Autor Téma: Seriál Vyprávěj a (ne)stárnutí postav  (Přečteno 24139 krát)

blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Seriál Vyprávěj a (ne)stárnutí postav
« kdy: 13. 05. 2013, 02:01:16 »
Jak moc vám vadí to, že jsou postavy ve Vyprávěj stále „mladé“. Děj seriálu začal již v roce 1964, nyní jsme v roce 2002/03 a skončíme někdy kolem r. 2005. Myslím, že seriál to dost shazuje. Objem natáčení seriálu je velký a tak je prý nemožné nějaké složité maskování (podobné tomu, jaké bylo v závěrečných scénách Zdivočené země IV z roku 1989/90). Jako dobré řešení by se mi jevilo přeobsazení všech postav. Sice pro diváka by to bylo asi divné si zvykat na zcela jiné tváře, ale když není zbytí.

Dále bylo obrovskou chybou tvůrců to, že některé postavy obsadili příliš mladými herci. Herci měli být v takovém věku, aby se jejich skutečný věk s věkem jejich postavy kryl v půlce děje seriálu, tedy, když byly díly z půlky 80. let. Například takto byl dobře zvolen Roman Vojtek. Jeho postava Karla Dvořáka se narodila někdy v roce 1944, sám Vojtek je ročník 1972. Oproti tomu je katastrofou jeho seriálová partnerka Andrea Kerestéšová. Přestože věk obou postav manželského páru je totožný, A. Kerestéšová je ročník 1984. Její skutečný věk se s věkem seriálové postavy kryl někdy v první polovině 70. let, čili nyní už má hrát o téměř TŘICET LET starší postavu. Pikantní je na tom rovněž i o to, že jejího seriálového syna herec Matěj Hádek, který skoro o 10 let starší než ona sama…

V odkazu si můžete si všimnout, že při startu seriálu v roce 2009 si tvůrce dokonce troufli napsat u postav i datum narození…

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10266819072-vypravej/postavy/

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Seriál Vyprávěj a (ne)stárnutí postav
« Odpověď #1 kdy: 13. 05. 2013, 07:16:04 »
No já mám ovšem přesně opačný názor. V seriálu byly přeobsazeny některé role "dětí." A jelikož jsem neviděl asi dva díly tak jse úplně ztratil přehled kdo je kdo. V tuto chvíli se tak můžu pouze domnívat kdo nahradil koho. To, že hlavní představitelé by měli vypadat jako 60 letí mi až tak nevadí. Znám mnoho takových, kteří v 60 vypadají velice mladistvě a nikdo by jim tolik neřek. Takže pro mně je v seriálu mnohem důležitější zachování kontinuity chápání. Úplné přeobsazení postav by pro mě znamenalo přestat ten seriál sledovat. Už se mi to v minulosti stalo u několika seriálů a dost mi to vadilo. Takže v tomto případě jsem spíš rád, že jsou změny minimální.


Malata1 Jak

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 463
    • Zobrazit profil
Re:Seriál Vyprávěj a (ne)stárnutí postav
« Odpověď #2 kdy: 13. 05. 2013, 09:23:23 »
Je to seriálová nadsázka. Není to možné brát úplně vážně. Samozřejmě pokud od toho někdo čeká naprostou věrnost a přesné historické reálie, bude zklamán. Ale k tomu tvůrci dle vyjádření ani nemohli směřovat, dělali seriál, což znamená přece jen jiné tempo než film.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Seriál Vyprávěj a (ne)stárnutí postav
« Odpověď #3 kdy: 13. 05. 2013, 10:38:45 »
Z prvního dílu jsem měl pocit, že seriál bude končit někdy v roce 90, hned po volbách. Pak by rozdíl nebyl tak veliký, než když to teď táhnou až do roku 2005. Jen by mě zajímalo, jestli to tak původně bylo míněno a seriál pak protáhli kvůli slušné sledovanosti.


Michal Kubeček

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Seriál Vyprávěj a (ne)stárnutí postav
« Odpověď #4 kdy: 13. 05. 2013, 11:30:56 »
IMHO je problém právě v tom, že zatímco u postav "střední" generace (Karel, Eva a další) zůstali po celou dobu stejní herci, generace jejich dětí se důsledně přeobsazovala až do dospělosti. Výsledkem jsou naprosto nevěrohodné páry rodičů a dětí: Veronika / Lucka, Zuzana / Majda a hlavně naprosto absurdní Eva / Honza (ani Karel nevypadá moc jako jeho otec, ale u Evy je to extrém). Kdyby zůstali u herců, kteří je hráli ve věku kolem 18-20, tak by to sice nepůsobilo úplně věrohodně, ale aspoň by to porovnání s rodiči tolik nebilo do očí.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Re:Seriál Vyprávěj a (ne)stárnutí postav
« Odpověď #5 kdy: 13. 05. 2013, 15:14:27 »
Andrea Kerestéšová (Eva) je o 9 let mladší než Matěj Hádek (Honza). Asi tak.

Často je to tristní u vedlejších postav. Například Antonínu Procházkovi (soused z chalupy Brož) nebyl od roku 1968 do roku 2001 (33 LET) ani symbolicky změněn účes apod.

Ne, prostě ne. Andrea K. v 29-letech sotva může v divákovi vyvolat dojem, že se dívá na ženu v předdůchodovém věku. Nejde to. A proto se z Vyprávěj stává grotesktní fraška. A nejde jen o fyzický vzhled, ale i o aktivitu. Scarlett - matce Jardy France by nyní muselo být minimálně 80 let. A v 80 letech být drsnou podnikatelkou?


dj_buben

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Seriál Vyprávěj a (ne)stárnutí postav
« Odpověď #6 kdy: 14. 05. 2013, 01:12:40 »
Mě osobně mrzí, že devadesátá léta, ve kterých jsem vyrůstal, nebyla moc obsáhlá. Dílů z dob totality bylo hodně, ale z "devadesátek" bylo dílů málo a šlo se tam vyřádit mnohem více (i když chápu že ukazovat v aktualitách lidi kteří jsou u koryt dodnes by mohlo někomu z vyšších míst vadit). Stejně tak v technice se občas trochu uletělo (WIN XP v cestovce v roce 2000)
Hlavně že se bude v posledních dílech juchat nad vstupem do EU ... jsem zvědav, která z postav bude vylíčena jako zlá, ošklivá, neinformovaná a špatně uvažující, protože si v referendu dovolila hlasovat jinak než jak hlásala dobová vládní kampaň  ::)

Co se týče (ne)stárnutí, kolik asi bude v posledním díle dědovi Josefovi? Nedávno jsme to řešili s mamkou, že odešel do důchodu už hodně dávno :D
DVB-T: Mux1+Mux2+Mux3+Mux4+RS7, ZDF Mux+ARD mux+MDR Mux - Chemnitz-Geyer (22+25+32)
FM: CZ, D, PL (Sniezne Kotly 100.8 )
DAB: Teleko Milešovka, RTI Klínovec (USB stick)
13°+19.2°+28.2° FTA


Vitab

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Seriál Vyprávěj a (ne)stárnutí postav
« Odpověď #7 kdy: 14. 05. 2013, 02:22:24 »
Mě osobně mrzí, že devadesátá léta, ve kterých jsem vyrůstal, nebyla moc obsáhlá. Dílů z dob totality bylo hodně, ale z "devadesátek" bylo dílů málo a šlo se tam vyřádit mnohem více (i když chápu že ukazovat v aktualitách lidi kteří jsou u koryt dodnes by mohlo někomu z vyšších míst vadit). Stejně tak v technice se občas trochu uletělo (WIN XP v cestovce v roce 2000)
Hlavně že se bude v posledních dílech juchat nad vstupem do EU ... jsem zvědav, která z postav bude vylíčena jako zlá, ošklivá, neinformovaná a špatně uvažující, protože si v referendu dovolila hlasovat jinak než jak hlásala dobová vládní kampaň  ::)

Co se týče (ne)stárnutí, kolik asi bude v posledním díle dědovi Josefovi? Nedávno jsme to řešili s mamkou, že odešel do důchodu už hodně dávno :D

Josef je ročník 1919, tedy v roce 2005 mu bude 86.


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Re:Seriál Vyprávěj a (ne)stárnutí postav
« Odpověď #8 kdy: 14. 05. 2013, 03:57:58 »

Josef je ročník 1919, tedy v roce 2005 mu bude 86.

A Radek Krása (J. Štěpnička) je *1917 a to ještě pojede na Vánoce 2004 do míst, kde řádily tsunami....


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Re:Seriál Vyprávěj a (ne)stárnutí postav
« Odpověď #9 kdy: 25. 05. 2013, 05:19:59 »
Včerejší díl = katastrofa. Čert vem (ne)stárnutí postav (i když fakt, že 18-letá Lucie Šteflová hraje 30 letou holku je taky na pováženou), ale ty příběhový linie. Babi Jana řeší problém s kreditkou, Eva s úklidem a Lucie s Honzou zatím počnou dítě, které Lucie donosí a porodí. Tomu řikám rychlotěhotenství (max. dva měsíce)  ::) K tomu další obrovský fail, místo toho, aby všichni z rodiny měli radost, že budou (pra)prarodiči, tak tam je právě jen řešení dluhů na kreditce  a starosti s úklidem baráku...

Pokud by tohle bylo v nějaké Ordinaci, tak prosim, ale Vyprávěj má být seriál jistých kvalit, jenž byl oceněn Zlatou Nymfou, cenou, jenž asi trochu kredit mít bude... Jasný, že úroveň asi nelze držet celou dobu, ale tohle už je příliš...

Už je to takové šité horkou jehlou. Vždyť třeba tenhle díl mohl být natáčen někdy před měsícem. V lednu byl vysílán díl, kde byl rok 1991, teď po 4 měsících a kousek jsme o 13 let později. Sorry, ale takto se postě rodinná snad ani dělat nedá...


amatér Tondach

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 356
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Seriál Vyprávěj a (ne)stárnutí postav
« Odpověď #10 kdy: 25. 05. 2013, 06:20:42 »
Včerejší díl = katastrofa. Čert vem (ne)stárnutí postav (i když fakt, že 18-letá Lucie Šteflová hraje 30 letou holku je taky na pováženou), ale ty příběhový linie. Babi Jana řeší problém s kreditkou, Eva s úklidem a Lucie s Honzou zatím počnou dítě, které Lucie donosí a porodí. Tomu řikám rychlotěhotenství (max. dva měsíce)  ::) K tomu další obrovský fail, místo toho, aby všichni z rodiny měli radost, že budou (pra)prarodiči, tak tam je právě jen řešení dluhů na kreditce  a starosti s úklidem baráku...
Pokud by tohle bylo v nějaké Ordinaci, tak prosim, ale Vyprávěj má být seriál jistých kvalit, jenž byl oceněn Zlatou Nymfou, cenou, jenž asi trochu kredit mít bude... Jasný, že úroveň asi nelze držet celou dobu, ale tohle už je příliš...
Už je to takové šité horkou jehlou. Vždyť třeba tenhle díl mohl být natáčen někdy před měsícem. V lednu byl vysílán díl, kde byl rok 1991, teď po 4 měsících a kousek jsme o 13 let později. Sorry, ale takto se postě rodinná snad ani dělat nedá...
Souhlasím na sto procent! Ta snaha autorů o jakousi "kritiku" dnešních poměrů je k smíchu! Ale to byla i kritika těch minulých!


Jiří Job

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 298
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Seriál Vyprávěj a (ne)stárnutí postav
« Odpověď #11 kdy: 25. 05. 2013, 14:57:19 »
Včerejší díl = katastrofa. Čert vem (ne)stárnutí postav (i když fakt, že 18-letá Lucie Šteflová hraje 30 letou holku je taky na pováženou), ale ty příběhový linie. Babi Jana řeší problém s kreditkou, Eva s úklidem a Lucie s Honzou zatím počnou dítě, které Lucie donosí a porodí. Tomu řikám rychlotěhotenství (max. dva měsíce)  ::) K tomu další obrovský fail, místo toho, aby všichni z rodiny měli radost, že budou (pra)prarodiči, tak tam je právě jen řešení dluhů na kreditce  a starosti s úklidem baráku...

Pokud by tohle bylo v nějaké Ordinaci, tak prosim, ale Vyprávěj má být seriál jistých kvalit, jenž byl oceněn Zlatou Nymfou, cenou, jenž asi trochu kredit mít bude... Jasný, že úroveň asi nelze držet celou dobu, ale tohle už je příliš...

Už je to takové šité horkou jehlou. Vždyť třeba tenhle díl mohl být natáčen někdy před měsícem. V lednu byl vysílán díl, kde byl rok 1991, teď po 4 měsících a kousek jsme o 13 let později. Sorry, ale takto se postě rodinná snad ani dělat nedá...
No ten seriál už bude končit, tak prostě autoři zrychlují příběh trochu moc.  :D