Autor Téma: Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4  (Přečteno 360530 krát)

ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4
« Odpověď #795 kdy: 03. 07. 2013, 17:39:33 »
já pořád nechápu,kde berete tak vysoké procento lidí,kteří nemají problémy s mux4,já to vidím obráceně,možná 10% lidí ty problémy zdánlivě nemá.A jaké je vysvětlení,asi se vysílá různě z různých vysílačů,jinak to neni možný.
Pane tako50, uz jsem se vam v par prispevcich snazil naznacit, ze se mi intenzita problemu co popisujete nezda. Na Pohode ani Retru jsem si nikdy nevsiml zasekavani obrazu ani na problemovem Digipalu2. Pripadne napiste u ktereho poradu problem vidite. Na asi 3/4 prijimacu co jsem podrobne zkousel se problem zasekavani obrazu vubec nevyskytoval (za vsechny treba dve TV Sony, jedna pul a druha 4 roky stare nebo plasma LG dva roky stara). Zkuste pro jistotu proverit kvalitu signalu. Pokud jde o jine problemy nez zasekavani obrazu, zalozte prosim jine vlakno.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4
« Odpověď #796 kdy: 03. 07. 2013, 18:13:07 »
trochu jsem se dnes díval na vysílání, abych si udělal bližší názor na potíže. Zkoušel jsem simultánní příjem na různých HW (různé čipsety) i několika kusech stejného HW, k vyloučení vlivu poškození jsem kontroloval úroveň měřákem (dBm, CBER/VBER/MER po celou dobu velmi dobré až výborné).
Několik postřehů:
— teletext "blbne" - na 898 se rychle střídá 7 podstran: Zkušební strana textu (jako na ČT1), modrá, zelená, červená, bílá, blikající bílá, čb síť. Výsledek na Fandě nahodile vypadávají 1-2 řádky, český font se rozpadá a zase naskakuje správně, do obrazu (zejm. jednolitých barev) se nahodile vloží řetězec 8 stejných znaků (obvykle Č, ? nebo Ó). Ve stejný okamžik je obdobný teletext na Telce a Smíchově v pořádku, bez poškození.
— nahodilé vady v obraze - během asi hodiny se 2× na cca čtvrt vteřiny ztratila většina snímku na Fandě a byla nahrazena fialovými kostičkami v řadách. V stejném okamžiku byl obraz Telky a Smíchova úplně bez vad.
— různé čipsety (Mstar, SiS, Sunplus - aktuální verze) se projevují silně podobně, ne 100% identicky. Projevy jsou stejné co do přítomnosti (časové i místní), různé co do rozsahu.
— programy uvnitř multiplexu nejsou postiženy stejně, ale v rozmezí: úplně bez chyb až po - hodně chyb (záleží na použité službě)


Tolik tedy pozorování jednou osobou. Snažil jsem se o co nejobjektivnější podmínky, při vyloučení subjektivních vlivů - identický HW, záměna kusů mezi sebou k vyloučení kusové vady, proměření anténního signálu dotčeného muxu i ostatních muxů.
Takže nyní mám přesnější názor - chyba je uvnitř signálu, ne v přijímacím HW. Jestli vzniká na zdroji (vysílací HW/SW) nebo až cestou nemohu posoudit, musel bych celou sestavu přemístit. Míra projevů nevylučuje, že může existovat HW/SW, na kterém jde příjem bez chyb, šíře mé zkoušky ale tuto možnost hodně stlačuje.  Množství chyb je malé, neznemožňuje příjem úplně, jen je nepříjemné, pokud diváka zasáhne v pořadu, na který se těšil. Naopak divák může tedy prohlásit sledování za bezproblémové, pokud nevyužívá danou službu (TTX), nedívá se na postižený kanál/pořad nebo si chyby nevšimne kvůli její krátké době.

Poznámka 1:
jako pikantní shledávám omezení na indexové straně teletextu všech Fandy/Telky/Smíchova: „Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu CET 21 spol s r. o. zakázáno“. Máme my vůbec tedy oprávnění se na teletext dívat, natožpak ho posuzovat?  ;)

Poznámka 2:
podrobnější zkoumání teď nemám v plánu, více mě zamíchala programem nepřítomnost EPG v muxu2.
« Poslední změna: 03. 07. 2013, 18:23:47 od Petr Svoboda »


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4
« Odpověď #797 kdy: 03. 07. 2013, 19:00:18 »
— teletext "blbne" - na 898 se rychle střídá 7 podstran: Zkušební strana textu (jako na ČT1), modrá, zelená, červená, bílá, blikající bílá, čb síť. Výsledek na Fandě nahodile vypadávají 1-2 řádky, český font se rozpadá a zase naskakuje správně, do obrazu (zejm. jednolitých barev) se nahodile vloží řetězec 8 stejných znaků (obvykle Č, ? nebo Ó). Ve stejný okamžik je obdobný teletext na Telce a Smíchově v pořádku, bez poškození.
Teletext má blbě už Nova. naprosto stejný problém mám i u UPC. Dochází k znovunačítání stránky, chvíli se zobrazí jen černá a podobně. Záleží na HW/SW - Samsungu to problém nedělá, na PC s AverMedia to jejich soft také ignoruje, DVBViewer ne. Rychlé střídání podstran na 898 je asi ten nejmenší problém, celý TTX obsahuje jen pár stránek a podstránka se mění s každým cyklem.


tako50

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 534
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4
« Odpověď #798 kdy: 03. 07. 2013, 20:44:25 »
já pořád nechápu,kde berete tak vysoké procento lidí,kteří nemají problémy s mux4,já to vidím obráceně,možná 10% lidí ty problémy zdánlivě nemá.A jaké je vysvětlení,asi se vysílá různě z různých vysílačů,jinak to neni možný.
Pane tako50, uz jsem se vam v par prispevcich snazil naznacit, ze se mi intenzita problemu co popisujete nezda. Na Pohode ani Retru jsem si nikdy nevsiml zasekavani obrazu ani na problemovem Digipalu2. Pripadne napiste u ktereho poradu problem vidite. Na asi 3/4 prijimacu co jsem podrobne zkousel se problem zasekavani obrazu vubec nevyskytoval (za vsechny treba dve TV Sony, jedna pul a druha 4 roky stare nebo plasma LG dva roky stara). Zkuste pro jistotu proverit kvalitu signalu. Pokud jde o jine problemy nez zasekavani obrazu, zalozte prosim jine vlakno.
No to bych musel založit několik vláken,jichž se problém muxu4 týká.Bylo by to vlákno týkající se třeba TXT ,stroboskopický efekt,zamrzání přijímačů,různé symboly a znaky v obraze,atd. a všechno se to  týká mux4 včetně trhání obrazu.Mělo by to smysl?Na pohodě jsem se všiml asi tak 3-4 x na retru asi 1 x a v kterých pořadech se to napsat nedá,bylo to v době,kdy ostatní programy se sekaly šíleně a na přijímači DTR210 a Digipal 2 TX .Co prověřím na kvalitě signálu u velkého síta,symetráku,koaxiálu,koncovky a nyní ze 2 vysílačů rakovník 44k a klínovec 45 ,jablonec momentálně má strašně slabý signál.Napsal jsem zde asi 15 přijímačů,kde se problém projevoval,další jsem již nepsal.Taky jsem si myslel,že strong nemá problémy první den a druhý den zamrzl snad 2x na stejném programu ,myslím fanda,ale to už přesně nevím.
« Poslední změna: 04. 07. 2013, 11:44:26 od tako50 »


tako50

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 534
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4
« Odpověď #799 kdy: 03. 07. 2013, 21:01:56 »
— teletext "blbne" - na 898 se rychle střídá 7 podstran: Zkušební strana textu (jako na ČT1), modrá, zelená, červená, bílá, blikající bílá, čb síť. Výsledek na Fandě nahodile vypadávají 1-2 řádky, český font se rozpadá a zase naskakuje správně, do obrazu (zejm. jednolitých barev) se nahodile vloží řetězec 8 stejných znaků (obvykle Č, ? nebo Ó). Ve stejný okamžik je obdobný teletext na Telce a Smíchově v pořádku, bez poškození.
Teletext má blbě už Nova. naprosto stejný problém mám i u UPC. Dochází k znovunačítání stránky, chvíli se zobrazí jen černá a podobně. Záleží na HW/SW - Samsungu to problém nedělá, na PC s AverMedia to jejich soft také ignoruje, DVBViewer ne. Rychlé střídání podstran na 898 je asi ten nejmenší problém, celý TTX obsahuje jen pár stránek a podstránka se mění s každým cyklem.
Na Philipsu pfl5007 TXT problém taky nedělá ,podstránky se nestřídají dají se normálně navolit,jen u fandy se objevují znaky jak popisuje pan svoboda a to na všech stránkách.Tento jev někdy i vymizí a TXT Fandy je totožný jako ostatní programy,Telka ,Smíchov.Na satelitu ale tento problém jsem nepozoroval.Na UPC kabelovku jsem upozorňoval u TXT stejné projevy jako v DVBT.
« Poslední změna: 03. 07. 2013, 21:04:51 od tako50 »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4
« Odpověď #800 kdy: 04. 07. 2013, 08:15:31 »
— teletext "blbne" - na 898 se rychle střídá 7 podstran: Zkušební strana textu (jako na ČT1), modrá, zelená, červená, bílá, blikající bílá, čb síť. Výsledek na Fandě nahodile vypadávají 1-2 řádky, český font se rozpadá a zase naskakuje správně, do obrazu (zejm. jednolitých barev) se nahodile vloží řetězec 8 stejných znaků (obvykle Č, ? nebo Ó). Ve stejný okamžik je obdobný teletext na Telce a Smíchově v pořádku, bez poškození.

Jak tak všichni hledají chyby v MUX4, nikoho asi nenapadlo zkontrolovat všechny ostatní MUXy. Prošel jsem je a ejhle, stejný problém je v MUX2 u Nova Cinema. Zlobí strany 899, 898, 101 i 100. Skryté titulky na straně 888 nebyly právě vysílány a nebo nebyly vidět. Víc stran tam není. Protože opět jde o stanici skupiny Nova, je jasné, že problém je na jejich straně a ne na straně MUXů.
Planar IT-15T2.


skydedek

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 53
    • Zobrazit profil
Re:Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4
« Odpověď #801 kdy: 04. 07. 2013, 08:23:02 »
Asi jsme si nerozumeli - soucasny stav = stav, kdy jak v pozemnim tak i v satelitnim vysilani (snad s vyjimkou nekterych zahranicnich verejnopravnich a demo- programu) setri vsichni na prenosove rychlosti tak, ze je to na obraze zatracene videt - a to plati i pro SD vysilani. Mozna neni nouze o prenosovou kapacitu, ale o ochotu za ni platit. Ze by nejen nouze, ale i krize?
Proč do toho pleteš peníze, nerozumím. Nezaměňuj ekonomické chování s neschopností či nenasytností.
Podobnou logikou by šlo obhájit i použití posypové soli do rohlíků. Sice je jedlé soli všude dost, ale není ochota za ni platit. Vždyť je krize!
No přece co jiného brání tomu, aby se to vysílalo kvalitně než peníze? Lhostejno zda jejich nedostatek či neúměrné zlatokopectví. Obojí vyjde divákovi nastejno. Osobně vidím hlavní problém v možnostech té technologie. Ta umožní oproti analogu (tam bylo omezení pouze kvalitou přenosového řetězce) vysílat opravdu kvalitně, nebo dobře, nebo špatně, nebo zcela nahovno a vše je legitimní. Jde jen o to, kterou možnost si vysílatel vybere. Většina soukromých multiplexů vybrala stupeň někde mezi nahovno a špatně.
« Poslední změna: 04. 07. 2013, 08:26:54 od skydedek »


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4
« Odpověď #802 kdy: 04. 07. 2013, 08:41:02 »
Jak tak všichni hledají chyby v MUX4, nikoho asi nenapadlo zkontrolovat všechny ostatní MUXy. Prošel jsem je a ejhle, stejný problém je v MUX2 u Nova Cinema. Zlobí strany 899, 898, 101 i 100. Skryté titulky na straně 888 nebyly právě vysílány a nebo nebyly vidět. Víc stran tam není. Protože opět jde o stanici skupiny Nova, je jasné, že problém je na jejich straně a ne na straně MUXů.
Dobrý postřeh. Nicméně u mě je výskyt chyb sporadický, nikoli však nenulový. Občas  se objeví chyba celé podstránky, ne chyby uvnitř, rozpad či vložení znaků. Doposud jsem tomu nepřikládal význam, zkušební teletext jsem měl za zkušební. Proti poškození TTX u Fandy je Nova Cinema víceméně v pořádku.
« Poslední změna: 04. 07. 2013, 09:09:06 od Petr Svoboda »


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4
« Odpověď #803 kdy: 04. 07. 2013, 10:19:56 »
...
— nahodilé vady v obraze - během asi hodiny se 2× na cca čtvrt vteřiny ztratila většina snímku na Fandě a byla nahrazena fialovými kostičkami v řadách. V stejném okamžiku byl obraz Telky a Smíchova úplně bez vad.
...
Tak to se obavam bude uplne jiny problem nez zasekavani obrazu na prijimacich Digipal 2, Ariva T650i, Ariva 252 combo, Optex ORT-8840T. Pokud je vysilana problematicky porad/scena (fotbal, posun kamery nebo objektu ve studiu atd.), je zasekavani videt do 5 sekund. Fialove kosticky parkrat do hodiny jsem ja osobne nikdy nevidel.


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4
« Odpověď #804 kdy: 04. 07. 2013, 10:37:20 »
Ano, máte pravdu. Je to jiný problém. Ale v poslední době se v tomto vláknu často vyskytují stesky nad tím, že v MUX4 nejde kloudně ani teletext. Tak jsem chtěl pouze upozornit na to, že se tento problém netýká pouze MUX4, ale je i v MUX2 a není to tedy problém specifický pro konkrétní MUX. Jinak samozřejmě souhlasím, že je to problém jiný a měl by mít samostatné vlákno.
Pokud jde o zasekávání, kontroloval jsem jej na čtyřech různých přijímačích (dva z nich, ač různých značek mají zřejmě minimálně stejný FW soudě podle jeho grafiky a ovládání) a k zasekávání na těchto přístrojích nikdy nedošlo.
Planar IT-15T2.


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4
« Odpověď #805 kdy: 04. 07. 2013, 11:02:45 »
jen pro upřesnění - pokus, který jsem prováděl, jsem dělal na televizích, které nemají NAPROSTO žádný projev záseků v obraze.
Sleduji to dlouhodobě. Proto jsem se ptal, po nějaké době ticha v tomto tématu, zda potíže stále existují. Nemám při sobě žádnou TV, kde bych záseky viděl. Vlastně ani STB, přestože ty se projevují trochu odlišně od TV. U STB opět aktuální verze vč.  novinek, které se třeba i neobjeví, kvůli ceně např. Sunplus. Perspektivnější je opět Mstar.


Pavel-original

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 242
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4
« Odpověď #806 kdy: 04. 07. 2013, 14:32:46 »
Porovnání 720p a 1080i je nesmysl, samozřejmě že vyšší rozlišení bude vždycky vypadat líp.
To plati jen pro staticky obraz, testy EBU ukazaly, ze pri dnes obvykle pouzivanych prenosovych rychlostech dava subjektivne lepsi obraz 720p, zejmena u sportovnich prenosu. EBU doporucuje pro vysilani 720p (EBU recommendation R124). 

http://tech.ebu.ch/webdav/site/tech/shared/r/r124.pdf
http://tech.ebu.ch/docs/techreports/tr005.pdf

Jenže tam porovnávali 720p s 1080i. Vždyť tu celou dobu tvrdím že prokládaný obraz je pro digitální vysílání naprosto nevhodný.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4
« Odpověď #807 kdy: 04. 07. 2013, 15:57:37 »
Jenže tam porovnávali 720p s 1080i. Vždyť tu celou dobu tvrdím že prokládaný obraz je pro digitální vysílání naprosto nevhodný.
Kdyby byl tak nevhodný, tak se v něm nevysílá. Nebo si myslíte, že ve všech TV po světě sedí úplní blbci? Taky bych byl radši, kdyby prokládané vysílání skončilo s SD a do HD se už nedostalo. Bohužel se 1080i ukázalo jako přijatelný kompromis.


tako50

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 534
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4
« Odpověď #808 kdy: 07. 07. 2013, 12:53:28 »
Dnes se schválně dívám na otázky václava moravce na čt1 v HD z RS7 z klínovce a co se děje.Zvuk se zpožďuje za obrazem s různým odstupem,v době kdy dojde k seknutí obrazu se zvuk srovná s obrazem a tak se to opakuje stále dokola již 50 min.Někdo tu psal,že poláci vytvoří do týdne nový sw na fergusona.Stalo se tak již a je nějaká změna?

 Přidávám záznam foťákem mux4 trhání a kostičkování na DTR210 ,ostatní programy byly bez potíží v tu dobu. https://www.youtube.com/watch?v=rojzqdWb2R8
« Poslední změna: 07. 07. 2013, 20:23:17 od tako50 »


Pavel-original

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 242
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4
« Odpověď #809 kdy: 09. 07. 2013, 13:29:12 »
Jenže tam porovnávali 720p s 1080i. Vždyť tu celou dobu tvrdím že prokládaný obraz je pro digitální vysílání naprosto nevhodný.
Kdyby byl tak nevhodný, tak se v něm nevysílá. Nebo si myslíte, že ve všech TV po světě sedí úplní blbci? Taky bych byl radši, kdyby prokládané vysílání skončilo s SD a do HD se už nedostalo. Bohužel se 1080i ukázalo jako přijatelný kompromis.

Jak říkám, velká část (pravděpodobně většina) HD přijímačů 1080p nepodporuje, takže se v tom nikomu vysílat nechce. O tom jaké rozlišení se budou používat se rozhodovalo v době, kdy byla technologie úplně někde jinde a nikdo s něčím takovým nemohl počítat.

A vy si Tako pozvěte někoho ať vám spraví anténu.