Autor Téma: Rušení signálu  (Přečteno 14541 krát)

Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Rušení signálu
« kdy: 11. 05. 2013, 20:20:19 »
Chtěl bych ze zeptat, jestli nevíte, co by mohlo způsobovat ''praskání'' ve zvuku na velmi krátkých vlnách? Toto rušení se projevuje i na UHF, takže v DVB-T dochází k pixelizaci obrazu a v analogu praská zvuk stejně jako na VKV. Zkoušel jsem příjem i na přenosném rádiu a projevuje se to taky, někde je intenzivnější, někde méně. Nedaleko je vedení zvn 400kV, to ale neruší, protože pod tím to praskání nebylo moc slyšet.   

Ukázka: https://soundcloud.com/fhdx/ru-en-sign-lu-uk-zka-0-0-53

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rušení signálu
« Odpověď #1 kdy: 11. 05. 2013, 22:21:09 »
Tohle určitě není rušení od VVN! Ten signál je velice slabý a je rušený blízkým kmitočtem. To ale není příčina toho lupání. Frekvence toho pupání je o něco vyšší než 1Hz. Typoval bych to na elektrický ohradník nebo něco podobného.


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re:Rušení signálu
« Odpověď #2 kdy: 12. 05. 2013, 03:44:37 »
Mám na mysli pouze to lupání, stanice jsou záměrně vybrané, kde to jde slyšet nejlépe.

Ten ohradník mne taky napadl, ale nevím, do jaké vzdáleností by to mohlo rušit, protože těch elektrických odradniků je tady spousta. Zapomněl jsem napsat, že v zimě a za deště se to neprojevuje, takže to by mohla být docela pravděpodobná příčina.


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rušení signálu
« Odpověď #3 kdy: 12. 05. 2013, 08:22:38 »
Vzdálenost na kterou se takové rušení bude projevovat je dána především sílou přijímaného signálu. Pokud bude signál přijjímané stanice o cca 30dB silnější než rušení, pak nebude slyšet  vůbec. Takže je možné si udělat určitou představu o tom, jak je rušení silné ve vztahu k úrovni přijímaných signálů. Z ukázky je ale zřejmé, že přijímaný signál je velice slabý, takže i rušení bude docela slabé. Může se tak jednat o zařízení vzdálené i několik km.


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re:Rušení signálu
« Odpověď #4 kdy: 12. 05. 2013, 13:46:05 »
Je fakt, že u silných stanic se to neprojevuje, takže to rušení nebude moc silné. Pokud to je ale ten elektrický ohradník, tak normálně by to asi dělat nemělo. Vypadá to na nějaké probíjení.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re:Rušení signálu
« Odpověď #5 kdy: 12. 05. 2013, 18:20:02 »
Je to jednoznačně ohradník. Na chatě mi 2km vzdálená ohrada taky takto cvaká do FM a AM stanic.
Loudness War zabijí hudbu!


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rušení signálu
« Odpověď #6 kdy: 12. 05. 2013, 21:40:09 »
Je fakt, že u silných stanic se to neprojevuje, takže to rušení nebude moc silné. Pokud to je ale ten elektrický ohradník, tak normálně by to asi dělat nemělo. Vypadá to na nějaké probíjení.
Určitá úroveň rušení od elektrického ohradníku bude vznikat vždycky. Stejně tak je pro bezporuchový příjem FM rozhlasu předepsána určitá minimální úroveň signálu. V tomto případě je úroveň signálu na anténě rozhodně menší než hovoří norma. Takže úroveň rušení je pravděpodobně pod povolenou hranicí. Pokud je v anténě použit nějaký zesilovač, pak by měl být rozhodně laděný. Já bych si troufal tvrdit, že není možné vymáhat odstranění rušení, protože přijímaný signál neodpovídá normě. Místo příjmu tak není oficielně pokryté signálem.


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re:Rušení signálu
« Odpověď #7 kdy: 13. 05. 2013, 19:59:07 »
Zjistil jsem, že to rušení vzniká na elektrickém ohradníku v místech, kde jsou špatné spoje, respektive vznikají tam výboje, které ruší. Jelikož se to projevuje pixelizací (případně v analogu tím lupáním) pouze u dx příjmu, takže úroveň užitečného signálu už nezvednu. Je ale zajímavé, že to rušení má takový dosah.


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rušení signálu
« Odpověď #8 kdy: 13. 05. 2013, 20:39:12 »
Zjistil jsem, že to rušení vzniká na elektrickém ohradníku v místech, kde jsou špatné spoje, respektive vznikají tam výboje, které ruší. Jelikož se to projevuje pixelizací (případně v analogu tím lupáním) pouze u dx příjmu, takže úroveň užitečného signálu už nezvednu. Je ale zajímavé, že to rušení má takový dosah.
Musíš si uvědomit, že ten výboj má několik tisíc voltů. Když se dělaly první pokusy s bezdrátovým přenosem informací, tak se jiskřiště používala jako vysílače. na přijímací straně se pak používal koherer. Jako dítě jsem tyhle pokusy prováděl taky. Výstupní transformátor z rozhlasového přijímače mi dokázal dodat 1000V do jiskřiště. byly to docela zajímavé pokusy. Proto mě taky hned napadlo, že to rušení bude od ohradníku.


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re:Rušení signálu
« Odpověď #9 kdy: 13. 05. 2013, 21:46:50 »
Dalo by se s tím kohererem chytat na nějakou vzdálenost i bleskové výboje?


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rušení signálu
« Odpověď #10 kdy: 14. 05. 2013, 10:20:47 »
Dalo by se s tím kohererem chytat na nějakou vzdálenost i bleskové výboje?
To by se určitě dalo, ale považuji to za zbytečně krkolomné. V dnešní době jsou mnohem lepší způsoby jak přijímat signály atmosferických výbojů.


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rušení signálu
« Odpověď #11 kdy: 14. 11. 2017, 23:04:39 »
když už je tu tema o rušení signálu, tak přidam take ale rušeni na urovni vysilačů, tedy co se stane když ballempfang selže nebo je nedostačující.

Tady třeba problém Hey radio česká lípa 92,7 kde ball selhává, přijímací tuner se zahlcuje signalem vysilače bontonu, dat ballovací antnu na vysilaci antenu bontonu neni dobry napad, nekdy tam hraje i rds, jinak to jsou jen zvukove na nervy jdoucí ruchy a ano často se ten bonton i ozve.
https://www.youtube.com/watch?v=_AfTYWCq9Sk
https://www.youtube.com/watch?v=wXzfWhton10

ale jedno selhání jsem na netu objevil, co se stane když na slovensku to začne ballovat maďary? Asi pěkně vejrali když jim to mluvilo maďarsky.
https://www.youtube.com/watch?v=pxzb7HPHQnk
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.