Autor Téma: Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4  (Přečteno 360577 krát)

Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4
« Odpověď #600 kdy: 23. 06. 2013, 22:57:18 »
Paradoxně ale u Pohody k problémům nedochází. K těm dochází u Nováckých programů - Telka, Smíchov, Fanda. Pravdou také je, že hodnota VBVbuffer size je nastavena jinak, než u jiných programů: http://forum.digizone.cz/index.php?topic=3061.msg45379#msg45379

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4
« Odpověď #601 kdy: 23. 06. 2013, 23:00:23 »
a přitom pohoda problémy se zdá nedělá,já to teď měřil teda sice jen technisatem a měla 2Mbs ,fanda 5Mbs a třeba óčko mělo jen 1Mbs a jede bez problémů a říkáte mělo by být 15Mbs ? To nikdy žádný program neměl a ani v povolení od čtu se tolik neuvádí,jestli jsem vás tedy správně pochopil
V tomto případě nejde o průměrný datový tok, ale o tok špičkový. Běžně se nastavuje hodnota 15Mb/s, která pokryje jakoukoliv špičku, byť takových hodnot program ani špičkově nedosahuje.


tako50

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 534
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4
« Odpověď #602 kdy: 23. 06. 2013, 23:05:16 »
a přitom pohoda problémy se zdá nedělá,já to teď měřil teda sice jen technisatem a měla 2Mbs ,fanda 5Mbs a třeba óčko mělo jen 1Mbs a jede bez problémů a říkáte mělo by být 15Mbs ? To nikdy žádný program neměl a ani v povolení od čtu se tolik neuvádí,jestli jsem vás tedy správně pochopil
V tomto případě nejde o průměrný datový tok, ale o tok špičkový. Běžně se nastavuje hodnota 15Mb/s, která pokryje jakoukoliv špičku, byť takových hodnot program ani špičkově nedosahuje.
Takže toto není špičkový schválený datový tok pro jednotlivé programy,ale jen průměrný? http://www.multiplex4.cz/images/dokumenty/Vysilaci_sit_4_oznameni_v_souladu_s__72_ZEK_po_22022013.pdf


Pavel-original

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 242
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4
« Odpověď #603 kdy: 23. 06. 2013, 23:18:35 »
Paradoxně ale u Pohody k problémům nedochází. K těm dochází u Nováckých programů - Telka, Smíchov, Fanda. Pravdou také je, že hodnota VBVbuffer size je nastavena jinak, než u jiných programů: http://forum.digizone.cz/index.php?topic=3061.msg45379#msg45379

Menší velikost bufferu je sice zvláštní, ale problémy by to způsobovat nemělo, pokud ho enkodér opravdu dodržuje. Jediná možnost by byla, že hlásí jinou velikost než kterou opravdu používá.

Struktura a délka GOP se přizpůsobuje podle toho co je nejvýhodnější z hlediska kvality, nemělo by to způsobovat žádné problémy.

Další možností je, že je vysílání v rámci parametrů, ale v některých dekodérech je prostě chyba.




tako50

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 534
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4
« Odpověď #604 kdy: 23. 06. 2013, 23:22:26 »
nj chyba v dekodérech,ale co já vyzkoušel asi 30 přístrojů,jak starších ta současných a u všech se chyba projevuje,jak na mux4 tak rs7

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pavel-original

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 242
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4
« Odpověď #605 kdy: 23. 06. 2013, 23:24:47 »
nj chyba v dekodérech,ale co já vyzkoušel asi 30 přístrojů,jak starších ta současných a u všech se chyba projevuje,jak na mux4 tak rs7

To není možné. Chyba bude někde u vás.


tako50

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 534
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4
« Odpověď #606 kdy: 23. 06. 2013, 23:33:21 »
nj chyba v dekodérech,ale co já vyzkoušel asi 30 přístrojů,jak starších ta současných a u všech se chyba projevuje,jak na mux4 tak rs7

To není možné. Chyba bude někde u vás.
ale je to možné,do 2.5 to hrálo normálně,jinak to píší lidi z celé republiky a to nyní přijímám už mux4 z 3 kanálů a rs7 z jednoho a na anténku dodávanou k usb tuneru nyní zakoupeného fujitsu a dělalo to i na vyměněném evolve,ten ovšem hrál jen na venkovní anténu.


Pavel-original

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 242
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4
« Odpověď #607 kdy: 23. 06. 2013, 23:36:44 »
Jen to shrnu, na co bych z diskuze reagoval. Problém je zřejmě s délkou GOP, což je počet snímků mezi klíčovými snímky (I-frame). A klíčové snímky jsou v podstatě JPEG, snímky za nimi jsou odvozeny od něj.
Což znamená, že při velkých změnách si přístroj musí pamatovat větší objem dat a zřejmě při tom dochází k přetečení bufferu a tím k chybě.
A zaároveň, pokud sipamatuju, tak minimálně doporučení, ale možná i požadavek normy, byl délka GOP 12 snímků. Což je podle mnoha lidí v tomrto muxu u jednotlivých streamů velmi překročeno. Některé přístroje mají buffer asi větší, než je běžně požadováno a proto problém nemají.
A zároveň, delší GOP způsobuje, že je třeba míň klíčových snímků. Ty jsou mnohonásobně větší, než ty změnové a proto se tím šetří bitrate. Zřejmě to byl i úmysl, protože třeba na Telce jsou staré pořady s dost vysokým šumem a to se velice těžko komprimuje a způsobuje to klasické "kostičkování" obrazu. No já bych doporučil na ty pořady nejdřív použít nějaký blur filtr. Sice by to bylo na úkor odstranění šumu rozmázlý, ale na komprimaci by to výrazně ušetřilo.

Perfektní analýza. Kéž by všechny příspěvky měly tuto úroveň.

Ten příspěvek sice zní odborně, ale bohužel je naprosto nesmyslný. Struktura GOP nemá vliv na velikost potřebné paměti, snímky jsou vždy seřazené tak, že si dekodér musí pamatovat jen dva snímky+ten který zrovna dekóduje. Dále si přístroj musí pamatovat část streamu o určité velikosti, velikost potřebné paměti je stanovená normou a sdélkou GOP nesouvisí.

Blur filtr je nesmysl, blur je rozmazání. Existují filtry přímo pro odstranění šumu.


Pavel-original

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 242
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4
« Odpověď #608 kdy: 23. 06. 2013, 23:58:58 »
Ještě mě napadla jedna možnost - děje se to náhodně, nebo jen při konkrétních pořadech? Problém by mohl být přímo ve vysílání, konkrétně v chybné informaci o prokládání, zvlášť pokud se to děje především při starších pořadech. To by mohl být důvod toho, že někdo problémy nemá, zatímco někdo má problémy i když vyzkouší jiný přijímač, záleželo by totiž i na samotné TV jak přesně prokládání odstraňuje.


tako50

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 534
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4
« Odpověď #609 kdy: 24. 06. 2013, 00:10:05 »
Ještě mě napadla jedna možnost - děje se to náhodně, nebo jen při konkrétních pořadech? Problém by mohl být přímo ve vysílání, konkrétně v chybné informaci o prokládání, zvlášť pokud se to děje především při starších pořadech. To by mohl být důvod toho, že někdo problémy nemá, zatímco někdo má problémy i když vyzkouší jiný přijímač, záleželo by totiž i na samotné TV jak přesně prokládání odstraňuje.
Děje se to různě,třeba i hodinu to hraje normálně všechno,všechny programy a pak se třeba všechny zase sekají trhají kostičkují.Nebo hrají normálně a jen jeden to dělá,dají třeba jiný pořad a ať starý nebo nový je jedno a buď to dělá,nebo ne.Nejvíce to dělá při rychlých pohybech.A jak píši stále,zlobilo to na všech přístrojích co jsem zkoušel,některé dokonce i zamrznou,třeba technisat při txt,strong při sledování pořadu a myslím,že oba na fandovi to udělali,ale to si nejsem už jistý.Strong zamrzl 2x za sebou na stejném pořadu.
    Jinak jak je vidět,není to problém pouze mux4 ,ale i rs7 pořadů v HD .Když jsem koukal naposled,tak nova HD byla v pořádku,ale všechny čt se škubaly drobně,ale hlavně se při pohybu rozsypávaly na drobné kostičky,třeba jen při pohybu hlavou.
 Mohu vědět,na čem vy to sledujete,že to nedělá žádný problém?
« Poslední změna: 24. 06. 2013, 00:16:08 od tako50 »


klapaciuss

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 150
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4
« Odpověď #610 kdy: 24. 06. 2013, 00:38:01 »
Ještě mě napadla jedna možnost - děje se to náhodně, nebo jen při konkrétních pořadech? Problém by mohl být přímo ve vysílání, konkrétně v chybné informaci o prokládání, zvlášť pokud se to děje především při starších pořadech. To by mohl být důvod toho, že někdo problémy nemá, zatímco někdo má problémy i když vyzkouší jiný přijímač, záleželo by totiž i na samotné TV jak přesně prokládání odstraňuje.

Jedna z hypotéz dává do souvislosti problém trhání obrazu s problematikou synchronizace zvuku a obrazu. Bylo tu uváděno, že ve streamu stanic mux4 se občas objevují nesmyslné údaje o časovém posuvu zvuku o obrazu řádově o desítky sekund nebo občas tyto informace chybí úplně.


Pavel-original

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 242
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4
« Odpověď #611 kdy: 24. 06. 2013, 00:45:02 »
Mohu vědět,na čem vy to sledujete,že to nedělá žádný problém?

TV LG a USB tuner k PC, ani v jednom případě se nic takového neděje. Občas se stávalo u novy HD na PC že se obraz rozsypal a už se nevrátil do původního stavu a bylo nutné znovu přepnout na kanál, ale poslední dobou jsem to už nezaznamenal. Novu ale zas tak často nesleduju, takže to je možná jen náhoda.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4
« Odpověď #612 kdy: 24. 06. 2013, 00:46:38 »
Ještě mě napadla jedna možnost - děje se to náhodně, nebo jen při konkrétních pořadech? Problém by mohl být přímo ve vysílání, konkrétně v chybné informaci o prokládání, zvlášť pokud se to děje především při starších pořadech. To by mohl být důvod toho, že někdo problémy nemá, zatímco někdo má problémy i když vyzkouší jiný přijímač, záleželo by totiž i na samotné TV jak přesně prokládání odstraňuje.
S prokládáním to podle mě souvislost nemá. Opravdu to vypadá jako chyba mpeg2 kodéru/dekodéru, nejvíc se to projevuje při delším švenku, kdy se to začne na hranách rozpadat a táhne se to s pohybem. Proto mi to přijde jako nějaké přetečení, není to kostičkování celého obrazu, jako při malém datovém toku.


Robert Zeman

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 325
  • Pravda začíná tam, kde končí signál České televize
    • AOL komunikátor - Roby
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4
« Odpověď #613 kdy: 24. 06. 2013, 00:56:44 »
ŽÁDNÁ CHYBA NA STRANĚ DIVÁKA! Mám Zircon 3000, síla signálu MUXu4 95%, kvalita 100%. Nejvíc se seká Nova u Televizních novin. Ale jak kdy. Jindy zase jiný program. TV Samsung (DVB-T, MPEG2) - Síla signálu 50%, úroveň bitové chyby: 2 - 6. MUX4 je prostě  AUŠUS, zkrátka ŠMEJD čili NEPODAŘENÉ VYSÍLÁNÍ. Měl jsem totiž i jiný STB, a na tom se MUX4 také občas sekal. Špatný ochranný interval, špatné... nevím co.
Dostupnost DVB-T: celkem 60 různých TV programů (s Plustelkou a bez rakouských multiplexů D, E, F).

CZ: multiplexy 1, 2, 3, 4, RS7, RS8;
SK: multiplexy 1, 2, 3, 4;
AT: multiplexy A, B, D, E, F.


tako50

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 534
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zasekavani obrazu Telka, Smichov, Fanda v mux4
« Odpověď #614 kdy: 24. 06. 2013, 01:14:42 »
Mohu vědět,na čem vy to sledujete,že to nedělá žádný problém?

TV LG a USB tuner k PC, ani v jednom případě se nic takového neděje. Občas se stávalo u novy HD na PC že se obraz rozsypal a už se nevrátil do původního stavu a bylo nutné znovu přepnout na kanál, ale poslední dobou jsem to už nezaznamenal. Novu ale zas tak často nesleduju, takže to je možná jen náhoda.
a jaký typ konkrétně?kdybych náhodou na něj narazil,abych to zkouknul