Autor Téma: Anténa/kabel do kuchyně  (Přečteno 6375 krát)

Michal Kopecký

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Anténa/kabel do kuchyně
« kdy: 10. 06. 2013, 23:06:10 »
Dobrý večer,

následující řádky budou možná trochu zmatečné, protože zde přemýšlím nad několika možnostmi.

Mám přenosnou TV od Hyundaie, zatím se zdá jako kvalitní kousek, ke které jsem dokoupil novou prutovou anténu (na cestování), protože ta dodávaná nebyla zrovna 2x kvalitní.
Kód: [Vybrat]
http://www.alza.cz/hama-dvb-t-aktivni-pokojova-prutova-d412272.htmMá ziskovost 19dB (a napájí se přes anténní konektor). Chytnu s ní v Praze prakticky po celém bytě mux1, mux2 a mux3. Když vyjdu na balkón i mux4 a reg.mux 4. Ale v kuchyni chytnu jen mux1 a to prakticky jen na dvou místech, které mi zrovna nevyhovují --> tuto situaci chci nějakým způsobem vyřešit.

  • Z obývacího pokoje by byla potřeba natáhnout minimálně 10 m koaxiálního kabelu s kabelovkou s DVB-T signálem
  • To by se nejspíš neobešlo bez nějakého aktivního zesilovače. S nimi ale nemám žádné zkušenosti
  • Nebo můžu koupit nějakou lepší pokojovou anténu...
  • Nebo k této anténě pár metrů koaxiálu a odsunout ji pět metrů k oknu - nebylo by to nejstabilnější řešení
  • Pak jsem něco četl i o tzv. bezdrátových řešeních v podobě nějakých vysílačů. Vzdušnou čarou by to byly tři čtyři metry přes jednu skříň. Ale ty vysílače asi nevysílají všechny kanály na jednou...?

Děkuji za nápady. Třeba jsem něco ještě nevzal v úvahu nebo mě to ani nenapadlo.

Ještě pro zdejší ostřílené diskutéry doplním - anténáře si kvůli hračce za pár stovek zvát nebudu. Navíc bych musel odstavit polovinu nábytku, aby ten kabel mohl položit.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Anténa/kabel do kuchyně
« Odpověď #1 kdy: 11. 06. 2013, 07:05:52 »
Dobrý večer,

následující řádky budou možná trochu zmatečné, protože zde přemýšlím nad několika možnostmi.

Mám přenosnou TV od Hyundaie, zatím se zdá jako kvalitní kousek, ke které jsem dokoupil novou prutovou anténu (na cestování), protože ta dodávaná nebyla zrovna 2x kvalitní.
Kód: [Vybrat]
http://www.alza.cz/hama-dvb-t-aktivni-pokojova-prutova-d412272.htmMá ziskovost 19dB (a napájí se přes anténní konektor). Chytnu s ní v Praze prakticky po celém bytě mux1, mux2 a mux3. Když vyjdu na balkón i mux4 a reg.mux 4. Ale v kuchyni chytnu jen mux1 a to prakticky jen na dvou místech, které mi zrovna nevyhovují --> tuto situaci chci nějakým způsobem vyřešit.

  • Z obývacího pokoje by byla potřeba natáhnout minimálně 10 m koaxiálního kabelu s kabelovkou s DVB-T signálem
  • To by se nejspíš neobešlo bez nějakého aktivního zesilovače. S nimi ale nemám žádné zkušenosti
  • Nebo můžu koupit nějakou lepší pokojovou anténu...
  • Nebo k této anténě pár metrů koaxiálu a odsunout ji pět metrů k oknu - nebylo by to nejstabilnější řešení
  • Pak jsem něco četl i o tzv. bezdrátových řešeních v podobě nějakých vysílačů. Vzdušnou čarou by to byly tři čtyři metry přes jednu skříň. Ale ty vysílače asi nevysílají všechny kanály na jednou...?

Děkuji za nápady. Třeba jsem něco ještě nevzal v úvahu nebo mě to ani nenapadlo.

Ještě pro zdejší ostřílené diskutéry doplním - anténáře si kvůli hračce za pár stovek zvát nebudu. Navíc bych musel odstavit polovinu nábytku, aby ten kabel mohl položit.
Když pominu že neexistuje žádná ziskovost, ale zisk, tak tento proutek viděl 19dB max z pendolina... Jakýkoli proutek má zisk okolo -3dB (ano, mínus), zbytek se dohání brutálním zesilovačem (který pokud nemá co zesilovat, tak je stejně k ničemu).


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Anténa/kabel do kuchyně
« Odpověď #2 kdy: 11. 06. 2013, 07:17:03 »
Pokojová anténa je stejný nesmysl jako dívat se na televizi přes svářečskou kukli a naříkat, že je tmavý obraz!!!  :D


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Anténa/kabel do kuchyně
« Odpověď #3 kdy: 11. 06. 2013, 07:26:40 »
Jinými slovy,pokojový střep zahodit do nejhlubší popelnice a raději si natáhnout kabel na balkon a tam si někde umístit třeba malé síto.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


Libor Seznam

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 46
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Anténa/kabel do kuchyně
« Odpověď #4 kdy: 11. 06. 2013, 07:29:05 »
Já jsem to samé vyřešil napojením do ant.výstupu Evolve Scorpio. Pokoj-kuchyň koax 11m /přenosná TV Hyundai. Zkoušel jsem i rozbočení za ant.zásuvkou ( rozb.2-WAY SPLITTER) a oba způsoby šlapou bez problému. (RD malá STA)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Anténa/kabel do kuchyně
« Odpověď #5 kdy: 11. 06. 2013, 07:51:15 »
    Mám přenosnou TV od Hyundaie, zatím se zdá jako kvalitní kousek, ke které jsem dokoupil novou prutovou anténu (na cestování), protože ta dodávaná nebyla zrovna 2x kvalitní.

    • Z obývacího pokoje by byla potřeba natáhnout minimálně 10 m koaxiálního kabelu s kabelovkou s DVB-T signálem
    • To by se nejspíš neobešlo bez nějakého aktivního zesilovače. S nimi ale nemám žádné zkušenosti
    • Nebo můžu koupit nějakou lepší pokojovou anténu...
    • Nebo k této anténě pár metrů koaxiálu a odsunout ji pět metrů k oknu - nebylo by to nejstabilnější řešení
    • Pak jsem něco četl i o tzv. bezdrátových řešeních v podobě nějakých vysílačů. Vzdušnou čarou by to byly tři čtyři metry přes jednu skříň. Ale ty vysílače asi nevysílají všechny kanály na jednou...?
    Pokud máte na zásuvce kabelovky dostatečný signál, mohl by stačit i na rozbočení a ty potřebné metry koaxu do kuchyně.
    "Lepší" pokojovka neexistuje, maximálně může pomoci její příhodnější poloha.
    Bezdrátové řešení je ve Vašem případě zbytečným experimentem.

    I když se to možná nezdá, pro Vás je, podle mne, nejschůdnějším řešením připojení kuchyňské TV kabelem na DVB-T z kabelovky, koaxem na anténu na balkonu, nebo na malý model klasické venkovní antény za oknem kuchyně. Jakékoliv jiné experimenty, jen se znalostmi laika, mohou mít přínos jen náhodou a vyjdou nepřiměřeně draze. Argument složitosti vedení koaxu po bytě neobstojí při konfrontaci s cenou a jednoduchostí výše navržených řešení.
    DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
    DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
    DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
    DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


    Bohumír Džubej

    • Závislák
    • ****
    • Příspěvků: 382
      • Zobrazit profil
      • E-mail
    Re:Anténa/kabel do kuchyně
    « Odpověď #6 kdy: 11. 06. 2013, 08:05:57 »
    Dobrý večer,

    následující řádky budou možná trochu zmatečné, protože zde přemýšlím nad několika možnostmi.

    Mám přenosnou TV od Hyundaie, zatím se zdá jako kvalitní kousek, ke které jsem dokoupil novou prutovou anténu (na cestování), protože ta dodávaná nebyla zrovna 2x kvalitní.
    Kód: [Vybrat]
    http://www.alza.cz/hama-dvb-t-aktivni-pokojova-prutova-d412272.htmMá ziskovost 19dB (a napájí se přes anténní konektor). Chytnu s ní v Praze prakticky po celém bytě mux1, mux2 a mux3. Když vyjdu na balkón i mux4 a reg.mux 4. Ale v kuchyni chytnu jen mux1 a to prakticky jen na dvou místech, které mi zrovna nevyhovují --> tuto situaci chci nějakým způsobem vyřešit.

    • Z obývacího pokoje by byla potřeba natáhnout minimálně 10 m koaxiálního kabelu s kabelovkou s DVB-T signálem
    • To by se nejspíš neobešlo bez nějakého aktivního zesilovače. S nimi ale nemám žádné zkušenosti
    • Nebo můžu koupit nějakou lepší pokojovou anténu...
    • Nebo k této anténě pár metrů koaxiálu a odsunout ji pět metrů k oknu - nebylo by to nejstabilnější řešení
    • Pak jsem něco četl i o tzv. bezdrátových řešeních v podobě nějakých vysílačů. Vzdušnou čarou by to byly tři čtyři metry přes jednu skříň. Ale ty vysílače asi nevysílají všechny kanály na jednou...?

    Děkuji za nápady. Třeba jsem něco ještě nevzal v úvahu nebo mě to ani nenapadlo.

    Ještě pro zdejší ostřílené diskutéry doplním - anténáře si kvůli hračce za pár stovek zvát nebudu. Navíc bych musel odstavit polovinu nábytku, aby ten kabel mohl položit.
    Pan Kříž už to nakousnul a já se to pokusím dokousnout. Chápu, že nejste odborník v této problematice a tak nepoužíváte správné termíny. Kromě toho, že jste napsal tu ziskovost (pan Kříž už vám to opravil správně na zisk) jste ještě napsal termín aktivní zesilovač. Každý zesilovač je aktivní, takže toto slovo aktivní není potřeba používat a stačí napsat zesilovač. A nyní se na to podíváme věcně a po krocích a vezmu to od konce.
    Jakákoliv anténa typu proutek je použitelná pouze v místech s perfektním signálem a všechny proutky jsou v podstatě stejné. Liší se pouze tím, jaký je v nich namontován zesilovač. Ale ten zesilovač může zesílit pouze něco a ne nic. Není-li tedy na jeho vstupu signál z proutku, nemá co zesilovat a to jste si vyzkoušel prakticky i v kuchyni, kde nemáte signál některých požadovaných MUXů.
    Na bezdrátový přenos zapomeňte (to se používá pro přenášení obrazu a zvuku jednoho programu mezi dvěma místy).
    A jdeme dál. Ano, koaxiál k anténě proutku by sice připojit šel, ale to už můžete vzít signál rovnou z STA a nebo kabelovky. K tomu se ale ještě dostanu. Takže tudy cesta taky nevede.
    Kupovat lepší pokojovou anténu nemá smysl. Anténářská poučka praví, že "nejlepší zesilovač je kvalitní anténa". Samozřejmě, že anténa není zesilovačem a kvalitní anténa má pouze dobrý zisk, takže dokáže co nejlépe zpracovat i slabé elektromagnetické pole. Pokojová anténa nikdy není kvalitní a vždy jde o varianty proutků, v nejlepším případě jde o varianty dipólů. A to se dá použít pouze v místě s dostatečným signálem, což není váš případ. Takže pokojovka - ne.
    A jsme na zčátku. První dva vaše body spojím do jednoho. Nejlepším možným řešením bude použít signál z STA nebo kabelovky. Ten rozdělíte do dvou větví dvojitým rozbočovačem. Z jednoho výstupu povedete signál do stávající televize a ze druhého do televize v kuchyni. Protože STA nebo kabelovka dávají dostatečný signál, není třeba se bát útlumu rozbočovače a při použití kvalitního koaxiálu ani útlumu jeho (při délce cca 10 - 15 m). Samozřejmě s koaxiálem musíte zacházet slušně. Žádné ostré ohyby. A taky pozor při zapojování, aby nedošlo ke zkratu stínění (opletení) a středního vodiče. I jeden přehlédnutý drátek může nadělat velké problémy.
    Takže to je asi tak vše. Příjemné pokoukání.
    Planar IT-15T2.


    David Kříž

    • Profík
    • *****
    • Příspěvků: 1 775
      • Zobrazit profil
    Re:Anténa/kabel do kuchyně
    « Odpověď #7 kdy: 11. 06. 2013, 09:45:36 »
    Ještě pro zdejší ostřílené diskutéry doplním - anténáře si kvůli hračce za pár stovek zvát nebudu. Navíc bych musel odstavit polovinu nábytku, aby ten kabel mohl položit.
    Přiznám se, že tohoto dovětku malými písmeny jsem si nevšiml. V tom případě je zbytečné Vám cokoli radit, jste dost chytrý, znalý a zkušený na to, abyste si to zvládl sám pomocí svých jedinečných řešení, která si cucáte z prstu.


    amatér Tondach

    • Závislák
    • ****
    • Příspěvků: 356
      • Zobrazit profil
      • E-mail
    Re:Anténa/kabel do kuchyně
    « Odpověď #8 kdy: 11. 06. 2013, 11:01:29 »
    Ještě pro zdejší ostřílené diskutéry doplním - anténáře si kvůli hračce za pár stovek zvát nebudu. Navíc bych musel odstavit polovinu nábytku, aby ten kabel mohl položit.
    Přiznám se, že tohoto dovětku malými písmeny jsem si nevšiml. V tom případě je zbytečné Vám cokoli radit, jste dost chytrý, znalý a zkušený na to, abyste si to zvládl sám pomocí svých jedinečných řešení, která si cucáte z prstu.
    přitom ten kabel za nábytkem je to pro něj prakticky jediné řešení ;)


    Michal Kopecký

    • Nováček
    • *
    • Příspěvků: 16
      • Zobrazit profil
      • E-mail
    Re:Anténa/kabel do kuchyně
    « Odpověď #9 kdy: 11. 06. 2013, 11:11:29 »
    Děkuji za rady a postřehy. Novou prutovou anténu jsem koupil, protože ta původní se rozpadla na dva kusy.

    Jinak děkuji za konstruktivní posty. Koupím si deset metrů koaxu a natáhnu si ho do kuchyně.

    Bohumír Džubej: Myslíte si, že stačí takovýto rozbočovač? Nebo je lepší něco aktivního?
    Kód: [Vybrat]
    http://www.alza.cz/fs-27-d305588.htm
    David Kříž: ano, už v minulosti jsem si zde na fóru všiml, jak tu někteří členové ostatní urážejí jen kvůli tomu, že si domů nechtějí pozvat anténářskou firmu.
    Mimoto sám si doma zvládnu natáhnout anténní kabel, ale Pan anténář se těžko bude plazit za skříní, vytahovat si ruku pro anténní kabel, který leží někde dole apod. Vaše reakce to plně vystihuje.

    Tondach: Ano, tušil jsem. Hledal jsem nějaké elegantnější řešení, ale asi není.


    Petr Svoboda

    • Profík
    • *****
    • Příspěvků: 1 079
      • Zobrazit profil
    Re:Anténa/kabel do kuchyně
    « Odpověď #10 kdy: 11. 06. 2013, 11:17:47 »
    Zkuste to bez drátů, milý Marconi!


    Bohumír Džubej

    • Závislák
    • ****
    • Příspěvků: 382
      • Zobrazit profil
      • E-mail
    Re:Anténa/kabel do kuchyně
    « Odpověď #11 kdy: 11. 06. 2013, 13:14:06 »
    ...
    Bohumír Džubej: Myslíte si, že stačí takovýto rozbočovač? Nebo je lepší něco aktivního?
    Kód: [Vybrat]
    http://www.alza.cz/fs-27-d305588.htm...

    Ano, ten by mohl fungovat. Mám v šupleti jeden taky takový, je funkční a na K25 a K32 má útlum cca 3 dB. Protože se prodávají rozbočovače zapojené různě (feritové, hybridní) a někdy i hrůzně (konektory jsou uvnitř prostě propojeny dráty  :o), chtěl jsem se do něj podívat, ale zatím se mi jej nepodařilo otevřít bez hrubého násilí. Pokud chcete mít jistotu, že nekoupíte šmejd, šel bych raději do tohoto:
    http://www.teroz.cz/cs/rozbocovace/rozbocovace
    a vybral obj. č. 102. Provedení záleží na tom, zda chcete používat konektory IEC (to jsou ty, které jsou třeba na účastnických šňůrách) a nebo F (ty se šroubují, ale pro lidi, co se snimi ještě nesetkali bývá komplikovanější jejich montáž). Tomu rozbočovači co jste uvedl vy odpovídají konektory IEC, takže obj. č. by bylo 102K.
    A ještě jedna maličkost mimo téma. Pokud chcete do svých příspěvků vkládat odkazy, je lepší použít ikonku ve druhé řadě druhou zleva (Vložit odkaz) a ne ikonku s mřížkou (Vložit kód). Ono se pak dá na odkaz rovnou kliknout  ;).
    Hezký den.
    Planar IT-15T2.


    YABAKA

    • Profík
    • *****
    • Příspěvků: 546
      • Zobrazit profil
    Re:Anténa/kabel do kuchyně
    « Odpověď #12 kdy: 11. 06. 2013, 16:38:04 »
    Ještě pro zdejší ostřílené diskutéry doplním - anténáře si kvůli hračce za pár stovek zvát nebudu. Navíc bych musel odstavit polovinu nábytku, aby ten kabel mohl položit.
    Přiznám se, že tohoto dovětku malými písmeny jsem si nevšiml. V tom případě je zbytečné Vám cokoli radit, jste dost chytrý, znalý a zkušený na to, abyste si to zvládl sám pomocí svých jedinečných řešení, která si cucáte z prstu.
    Přesně tak, takovému moulovi bych neporadil vůbec nic, chytrosti má dost, tak ať se snaží sám :(
    Lukáš Polák = totální zakomplexovaný idiot


    David Kříž

    • Profík
    • *****
    • Příspěvků: 1 775
      • Zobrazit profil
    Re:Anténa/kabel do kuchyně
    « Odpověď #13 kdy: 11. 06. 2013, 16:40:30 »
    Děkuji za rady a postřehy. Novou prutovou anténu jsem koupil, protože ta původní se rozpadla na dva kusy.

    Jinak děkuji za konstruktivní posty. Koupím si deset metrů koaxu a natáhnu si ho do kuchyně.

    Bohumír Džubej: Myslíte si, že stačí takovýto rozbočovač? Nebo je lepší něco aktivního?
    Kód: [Vybrat]
    http://www.alza.cz/fs-27-d305588.htm
    David Kříž: ano, už v minulosti jsem si zde na fóru všiml, jak tu někteří členové ostatní urážejí jen kvůli tomu, že si domů nechtějí pozvat anténářskou firmu.
    Mimoto sám si doma zvládnu natáhnout anténní kabel, ale Pan anténář se těžko bude plazit za skříní, vytahovat si ruku pro anténní kabel, který leží někde dole apod. Vaše reakce to plně vystihuje.

    Tondach: Ano, tušil jsem. Hledal jsem nějaké elegantnější řešení, ale asi není.
    Pan anténář nemá patent na natažení kabelu, ale na rozdíl od vás by nikdy neoperoval pokojovkou, kdyby vám chtěl zajistit stabilní příjem. Vy anténáře odmítáte, přitom operujete pokojovým nesmyslem a předkládáte tady jakási různá a zcela nesmyslná řešení, která logicky vychází z vaší totální neznalosti problematiky.

    Jednoduše řečeno, lidé, kteří prohlásí, že nepotřebují odborníka v nějakém oboru a pak vyplodí takové množství neuvěřitelných nesmyslů, si nezaslouží jakoukoli radu.

    Ještě jinak, žádáte o radu, ale toho, kdo by vám to vyřešil, neoslovíte. To mi hlava nebere. Bolí mne zub, jdu za zubařem. Ne, vy asi napíšete na forum dotaz, "co mám dělat?" , a že máte tyto možnosti, které vás napadly: 1, 2, 3...

    Fakt úsměvné. Dále škoda času. Už vám to tu nebudu kazit, on vám někdo "poradí"... vždy se takoví najdou :D