové TV.
« Odpověď #10 kdy: 18. 06. 2013, 13:56:39 »
.... Takže volím přídavné zařízení - STP Evolve galaxy - méně práce a menší cena - koncový výsledek - hraje obrazovka - je stejný.
Vaše volba. Pro sledování atraktivní stanice v DX režimu bych já volil jinou cestu a sice lepší anténu, kvalitní anténní předzesilovač, než další krabici a DO.  ;)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Vlastnosti dvb-t tuneru (úroveň vstupu) u nové TV.
« Odpověď #11 kdy: 18. 06. 2013, 20:56:18 »
Zajímalo by mě, proč výrobci TV neuvádí až na mizivé výjimky podrobné vlastnosti integrovaného dvb-t tuneru. Konkrétně mám na mysli rozsah přijímaného signálu - VF vstupní úroveň v dBm.
Zda se stale stejne tema se stejnymi aktery. :) (http://forum.digizone.cz/index.php?topic=2378.0 a http://forum.digizone.cz/index.php?topic=1915.0)

Jak uz pise klapaciuss, v tech specifikacich jsou vetsinou cisla, ktera nemuze brat nikdo vazne. Uz proto, ze pro kazdou konfiguraci modulace COFDM se citlivost prijimace (=nejnizsi uroven signalu kterou dokaze prijimac zpracovat) lisi a ve specifikacich je vetsinou jedna hodnota s neuvedenim modulacni konfigurace.

..samotná citlivost má velmi malý vliv na dekódování dat (pochopitelně digitálních, ale to by byl pleonasmus) ze signálu (pochopitelně analogového). Podstatně vyšší vliv mají další části přijímače. ...
...Například, při abstrakci na "citlivost", uvažoval jsi nad šumem a nelinearitou tuneru? Samotná "citlivost" je bezrozměrná, pokud nemáš definovány vztažné podmínky.
Citlivost prijimace v sobe zahrnuje jak vlastnosti demodulatoru, tak sum tuneru. Ale to je porad dokola, viz minule diskuze v uvedenych odkazech.  :)


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Vlastnosti dvb-t tuneru (úroveň vstupu) u nové TV.
« Odpověď #12 kdy: 19. 06. 2013, 08:23:25 »
Když se ohlédnu zpátky, musím uznat, že to byla hezká doba, když jsme se vrtali v citlivosti a analogových parametrech.
Teprve Pařízek nám ukázal, jak se věci mají. Skoro by se dalo říci, že „mávnutím proutku“ dokázal znefunkčnit nemalé procento přijímačů, bez ohledu na značku. A to prosím pro přijímače, které mají v pořádku analogovou cestu od anténního systému až po demodulátor.
Klasik by řekl: „Kde jsou ty časy, kdy to stálo ASPOŇ za ho.no“.


klimis87

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 86
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vlastnosti dvb-t tuneru (úroveň vstupu) u nové TV.
« Odpověď #13 kdy: 19. 06. 2013, 10:03:28 »
Je to jednoduché, pro příjem signálů CZ Mux4, Polského Mux1 a 2 mám dlouhodobě odzkoušeno že svorky klasického tuneru v TV( na mém anténním systému) nejsou schopny tyto signály vůbec zachytit, kdežto Evolve Galaxy je zachytí bez problémů s určitou malou rezervou. Zkrátka do rozsahu klasických tunerů se nevejdu. Ten rozdíl tam je DůLEŽITÝ. Nesouhlasím s tím že je anténní systém špatně navržen nebo v poruše. U  těchto muxů je úroveň signálů( v mé lokalitě) velmi slabá, a pro bezproblémové zachycení na klasické tunery by pomohl jen velmi nákladný a složitější  annténí systém + práce odborníka. Samozřejmě že by to bylo řemeslnější ale rozhoduje také cena. Takže volím přídavné zařízení - STP Evolve galaxy - méně práce a menší cena - koncový výsledek - hraje obrazovka - je stejný.
Kromě toho, že používáš příjem digitálního vysílání a popisuješ a uvažuješ o něm jako o analogovém (což je falešně, špatně a vůbec na nic) se zaměřím jen na tvůj argument nesouhlasu o špatném anténním systému. Zřejmě vycházíš z poměrně rozšířeného omylu, že anténní systém je "dobrý", když na něm nějaký multiplex hraje dobře. Tedy, že anténa se posuzuje podle následného zpracování v přijímači. Ovšem ono je to naopak, anténa se musí stavět přísně na to, co jí předchází, tedy příchozí signál. Takže, jestliže ti na nějaký signál, který je pro tebe důležitý, nehraje jakýkoli připojený přijímač spolehlivě za všech okolností, není anténní systém dobrý (resp. vhodný), ale špatný (resp. nevhodný).
A honba za "citlivostí" přijímače je přinejlepším nešikovná. Například, při abstrakci na "citlivost", uvažoval jsi nad šumem a nelinearitou tuneru? Samotná "citlivost" je bezrozměrná, pokud nemáš definovány vztažné podmínky. A jsme opět nad jediným parametrem - tedy přijatelný obrázek na obrazovce, na který má "citlivost" prachmizerný vliv. Prostě jdeš po špatné cestě. Ale je chválihodné získávat informace a zkušenosti obé povahy.

Ano, samozejmě, já nepopírám váš postup, který výchází z odborných dogmat a je mi jasné jak by se měla stavět anténa, a chápu vaši odpověď přivést mě na tuto cestu. Také jsem takovou odpověď  trochu čekal.

Já výcházím pouze z mých omezených znalostí a zkoušek. Nad šumem a nelinearitou tuneru jsem neuvažoval, mé celé uvažování vycházelo z ročního bezproblémového příjmu na ono přídavné zařízení za jakéhokoliv počasí a nemožnost příjmu na klasický tuner v TV. Proto jsem chtěl znát pouze jednoduchou odpoveď - existuje nová TV s takovým tunerem abych nemusel kupovat přídavné zařízení? Ani jsem to nenazval citlivostí. Pokud ne, tak ne.. to je celé..


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Vlastnosti dvb-t tuneru (úroveň vstupu) u nové TV.
« Odpověď #14 kdy: 19. 06. 2013, 10:25:57 »
Ano. Pokud jde o trendy, TV (a vstupní díly obecně) se odklánějí od větších citlivostí a směřují k vyšší odolnosti proti chybám a vysokým vstupním úrovním. Odpovídá to situaci, která ve vzduchu nyní je. Signálu je přebytek, jak početně, tak úrovňově. Ale s rostoucí kvantitou klesá kvalita - rušení vlastním i cizím signálem.
Takže v analogové části se mnoho nedělá. Nové konstrukce aby člověk hledal lupou. A když je něco nového, změny jsou výraznější na horním okraji vstupních úrovní oproti spodnímu okraji. Zato v digitální části se děje stále něco nového, SiS představil loni na podzim dostupné řešení DVB příjmu, na které tradiční výrobci Mstar, MTK, Sunplus zatím hledají odpověď. Snad jen Mstar vlažnou odpověď má. SiS tedy naskakuje na vlnu a můžeme jen čekat nová a strhující řešení. Už se těším.

Pozn: dalším výrazným trendem je snižování spotřeby televizorů během provozu, a to pronikavě.