Autor Téma: Koniec analógovej TV v Maďarsku  (Přečteno 5172 krát)

David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Josef Pavera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 133
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Koniec analógovej TV v Maďarsku
« Odpověď #1 kdy: 10. 06. 2013, 23:46:24 »
Někde jsem četl,že je to jeden z hlavních dúvodů,proč Towercom nevysílá na některých vysílačích na plánovaném,zkoordinovaném výkonu.(Mimo dle mého názoru Križavy kde je zcela i jiný skrytý lidský činitel).


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Koniec analógovej TV v Maďarsku
« Odpověď #2 kdy: 11. 06. 2013, 07:03:06 »
Někde jsem četl,že je to jeden z hlavních dúvodů,proč Towercom nevysílá na některých vysílačích na plánovaném,zkoordinovaném výkonu.(Mimo dle mého názoru Križavy kde je zcela i jiný skrytý lidský činitel).
A o jaké že podklady se ten názor opírá?
Na severu zas mají místo Maďarska Polsko...


Josef Pavera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 133
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Koniec analógovej TV v Maďarsku
« Odpověď #3 kdy: 11. 06. 2013, 07:59:26 »
Nemůžu si vzpomenout,kde jsem to viděl. Tak jsem zvědav co bude po 17.6. jak skončí analog v Polsku.17.6 další velká část Polska a 23.7 ,úplný konec a definitivní kanály asi až na konec roku.Co za blábol zas někdo vytvoří.(Asi až vypnou analog v Rusku nebo Rumunsku).


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Koniec analógovej TV v Maďarsku
« Odpověď #4 kdy: 11. 06. 2013, 08:43:37 »
Krížava je přece docela jasná - záměrně omezovaná. Viz třeba K32 - podle dřívějších vyjádření Towercomu nebylo možno již v roce 2011 spustit VP mux kvůli analogu v Polsku. A tehdy mi taky z Towercomu napsali, že mux VP již na Krížavě vůbec nebude, že veškeré území zcela dostatečně pokrývá vysílač Žilina-Zástranie !?! Až když do této podivné situace začal tlačit nový ředitel RTVS, najednou to od letošního února jde, aniž by v té době byl analog v Polsku (Katowice) vypnutý. Nebo - o K35 snad ani netřeba dlouze psát. Analog se z Krížavy vysílal s ERP 250 kW! Nyní se vysílá ani ne dvěma kW. Jaký je tedy skutečný důvod tohoto pidivýkonu - Maďarsko, Polsko? A že jim tedy 250 kW analogu nevadilo?

V této chvíli již není Krížava z Polska nijak zásadně omezovaná, a nastala snad nějaká změna? Nebo se nějaká chystá? Prostě viděl bych to, jako p. Pavera. Towercom zcela jistě čeká, až se vypne analog minimálně v Rumunsku ;D

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Koniec analógovej TV v Maďarsku
« Odpověď #5 kdy: 11. 06. 2013, 09:51:11 »
Krížava je přece docela jasná - záměrně omezovaná. Viz třeba K32 - podle dřívějších vyjádření Towercomu nebylo možno již v roce 2011 spustit VP mux kvůli analogu v Polsku. A tehdy mi taky z Towercomu napsali, že mux VP již na Krížavě vůbec nebude, že veškeré území zcela dostatečně pokrývá vysílač Žilina-Zástranie !?! Až když do této podivné situace začal tlačit nový ředitel RTVS, najednou to od letošního února jde, aniž by v té době byl analog v Polsku (Katowice) vypnutý. Nebo - o K35 snad ani netřeba dlouze psát. Analog se z Krížavy vysílal s ERP 250 kW! Nyní se vysílá ani ne dvěma kW. Jaký je tedy skutečný důvod tohoto pidivýkonu - Maďarsko, Polsko? A že jim tedy 250 kW analogu nevadilo?

V této chvíli již není Krížava z Polska nijak zásadně omezovaná, a nastala snad nějaká změna? Nebo se nějaká chystá? Prostě viděl bych to, jako p. Pavera. Towercom zcela jistě čeká, až se vypne analog minimálně v Rumunsku ;D
Máte asi hodně zjednodušené představy o tom, jaké procesy probíhají v této problematice. Jestli myslíte, že stačí aby se nějaký ten analog vypnul a druhý den se může něco zapnout (v případě rozdílných států), nebo zvýšit výkon, tak tomu tak není. To, že něco poláci vypli ještě neznamená, že se toho vzdali. Drží si kmitočet ještě nějakou dobu (klidně by mohli až do 2015 dokdy je ochrana analogu) a až si dotyčný, kterého to omezuje, zažádá a projde to všemi možnými i nemožnými úřady, tak to trvá dost dlouho než dojde ke spuštění.
Ale klidně si myslete, že firma, která má přiděleno něco státního (spektrum) k výdělečné činnosti a platí za to, to záměrně nechce využívat, aby se předmět její činnosti dostal k co nejméně divákům :D


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Koniec analógovej TV v Maďarsku
« Odpověď #6 kdy: 11. 06. 2013, 11:44:44 »
Uznávám, že můžu mít zjednodušené představy. Řekněme však, že jsou to představy, jak by to ve skutečnosti mělo být, respektive, jak by mělo docházet k realizaci. Neboť, jak známo, když se opravdu chce, pak se dohodne leccos. A to se samozřejmě netýká jen oblasti frekvenčního plánování či mezinárodních koordinací. Ale musí se skutečně chtít, ne jen u piva kdesi ve 4. cenové. A myslím, že nemusím chodit daleko, stačí se rozhlédnout v našem "chlívečku", jakým tempem a v jakém rozsahu se přidělují frekvence páně Pařízkovi pro "regionální síť 7 Česká republika", ačkoli, podle bývalého předsedy ČTÚ, již žádné pro další celostátní multiplexy nyní nejsou k dispozici. Avšak jak je vidět, jsou... Nicméně odbočil jsem. Takže se nechme překvapit, co se na Krížavě bude dít "v dohledné" budoucnosti... 




tele cirkus

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 100
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Koniec analógovej TV v Maďarsku
« Odpověď #8 kdy: 11. 06. 2013, 14:31:14 »
Ako je to s Krížavou to neviem, ale Zobor a Sitno má dočasne znížený výkon u MUX 1 na 50 kanály len na 2 kw, práve kvôli analógu z Maďarska. Aj ja na to čakám, či sa mi na jeseň zlepší príjem tohto muxu, lebo zatiaľ u mňa ani ťuk.


VITEK2442

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 557
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Koniec analógovej TV v Maďarsku
« Odpověď #9 kdy: 11. 06. 2013, 14:38:58 »
Ako je to s Krížavou to neviem, ale Zobor a Sitno má dočasne znížený výkon u MUX 1 na 50 kanály len na 2 kw, práve kvôli analógu z Maďarska. Aj ja na to čakám, či sa mi na jeseň zlepší príjem tohto muxu, lebo zatiaľ u mňa ani ťuk.
Objevil jsem tuto info:Po vypnutí analógového TV vysielania v Maďarsku dôjde k zvýšeniu vyžiareného výkonu pre Mux 1 - K50 na vysielačoch Banská Štiavnica - Sitno na 25,12 kW a Nitra - Zobor na 31,62 kW [zo súčasných 2 kW]. K zvýšeniu výkonu po vypnutí poľského TV analógu dôjde aj na vysielači Mux 3 K24 Stará Ľubovňa - Kotník.
Po vypnutí analógového vysielania v Maďarsku bude spustený Mux 2 na K27 z vysielača Poprad - Kráľova hoľa a Mux 1 + Mux 4 budú šírené z anténového systému vo výške 119,8 m [v súčasnosti vysielajú z AS vo výške 50 m]. K zmene šírenia signálu z vyšších anténových systémov namiesto súčasných a dočasných - umiestnených nižšie, dôjde aj na niektorých ďalších vysielačoch. Signál z niektorých vysielačov Mux 1 [Žilina - Krížava] a Mux 4 [Bratislava - Kamzík, Nové Mesto nad Váhom - Veľká Javorina, Lučenec - Blatný vrch, Poprad - Kráľova hoľa, Košice - Dubník, Bardejov - Stebnícka Magura] je v súčasnosti šírený z AS umiestnených na bokoch stožiarov. Na vysielači Košice - Dubník bude Mux 4 na K22 po vypnutí analógového vysielania v Maďarsku šírený z AS vo výške 290 m [v súčasnosti je to 130 m].
DVB-T vysielače v súčasnosti vysielajú v dočasných parametroch z dôvodu ochrany analógového vysielania do júla 2015. Po skončení prechodoného obdobia po júli 2015 [po vypnutí analógového vysielania v okolitých krajinách] budú zvýšené vyžiarené výkony aj na ďalších DVB-T vysielačoch, čím sa docieli rozšírenie a skvalitnenie pokrytia územia digitálnym signálom.
Zdroj:www.power szm.sk z května 2013


david prvy

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 100
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Koniec analógovej TV v Maďarsku
« Odpověď #10 kdy: 11. 06. 2013, 15:13:03 »
Krížava je přece docela jasná - záměrně omezovaná. Viz třeba K32 - podle dřívějších vyjádření Towercomu nebylo možno již v roce 2011 spustit VP mux kvůli analogu v Polsku. A tehdy mi taky z Towercomu napsali, že mux VP již na Krížavě vůbec nebude, že veškeré území zcela dostatečně pokrývá vysílač Žilina-Zástranie !?! Až když do této podivné situace začal tlačit nový ředitel RTVS, najednou to od letošního února jde, aniž by v té době byl analog v Polsku (Katowice) vypnutý. Nebo - o K35 snad ani netřeba dlouze psát. Analog se z Krížavy vysílal s ERP 250 kW! Nyní se vysílá ani ne dvěma kW. Jaký je tedy skutečný důvod tohoto pidivýkonu - Maďarsko, Polsko? A že jim tedy 250 kW analogu nevadilo?

V této chvíli již není Krížava z Polska nijak zásadně omezovaná, a nastala snad nějaká změna? Nebo se nějaká chystá? Prostě viděl bych to, jako p. Pavera. Towercom zcela jistě čeká, až se vypne analog minimálně v Rumunsku ;D
Máte asi hodně zjednodušené představy o tom, jaké procesy probíhají v této problematice. Jestli myslíte, že stačí aby se nějaký ten analog vypnul a druhý den se může něco zapnout (v případě rozdílných států), nebo zvýšit výkon, tak tomu tak není. To, že něco poláci vypli ještě neznamená, že se toho vzdali. Drží si kmitočet ještě nějakou dobu (klidně by mohli až do 2015 dokdy je ochrana analogu) a až si dotyčný, kterého to omezuje, zažádá a projde to všemi možnými i nemožnými úřady, tak to trvá dost dlouho než dojde ke spuštění.
Ale klidně si myslete, že firma, která má přiděleno něco státního (spektrum) k výdělečné činnosti a platí za to, to záměrně nechce využívat, aby se předmět její činnosti dostal k co nejméně divákům :D


Presne tak. Prednedávnom bol online rozhovor na živé.sk s p.Šuranom z Towercomu ,ktorý to objasňoval. Nestačí iba vypnutie analógu v Maďarsku ,ale musí sa oficiálne požiadať o súhlas na navýšenie výkonu tamojší telekomunikačný úrad. Z Maďarska chodilo doteraz vždy zamietavé stanovisko. Takže aj teraz po prvej vlne vypnutia v Maďarsku na konci Júla chvílu potrvá pokial to navýšia aspoň v Nitre a Banskej Štiavnici.Jedine čo nechápem je kanál 35 Krížava tam fakt nemajú koho rušiť.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Koniec analógovej TV v Maďarsku
« Odpověď #11 kdy: 11. 06. 2013, 16:34:04 »
Uznávám, že můžu mít zjednodušené představy. Řekněme však, že jsou to představy, jak by to ve skutečnosti mělo být, respektive, jak by mělo docházet k realizaci. Neboť, jak známo, když se opravdu chce, pak se dohodne leccos. A to se samozřejmě netýká jen oblasti frekvenčního plánování či mezinárodních koordinací. Ale musí se skutečně chtít, ne jen u piva kdesi ve 4. cenové. A myslím, že nemusím chodit daleko, stačí se rozhlédnout v našem "chlívečku", jakým tempem a v jakém rozsahu se přidělují frekvence páně Pařízkovi pro "regionální síť 7 Česká republika", ačkoli, podle bývalého předsedy ČTÚ, již žádné pro další celostátní multiplexy nyní nejsou k dispozici. Avšak jak je vidět, jsou... Nicméně odbočil jsem. Takže se nechme překvapit, co se na Krížavě bude dít "v dohledné" budoucnosti...
Srovnáváte nesrovnatelné. Dál to asi nemá smysl rozebírat, ani jeden z nás, nebo těch, co to tady čtou, to neovlivní.


Jan H

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 159
  • Není nad výhled s dálkovým příjmem:-)
    • Zobrazit profil
Re:Koniec analógovej TV v Maďarsku
« Odpověď #12 kdy: 11. 06. 2013, 23:02:35 »
Mě je to docela líto, že Maďarsko končí v analogu, jsou to poslední analogové signály, které mohu přijímat :(
« Poslední změna: 11. 06. 2013, 23:05:32 od Jan H »
DVB S:30W-75E,Skylink, DVB T:CZ,AU,SK,HU,analog uhf HU,(BiH), DVB C:UPC.
FM:CZ,SK,AU,HU,HR.


Josef Zavřel

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 323
  • Místní i dálkový příjem DVB-T/T2 CZ,SK a FTA SAT
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Koniec analógovej TV v Maďarsku
« Odpověď #13 kdy: 12. 06. 2013, 00:16:07 »
Zdravím všechny a přeji hezký večer.
Já zase čekám,že po vypnutí analogu v Maďarsku se časem zlepší příjem VP (SK) muxu na K 57 z Velké Javoriny.Kanály 55,56 a 23 z VJ chytám bez problémů,ale K 57 který má rovněž výkon téměř 50KW ani ťuk.Na dotaz v Towercomu mě tehdy odpověděli,že po vypnutí analogu v Maďarsku bude K 57 vysílat z původního AS,který není zastíněn směrem na Moravu a jeho příjem bych měl tedy mít na úrovni těch ostatních.Tak jsem zvědav.Zdraví J.Z.
DVB-T2 Kojál mux21,22,23, Brno-Barvičova (V) mux 24,
SK mux 1,2,3,4,Vel.Jav. Ant.1x Emme Esse 45 UC. Zes.26/1,2
TV 43FUB8061-4K Finlux.
DAB+ČRo K12D Kojál,Teleko K8A Brno,W-K 5D,př. Albrecht DR 52 BA a DUAL DAB 4 C, ant.FUBA DAB 307,    
SAT.Emme Esse 80cm Fe+4xLNB Megasat
Družice 13-19,2-23,5-28,2