Nemůžu souhlasit s tím, že primárním důvodem je nekvalitní zvuk, byť netvrdím, že stávající stav je uspokojivý, tedy až na výjimky.
Osobně jsem přesvědčen, že hlavní důvod je nízká penertace DAB příjimačů mezi lidma. Kde není nabídka, tak není poptávka. A nebo že by to mohlo být obráceně...?
Každopádně stávajícím FM vysílatelům to v žádném případě nevadí, neb jim v DABu nemůže vyrůst konkurence a sebrat jim podíl na trhu.
Další problém okolo Brna bude také v mezinárodní koordinaci. Cca 2 roky nazpět jsem jedné z prezentací o rozvoji DABu četl, že Rakousko a vlastně ani Slovensko nejsou moc nakloněni schvalování lokálních (max. 1 kW) koordinací a argumentují tím, že když nejsou využity již schválené koordinace, tak proč by měly schvalovat něco dalšího.
Pro jižní Moravu jsou zkoordinovanéné tyto kanálové bloky 7A, 7C, 9B, 10A, 10D, 12A a 12D. Vše pro hlavní vysílací kóty s max. 10 kW ERP.
A tady je problém na straně ČTÚ, které doposud nevyhlásilo soutěž na celoplošné DAB sítě, kterých je zkoordinovaných cca 7-8 pro každý alotment (kraj).
Kolikátý rok po sobě slýchávám, že nejdpozději příští rok už...
No a tím se opět vracím zpět k nabídce a poptávce.
Závěrem přidám odkaz na článek, ve kterém Karel Mikuláštík v jeho článku zde na Digizone navrhl možnou podobu celostátních DAB muxů v ČR. Více v jeho článku "Příjem zahraničního DAB+ vysílání na východě ČR. Co vysílají Slováci a Poláci?", kapitola "Možná podoba DAB+ sítí v České republice":
https://www.lupa.cz/clanky/prijem-zahranicniho-dab-vysilani-na-vychode-cr-co-vysilaji-slovaci-a-polaci/