Autor Téma: Slouceni trech uhf anten  (Přečteno 19084 krát)

Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Slouceni trech uhf anten
« Odpověď #30 kdy: 22. 11. 2013, 23:02:02 »
Citace
A to, že to nějakému Kuliferdovi kdesi v Horní - Dolní funguje je dílo náhody! Bohužel!

Neni vzdy pravda.Ja mam antenarinu jako konicka.
Provedl jsem desitky montazi,od FM,DVB-T,nyni i DAB a vsude vse po me perfektne chodi,dokonce jsem i zpetne chvalen,ze to chodi lepe nez po odbornych firmach.Vystacim si s vlastni amaterskou technikou co se mereni signalu tyce apod.

Co je ten DAB?Vysila se to unas?
Ano, DAB se vysílá i u nás, je to platforma digitálního rozhlasu, něco, jako DVB-T u televize. Přesněji je to T-DAB, Terrestrial Digital Audio Broadcasting.
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Slouceni trech uhf anten
« Odpověď #31 kdy: 23. 11. 2013, 12:36:48 »
Zeptej se toho tvého "známího" co ti to "projel" měřákem. Ten ti určitě poradí!
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


ondratr

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni trech uhf anten
« Odpověď #32 kdy: 25. 11. 2013, 12:56:42 »
zeptám se v rámci tohoto vlákna. Nemáte někdo zkušenost s tímto kompletem?
http://www.tv-anteny.cz/cs/dvb-t-anteny/46-antenni-komplet-pro-slaby-signal-4tv.html
Kamarád chce udělat příjem DBV-T ze dvou vysílačů. Javořice mux1-3 kanály 30,33 a 35 vzdálenost cca 40km vzdušnou čarou a Vantenberk mux4 kanál 42 vzdálenost cc7km vzdušnou čarou anténa musí být ovšem natočena o 90°jinam než je javořice. Když jsem stál na střeše s antenou 7prvků yagi bez zesilovače tak jsem krásně naladil javořici TV ukazovala kvalitu 40% a sílu 100% při nasměrování přímo na Javořici a u Vantenberku 30% kvalita a 100% signál při nasměřování také přímo na něj. Takže počítá, že když dám dvě antény a zapojím to přes tento zesilovač se slučovačem tak mu to pošlape. Budou zapojeny  pouze 2 TV. dík za názor.


Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re:Slouceni trech uhf anten
« Odpověď #33 kdy: 25. 11. 2013, 13:38:12 »
Nějak v tom kompletu postrádám selektivitu pro konkrétní použití. Tedy K30,33,35 a K42
Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Slouceni trech uhf anten
« Odpověď #34 kdy: 25. 11. 2013, 14:58:06 »
Citace
A to, že to nějakému Kuliferdovi kdesi v Horní - Dolní funguje je dílo náhody! Bohužel!

Neni vzdy pravda.Ja mam antenarinu jako konicka.
Provedl jsem desitky montazi,od FM,DVB-T,nyni i DAB a vsude vse po me perfektne chodi,dokonce jsem i zpetne chvalen,ze to chodi lepe nez po odbornych firmach.Vystacim si s vlastni amaterskou technikou co se mereni signalu tyce apod.

V tom pripade to byla bud:
1) Nikoliv odborna firma, ale parta fuseru, kteri nevedeli, co delaji a nemeli potrebnou techniku
2) Firma sice odborna, ale pracujici stylem "nejak to rychle stihnem, at je hodne zisku"

Zkusenejsi laik, ktery trosku rozumi tomu co dela a ma sve postupy vyzkousene, muze dospet k lepsimu vysledku, nez odborna firma. Ovsem znamena to casto hodiny, dny nebo tydny testu a zkouseni. V pripade kanaloveho slucovani, zesilovani atd. je to pak opravdu jen a pouze o stesti a metode pokus-omyl, zato odborna firma tyto veci za pomoci techniky muze realizovat mnohem snaze a hlavne s overenym vysledkem a funkcnosti.

Specialni pripad je dalkovy prijem nebo prijem na hranici prijmovych podminek. Ono ani ta odborna firma casto nemuze zejmena v pripade dalkoveho prijmu 100% definovat prijmove podminky, protoze treba prijede na mereni v den, kdy jsou zrovna o neco lepsi podminky sireni (a casto staci jen aby bylo pred nebo po fronte a ten prijem se meni, nemyslim ted podzimni inverze...), nameri, ze prijem bude mozny a navrhe profi reseni. Za tyden prijede, to profi reseni nainstaluje a vysledek je stejne bidny a nebo zadny signal. A neni to nici chyba. Toto se mi uz take jednou stalo.

Zato ten laik, ktery sleduje prijmovou situaci ve svem bydlisti dlouhodobe, muze v tomto pripade byt s dalkovym prijmem uspesnejsi. Pak jde jen o to, jak kvalitne danou montaz realizuje a jake prvky pouzije.

S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Slouceni trech uhf anten
« Odpověď #35 kdy: 25. 11. 2013, 15:03:02 »
zeptám se v rámci tohoto vlákna. Nemáte někdo zkušenost s tímto kompletem?
http://www.tv-anteny.cz/cs/dvb-t-anteny/46-antenni-komplet-pro-slaby-signal-4tv.html
Kamarád chce udělat příjem DBV-T ze dvou vysílačů. Javořice mux1-3 kanály 30,33 a 35 vzdálenost cca 40km vzdušnou čarou a Vantenberk mux4 kanál 42 vzdálenost cc7km vzdušnou čarou anténa musí být ovšem natočena o 90°jinam než je javořice. Když jsem stál na střeše s antenou 7prvků yagi bez zesilovače tak jsem krásně naladil javořici TV ukazovala kvalitu 40% a sílu 100% při nasměrování přímo na Javořici a u Vantenberku 30% kvalita a 100% signál při nasměřování také přímo na něj. Takže počítá, že když dám dvě antény a zapojím to přes tento zesilovač se slučovačem tak mu to pošlape. Budou zapojeny  pouze 2 TV. dík za názor.

Ten komplet je nesmysl. Jak tu pise Dolinak, neni tam zadny selektivni prvek pro eliminaci nechtenych signalu z danych anten.
I pouzite anteny jsou dost na povazenou, natoz zesilovac se ziskem "pry" 40 dB.

Osobne bych to resil kombinaci propusti pro kanaly 30,33 a 35 na jedne antene a propusti pro kanal 42 na druhe antene, a za tim dvouvstupy zesilovac Alcad AM-356, popripade silnejsi CA-311.
Pak si clovek seridi urovne z jednotlivych anten dle potreby.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


ondratr

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni trech uhf anten
« Odpověď #36 kdy: 25. 11. 2013, 20:23:10 »
děkuji za rady.  ještě jsem zapomněl dopsat že ta Javořice 40km má výkon 100kw pro všechny 3 muxi a vantenberk 7km výkon 5kw pro mux 4.  počítám tedy na Javořici lepší  antenu a přes kanalovou propust pro kanál  30,33 a 35 do zesilovače a pro vantenberk menší anténu přes propust pro 42 kanál do zesilovače.  zesik alcad ten 356  propusti od firmy teroz.  prosím jaké doporučíte anteny?  jen pro info byl jsem dnes v odborné firmě a instalaci my popsali že by udělali takto jedna směrová antena za 550 na Javořici jedno male sito za 360 na vantenberk zesilovač něco jak ten alcad ale jiný výrobce  za 750 kc zdroj za 400 koax,  konektory  cca za 400  práce  za 2500 když sem se zeptal na propusti tak prej zbytečné.  diky za rady,  ještě bych uvítal tip ohledně antény jakou použít
« Poslední změna: 25. 11. 2013, 20:27:31 od ondratr »


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Slouceni trech uhf anten
« Odpověď #37 kdy: 26. 11. 2013, 07:23:34 »
Koukám, že se tady objevil další "odborník" na DVB-T příjem a instalaci ITA/STA! Viz:...Jestli nemate nikoho kdo by Vam to zmeril tak Vam muzu po me zkusenosti doporucit toto.Mam premerene hodnoty certifikovanym merakem které jsem porovnal s tunerem ... A co ostatní parametry, jako C-BER, V-BER, MER, spektrum, to ti ten tvůj super "certifikovaný" PC tuner s bargrafem taky změří??  ;D ;D ;D ;D
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Slouceni trech uhf anten
« Odpověď #38 kdy: 26. 11. 2013, 10:01:24 »
..
http://www.elektrosat.cz/venkovni/color-klasik-plus.htm
Pozor na colorku vemte "plus" která je se ziskem az do 69kanalu !
..
Radite vylozene nevhodne reseni. V dnesni dobe kupovat uz zasadne bez "plus".
http://www.digizone.cz/clanky/kmitocty-pro-lte-jsou-rozdany-co-ale-obavy-ze-vzajemneho-ruseni-s-dvb-t/


Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re:Slouceni trech uhf anten
« Odpověď #39 kdy: 26. 11. 2013, 10:08:02 »
Nějak se to tu překombinovává.
Pokud si s tím chce hrát sám a ví, že mu to jelo na 7mi prvkové cosi, tak vezme 2 krátké kolorky (ty  původní do kanálu 60), selektivitu dostane přes propusti na Třebíč a Jihlavu (můžou být i průchozí pro napájení). Strčí to do navrhovaného Alcadu, na něm vypne průchodnost napájení, nastaví zisk maximálně 1mm od dorazu (jinak může produkovat rušení) a připojí zdroj. Pokud se nejedná o problémové místo, tak mu to pojede napoprvé. Pokud se objeví problémy, pozve si firmu (na jihlavsku by se dal jeden člověk doporučit) a na zakoupených komponentech se dá stavět.
Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!


ondratr

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni trech uhf anten
« Odpověď #40 kdy: 26. 11. 2013, 10:49:08 »
diky za názory a rady.  rád si s tím pohraji sám dříve jsem se anténami trochu zaobiral tak se do toho zas aspoň trochu v pravím. jinak místo je bezproblémové nic nestini ani jedním smerem.  oba vysílače ny jeli na půjčenou 7 prvkouvou yagi bez zesilovače.  ještě jednou diky za vaše rady a čas