Autor Téma: Pozdrav z Toskánska od redaktora DigiZone.cz  (Přečteno 5184 krát)

Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Pozdrav z Toskánska od redaktora DigiZone.cz
« kdy: 23. 06. 2013, 18:08:39 »
Vážení čtenáři,

zdravím vás z jižní Evropy, konkrétně ze San Vincenza (oblast Livorno), kde čerpám zaslouženou dovolenou. Předmětem mého e-mailu by měl být ale DX-ing, čili pojďme na to. Když jsme dorazili do našeho pronajatého baráčku, zjistili jsme, že vše je trošku jinak, než jsme domluvili. Balkón nemáme směrem k moři, což byl zásadní nedostatek. Kam dát anténu, když ji není kam umístit? DX-er nicméně nesmí klesat na mysli. Je to sice prasečina, nicméně jsem si poradil následovně - s kamarádem jsem stožár s VKV anténou Emme Esse, který jsem vezl s sebou, připevnil izolačkou ke stomu (ano, čtete správně) a namířil směrem k moři. V cestě jsou bohužel stromy, což je situace, se kterou se nedá nic dělat. Abych dosáhl až k bezproblémovému panoramatu na moře, potřeboval bych tak minimálně 50 metrů kabelu. Řešení problému tedy posílám v příloze. Není to ideální, ale naštěstí DX-ing se tu jakž takž provozovat dá...

Jak bývá v Itálii obvyklé, pásmo je bohužel dost zacpané a ulovit nějaký DX je bohužel dost obtížné. Navíc mají Italové v pásmu dost bordel, ale to je věc dobře známá. Kritici ČTÚ by se ale asi divili... Najde se občas stanice, která má posunutou nosnou, vysílá špatný PI kód, nevysílá vůbec RDS apod. To je tady na běžném pořádku. S průzkumem pásma jsem začal včera večer od cca. 20 do 22:30 hodin, poté pokračovat dnes od šesté ranní a skončil až po deváté. Zatím jsem nachytal stovku stanic z Itálie a také Francie, která je v podstatě, co by kamenem dohodil. Co se týká přijímače, mám tady Sony XDR F1-HD, k němu je pak připevněných 15 metrů koaxu.

Bandscan budu průběžně doplňovat, jak se k tomu dostanu. Jeho definitivní podoba bude hotová v pátek večer. Přes den cestujeme, takže buďto připadá v úvahu ráno nebo večer. Upozorňuju, že primárně tu nejsem kvůli DX-ingu, ale kvůli cestování. Proto se, prosím, na bandscan takto koukejte. Před chvílí jsem zrovna přišel z plavání v moři. :-) Samozřejmě, že bych byl rád, aby se v něm objevilo co nejvíce DXů, ale to bude záležet na tom, kolik budu mít času. Pár pěkných kousků se ale už na seznamu objevilo.

Bandscan: http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3012

Ještě před přejezdem do San Vincenza jsme strávili den u Lago di Garda, konkrétně ve městečku Garda. Tady mi bohužel nezbylo nic jiného, než anténu vrazit do olivovníku a nejdříve ladit horizontálně, a pak vertikálně. Opět to není ideál, protože jsem tyto stanice nachytal od cca. 16 do 22 hodin, a pak ještě chvíli ráno. Použité zařízení bylo stejné. Jde o to, jak si člověk poradí. I v nouzi se nějaké řešení najde.

Bandscan: http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3007
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Primemedia

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
Re:Pozdrav z Toskánska od redaktora DigiZone.cz
« Odpověď #1 kdy: 23. 06. 2013, 18:49:49 »
Fotografie nic moc ale je to zasloužená dovolená to se prostě to se musí uznat.


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re:Pozdrav z Toskánska od redaktora DigiZone.cz
« Odpověď #2 kdy: 26. 06. 2013, 18:45:30 »
Zdravím čtenáře od toskánského pobřeží a přináším nové info o lovu místních vln.

Kamarádovi, který nás sem vezl, máme Ford Transit, čili i proto jsem si mohl dovolit vzít s sebou veškeré nutné vybavení, se povedla pro mě osobně skvělá věc. Podařilo se mu najít doslova tajemnou komnatu, resp. v mém případě skrytou terasu. Ba co víc, plně elektrifikovanou. Je zde k dispozici zásuvka, samozřejmě s patřičnou redukcí musí lovec vzdálených signálů dopředu počítat, a také osvětlení v podobě malé nástěnné lampy. Čili, co víc si přát? I když se terasa nachází hned u pláže, člověk není nijak rušen, je to takové místo samo pro sebe. Dvě fota spokojeného DX-era najdete v příloze. :-)

Nejvhodnější období pro DX-ing je vždy večer, když slunce zachází pomalu za obzor až úplně zmizí. Je to, dá se říci, až mystické. Člověk má pocit, že hledí na konec světa a odněkud z neznáma k němu přichází vzdálené signály. Signály to jsou rozhodně neznámé, protože touto částí Itálie jsem doslova nepolíben. Velice dobře tu hraje Korsika. Vždyť je to také, co by kamenem dohodil. Hraje tu z ní řada stanic včetně těch nejslabších. Určitou perličkou byl příjem francouzského Radia Classique z této lokality, které ještě není zanesené v FM listu a kmitočet 102.7 je tu uvedený jako nevyužívaný. ERP je 50 Wattů. Mělo by jít o lokalitu Bastia/Pietra Mala. Z Korsiky tu dále hrají také L'lle Rousse, Corte a Ghisonaccia. Z Bastie hraje téměř komplet vše s výjimkou dvou frekvencí, které jsou zde zaplácnuty silnými místními TXy.

Pořídil jsem také několik nahrávek, ale ty vzhledem k omezení datovým roamingovým tarifem 300 MB nahodím na YouTube až z Česka.

V bandscanu je aktuálně 166 stanic, viz: www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3012

Z Toskánska všechny zdraví
Lukáš Polák
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/