Autor Téma: Stavba HB9CV na VKV  (Přečteno 37763 krát)

Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re:Stavba HB9CV na VKV
« Odpověď #15 kdy: 14. 05. 2013, 22:00:09 »
Tady nepomuze ani naznacovani , u sireni elektromagnetickych vln plati hlavne jen dva zakony, jak jsem uz tady kdysi psal, a to zakon Murphyho a zakon cerne magie.
Nic se neda dopredu predpokladat. Opakuji ze je to pro kazdou frekvenci a smer jinak. Antenarine se venuji dost dlouho na to, abych si stal za tim co pisu. Pokud to mam jako hobby, tak jednoduse prásknu antenu na stozar a jdu ladit, postupne se pokousim prijimaci retezec zkvalitnovat, a to bez merici techniky jde jedine porovnavanim ruznych zarizeni, zacit by se melo vzdy od anteny. Teorie je sice pekna vec, ale stejne se to nakonec musi zkusit. Tuneru je na prodej habakuk, ovsem jen malo z nich se hodi na dxing. Idealni jsou ty z devadesatych let jak psal Filip Heczko, a mely by umet prepinat sirku pasma, pak je mozne je vymenou MF filtru jeste o neco zuzit a zlepsit tak selektivitu . Navic vzhledem k uvazovanemu rozpoctu jsou zaplatitelne.



Je pravda, že homogenita je u každého signálu jiná, ale pokud jsou v cestě signálu velké překážky, tak je velmi pravděpodobné, že tam bude signál většiny stanic  ‘‘rozbitý‘‘. Mám takovou zkušenost, že pří převyšení přes 600m na vzdálenost 4km od místa příjmu jsem chytal mnohem lepší signál s HB9CV, než s pětiprvkem, a to 5-ti prvek na VKV rozhodně není nějaké monstrum. V jiných směrech, kde je otevřený výhled zas byla lepší pětiprvková anténa. Zisk antény závisí tedy především na jejím umístění. Platí tam zákony fyziky a ty se obejít nedají. 

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Radek Šťáva

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stavba HB9CV na VKV
« Odpověď #16 kdy: 15. 05. 2013, 14:47:26 »
Jasné, fyziku neobejdeš a těch, co to zkoušeli už moc není  :D Ale HB je na tom s těmi zákony a ziskem asi velmi dobře. S HB určitě něco ulovím a uvidím alespoň zhruba, co mohu u mě očekávat.
Jinak od pána jsem koupil tu ST-S570ES, protože má všechny vychytávky, které jsem si představoval a podle manuálu má citlivost i selektivitu stejnou, jako ST-SA5ES a SA3ES, nemá 2 anténní vstupy a kvalitou zvuku bude určitě o něco horší už podle parametrů.
Myslím ale, že s HBčkem si alespoň pro začátek budou rozumět.
Abych se vrátil ke stavbě, tak dnes v Brně v ALMSu koupen Jäkel 20x20x3 60cm (AlMgSiO) a 2x150cm kulatiny 8mm (AlCu4PbMg) pak do Jäkelu 2 ucpávky, ať to vypadá ;-) Stálo to asi 150Kč, ještě někde musím koupit drát na vedení a F konektor do panelu. O víkendu jdu na stavbu a zkoušku příjmu.
Jinak anténu mám spočítanou pro frekvenci 101,2MHz.
Tuner: Sony ST-S570ES 4x110 kHz
Antena: HB9CV, Rotator
Bandscan: http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=2958&usage=D&la=de


Antonín Roll

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 115
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stavba HB9CV na VKV
« Odpověď #17 kdy: 16. 05. 2013, 16:29:23 »
HB9CV nic nezkazíte a stavbu máte hotovou za dvě hodinky. S montáží na střechu další dvě hodinky a do noci pak budete sedět u rádia  :) Doufám, že máte rotátor, já ho pořídil po několika měsících. Pokaždé, když jsem chtěl antenu otočit, tak jsem musel vylést na střechu  >:(

Přeji mnoho příjemných chvil u rádia a čekáme na Vaše úlovky. Doufám, že si budete vést deník třeba na fmlist.org
Tuner: Sony XDR-F1HD  I2C mod, Sony ST-SB 920 QS, Tecsun PL 380, Uniden BCT15X
Anténa: Anténa Korner FM19.3
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=2519&usage=D&la=de


Radek Šťáva

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stavba HB9CV na VKV
« Odpověď #18 kdy: 16. 05. 2013, 18:05:51 »
Tuner je na cestě, v pátek by měl být doma, nakonec je za 1500Kč, pán u něj objevil známou vadu, kdy nefunguje automatické ladění, což pro mě není problém. Myslím, že bych neměl problém ani si to opravit, tak uvidím.
Rotátor bohužel zatím nemám, ale do budoucna ho plánuju. O víkendu chci zahájit testovací provoz, musím pro anténu najít vhodné dočasné místo. Zatím to bude takový "beta" test. Pokusím se vymyslet, kam anténu upevním tak, abych s ní mohl v rámci možností pohodlně otáčet ručně.
Jinak samozřejmě plánuji bandscan a poté lovit a lovit... Pokud by jste měli nějaké tipy do začátku, tak budu jen rád. Trochu znám fmlist.org, dxinfocentre.com a dxmaps.com. Deník doporučujete vést na fmlist,org? Nad tím jsem právě přemýšlel. Buď použiju nějakou osobní stránku, nebo fmlist.
Ještě jedná otázka: Používáte přepěťovku mezi tunerem a anténou, nebo tyto stroje jsou dostatečně chráněny od výrobce? Nerad bych o něj nějakou blbou náhodou třeba přišel. Ale zase nechci způsobovat zbytečné útlumy.
Sám jsem hodně zvědav na bandscan a úlovky v místě bydliště. Terén není zrovna ideální, no doufám, že budu příjemně překvapen.
« Poslední změna: 17. 05. 2013, 09:16:28 od Radek Šťáva »
Tuner: Sony ST-S570ES 4x110 kHz
Antena: HB9CV, Rotator
Bandscan: http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=2958&usage=D&la=de


Daniel Kulhánek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 609
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stavba HB9CV na VKV
« Odpověď #19 kdy: 16. 05. 2013, 18:21:01 »
Tuner je na cestě, v pátek by měl být doma, nakonec je za 1500Kč, pán u něj objevil známou vadu, kdy nefunguje automatické ladění, což pro mě není problém. Myslím, že bych neměl problém ani si to opravit, tak uvidím.
Rotátor bohužel zatím nemám, ale do budoucna ho plánuju. O víkendu chci zahájit testovací provoz, musím pro anténu najít vhodné dočasné místo. Zatím to bude takový "beta" test. Pokusím se vymyslet, kam anténu upevním tak, abych s ní mohl v rámci možností pohodlně otáčet ručně.
Jinak samozřejmě plánuji bandscan a poté lovit a lovit... Pokud by jste měli nějaké tipy do začátku, tak budu jen rád. Trochu znám fmlist.org, dxinfocentre.com a dxmaps.com. Deník doporučujete vést na fmlist,org? Nad tím jsem právě přemýšlel. Buď použiju nějakou osobní stránku, nebo fmlist.
Ještě jedná otázka: Používáte přepěťovku mezi tunerem a anténou, nebo tyto stroje jsou dostatečně chráněny od výrobce? Nerad bych o něj nějakou blbou náhodou třeba přišel. Ale zase nechci způsobovat zbytečné útlumy.
Sám jsem hodně zvědav na bandscan a úlovky v místě bydliště. Terén není zrovna ideální, no doufám, že budu příjemně překvapen.
EDIT: Pokud tomu dobře rozumím, tak tohle by nemuselo být špatné že? http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html#day4
Pokud to uhodí do antény nebo v její blízkosti, tak vám je přepěťovka k ničemu. Jediná jistota je při bouřce anténu vytáhnout z přístroje.
LCD LG 65´ + SONY STR-GX315
STRONG SRT 8541 + LCD LG 42´
DVB-T2 (STA) Ještěd, Černá studnice, Špičák(Česká Lípa)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Radek Šťáva

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stavba HB9CV na VKV
« Odpověď #20 kdy: 16. 05. 2013, 18:39:33 »
No, nemyslel jsem jen blesk, tam je to jasné. Za bouřky odpojím anténu pro jistotu a pokud to zrovna nepůjde, tak budu spoléhat, že se nic nestane ;-)
Tuner: Sony ST-S570ES 4x110 kHz
Antena: HB9CV, Rotator
Bandscan: http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=2958&usage=D&la=de


Daniel Kulhánek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 609
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stavba HB9CV na VKV
« Odpověď #21 kdy: 16. 05. 2013, 18:42:06 »
No, nemyslel jsem jen blesk, tam je to jasné. Za bouřky odpojím anténu pro jistotu a pokud to zrovna nepůjde, tak budu spoléhat, že se nic nestane ;-)
A co jste tedy myslel?
LCD LG 65´ + SONY STR-GX315
STRONG SRT 8541 + LCD LG 42´
DVB-T2 (STA) Ještěd, Černá studnice, Špičák(Česká Lípa)


Radek Šťáva

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stavba HB9CV na VKV
« Odpověď #22 kdy: 16. 05. 2013, 18:47:14 »
Tak spíš, když uhodí někde v blízkosti, nebo nějaké výboje v atmosféře...
Tuner: Sony ST-S570ES 4x110 kHz
Antena: HB9CV, Rotator
Bandscan: http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=2958&usage=D&la=de


Daniel Kulhánek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 609
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stavba HB9CV na VKV
« Odpověď #23 kdy: 16. 05. 2013, 18:54:29 »
Tak spíš, když uhodí někde v blízkosti, nebo nějaké výboje v atmosféře...
No dělejte jak myslíte, ale podle mého názoru jsou to vyhozené peníze.
LCD LG 65´ + SONY STR-GX315
STRONG SRT 8541 + LCD LG 42´
DVB-T2 (STA) Ještěd, Černá studnice, Špičák(Česká Lípa)


Radek Šťáva

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stavba HB9CV na VKV
« Odpověď #24 kdy: 16. 05. 2013, 19:05:04 »
To už jsem napsal, pořizovat to nebudu, ani jsem nechtěl. Způsobovat zbytečné útlumy při lovu stanic asi není to pravé. Jen pokud by mi bylo doporučeno že ano, pořídil bych jí.
Tuner: Sony ST-S570ES 4x110 kHz
Antena: HB9CV, Rotator
Bandscan: http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=2958&usage=D&la=de


spyko

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 573
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stavba HB9CV na VKV
« Odpověď #25 kdy: 16. 05. 2013, 19:16:59 »
Pánové znalci,dala by se nějaká mini hb9cv připojit k věži v bytě ?Děkuji !
Manhattan/optibox aligátor/,AL85,Moteck 2100a,Bensat 120 hd,Panasonic 42PX80,philips 5680,180D


Radek Šťáva

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stavba HB9CV na VKV
« Odpověď #26 kdy: 16. 05. 2013, 19:54:31 »
No, rozměry jsou kvůli vlnové délce, takže to nejde udělat jen tak mini. Máte konkrétní případ, jakou stanici potřebujete chytat? Ale i tak uvnitř není zrovna ideální mít anténu. Venku být nemůže? Má věž vůbec možnost připojení externí antény?
Tuner: Sony ST-S570ES 4x110 kHz
Antena: HB9CV, Rotator
Bandscan: http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=2958&usage=D&la=de


spyko

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 573
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stavba HB9CV na VKV
« Odpověď #27 kdy: 16. 05. 2013, 21:53:37 »
Připojení ant.má,místo -možná balkon-jihovýchod až jihozápad/Havířov/,nejde mi přímo o jednotlivou stanici,jaké musí mít minim.rozměry,mám tam zatím tu příšeru co k věžím dávají/obalená smyčka drátu/,děkuji. 8)
Manhattan/optibox aligátor/,AL85,Moteck 2100a,Bensat 120 hd,Panasonic 42PX80,philips 5680,180D


Radek Šťáva

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stavba HB9CV na VKV
« Odpověď #28 kdy: 16. 05. 2013, 22:10:04 »
Pokud jsem dobře pochopil, tak je to plastová smyčka a na ní je namotaná dvojlinka... Ale to není anténa na VKV, ale na nějaké střední vlny.
Pokud vám jde o příjem v pásmu VKV a nevyžadujete žádný dálkový příjem, tak vám dobře poslouží obyčejný VKV dipól. Nezabere moc místa, je všesměrový, narozdíl od HBčka, to už je směrová anténa. Sice má širší vyzařovací diagram, ale směrovost má. Také záleží, v jaké polarizaci stanice vysílají. Výkonné vysílače s velkým pokrytím u nás mají horizontální, místní vysílače komerčních rádií většinou vertikální. Myslím, že tahle anténa by Vám bohatě stačila http://www.eltasat.cz/dvb-t-pozemni-prijem/fm-antena-alcad-fm-200
Příjem na ní by měl být bez problému. Vertikální místní vysílače půjdu dobře a silné horizontální také. Spousta lidí dnes používá kruhové dipóly, ale je to nesmysl. Dipól je všesměrový i tak a navíc je mají většinou špatně polarizované, protože na nich poslouchají místní stanice s vertikální polarizací. Nemluvě o tom, že ta kruhová konstrukce je špatná sama o sobě a víc je na škodu, než k užitku.
Jinak HB má na délku cca 50 - 60cm, podle potřeby. Rozteč prvků je cca 37cm a délka prvků je je téměř 1,5m, protože je to polovina vlnové délky na 3m pásmu. Přes to nejede vlak.
Tuner: Sony ST-S570ES 4x110 kHz
Antena: HB9CV, Rotator
Bandscan: http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=2958&usage=D&la=de


spyko

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 573
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stavba HB9CV na VKV
« Odpověď #29 kdy: 16. 05. 2013, 22:28:50 »
Vyborně,co nejdřív vyzkouším,díky !
Manhattan/optibox aligátor/,AL85,Moteck 2100a,Bensat 120 hd,Panasonic 42PX80,philips 5680,180D